حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ
بانکی Banki
بانکی Banki
همتم بدرقه ی راه کن ای طایر قدس که دراز است ره مقصد و من نو سفرم
اسامی برندگان سی و ششمین مرحله قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، مشتریان می توانند با مراجعه به سایت بانک ملی ایران ، بخش اخبار / اعلام نتایج قرعه کشی  و درج مشخصات حساب خود از نتیجه این قرعه کشی مطلع شوند.
 پاداش ویژه نقدی سی و ششمین مرحله قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران، 87 جایزه ویژه نقدی 500 میلیون ریالی بود.
 387 کمک هزینه خرید خودرو داخلی هر یک به ارزش 350 میلیون ریال، 1087 کمک هزینه سفر زیارتی (عتبات عالیات) هریک به ارزش 30 میلیون ریال، 2187 کارت خرید صنایع دستی و فرش دستباف هریک به ارزش 10 میلیون ریال، 5087 سکه تمام بهار آزادی ، 10887 سکه نیم بهار آزادی ، 34887 سکه ربع بهار آزادی و بیش از 800 هزار فقره جایزه نقدی 500 هزار ریالی، از دیگر جوایز این مرحله از قرعه‌‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران می‌باشد.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۴ توسط بانکی |
با حضور اعضای هیأت نظارت بر قرعه‌کشی متشکل از نمایندگان دادستانی کل کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و اعضای هیأت مدیره بانک ملی ایران، سی و ششمین قرعه‌کشی جوایز حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز این بانک برگزار شد.
جمال دامغانیان عضو هیأت مدیره بانک ملی ایران در این مراسم با تقدیر از دارندگان حساب قرض‌الحسنه در این بانک، به تاکیدات دین اسلام درخصوص امر قرض‌الحسنه اشاره کرد و گفت: در آیات متعدد قرآن به موضوع قرض‌الحسنه اشاره شده و ثواب آن 10 برابر صدقه است.
وی افزود: افتخار بانک ملی ایران این است که در موضوع قرض‌الحسنه به عنوان پیشگام نظام بانکی در پرداخت انواع تسهیلات در زمینه‌هایی نظیر ازدواج و تهیه جهیزیه، امور عام‌المنفعه و فرهنگی و مذهبی، آزادی زندانیان جرایم غیر عمد، ساخت مدارس، درمان بیماری‌ها و… اقدام کرده است و این نشان می دهد که بانک ملی ایران صرفاً براساس منافع تجاری حرکت نمی‌کند.
دامغانیان ابراز داشت: بانک ملی ایران از سال‌های قبل، سرفصل حساب‌های قرض‌الحسنه را از سایر حساب‌های خود تفکیک کرد و به عنوان اولین بانک، صورت‌های مالی خود را در این زمینه شفاف‌سازی کرد و منابع قرض‌الحسنه را صرفاً در امر پرداخت قرض‌الحسنه تخصیص داد.
وی با اشاره به تصویب موفق صورت‌های مالی بانک ملی ایران گفت: بانک ملی ایران موفق شد صورت‌های مالی خود را به صورت کاملاً شفاف به تصویب مجمع عمومی برساند که نشانگر اقتدار و استحکام این بانک و اعتماد مشتریان است.
جلال هواسی رئیس صندوق قرض الحسنه پس‌انداز ملی ایران نیز در این مراسم با تقدیر از سپرده‌گذاران به تشریح جزئیات سی و ششمین مرحله قرعه‌کشی جوایز حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز این بانک پرداخت و گفت: تعداد کل حساب‌های واجد شرایط در این دوره 8 میلیون و 360 هزار و 686 فقره در مقطع زمانی 1393/4/1 لغایت 1394/6/31بود.
وی افزود: تعداد کل جوایز اعطایی در این دوره 891 هزار و 496 فقره و شامل 87 جایزه ویژه نقدی 500 میلیون ریالی، 387 کمک هزینه خرید خودرو داخلی هر یک به ارزش 350 میلیون ریال، 1087 کمک هزینه سفر زیارتی (عتبات عالیات) هریک به ارزش 30 میلیون ریال، 2187 کارت خرید صنایع دستی و فرش دستباف هریک به ارزش 10 میلیون ریال، 5087 سکه تمام بهار آزادی ، 10887 سکه نیم بهار آزادی ، 34887 سکه ربع بهار آزادی و بیش از 800 هزار فقره جایزه نقدی 500 هزار ریالی، جوایز این مرحله از قرعه‌‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران می‌باشد. هواسی ابراز داشت: از محل منابع قرض‌الحسنه، در مقطع زمانی تیر ماه 93 تا پایان شهریور 94(قرعه‌کشی مرحله سی و ششم) مبلغ 24 هزار و 470 میلیارد و 975 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، 25/44 درصد رشد داشته است.
به گفته وی بانک ملی ایران در مقطع زمانی تیر ماه سال 93 تا پایان شهریور 94، موفق به پرداخت مبلغ 12 هزار و 175 میلیارد و 765 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به 397 هزار و 603 نفر شد.
 هواسی تاکید کرد: علاوه بر تسهیلات قرض‌الحسنه، بانک ملی ایران از محل 5 درصد از 2 درصد بودجه قرعه‌کشی مربوط به امور فرهنگی و آموزشی، تاکنون مبلغ 207 میلیارد ریال برای امور عام‌المنفعه نظیر ساخت مساجد، مدارس، بیمارستان،خانه بهداشت، آزادی زندانیان جرایم غیر عمد و… تخصیص داده است.
حداقل موجودی 500 هزار ریال و حفظ موجودی حساب حداقل به مدت 3 ماه متوالی از شرایط شرکت در قرعه‌کشی مذکور بود.
 اسامی برندگان این مرحله از قرعه‌کشی پس‌ از تایید هیأت نظارت، بزودی از طریق سایت بانک ملی ایران به نشانی www.bmi.ir اطلاع‌رسانی خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۴ توسط بانکی |
بانک ملی ایران از برگزاری سی و ششمین مرحله قرعه‌کشی جوایز حساب‌های قرض الحسنه پس‌انداز خود خبر داد.
87 جایزه 500 میلیون ریالی، پاداش ویژه سی و ششمین مرحله قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران است.
 387 کمک هزینه خرید خودرو هر یک به ارزش 350 میلیون ریال، 1087 کمک هزینه سفر زیارتی (عتبات عالیات) هریک به ارزش 30 میلیون ریال، 2187 کارت خرید صنایع دستی و فرش دستباف هریک به ارزش 10 میلیون ریال، 5087 سکه تمام بهار آزادی ، 10887 سکه نیم بهار آزادی ، 34887 سکه ربع بهار آزادی و بیش از 800 هزار فقره جایزه نقدی 500 هزار ریالی، از دیگر جوایز این مرحله از قرعه‌‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران است.
 حداقل موجودی 500 هزار ریال و حفظ موجودی حساب حداقل به مدت 3 ماه متوالی از شرایط شرکت در قرعه‌کشی مذکور و بهره‌مندی از جوایز ارزنده و متنوع این مرحله است.
هموطنان و مشتریان گرامی تا پایان مرداد ماه امسال فرصت دارند جهت تکمیل یا افزایش موجودی به شبکه گسترده شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.
نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۴ توسط بانکی |
سي و چهارمین مرحله قرعه كشي جوايز حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران
به منظور مشاهده نتیجه قرعه کشی لطفا اینجا کلیک نمایید.


برندگان قرعه کشی

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۲ توسط بانکی |


سي و چهارمين مرحله قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس انداز بانك ملي ايران 4 تيرماه سال جاري برگزار مي‌شود.


پاداش ويژه سي و چهارمين مرحله قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي ايران، 1585 جايزه 250 ميليون ريالي است.


 1585 كمك هزينه تهيه جهيزيه هر يك به ارزش 75 ميليون ريال، 1585 كمك هزينه سفر زيارتي (عتبات عاليات) هريك به ارزش 30 ميليون ريال، 1585 كارت خريد صنايع دستي و فرش دستباف هريك به ارزش 10 ميليون ريال و ميلياردها ريال جايزه نقدي از ديگر جوايز اين مرحله از قرعه‌‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي ايران مي‌باشد.


حداقل موجودي 200 هزار ريال و حفظ موجودي حساب حداقل به مدت 3 ماه متوالي از شرايط شركت در قرعه‌كشي مذكور و بهره‌مندي از جوايز ارزنده و متنوع اين مرحله است.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۲ توسط بانکی |

34

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۱ توسط بانکی |
پاداش ويژه سي و چهارمين مرحله قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي ايران، 1585 جايزه 250 ميليون ريالي است.
 1585 كمك هزينه تهيه جهيزيه هر يك به ارزش 75 ميليون ريال، 1585 كمك هزينه سفر زيارتي (عتبات عاليات) هريك به ارزش 30 ميليون ريال، 1585 كارت خريد صنايع دستي و فرش دستباف هريك به ارزش 10 ميليون ريال و ميلياردها ريال جايزه نقدي از ديگر جوايز اين مرحله از قرعه‌‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي ايران مي‌باشد.
حداقل موجودي 200 هزار ريال و حفظ موجودي حساب حداقل به مدت 3 ماه متوالي از شرايط شركت در قرعه‌كشي مذكور و بهره‌مندي از جوايز ارزنده و متنوع اين مرحله است.

34

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱ توسط بانکی |
با حضور مدير عامل، اعضاي هيأت مديره، مديران ارشد بانك ملي ايران و جمع زيادي از مشتريان، مراسم اهداي جوايز سي و سومين مرحله قرعه كشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران در مركز رفاهي كوثر(آجودانيه) برگزار شد.
در اين مراسم به تعدادي از برندگان، جوايز متنوع قرعه كشي نظير جايزه 250 ميليون ريالي، آلبوم سكه، كارت گردشگري و... اهدا گرديد. مدير عامل بانك در مراسم مذكور با بيان اينكه برگزاري اين جشن براي قدرداني از مشتريان است كه با نيت خير خود، گره گشاي نيازهاي هموطنان عزيز بوده اند، ابراز داشت: سپرده هاي قرض الحسنه صرف اعطاي تسهيلات قرض الحسنه در زمينه هاي ازدواج و تهيه جهيزيه، درمان بيماري، تحصيل، رفع احتياجات ضروري، تأمين و تعمير مسكن و... مي شود كه بانك ملي ايران در سال گذشته بيش از 100 درصد منابع خود را تسهيلات قرض الحسنه پرداخت كرد. آقاي فرشاد حيدري گفت: همچنين از محل سپرده هاي قرض الحسنه بانك ملي ايران، تعداد زيادي از زندانيان جرايم غيرعمد محكوم به پرداخت ديه آزاد شدند. به گفته وي ساخت مدرسه و اماكن آموزشي و فرهنگي در مناطق محروم از ديگر موارد مصرف سپرده هاي قرض الحسنه است كه زمينه ساز مشاركت تمامي سپرده گذاران حساب هاي قرض الحسنه در اجر معنوي اين گونه اقدامات مي باشد. مدير عامل بانك اهداي جوايز مادي توسط بانك ملي ايران را نشانگر سپاسگزاري از نيات خيرخواهانه سپرده گذاران دانست و گفت: پاداش واقعي اين نيات خيرخواهانه نزد خداوند متعال است و جوايز مادي بانك در مقابل آن اجر عظيم، بسيار اندك است. لازم به ذكر است اسامي برندگان سي و سومين مرحله قرعه كشي جوايز حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران از طريق سايت اينترنتي اين بانك به آدرس www.bmi.ir قابل مشاهده است. در اين مرحله از قرعه كشي بالغ بر يك ميليون و 794 هزار نفر از سپرده گذاران حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران برنده حدود 800 ميليارد ريال جوايز متنوع اين بانك شامل 1500 جايزه 250 ميليون ريالي، 1500 آلبوم سكه طلا، 1500 كمك هزينه سلامت، رفاه و گردشگري و عتبات عاليات هر يك به ارزش 50 ميليون ريال، 1500 كارت خريد صنايع دستي و فرش دستباف هر يك به ارزش 5 ميليون ريال و ميلياردها ريال جوايز نقدي شدند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۱ توسط بانکی |
با حضور اعضاي هيأت نظارت بر قرعه كشي متشكل از نمايندگان دادستاني كل كشور، وزارت امور اقتصادي و دارايي، بانك مركزي و اعضاي هيأت مديره بانك ملي ايران، سي و سومين مرحله قرعه كشي جوايز حساب هاي قرض الحسنه پس انداز اين بانك در ساختمان موزه برگزار شد.
در اين دوره از قرعه كشي، يك ميليون و 330 هزار و 900 فقره جايزه به ارزش 799 ميليارد و 925 ميليون ريال به برندگان اهدا خواهد گرديد.
در اين مراسم آقاي جمال دامغانيان عضو هيأت مديره با تقدير از مشتريان نيكوكار و خيرانديش اين بانك گفت:‌ قرض الحسنه گوهر تابان عملیات بانکداری اسلامی است که هم دارای تاکیدات الهی است و هم بحث تعاون و حس همکاری در آن وجود دارد و بانک ها به عنوان معتمدین مردم، این خدمت را ارائه می کنند.
وي با عنوان اینکه در مکتب اسلامی، توجه خاصی به قشر ضعیف و مستضعف شده است و راهکارهای متناسب با شأن انسان نیز وجود دارد، به عقد قرض الحسنه اشاره کرد و افزود: قرض الحسنه یک قرض ساده نیست بلکه به عنوان یک فلسفه، روح، نشاط و سلامتی به جامعه تزریق می کند.
آقای دامغانیان قرض الحسنه را عامل به حرکت درآوردن اقتصاد اسلامی ذکر کرد و گفت: در مقابل قرض الحسنه که روح بخش و زمینه ساز تعالی رابطه انسان و خداوند است، پدیده مذموم ربا وجود دارد.
 به گفته وی، قرض الحسنه قرض به خداوند و دارای پاداشی بزرگ است به طوری که ثواب آن 18 برابر و ثواب صدقه 10 برابر می باشد.
 وی با اشاره به نحوه مصرف سپرده های قرض الحسنه پس انداز توسط بانک ها به عنوان وکیل مردم ابراز داشت: این سپرده ها به صورت تسهیلات قرض الحسنه در بخش های ازدواج و تامین جهیزیه، رفع احتیاجات ضروری، درمان، دانشجویان، تامین مسکن و … در اختیار واجدان شرایط قرار می گیرد.
عضو هيأت مديره اعلام داشت: بانك ملي ايران از محل 5 درصد امور فرهنگي، آموزشي و بهداشتي از 2 درصد بودجه جوايز حساب هاي قرض الحسنه پس انداز و با هدف توسعه مناطق محروم كشور، در زمينه ساخت و نوسازي مسجد، نمازخانه، مدرسه و همچنين آزادي زندانيان جرايم غيرعمد مشاركت نموده است.
 گفتني است، پاداش ويژه سي و سومين مرحله قرعه كشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران ، 1500 جايزه 250 ميليون ريالي است. 1500 آلبوم سكه طلا در قطعات 5 بهار، دو و نيم بهار ، يك بهار ، نيم بهار و ربع بهار آزادي ، 1500 كمك هزينه سلامت، رفاه و گردشگري و عتبات عاليات هر يك به ارزش 50 ميليون ريال ، 1500 كارت خريد صنايع دستي و فرش دستباف هر يك به ارزش 5 ميليون ريال و ميلياردها ريال جوايز نقدي از ديگر جوايز اين مرحله از قرعه كشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران مي باشد.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۱ توسط بانکی |
بانك ملي ايران امكان ارتباط حساب هاي متعدد سيبايي به يك شماره مشتري را براي مشتريان فراهم كرد.
با اين امكان مديريت حساب هاي متعدد در بستر الكترونيكي و اينترنتي براي مشتريان به سادگي ميسر مي باشد.
 بر اين اساس مشتريان لازم است براي يكسان سازي شماره مشتري خود به شعبه دارنده شماره مشتري اصلي- شماره اي كه مشتري تمايل دارد تمامي حساب ها به آن مرتبط شوند- مراجعه و فرم مربوطه را تكميل نمايد. در عين حال اگر به يكي از شماره هاي مشتري، دستگاه توليد رمز(OTP) تخصيص داده شده باشد، آن شماره به عنوان شماره اصلي تلقي مي گردد.
همچنين در صورت تمايل مشتريان، شماره مشتري مرتبط با حسابي كه ملي كارت فعال دارد مي تواند به عنوان شماره مشتري اصلي محسوب شود.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم تیر ۱۳۹۱ توسط بانکی |
به پاس اعتمادو استقبال شما مشتريان و  به منزله قدرداني از نيت خيرانديشي شما مشتري عزيز بانك ملي ايران مهلت افتتاح حساب جهت شركت در سي و سومين دوره از قرعه كشي حسابهاي قرض الحسنه پس انداز را  تا پايان ارديبهشت ماه 1391 تمديد كرد.
به مشترياني كه حداقل مبلغ 000ر200 ريال مانده حساب قرض الحسنه  به مدت حداقل سه ماه نزد يكي از شعب بانك ملي ايران داشته باشند جوايزي به قيد قرعه به شرح ذيل اهدا مي نمايد:

نوشته شده در تاريخ یکشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط بانکی |
پاداش ويژه سي و سومين مرحله قرعه كشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران ، 1500 جايزه 250 ميليون ريالي است.

  1500 آلبوم سكه طلا در قطعات 5 بهار، دو و نيم بهار ، يك بهار ، نيم بهار و ربع بهار آزادي ، 1500 كمك هزينه سلامت، رفاه و گردشگري (عتبات) هر يك به ارزش 50 ميليون ريال ، 1500 كارت خريد صنايع دستي و فرش دستباف هر يك به ارزش 5 ميليون ريال و ميلياردها ريال جوايز نقدي از ديگر جوايز اين مرحله از قرعه كشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران مي باشد.
حداقل موجودي 200 هزار ريال و حفظ موجودي حساب حداقل به مدت سه ماه متوالي از شرايط شركت در قرعه كشي مذكور و بهره مندي از  جوايز ارزنده و متنوع اين مرحله مي باشد.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ توسط بانکی |
به پاس اعتماد شما مشتريان  و به منزله قدرداني از نيت خيرانديشي شما مشتري عزيز بانك ملي ايران در سي و سومين دوره از قرعه كشي حسابهاي قرض الحسنه پس انداز به قيد قرعه به تعدادي از مشترياني كه تا پايان مهلت اعلامي بانك حداقل مبلغ 000ر200ريال مانده حساب قرض الحسنه  به مدت حداقل سه ماه نزد يكي از شعب بانك ملي ايران داشته باشند جوايزي به شرح ذيل اهدا مي نمايد:

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ توسط بانکی |
خبرگزاری فارس: بر اساس سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی بانک مرکزی سقف انتشار اوراق مشارکت در سال آینده 70 هزار میلیارد ریال و تعیین نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های مدت‌دار بانکی در طول دوره سپرده‌گذاری دراختیار بانک‌ها خواهد بود.

سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور

فصل اول: تعاریف
ماده 1ـ در این مصوبه اصطلاحات و عبارات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
مؤسسات اعتباری: بانک‌های دولتی، غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیربانکی که مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت نموده‌اند و سایر مؤسسات اعتباری که به موجب قانون تأسیس شده‌اند.
سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار: سپرده‌های کوتاه‌مدت و سپرده‌های بلندمدت
شرکت تابعه: شرکتی که مؤسسه اعتباری در آن حداقل یک کرسی عضو هیأت مدیره داشته یا بیش از 20 درصد سهام را دارا باشد. شرکتی که بانک وفق مصوبه اعتباری اولیه، به منظور نظارت بر حسن اجرای موضوع مشارکت، عضویت نماینده خود در هیأت مدیره را به عنوان یکی از وثایق اعتباری مدنظر قرار داده است، از دایره این تعریف خارج است.
فصل دوم: سیاست‌های پولی
ماده 2ـ تعیین نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های مدت‌دار بانکی و اوراق گواهی سپرده عام و خاص در طول دوره سپرده‌گذاری دراختیار بانک‌ها خواهد بود.
تبصره ـ مؤسسات اعتباری موظفند نرخ سود قطعی سپرده‌های بانکی را در قالب عقود اسلامی و براساس سودآوری، در پایان دوره پس از حسابرسی عملیات مالی آنها، قبل از برگزاری مجمع و تأیید آن توسط بانک مرکزی، تعیین و تسویه نمایند.
ماده 3ـ نرخ حق‌الوکاله می‌تواند برای مؤسسات اعتباری و بر حسب سپرده‌های مختلف (کوتاه‌مدت و بلندمدت) متفاوت باشد، ولی نباید از 2.5 درصد بیشتر باشد. مؤسسات اعتباری باید نرخ حق‌الوکاله را پس از تصویب هیأت مدیره، در ابتدای سال از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار به اطلاع عموم مردم برسانند.
ماده 4ـ به بانک مرکزی اجازه داده می‌شود، برای اجرای سیاست‌های پولی تا سقف مورد تأیید رئیس کل بانک مرکزی،‌ اوراق مشارکت و انواع صکوک اسلامی منتشر نماید. سررسید، نرخ صکوک و نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت بانک مرکزی و سایر شرایط این اوراق با صلاحدید رئیس کل بانک مرکزی تعیین خواهد شد.
ماده 5ـ نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت شرکت‌های دولتی و غیردولتی و شهرداری‌ها متناسب با سود انتظاری حاصل از طرح‌های موضوع سرمایه‌گذاری و در مقاطع سه ماهه پرداخت می‌گردد. حداکثر نرخ سود علی‌الحساب این اوراق معادل 20 درصد تعیین می‌شود و بازخرید قبل از سر رسید اوراق مذکور توسط بانک عامل امکان‌پذیر خواهد بود.
نرخ سود بازخرید اوراق مذکور تا یک سال از زمان انتشار معادل 18 درصد و پس از آن (یک سال و بیشتر) مشمول 0.5 واحد درصد جریمه نسبت به نرخ سود علی‌الحساب خواهد بود. لازم است سود قطعی حاصله پس از دوره مشارکت وفق مقررات موجود به دارنده اوراق پرداخت شود.
تبصره 1ـ معامله دست دوم اوراق مشارکت در بانک‌ها و بورس اوراق بهادار امکان‌پذیر خواهد بود.
تبصره 2ـ حداکثر معادل 10 درصد ارزش کل اوراق مشارکت فروش رفته از محل منابع داخلی ناشر جهت امر بازخریدی نزد بانک عامل (به عنوان شخص ثالث) تودیع می‌گردد.
ماده 6ـ سقف قابل انتشار اوراق مشارکت (موضوع بانک‌ها، شهرداری‌ها و دولتی‌ها) دارای مجوز بانک مرکزی در سال 1391 به میزان 70 هزار میلیارد ریال خواهد بود. سقف انتشار اوراق مشارکت موضوع تبصره ذیل ماده 4 قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت برای اوراق منتشره با مجوز سازمان بورس اوراق بهادار، در سال 1391 به میزان 70 هزار میلیارد ریال تعیین می‌گردد. تعیین سقف برای سال‌های آتی دراختیار رئیس کل بانک مرکزی خواهد بود.
تبصره ـ سقف‌های تعیین‌شده برای انتشار اوراق مشارکت در مجموعه «سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور در سال 1390» مشمول مقررات این مجموعه از تاریخ تصویب خواهد بود.
ماده 7ـ در راستای اجرای ماده 83، بند ب ماده 97 و بند ف ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه، بانک مرکزی مکلف به تهیه دستورالعمل اجرایی صکوک (ریالی و ارزی) جهت تأمین مالی شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری می‌باشد.
تبصره 1ـ نرخ صکوک منتشره با مجوزه بانک مرکزی، متناسب با ارزش دارایی پایه صکوک و سررسید اوراق از سوی بانک مرکزی تعیین می‌گردد. بازخرید و معامله دسته دوم این اوراق تابع شرایط تبصره‌های 1 و 2 ماده 5 خواهد بود.
تبصره 2ـ نرخ صکوک منتشره در بازار پول که با مجوز سازمان بورس اوراق بهادار صادر می‌شود و یا دارای ضمانت مؤسسات اعتباری است، با هماهنگی بانک مرکزی تعیین می‌گردد.
ماده 8ـ نسبت سپرده قانونی مؤسسات اعتباری (به استثنای بانک‌های تخصصی) برای سپرده‌های مختلف به شرح جدول ذیل تعیین می‌شود.
قرض‌الحسنه پس‌انداز 10.0 درصد، سپرده‌های دیداری، سپرده‌های نقدی اعتبارات اسنادی ضمانت‌نامه‌های بانکی و سایر 17.0 درصد، سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت 15.5 درصد، سپرده‌های سرمایه‌گذاری یک ساله 15.0 درصد، سپرده‌های سرمایه‌گذاری دو و سه ساله 11.0 درصد، سپرده‌های سرمایه‌گذاری چهار ساله 10.0 درصد و سپرده‌های سرمایه‌گذاری پنج ساله 10.0 درصد.
نسبت سپرده قانونی سپرده‌های مختلف بانک‌های تخصصی معادل رقم سال قبل تعیین می‌شود.

تبصره ـ کلیه نهادهای فعال در بازار غیرمتشکل پولی که به عملیات سپرده‌گیری مبادرت می‌نمایند، موظفند با تشخیص بانک مرکزی و با لحاظ دستورالعمل صندوق‌های قرض‌الحسنه، نسبت به تودیع سپرده قانونی مطابق با مفاد این ماده اقدام نمایند.
ماده 9ـ نرخ سود عقود غیرمشارکتی تا سررسید 2 سال معادل 14 درصد و برای سررسید بیشتر از 2 سال معادل 15 درصد تعیین می‌شود. دامنه نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد بین مؤسسه اعتباری و مشتری، بین 18 تا 21 درصد تعیین می‌شود. بدیهی است نرخ سود قطعی عقود مشارکتی پس از اتمام پروژه و بر مبنای علمکرد واقعی پروژه تعیین می‌گردد. ضمناً استفادها ز عقود مشارکتی تقسیطی ممنوع است.
تبصره 1ـ مؤسسات اعتباری باید حداقل 20 درصد از منابع غیر قرض‌الحسنه خود را به تسهیلات عقود غیرمشارکتی اختصاص دهند.
تبصره 2ـ نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن معادل 13 درصد خواهد بود.
تبصره 3ـ نرخ سود تسهیلات مسکن مهر در خصوص قراردادهای جدید برای دوره احداث در قالب عقود اسلامی معادل 11 درصد و برای فروش اقساطی پس از احداث، معادل 12 درصد تعیین می‌شود.
تبصره 4ـ در صورت تسویه تسهیلات عقود غیرمشارکتی قبل از سررسید تعیین‌شده در قرارداد و در جهت حفظ حقوق مشتری، مؤسسات اعتباری و شرکت‌های لیزینگ موظف هستند نسبت به مدت زودپرداخت توسط مشتری، حداقل 90 درصد سود مستتر در اقساط زودپرداخت را به عنوان پاداش به مشتری برگشت دهند. تسهیلات مسکن از این قاعده تبعیت نکرده و به ازای هر قسط زودپرداخت، مؤسسه اعتباری صرفاً می‌تواند 5 هزار ریال کارمزد دریافت کند و بایستی سود مستتر در اقساط زودپرداخت را تماماً به مشتری مسترد کند.
تبصره 5ـ‌ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی همانند سود علی‌الحساب سپرده‌های بانکی و براساس فرمول ارایه‌شده در بخشنامه شماره مب/1521 مورخ 18/4/1386 بانک مرکزی محاسبه و اعمال می‌شود. براین اساس سود دریافتی تسهیلات عقود غیرمشارکتی و سود علی‌الحساب دریافتی عقود مشارکتی توسط مؤسسات اعتباری براساس فرمول نرخ ساده (غیرمرکب) محاسبه و دریافت می‌گردد.
تبصره 6ـ حداکثر نرخ سود تسهیلات پرداختی توسط مؤسسات لیزینگ بانکی و غیربانکی مطابق نرخ سود عقود غیرمشارکتی مندرج در ماده 9 تعیین می‌شود. دریافت نرخ‌های سود نهایی بالاتر از مشتریان تحت هر عنوانی از قبیل کارمزد و نظایر آن از سوی این مؤسسات ممنوع می‌باشد.
فصل سوم: سیاست‌های اعتباری
ماده 10ـ مؤسسات اعتباری مکلفند اعطای تسهیلات به بخش‌های تولیدی و اشتغال‌زا را در اولویت قرار دهند. ضمناً توصیه می‌گردد مؤسسات اعتباری در افزایش مانده تسهیلات خود نسبت‌های جدول زیر را رعایت نمایند:
بخش کشاورزی و آب 20 درصد، بخش صنعت و معدن 37 درصد، مسکن و ساختمان 25  درصد، صادرات و زیرساخت‌های بازرگانی 10 درصد و بازرگانی، خدمات و متفرقه 8 درصد.
تبصره 1ـ بانک‌های تخصصی حداقل 90 درصد تسهیلات خود را در راستای رسالت اصلی خویش، اعطا می‌نمایند.
تبصره 2ـ آن دسته از مؤسسات اعتباری که نسبت‌های فوق را رعایت نمایند، بنا به تشخیص بانک مرکزی و متناسب با جهت‌گیری خود، از تخفیف نسبت به سپرده قانونی و سایر مشوق‌های بانک مرکزی برخوردار خواهند شد.
تبصره 3ـ دستگاه‌های اجرایی ذیربط با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و پس از هماهنگی با بانک مرکزی می‌توانند با استفاده از ابزارهای تشویقی از قبیل وجوه اداره شده و یا پرداخت یارانه سود به تسهیلات اعطایی، در جهت تحقق سهم‌های بخشی فوق اقدام نمایند.
ماده 11ـ مؤسسات اعتباری می‌توانند در صورت احراز نیاز متقاضی و اخذ تضمین کافی، تسهیلات به شرح ذیل را در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا اعطا نمایند:
الف) خرید کالا و خدمات ضروری از قبیل کالاهای مصرفی بادوام نو و دست اول از محل تولیدات داخی و هزینه تحصیل، ودیعه مسکن و سایر نیازهای ضروری مشابه حداکثر تا مبلغ 40 میلیون ریال.
ب) تسهیلات جعاله تعمیر مسکن حداکثر تا مبلغ 50 میلیون ریال.
ج) تسهیلات خرید خودرو سواری به میزان 70 میلیون ریال و حداکثر معادل 80 درصد بهای خودرو.
د) تسهیلات خرید خودرو جایگزین وانت و تاکسی فرسوده، به میزان 100 میلیون ریال و حداکثر معادل 80 درصد بهای خودرو.
ماده 12ـ پرداخت تسهیلات برای خرید واحدهای مسکونی اعم از عرصه و اعیان توسط مؤسسات اعتباری و شرکت‌های تابعه آنها از جمله شرکت‌های لیزینگ (به استثنای بانک مسکن و موارد خاص مصوب شورای پول و اعتبار و شورای مسکن) ممنوع است.
تبصره 1ـ سقف تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن برای متقاضیانی که سپرده‌گذاری نموده‌اند براساس ضوابطی که بانک مسکن به تأیید بانک مرکزی می‌رساند، معادل 250 میلیون ریال تعیین می‌گردد.
تبصره 2ـ سقف تسهیلات اعطایی جهت احداث واحدهای مسکن مهر معادل 200 میلیون ریال تعیین می‌شود. این سقف برای آن دسته از واحدهای مسکن مهر که از فناوری ساخت نیمه صنعتی و صنعتی استفاده می‌نمایند، بعه ترتیب معادل 220 و 250 میلیون ریال تعیین می‌گردد.
تبصره 3ـ اعطای تسهیلات مسکن مهر تنها برای واحدهای مسکونی که در قالب طرح مسکن مهر ساخته و عرضه شده‌اند موضوعیت دارد و سایر واحدهای مسکونی مشمول این نوع تسهیلات نمی‌گردند.
ماده 13ـ پرداخت قرض‌الحسنه در چارچوب دستورالعمل اجرایی قرض‌الحسنه اعطایی مؤسسات اعتباری برای رفع نیازهای ضروری مردم از قبیل درمان، در سقف 20 میلیون ریال و جهت ازدواج به ازای هر نفر 30 میلیون ریال (زوج و زوجه جمعاً 60 میلیون ریال) و جهت تسهیلات اشتغال‌زایی و توانمندسازی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) به ازای هر نفر معرفی شده تا 100 میلیون ریال، قابل انجام است.
ماده 14ـ بانک‌های دولتی مکلف و بانک‌های غیردولتی مجاز هستند تضمین معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی یا تضمین دولت را پس از موافقت بانک مرکزی به عنوان وثیقه برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های دولتی به منظور خرید کالاهای اساسی و یارانه‌ای و مباشرت در تنظیم بازار، مورد تأکید قرار دهند.
ماده 15ـ در راستای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، دستگاه‌های متولی بخش‌های اقتصادی می‌توانند از طریق تخصیص وجوه اداره شده و تلفیق آن با منابع داخلی مؤسسات اعتباری در چارچوب قراردادهای عاملیت در جهت اعطای تسهیلات به طرح‌های مرتبط با تغییر فناوری تولید، اصلاح الگوی مصرف آب و انرژی، سرمایه در گردش و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و سرمایه‌گذاری در طرح‌های مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر، اقدام نمایند.

فصل چهارم: سیاست‌های نظارتی
ماده 16ـ مؤسسات اعتباری در صورت تصویب هیئت مدیره خود می‌توانند نسبت به بخش وجه‌التزام تأخیر تأدیه دین مشتریان، حداکثر به میزان مابه‌التفاوت نرخ وجه التزام تأخیر تأدیه دین مندرج در قرارداد مربوط و نرخ سود تسهیلات اعطایی، طبق ضوابط شورای پول و اعتبار اقدام نمایند. در مواردی که بدهی معوق تعیین تکلیف و تقسیط می‌گردد، بخشش وجه التزام تأخیر تأدیه دین پس از پرداخت اقساط و تسویه کامل بدهی امکان‌پذیر می‌باشد. بدیهی است چنانچه مشتری در بازپرداخت اقساط قصور نماید، مشمول بخشش مذکور نمی‌گردد.
تبصره ـ اختیارات هیأت مدیره مؤسسات اعتباری موضوع ماده 28 قانون بودجه سال 1390 کل کشور، تا پایان سال 1390 نافذ خواهد بود.
ماده 17ـ مجموع تسهیلات و تعهدات به هر ذی‌نفع واحد برای واحدهای تولیدی و غیرتولیدی به ترتیب معادل 15 و 5 درصد سرمایه پایه مؤسسه اعتباری تعیین می‌شود. اعطای تسهیلات خارج از سقف‌های اشاره‌شده، منوط به کسب موافقت بانک مرکزی خواهد بود.
تبصره 1ـ مؤسسات اعتباری موظفند ترتیبی اتخاذ کنند که مجموع تسهیلات و تعهدات به هر ذی‌نفع واحد برای اشخاص حقوقی از 10 برابر سرمایه پرداختی ثبتی و برای اشخاص حقیقی از 30 میلیارد ریال تجاوز نکند. اعطای تسهیلات بیش از سقف فوق منوط به مجوز بانک مرکزی خواهد بود.
تبصره 2ـ سقف ماده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به اشخاص حقوقی از سوی مؤسسات اعتباری مختلف کشور، تا 60 درصد بالاترین میزان فروش هر دوره، مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده در طول سه سال گذشته تعیین می‌شود. در خصوص اشخاص حقوقی جدید و اشخاص حقوقی که طرح توسعه‌ای اجرا کرده‌اند برای سال اول فعالیت، نسبت مزبور براساس «پیش‌بینی فروش» محاسبه خواهد شد. قراردادهای صادراتی از این محدودیت مستثنی هستند و حداکثر نسبت مذکور به تشخیص مؤسسه اعتباری عامل تعیین خواهد شد.
تبصره 3ـ مؤسسات اعتباری مکلف به اعتبارسنجی مشتریان خود هستند و باید در اعتبارسنجی مشتریان خود گواهی انجام ترتیب پرداخت مالیات را اخذ نمایند. در اعتبارسنجی اشخاص حقوقی علاوه بر اخذ گواهی مالیاتی، اخذ صورت مالی الزامی است و پرداخت تسهیلات بیش از 10 میلیارد ریال منوط به ارایه صورت‌های مالی حسابرسی شده است. ضمناً گواهی مطالبات از دستگاه‌های دولتی نیز به عنوان دارایی در اعتبارسنجی مشتریان منظور خواهد شد.
تبصره 4ـ اعطای تسهیلات توسط مؤسسات اعتباری به شرکت‌های تابعه (به صورت مستقیم و غیرمستقیم) با تأیید کمیسیون اعتباری بانک مرکزی و تأیید رئیس کل بانک مرکزی مقدور خواهد بود.
ماده 18ـ فعالیت شرکت‌ها، مؤسسات اعتباری، بنگاه‌ها، سازمان‌ها و صندوق‌هایی که عملیات پولی و بانکی و اعتباری انجام می‌دهند، صرفاً براساس مجوز و در محدوده ضوابط و مقررات بانک مرکزی مجاز است. بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر بر مؤسسات اعتباری و تعاونی‌های اعتبار، شرکت‌های لیزینگ، صرافی‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه، بر چگونگی فعالیت و نیز حسن اجرای مقررات ابلاغی به آنها نظارت می‌نماید.
ماده 19ـ مؤسسات اعتباری می‌توانند در ارایه تسهیلات، اعتبارات و سایر خدمات بانکی، شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالای ایران یا فرابورس ایران را با توجه به میزان نقدشوندگی و شفافیت در اولویت قرار دهند.
ماده 20ـ مؤسسات اعتباری موظفند لیست مشتریان بدحساب و خوش‌حساب خود را به طور مستمر به بانک مرکزی اعلام نمایند. بانک مرکزی موظف است براساس اطلاعات دریافتی از مؤسسات اعتباری با ایجاد بانک اطلاعاتی از مشتریان محروم از خدمات بانکی و موارد محرومیت، موضوع را مستمراً به مؤسسات اعتباری اعلام نماید.
ماده 21ـ مؤسسات اعتباری موظفند قانون مبارزه با پولشویی، آیین‌نامه اجرایی و دستورالعمل‌های ابلاغی آن را اجرا نماید. هیئت مدیره مؤسسات اعتباری موظف به نظارت بر حسن اجرای این امر می‌باشند.
سایر
ماده 22ـ بانک مرکزی نسبت به استقرار کامل نظام مدیریت امنیت داده‌ها (نماد) بانکی و پایگاه جامع اطلاعات جامع هویتی به منظور ایجاد هویت دیجیتالی برای مشتریان، کارکنان و سامانه‌های بانکی تا پایان شهریور ماه سال 1391 اقدام خواهد کرد.
تمامی مؤسسات اعتباری کشور مکلفند برنامه‌های اجرایی برای صدور گواهینامه‌های امضای دیجیتال، تطبیق و ثبت‌نام سامانه‌ها و درج اطلاعات مربوط به مشتریان و کارکنان خود را مطابق با زمانبندی بانک مرکزی به اجرا درآورند.
ماده 23ـ بانک مرکزی موظف است هر شش ماه یک بار گزارش عملکرد این مجموعه را به شورای پول و اعتبار ارایه نماید.
انتهای پیام/ح

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ششم بهمن ۱۳۹۰ توسط بانکی |
رتبه اول مجموع کل سپرده ها و تسهیلات اعطایی بانک های تجاری کشور در نیمه اول امسال متعلق به بانک ملی ایران است.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در حالی این بانک رتبه اول مجموع کل سپرده ها را در میان بانک های تجاری در اختیار دارد که مبلغ کل سپرده های آن در پایان شهریور ماه امسال نسبت به پایان سال 89 به میزان 11 درصد رشد داشته است.
بر اساس این گزارش ، بانک ملی ایران در پایان شهریور ماه امسال با 8/27 درصد سهم در مجموع سپرده های موثر اعم از سپرده های بلند مدت، کوتاه مدت، پس انداز و جاری، بین بانک های تجاری بیشترین سهم را داراست و در رتبه اول قرار دارد . این بانک سهم خود را در میان بانک های تجاری نسبت به اسفندماه سال 89، به میزان 5/1 واحد درصد افزایش داده و مانده مجموع سپرده های موثر بانک ملی ایران نسبت به پایان سال 89 به میزان 6/14 درصد رشد داشته است.
این گزارش حاکی است بانک ملی ایران در مدت مذکور در سپرده قرض الحسنه جاری با سهم 7/27 درصدی ، در سپرده قرض الحسنه پس انداز با سهم 3/28 درصدی ، در سپرده سرمایه گذار ی بلند مدت با سهم 2/30 درصدی، در سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت با سهم 7/24 درصدی و در سایر سپرده های دیداری شامل بستانکاران موقت و … با سهم 2/46 درصدی از کل رتبه اول بانک های تجاری را در اختیار دارد.
عملکرد بانک ملی ایران در زمینه تسهیلات نیز طی نیمه اول امسال جالب توجه است به طوری که بیشترین تسهیلات پرداختی بانک های تجاری توسط این بانک پرداخت شده است.
این بانک در پایان شهریور ماه امسال با دارا بودن سهمی معادل 3/28 درصد از کل حائز رتبه اول تسهیلات اعطایی، میان بانک های تجاری است.
 

نوشته شده در تاريخ سه شنبه یکم آذر ۱۳۹۰ توسط بانکی |
مطابق دستورالعمل اخیر بانک مرکزی به بانک های کشور، از این پس ارائه خدمات بانکی به دارندگان حساب های فاقد کد ملی امکان پذیر نخواهد بود.

بر این اساس صاحبان حساب هایی که تاکنون کد ملی خود را به شعب بانک ملی ایران اعلام    ننموده اند ، ضرورت دارد در اولین فرصت جهت تکمیل مشخصات حساب خود به شعب افتتاح کننده حساب مراجعه نمایند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم آبان ۱۳۹۰ توسط بانکی |
با سلام خدمت آقا نیمای عزیز

در این مورد بایستی عرض کنم که : بر اساس اعلام سایت بانک ملی ایران  فهرست اسامی برندگان حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تایید قرعه کشی توسط هیات نظارت اعلام خواهد شد.

 

جوابیه تکمیلی : هم اکنون از طریق لینک زیر می توانید اسامی برندگان سی و دومین مرحله قرعه کشی حسابهای قرض الحسنه را مشاهده کنید

https://ebank.bmi.ir/mbsweb/sadadapps/ghorekeshi/?smnuid=26

جوایز دوره 32

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۰ توسط بانکی |

بینا- فرمانده انتظامي شهرستان پاكدشت به شهروندان هشدار داد: مراقب دلالان اطراف بانكها باشند و به سادگي مدارك و اطلاعات شخصي خود را در اختيار اين افراد قرار ندهند.
به گزارش بینا به نقل از  پايگاه اطلاع رساني پليس، با تلاش ماموران پليس آگاهي شهرستان پاكدشت استان تهران، 6 نفر از كارمندان و افراد دلالي كه با تشكيل باندي از طريق در يافت و صدور وام ازدواج به اختلاس ميليوني پرداخته بودند شناسايي و دستگير شدند.
«سرهنگ جمال نيكجو» فرمانده انتظامي شهرستان پاكدشت در تشريح اين خبر گفت: در پي دريافت گزارشهايي مبني بر اختلاس مبالغ هنگفتي وجه نقد از سوي كاركنان يكي از بانك‌هاي اين شهرستان بلافاصله پيگيري موضوع در دستور كار ماموران پليس آگاهي قرار گرفت.
وي افزود : ماموران پليس آگاهي اين شهرستان با بررسي و تحقيقات گسترده و انجام اقدامات اطلاعاتي پرده از يك اختلاس ميليوني از سوي كاركنان اين بانك با همدستي تعدادي دلال برداشته و با تعقيب و مراقبت و انجام گشت‌زني هاي نامحسوس در اطراف بانك موفق به شناسايي و دستگيري متهمان شده و در بازرسي از منزل آنها مقادير زيادي اسناد بانكي را كشف و ضبط كردند.
سرهنگ نيكجو ادامه داد: ماموران در تحقيقات خود دريافتند كه 3 نفر از كاركنان اين بانك با همدستي 3 دلال و سازنده مهرهاي جعلي با تشكيل باندي در پوشش صدور وام ازدواج اقدام به تشكيل پرونده جهت دريافت وام براي 25 نفر از افراد كرده و با اين روش تاكنون مبالغ كلاني را اختلاس كرده اند.
نيكجو در خصوص شگرد اين متهمان اظهار داشت : هنگامي كه زوج هاي متقاضي وام ازدواج به بانك مراجعه و درخواست وام ازدواج مي كردند با پاسخ منفي بانك مواجه و در اين هنگام دلالان با مراجعه به اين اشخاص و دريافت مدارك آنها اقدام به تشكيل پرونده و دريافت وام به نام اين افراد كرده و پس از واريز وام به حساب اين افراد حسابشان را خالي مي كردند.
فرمانده انتظامي شهرستان پاكدشت در خاتمه به شهروندان هشدار داد: مراقب دلالان اطراف بانكها باشند و به سادگي مدارك و اطلاعات شخصي خود را در اختيار اين افراد قرار ندهند و در صورت مشاهده هر گونه موارد مشكوك بلافاصله موضوع را از طريق مركز فوريتهاي پليسي 110 در ميان بگذارند تا مورد سوء استفاده اينگونه افراد سودجو واقع نشوند.
گفتني است ، متهمان دستگير شده پس از تشكيل پرونده جهت سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي شدند.

نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ توسط بانکی |
 
اطلاعیه

 
مشتری گرامی

احتراماً بر اساس مصوبه هیأت محترم وزیران مبنی بر الزام استفاده از کارت ملی و درج شماره ملی در سوابق مشتریان بانکها ، کلیه دارندگان حسابهای بانکی ملزم به تکمیل اطلاعات خود علی الخصوص شماره ملی در سوابق بانکی خود می باشند
 لذا از مشتریانی که کد ملی آنها در مشخصات ثبت شده آنها در بانک موجود نبوده و تاکنون نیز اقدام به تکمیل مشخصات خود ننموده اند درخواست می شود تا پایان خرداد سال جاری جهت تکمیل اطلاعات خود ازیکی از شیوه های ذیل اقدام نمایند. 


1-    مراجعه به tab خدمات بانک سایت و کلیک بر روی گزینه ارسال کد ملی مشتریان

2-    مراجعه به دستگاههای خودپرداز بانک ملی 

3-    مراجعه مستقیم به شعبه افتتاح کننده حساب


بدیهی است حسابهای مشتریانی که تا تاریخ 31 خرداد ماه سالجاری کد ملی آنها در اطلاعات بانک ثبت نشده باشد، مسدود خواهد گردید.

منبع : http://bmi.ir/Fa/DynamicPage.aspx?id=318&AspxAutoDetectCookieSupport=1

نوشته شده در تاريخ شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط بانکی |
آخرین مهلت شرکت در قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران، 31 اردیبهشت ماه جاری است.

 با توجه به افزایش 16 درصدی جایزه ممتاز 250 میلیون ریالی این بانک و استقبال هموطنان برای شرکت در قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه، مهلت افتتاح حساب و تکمیل موجودی تا روز آخر اردیبهشت ماه جاری تمدید شده است.
بر اساس این گزارش 1507 فقره جایزه نقدی 250 میلیون ریالی پاداش ویژه سی و دومین مرحله  قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران می باشد در عین حال که 1307 کمک هزینه ازدواج هر یک به ارزش 000/000/50 ریال، 1307 آلبوم سکه طلا هر یک به ارزش 000/000/30 ریال، 1307 بن خرید صنایع دستی و فرش دستباف هر یک به ارزش 000/000/5 ریال، 1307 سکه بهار آزادی و میلیاردها ریال جوایز نقدی از دیگر پاداش های مادی این مرحله از قرعه کشی است.
بانک ملی ایران از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با افتتاح ، حفظ و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز اين دوره از  قرعه کشی حساب ها افزایش دهند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.
گفتنی است سی و دومین مرحله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران در نیمه دوم خرداد ماه امسال انجام خواهد شد و فهرست اسامی برندگان نیز حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تایید قرعه کشی توسط هیات نظارت اعلام خواهد شد.

نوشته شده در تاريخ جمعه دوم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط بانکی |
به منظور گسترش همکاری های متقابل، یادداشت تفاهمی میان بانک ملی ایران و سازمان آموزش و پرورش شهر تهران به امضا رسید.

 در دیدار مسئولان بانک ملی و سازمان آموزش و پرورش شهر تهران، آقای محمدی مدیر امور شعب تهران طی سخنانی اظهار داشت:تعصب بانک ملی نگاه ملی آن است و رویکرد صنفی ندارد و ما بر این اعتقادیم که همکاران ما با آموزش و پرورش عجین هستند و تعصب خاصی بر این قشر جامعه دارند.
وی افزود: بانک ملی ارائه خدمات به فرهنگیان را برکت می داند و ما می دانیم که اگر امروز به آرامش آنها کمک کنیم اثرات آن به خود ما برمی گردد، بنابراین در این رابطه از ارائه هیچ گونه خدماتی در راستای ضوابط بانک مرکزی به آنان دریغ نخواهیم کرد.
آقای محمدی خاطر نشان کرد: نگاه ما به خدمات بانکی و نحوه ارائه آن از جنبه مشتری مداری است و اینکه بتوانیم رضایت مشتریان را در این خصوص فراهم آوریم و معتقدیم که رضایت مشتری بسیار مهم است چون مشتری نگاهی تیزبین دارد و نیازها را می شناسد که این امر می تواند زمینه ارتقای خدمات بانکی را فراهم آورد.
مدیر امور شعب تهران در پایان اظهار امیدواری کرد تداوم این ارتباطات موجب رضایت این قشر فرهیخته و زحمتکش را از بانک ملی فراهم آورد.
در ادامه این نشست آقای بنی عقیل معاون پشتیبانی سازمان آموزش و پرورش تهران نیز ضمن قدردانی از خدمات بانک ملی اظهار داشت: این بانک همواره پشتیبان سازمان بوده و در شرایط خاص و بحرانی این سازمان، از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد گسترش همکاری های این دو سازمان نتایج ثمربخشی برای فرهنگیان در پی داشته باشد.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۸ توسط بانکی |
همزمان با نزديك شدن به موعد قرعه‌كشي فارس گزارش مي‌دهد:
تبليغات و جوايز قرض‌الحسنه؛ قدرداني يا تطميع براي سپرده‌گذاري؟

خبرگزاري فارس: با نزديك شدن به موعد دوم قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه، بانك‌هاي كشور با هدف افزايش منابع قرض‌الحسنه خود با توسل به تبليغات جذاب و رؤيايي سعي در تحريك مردم به سپرده‌گذاري در اين حساب‌ها دارند.


به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس "توانا " همزمان با نزديك شدن به موعد دوم قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز در سيستم بانكي كشور طي سال جاري، بانك‌ها از راه‌هاي مختلف به خصوص با تبليغات گسترده در صدا و سيما و با اعلام جوايز پرداختي به سپرده‌گذاران اين حساب‌ها سعي در جذب سپرده‌‌هاي قرض الحسنه دارند،البته اعلام اعطاي جوايز رنگارنگ به حساب‌هاي قرض‌الحسنه هميشه با اين عنوان همراه بوده است : "پاسخي به نيات خدا پسندانه شما "
اما با مراجعه به آمار منتشر شده توسط بانك مركزي مي‌توان به راحتي به اين قضيه پي برد كه همواره اين جوايز بوده‌اند كه باعث افزايش حجم حساب‌هاي قرض‌الحسنه در بانك‌هاي كشور شده‌آند و تاكنون راهكار مناسبي كه به معناي واقعي تحريك كننده "نيات خداپسندانه " مردم باشد، انديشيده نشده است.
بر اساس گزارش رسمي بانك مركزي سيستم بانكي كشور سه ماهه ابتدايي سال را در حالي پشت سر گذاشت كه از مجموع 10 هزار ميليارد تومان افزايش در سپرده‌هاي غيرديداري، تنها 6 درصد آن متعلق به سپرده‌گذاري‌هاي قرض‌الحسنه و مابقي مربوط به سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري و با نيت گرفتن سود بود.
البته هيچ شكي نيست كه بر اساس سفارشات اكيد قرآن و ائمه، فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه بايد در كشور گسترش يابد و ترديدي هم وجود ندارد كه گسترش اين شاخه از بانكداري باعث توسعه بانكداري اسلامي و رونق اقتصاد كشور خواهد شد. اما آيا تا كنون سيستم بانكي كشور به عنوان متولي اين امر، اقدام مناسبي را در جهت نيل به اهداف ذكر شده به نحوي كه منافع سپرده‌گذار و گيرنده تسهيلات فراهم شود، انجام داده است؟ ذكر اين نكته نيز ضروري است كه تأمين منافع براي دو طرف بايد به نحوي صورت پذيرد كه فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه روح معنوي خود را حفظ كرده و شبهه بخت‌آزمايي پيدا نكند.
در چندسال اخير سيستم بانكي توجه‌ خاصي به اهميت "سپرده‌گذاري قرض‌الحسنه " پيدا كرده و سعي دارد مردم را به سپرده‌گذاري در اين حساب‌ها ترغيب نمايد ولي به گفته بسياري از كارشناسان امور بانكداري اسلامي راهي كه بانك‌هاي كشور در اين سال‌ها پيش گرفتند با معناي اصلي "قرض‌الحسنه " فاصله زيادي دارد.
به نظر مي‌رسد سپرده‌گذاران اين حساب‌ها كه همان مردم هستند نيز از معناي واقعي و رسالت اصلي "قرض‌الحسنه " دور شده و يا بي‌اطلاع هستند و بيشتر با نيت كسب جوايز و برنده شدن در اين حساب‌ها سپرده‌گذاري مي‌نمايند.

* حسيني هاشمي: جوايز فريبنده قرعه‌كشي بانكها ماهيت قرض‌الحسنه را كم‌رنگ كرده است

ازجمله منتقدان سيستم فعلي قرض‌الحسنه سيد بهاءالدين حسيني هاشمي مدير عامل فعلي بانك تات و مدير عامل سابق بانك سرمايه است كه در خصوص اعطاي جوايز رنگارنگ بانك‌ها به سپرده گذاران قرض الحسنه، به خبرنگار فارس مي‌گويد: ‌به اعتقاد بنده اگر بخواهيم اصالت قرض‌الحسنه را بدست‌ آوريم بايد جوايز فريبنده را كه خيلي از مردم به خصوص آن دسته از افراد كه داراي فقر مالي هستند و جوايز مذكور آنها را مجبور به سپرده‌گذاري مي‌كند،‌ كم‌رنگ كنيم.
وي افزود: فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه با شيوه فعلي در بانكهاي كشور ماهيت و جايگاه قرض‌الحسنه را به خودي خود تضعيف كرده است.
مدير عامل بانك تات با تأكيد بر ضرورت اتخاذ راهكارهايي به منظور جبران نيت قرض‌دهنده، انجام قرعه‌كشي را به منظور اعطاي جوايز، نامناسب مي‌داند.
حسيني هاشمي اعطاي اولويت‌هايي در استفاده از تسهيلات قرض‌الحسنه، شريك كردن آنها در اجر و ثواب اين فعاليت و ارائه تسهيلات ديگري به سپرده‌گذاران را از عوامل جايگزين جوايز بانك‌ها دانسته و مي‌گويد: بايد در اعطاي جوايز به موارد مندرج در قانون عمليات بانكي بدون ربا توجه كرد ولي متأسفانه رقابت بانك‌ها در ارائه جوايز فريبنده از فرهنگ قرآني قرض‌الحسنه دور شده است.

البته با كمي تامل در گفته‌هاي مدير عامل بانك تات دوباره به اين نتيجه مي رسيم كه طي سال‌هاي اخير با توجه به تبليغات گسترده و رنگارنگ بانك‌ها براي اعطاي جوايز به برندگان قرعه‌كشي‌ حساب‌هاي قرض‌الحسنه؛ معناي اصلي اين سنت ديرينه و نيكو كه خداوند در قرآن به آن اشاره كرده‌ است در سيستم بانكي و بين مردم كم رنگ شده است.

* در بخشش بخل نورزيد

حضرت علي (ع) در يكي از خطبه‌هاي خود در نهج‌البلاغه فرموده است: قرض دهي و كمك مالي به مؤمنان نيازمند، سبب حفظ عزت آنان شده و براي قرض دهنده هم دل بريدن از تعلقات دنيوي را به همراه دارد. اميرمؤمنان عليه السلام مي فرمايد: "در بخشش، بُخل نورزيد " كه خداي سبحان فرمود: اگر خدا را ياري كنيد، شما را پيروز مي گرداند و قدم هاي شما را استوار مي دارد و فرمود: كيست كه به خدا قرض نيكو دهد تا خداوند چند برابر عطا فرمايد و براي او پاداش بي عيب و نقصي قرار دهد؟
حضرت علي در ادامه مي‌فرمايد: درخواست ياري از شما به دليل ناتواني، و قرض گرفتن از شما براي كمبود نيست. او در حالي از شما ياري خواسته كه لشكرهاي آسمان و زمين در اختيار اوست و خدا نيرومند و حكيم است و در حالي از شما طلب وام دارد كه گنج هاي آسمان و زمين از آنِ اوست و خدا بي نياز و حميد است؛ بلكه مي خواهد شما را بيازمايد كه كدام يك نيكوكارتريد.


* خاوري: اهداي جوايز قرض‌الحسنه نوعي امر به معروف است

از طرفي ديگر رئيس شوراي هماهنگي بانك‌هاي دولتي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اهداي جوايز به سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه را نوعي قدرداني مي‌داند و اين موضوع را مطلوب ارزيابي و به تلاش‌هاي سيستم بانكي كشور به منظور گسترش سنت قرض‌الحسنه، اشاره مي‌كند و مي‌گويد: قرض‌الحسنه دو جنبه دارد كه اولين مورد داشتن روحيه تعاون و همكاري است به اين معني كه قرض دهنده به نيت خير به قصد همكاري براي كمك به افراد گرفتار اين كار را انجام مي‌دهد.
به گفته وي جنبه دوم، عمل نيكي است كه قرض‌دهنده انجام مي‌دهد و نبايد بدون پاداش بماند چرا كه به هر حال هر انساني نيازمند به تشويق است.
وي افزود: در اين زمينه كاري كه بانك‌ها در قالب اعطاي جوايز انجام مي‌دهند، تشويق و ترغيب افراد به انجام عمل خير است كه در واقع مي‌توان گفت اين كار يك نوع امر به معروف است.
مديرعامل بانك ملي گفت: بانكها با اين كار افراد را به شركت در اين عمل خير ترغيب مي‌كنند، بنابراين جوايز در واقع قدرداني از افراد نيكوكار به حساب مي‌آيد نه پاداش آنها.
مديرعامل بانك ملي، اعلام جوايز را نويد قدرداني بانك از افراد نيكوكار و گسترش عمل خير مي‌داند و بر اين باور است كه بايد به اين نكته توجه ويژه داشت كه جوايز قرض‌الحسنه هر چه گسترده‌تر، مردمي‌تر و عامه پسندتر باشد، بهتر است.
وي در خصوص تحت تأثير قرار گرفتن نيت سپرده‌گذاران با عطاي جوايز رنگارنگ بانك‌ها، گفت: ارزيابي من اين نيست كه نيت فقط صِرف بردن جوايز باشد؛ بلكه به نظر من در حال حاضر رشد عقلاني جامعه به جايي رسيده است كه عمل خير و كمك به همنوع را درك مي‌كند.
خاوري با اشاره به صندوق‌هاي قرض‌الحسنه موجود در جامعه، تصريح كرد: با اين وجود مي‌بينيم كه مردم آگاه و رشيد تنها به دنبال انجام عمل خير هستند.

* اقدام بانك مركزي براي ضابطه‌مند كردن جوايز قرض‌الحسنه

به گزارش فارس در سال‌هاي اخير تلاش‌هاي مثبتي از سوي بانك مركزي به منظور ساماندهي به وضعيت جذب سپرده، قرعه‌كشي و اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه توسط بانك‌ها صورت گرفته است.
بانك مركزي در آخرين روز از فروردين ماه سال 86 طي ابلاغيه‌اي به بانك‌ها سقف 25 ميليون تومان را براي جوايز قرض الحسنه تعيين كرد.
بر اساس ابلاغيه بانك مركزي دريافت سپرده قرض الحسنه و پرداخت وام قرض‌الحسنه براي رفع نيازهاي ضروري قابل انجام است و بر اين اساس سپرده‌گذاري در اين امر بدون انتظار دريافت سود و يا قبول تبعات ناشي از كاهش ارزش سپرده ناشي از تورم با قصد قربت و كمك و مساعدت به نيازمندان انجام مي شود. روش‌هاي تشويق و قدرداني از سپرده‌گذاران بدون ورود به ترويج جلوه‌هاي مادي و رقابت‌هاي ناسالم بانكي و براساس دستورالعمل بانك مركزي قابل اجرا خواهد بود.
بر اساس ابلاغيه بسته سياستي - نظارتي شبكه بانكي سال 1387 توسط بانك مركزي، ضوابط تشويق سپرده گذاران قرض‌الحسنه، نوع جوايز و نحوه تبليغ با هماهنگي بانك مركزي انجام مي شود. حداكثر ميزان جايزه 250 ميليون ريال جوايز ثابت خواهد بود. قرعه كشي كليه بانك ها به طور همزمان و دو بار در سال مجاز خواهد بود.
به هرترتيب با تمام اقدامات انجام شده و گام‌هاي مثبت سيستم بانكي كشور در جهت بهبود وضعيت قرض‌الحسنه، هنوز هم نمي‌توان به طور كامل ادعا كرد كه توفيقات كاملي در خصوص تطبيق نيات مردم با آنچه در آيات و روايات و احاديث ذكر شده، حاصل شده باشد.
به گزارش فارس تبليغات گسترده‌اي كه بانك‌ها به منظور جذب سپرده‌هاي قرض‌الحسنه در روزهاي اخير شروع كرده‌اند گواهي است بر همين مطلب و در صورت تداوم اين روند هرچند نظام قرض‌الحسنه كشور با شكوفايي و رونق مواجه مي‌شود اما نكته اصلي در اين ميان يعني همان "نيات خداپسندانه " كمافي‌السابق باقي خواهد ماند.

گزارش از: فاطمه محمدي

انتهاي پيام/م

نوشته شده در تاريخ جمعه یازدهم دی ۱۳۸۸ توسط بانکی |
بخش پول و بانک برنامه پنجم توسعه که از سوی دولت به برخی از نمایندگان مجلس ارائه شده است،با محوریت گسترش و نهادینه کردن قرض الحسنه در سیستم بانکی کشور تدوین شده است.
بر اساس بند الف ماده 84 برنامه تدوین شده دولت با "عنوان لایحه برنامه پنجم پیشرفت و عدالت"،شبکه بانکی کشور موظف است نسبت به تفکیک حساب ها و ایجاد ساز و کارهای مجزای اداری به نحوی اقدام نمایند که منابع تجهیز شده از حساب های پس انداز قرض الحسنه پس از کسر ذخیره قانونی،صرفا برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه صرف شود.
بند ب ماده 84 این برنامه نیز به دولت اجازه می دهد تا سالانه 20 درصد از منابع صندوق توسعه ملی را از طریق سپرده گذاری نزد بانک های قرض الحسنه به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اختصاص دهد.
بر اساس بند ج نیز دولت مجاز است با تشویق و حمایت از صندوق های مردمی،ساز و کارهای لازم را برای توسعه آنها فراهم نمیاند.
ماده 85 لایحه برنامه پنجم پیشرفت و عدالت نیز به توسعه سرمایه گذاری در زمینه تولید اشاره کرده و آورده است:«بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی،تامین مالی تجاری و سرمایه گذاری برای تولید را در شبکه بانکی و دورن بانک ها بر اساس روش های تجهیز و تخصیص،تفکیک نمایند.
ماده 86 این لایحه نیز به مدیریت واردات بازار پول پرداخته و آمده است:«بانک مرکزی می تواند از ابزارهای پولی و مالی مناسب برای مدیریت بازار پول کشور در چارچوب قانون عملیاتی بانکی بدون ربا و با تصویب شورای پول و اعتبار استفاده نمایند.
دو بند و یک تبصره نیز به فعالیت های سیستم بانکی در سطح بین المللی پرداخته است.بر اساس بند الف ماده 87 صدور مجوز تشکیل بانک های مشترک ایرانی و خارجی برای فعالیت در داخل و خارج از کشور بانک مرکزی را مجاز کرده است.
بر اساس تبصره ماده الف درصد مشارکت سرمایه گذار خارجی در سهام بانک های فوق الذکر در ایران با تصویب شورای پول و اعتبار تعیین می نمود.
بر اساس بند ب ماده 87 لایحه نیز صدور مجوز ایجاد شعب و نمایندگی بانک های خارجی در کشور و بانک های ایرانی و خارجی در خارج از کشور در دستور کار بانک مرکزی قرار می گیرد.

منبع خبر: بینا

نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم دی ۱۳۸۸ توسط بانکی |
همزمان با نزديك شدن به موعد قرعه‌كشي فارس گزارش مي‌دهد:
تبليغات و جوايز قرض‌الحسنه؛ قدرداني يا تطميع براي سپرده‌گذاري؟

خبرگزاري فارس: با نزديك شدن به موعد دوم قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه، بانك‌هاي كشور با هدف افزايش منابع قرض‌الحسنه خود با توسل به تبليغات جذاب و رؤيايي سعي در تحريك مردم به سپرده‌گذاري در اين حساب‌ها دارند.


به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس "توانا " همزمان با نزديك شدن به موعد دوم قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز در سيستم بانكي كشور طي سال جاري، بانك‌ها از راه‌هاي مختلف به خصوص با تبليغات گسترده در صدا و سيما و با اعلام جوايز پرداختي به سپرده‌گذاران اين حساب‌ها سعي در جذب سپرده‌‌هاي قرض الحسنه دارند،البته اعلام اعطاي جوايز رنگارنگ به حساب‌هاي قرض‌الحسنه هميشه با اين عنوان همراه بوده است : "پاسخي به نيات خدا پسندانه شما "
اما با مراجعه به آمار منتشر شده توسط بانك مركزي مي‌توان به راحتي به اين قضيه پي برد كه همواره اين جوايز بوده‌اند كه باعث افزايش حجم حساب‌هاي قرض‌الحسنه در بانك‌هاي كشور شده‌آند و تاكنون راهكار مناسبي كه به معناي واقعي تحريك كننده "نيات خداپسندانه " مردم باشد، انديشيده نشده است.
بر اساس گزارش رسمي بانك مركزي سيستم بانكي كشور سه ماهه ابتدايي سال را در حالي پشت سر گذاشت كه از مجموع 10 هزار ميليارد تومان افزايش در سپرده‌هاي غيرديداري، تنها 6 درصد آن متعلق به سپرده‌گذاري‌هاي قرض‌الحسنه و مابقي مربوط به سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري و با نيت گرفتن سود بود.
البته هيچ شكي نيست كه بر اساس سفارشات اكيد قرآن و ائمه، فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه بايد در كشور گسترش يابد و ترديدي هم وجود ندارد كه گسترش اين شاخه از بانكداري باعث توسعه بانكداري اسلامي و رونق اقتصاد كشور خواهد شد. اما آيا تا كنون سيستم بانكي كشور به عنوان متولي اين امر، اقدام مناسبي را در جهت نيل به اهداف ذكر شده به نحوي كه منافع سپرده‌گذار و گيرنده تسهيلات فراهم شود، انجام داده است؟ ذكر اين نكته نيز ضروري است كه تأمين منافع براي دو طرف بايد به نحوي صورت پذيرد كه فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه روح معنوي خود را حفظ كرده و شبهه بخت‌آزمايي پيدا نكند.
در چندسال اخير سيستم بانكي توجه‌ خاصي به اهميت "سپرده‌گذاري قرض‌الحسنه " پيدا كرده و سعي دارد مردم را به سپرده‌گذاري در اين حساب‌ها ترغيب نمايد ولي به گفته بسياري از كارشناسان امور بانكداري اسلامي راهي كه بانك‌هاي كشور در اين سال‌ها پيش گرفتند با معناي اصلي "قرض‌الحسنه " فاصله زيادي دارد.
به نظر مي‌رسد سپرده‌گذاران اين حساب‌ها كه همان مردم هستند نيز از معناي واقعي و رسالت اصلي "قرض‌الحسنه " دور شده و يا بي‌اطلاع هستند و بيشتر با نيت كسب جوايز و برنده شدن در اين حساب‌ها سپرده‌گذاري مي‌نمايند.

* حسيني هاشمي: جوايز فريبنده قرعه‌كشي بانكها ماهيت قرض‌الحسنه را كم‌رنگ كرده است

ازجمله منتقدان سيستم فعلي قرض‌الحسنه سيد بهاءالدين حسيني هاشمي مدير عامل فعلي بانك تات و مدير عامل سابق بانك سرمايه است كه در خصوص اعطاي جوايز رنگارنگ بانك‌ها به سپرده گذاران قرض الحسنه، به خبرنگار فارس مي‌گويد: ‌به اعتقاد بنده اگر بخواهيم اصالت قرض‌الحسنه را بدست‌ آوريم بايد جوايز فريبنده را كه خيلي از مردم به خصوص آن دسته از افراد كه داراي فقر مالي هستند و جوايز مذكور آنها را مجبور به سپرده‌گذاري مي‌كند،‌ كم‌رنگ كنيم.
وي افزود: فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه با شيوه فعلي در بانكهاي كشور ماهيت و جايگاه قرض‌الحسنه را به خودي خود تضعيف كرده است.
مدير عامل بانك تات با تأكيد بر ضرورت اتخاذ راهكارهايي به منظور جبران نيت قرض‌دهنده، انجام قرعه‌كشي را به منظور اعطاي جوايز، نامناسب مي‌داند.
حسيني هاشمي اعطاي اولويت‌هايي در استفاده از تسهيلات قرض‌الحسنه، شريك كردن آنها در اجر و ثواب اين فعاليت و ارائه تسهيلات ديگري به سپرده‌گذاران را از عوامل جايگزين جوايز بانك‌ها دانسته و مي‌گويد: بايد در اعطاي جوايز به موارد مندرج در قانون عمليات بانكي بدون ربا توجه كرد ولي متأسفانه رقابت بانك‌ها در ارائه جوايز فريبنده از فرهنگ قرآني قرض‌الحسنه دور شده است.

البته با كمي تامل در گفته‌هاي مدير عامل بانك تات دوباره به اين نتيجه مي رسيم كه طي سال‌هاي اخير با توجه به تبليغات گسترده و رنگارنگ بانك‌ها براي اعطاي جوايز به برندگان قرعه‌كشي‌ حساب‌هاي قرض‌الحسنه؛ معناي اصلي اين سنت ديرينه و نيكو كه خداوند در قرآن به آن اشاره كرده‌ است در سيستم بانكي و بين مردم كم رنگ شده است.

* در بخشش بخل نورزيد

حضرت علي (ع) در يكي از خطبه‌هاي خود در نهج‌البلاغه فرموده است: قرض دهي و كمك مالي به مؤمنان نيازمند، سبب حفظ عزت آنان شده و براي قرض دهنده هم دل بريدن از تعلقات دنيوي را به همراه دارد. اميرمؤمنان عليه السلام مي فرمايد: "در بخشش، بُخل نورزيد " كه خداي سبحان فرمود: اگر خدا را ياري كنيد، شما را پيروز مي گرداند و قدم هاي شما را استوار مي دارد و فرمود: كيست كه به خدا قرض نيكو دهد تا خداوند چند برابر عطا فرمايد و براي او پاداش بي عيب و نقصي قرار دهد؟
حضرت علي در ادامه مي‌فرمايد: درخواست ياري از شما به دليل ناتواني، و قرض گرفتن از شما براي كمبود نيست. او در حالي از شما ياري خواسته كه لشكرهاي آسمان و زمين در اختيار اوست و خدا نيرومند و حكيم است و در حالي از شما طلب وام دارد كه گنج هاي آسمان و زمين از آنِ اوست و خدا بي نياز و حميد است؛ بلكه مي خواهد شما را بيازمايد كه كدام يك نيكوكارتريد.


* خاوري: اهداي جوايز قرض‌الحسنه نوعي امر به معروف است

از طرفي ديگر رئيس شوراي هماهنگي بانك‌هاي دولتي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اهداي جوايز به سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه را نوعي قدرداني مي‌داند و اين موضوع را مطلوب ارزيابي و به تلاش‌هاي سيستم بانكي كشور به منظور گسترش سنت قرض‌الحسنه، اشاره مي‌كند و مي‌گويد: قرض‌الحسنه دو جنبه دارد كه اولين مورد داشتن روحيه تعاون و همكاري است به اين معني كه قرض دهنده به نيت خير به قصد همكاري براي كمك به افراد گرفتار اين كار را انجام مي‌دهد.
به گفته وي جنبه دوم، عمل نيكي است كه قرض‌دهنده انجام مي‌دهد و نبايد بدون پاداش بماند چرا كه به هر حال هر انساني نيازمند به تشويق است.
وي افزود: در اين زمينه كاري كه بانك‌ها در قالب اعطاي جوايز انجام مي‌دهند، تشويق و ترغيب افراد به انجام عمل خير است كه در واقع مي‌توان گفت اين كار يك نوع امر به معروف است.
مديرعامل بانك ملي گفت: بانكها با اين كار افراد را به شركت در اين عمل خير ترغيب مي‌كنند، بنابراين جوايز در واقع قدرداني از افراد نيكوكار به حساب مي‌آيد نه پاداش آنها.
مديرعامل بانك ملي، اعلام جوايز را نويد قدرداني بانك از افراد نيكوكار و گسترش عمل خير مي‌داند و بر اين باور است كه بايد به اين نكته توجه ويژه داشت كه جوايز قرض‌الحسنه هر چه گسترده‌تر، مردمي‌تر و عامه پسندتر باشد، بهتر است.
وي در خصوص تحت تأثير قرار گرفتن نيت سپرده‌گذاران با عطاي جوايز رنگارنگ بانك‌ها، گفت: ارزيابي من اين نيست كه نيت فقط صِرف بردن جوايز باشد؛ بلكه به نظر من در حال حاضر رشد عقلاني جامعه به جايي رسيده است كه عمل خير و كمك به همنوع را درك مي‌كند.
خاوري با اشاره به صندوق‌هاي قرض‌الحسنه موجود در جامعه، تصريح كرد: با اين وجود مي‌بينيم كه مردم آگاه و رشيد تنها به دنبال انجام عمل خير هستند.

* اقدام بانك مركزي براي ضابطه‌مند كردن جوايز قرض‌الحسنه

به گزارش فارس در سال‌هاي اخير تلاش‌هاي مثبتي از سوي بانك مركزي به منظور ساماندهي به وضعيت جذب سپرده، قرعه‌كشي و اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه توسط بانك‌ها صورت گرفته است.
بانك مركزي در آخرين روز از فروردين ماه سال 86 طي ابلاغيه‌اي به بانك‌ها سقف 25 ميليون تومان را براي جوايز قرض الحسنه تعيين كرد.
بر اساس ابلاغيه بانك مركزي دريافت سپرده قرض الحسنه و پرداخت وام قرض‌الحسنه براي رفع نيازهاي ضروري قابل انجام است و بر اين اساس سپرده‌گذاري در اين امر بدون انتظار دريافت سود و يا قبول تبعات ناشي از كاهش ارزش سپرده ناشي از تورم با قصد قربت و كمك و مساعدت به نيازمندان انجام مي شود. روش‌هاي تشويق و قدرداني از سپرده‌گذاران بدون ورود به ترويج جلوه‌هاي مادي و رقابت‌هاي ناسالم بانكي و براساس دستورالعمل بانك مركزي قابل اجرا خواهد بود.
بر اساس ابلاغيه بسته سياستي - نظارتي شبكه بانكي سال 1387 توسط بانك مركزي، ضوابط تشويق سپرده گذاران قرض‌الحسنه، نوع جوايز و نحوه تبليغ با هماهنگي بانك مركزي انجام مي شود. حداكثر ميزان جايزه 250 ميليون ريال جوايز ثابت خواهد بود. قرعه كشي كليه بانك ها به طور همزمان و دو بار در سال مجاز خواهد بود.
به هرترتيب با تمام اقدامات انجام شده و گام‌هاي مثبت سيستم بانكي كشور در جهت بهبود وضعيت قرض‌الحسنه، هنوز هم نمي‌توان به طور كامل ادعا كرد كه توفيقات كاملي در خصوص تطبيق نيات مردم با آنچه در آيات و روايات و احاديث ذكر شده، حاصل شده باشد.
به گزارش فارس تبليغات گسترده‌اي كه بانك‌ها به منظور جذب سپرده‌هاي قرض‌الحسنه در روزهاي اخير شروع كرده‌اند گواهي است بر همين مطلب و در صورت تداوم اين روند هرچند نظام قرض‌الحسنه كشور با شكوفايي و رونق مواجه مي‌شود اما نكته اصلي در اين ميان يعني همان "نيات خداپسندانه " كمافي‌السابق باقي خواهد ماند.

گزارش از: فاطمه محمدي

انتهاي پيام/م

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ توسط بانکی |

با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، روز یکشنبه 28 تیرماه جاری صندوق قرض الحسنه پس انداز ملی افتتاح می شود.


  در مراسم آغاز به کار این صندوق که ساعت 8 صبح روز مذکور در سالن صندوق پس انداز بانک ملی واقع در خیابان فردوسی برگزار می شود، جمعی از مسئولان کشوری و نظام بانکی نیز حضور خواهند داشت.
تأسیس صندوق قرض الحسنه پس انداز ملی توسط بانک ملی در راستای افزایش انگیزه عمومی برای مشارکت در امر الهی و خیرخواهانه سپرده گذاری قرض الحسنه و همچنین تمرکز و شفاف سازی عملیات مربوط به این حساب صورت می گیرد.
 بر این اساس، تشکیلات این صندوق مستقل از بانک ملی بوده و در زمینه جذب سپرده های قرض الحسنه پس انداز و پرداخت تسهیلات از این محل اقدام خواهد کرد.

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و ششم تیر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
ضمن تبريك به كليه برندگان عزيز، سی امین مرحله قرعه كشي جوايز حسابهاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي ايران از اعتماد و اطمينان كليه مشتريان محترم نسبت به اين بانك قدرداني نموده ، اميد است با ارائه خدمات متنوع ، رضايت آنان بيش از پيش فراهم گردد.

مشاهده ليست برندگان سی امين مرحله قرعه كشي جوايز حسابهاي قرض الحسنه

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دهم تیر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
یک کارشناس اقتصادی گفت: با شیوه‌هایی که بانکهای کشور در اعطای جوایز به حساب‌های قرض‌الحسنه در پیش گرفته‌اند، عملا این عقد اسلامی تبدیل به نوعی بخت‌آزمایی و لاتاری شده است.
بیژن بیدآباد در خصوص جایگاه قرض الحسنه در نظام بانکی ایران، اظهار داشت: در حال حاضر اهم عملیات بانکی ایران در بخش قرض‌الحسنه معطوف به اعطای تسهیلات است.
وی ربا را اخذ وجوهی مازاد بر پول قرض داده شده تعریف کرد و افزود: بر همین اساس تسهیلات اعطایی بانک‌ها را می‌توان در دو طبقه مهم وام‌های مصرفی و وام‌های سرمایه‌گذاری دسته‌بندی کرد.

* قرض الحسنه در بانکداری بدون ربا
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: آیین‌نامه‌های قانون بانکداری بدون ربا نیز در باب اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه تأکید دارند که پرداخت وام قرض‌الحسنه باید برای رفع احتیاجات افراد شامل هزینه‌های ازدواج، تهیه جهیزیه، درمان بیماری، تعمیرات مسکن، کمک هزینه تحصیلی و کمک برای ایجاد مسکن در روستاها پرداخت شود.
بیدآباد در خصوص نکته قابل توجه در باب وام‌های مصرفی گفت: اگر هیچگونه مازادی از بابت این‌گونه وام‌ها دریافت نشود بانک دچار زیان می‌گردد و با افزایش فعالیت زیان انباشته آنها فزونی خواهد یافت.
وی با اشاره به دو راه برای رفع این معضل، بیان کرد: بانک‌ها می‌توانند در قبال پرداخت وام‌های مصرفی کارمزد با مشخصه‌ای که برای کارمزدها ذکر شده است، دریافت کنند و یا اینکه منبع مستقلی نظیر دولت منابع مشخصی را برای جبران زیان بانک‌ها در نظر بگیرد.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: منابع اینگونه پرداخت‌ها - جهت رفع زیان بانک ناشی از ارائه خدمات تسهیلات مصرفی - برای حکومت اسلامی می‌تواند از محل دریافت وجوه شرعی باشد که در موارد مشخصی نیز قابل هزینه است.
وی در مورد تسهیلات سرمایه‌گذاری گفت: دو شرط شراکت در سود و زیان فعالیت و عدم شرط کردن نرخ مازاد اساسی‌ترین وجه تمایز معاملات مالی ربوی و غیرربوی است.
بیدآباد اضافه کرد: بر اساس شیوه‌های فعلی بانکداری اعطای تسهیلات در قالب عقود اسلامی صورت می‌گیرد و آیین‌نامه اجرایی قانون عملیات بانکی بدون ربا خصوصیات این عقود را در عملیات بانکی بدون ربا مشخص می‌کند.
به گفته این کارشناس اقتصادی یکی از روش‌هایی که در عملیات بانکی بدون ربا به عنوان روش اعطای تسهیلات در نظر گرفته شده، قرض‌الحسنه است.
وی تصریح کرد: از لحاظ آیین‌نامه عملیات بانکداری بدون ربا،قرض‌الحسنه عقدی است که به موجب آن قرض‌دهنده مقدار معینی از مال خود را به قرض‌گیرنده تملیک می‌کند که قرض‌گیرنده مثل و یا در صورت امکان قیمت آن را به قرض‌دهنده رد نماید.
بیدآباد با اشاره به اینکه قرض در لغت به بریدن، قطع کردن یا قیچی کردن معنی شده و در اصطلاح فقهی آن قطع بخشی از مایملک است،بیان کرد: فقها قرض‌الحسنه را در قبال برگشت اصل مال مصطلح می‌دانند ولی از بررسی آیات قرآن اینگونه استنباط می‌شود که قرض‌ا‌لحسنه پرداخت بلاعوض و بدون برگشت است.

* معنای قرض‌الحسنه در بانک‌های کشور کاملا عوض شده است
بیدآباد در خصوص تفاوت سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه با انواع سپرده‌‌گذاری هایی که در شیوه بخت آزمایی و لاتاری و یا انواع شیوه‌های اخذ جایزه به صورت تصادفی و احتمالی می‌توان نام برد،گفت: سپرده‌گذاری قرض الحسنه در بانک‌های ایران بر خلاف اصالت خود که معنای واقعی آن پرداخت تسهیلات بلاعوض است به نوعی بخت ازمایی و لاتاری تبدیل شده است.
به گفته وی وضعیت فعلی تسهیلات قرض الحسنه از لحاظ فنی تفاوتی با شیوه‌های بخت آزمایی ندارد.
این کارشناس اقتصادی با ذکر این نکته که روش‌ پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در ایران نیز مانند شیوه بخت آزمایی و لاتاری بر اساس قرعه کشی،افرادی انتخاب شده و مشمول جوایزی می‌گردند،ادامه داد: این مورد در بانک‌های ایرانی توسط برنامه‌های کامپیوتری که معروف به تولیدکننده اعداد تصادفی هستند، صورت می‌گیرد.
بیدآباد این نوع سپرده‌گذاری را با توجه به شرایط فوق نوعی قمار و میصر(اسم قرآنی) دانست و ادامه داد: میصر در قرآن نهی شده است و در آیه مربوطه منافع برای مردم مشخصا " در ارتباط با خمر و میصر ذکر شده ولی بدیع و گناه آن در این آیه بیش از منافع عاید شده برای مردم ذکر شده است.
وی افزود: بنابراین سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه به شکل فعلی از مصادیق میصر است و عقلا " و شرعا " مجاز نیست.
بیدآباد تصریح کرد: عرف فعلی به گونه‌ای درآمده که بانک‌ها با تبلیغات متنوع و جوایز گوناگون همواره درصدد ترغیب مردم به این نوع سپرده‌گذاری هستند.
به گفته این کارشناس اقتصادی بررسی ها نشان داده که از لحاظ آماری میانگین اخذ جوایز یا به عبارت فنی امید ریاضی برنده شدن در سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه برای سپرده‌گذاران منفی است.
وی در همین راستا اضافه کرد: سود زیادی از این سپرده‌گذاری ها عاید بانک‌ها می‌شود و این درحالیست که بانک‌ها بر خلاف مفاد بسته سیاستی بانک مرکزی در ادریبهشت 87، منابع مذکور را در محل‌هایی غیر از تسهیلات قرض‌الحسنه نیز به‌کار می‌بندند.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در نتیجه این اقدام بانک‌ها در معامله سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه، سود زیادی می‌برند و بازگشت بسیار ناچیزی که همان جوایز اعلام شده است به سپرده‌گذاران تعلق می‌‌یابد.

* قرض الحسنه در آیات قرآن
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در آیات متعددی در قرآن کریم از قرض‌الحسنه ذکر شده است که همه این آیات پشت سر آیاتی هستند که در مورد انفاق، صدقه یا زکات یا قتال تکلیف می‌کنند.
وی ادامه داد: قرض‌الحسنه ‌همان پرداخت‌های بلاعوض از مال یا جان است که به معنی لغوی قرض‌ مال یا جان (بریدن و قطع کردن مال از خود) با صرف نظر کردن از بدن خود در راه خدا است.
بیدآباد با اشاره به آیات 245-244 سوره بقره بیان کرد: در آیات مذکور آمده است که در راه خدا قتال کنید و بدانید که خدا شنوای داناست به کسی که به خدا قرض حسنه دهد، به چند برابر برای او اضافه خواهد شد و خداوند است که تنگنا یا فراخی دهنده است.
این کارشناس اقتصادی در ادامه تصریح کرد: در آیه 12 سوره مائده نیز می‌فرماید: خداوند گفت اگر نماز بپا دارید و زکات دهید و به رسولان من ایمان آورید و یاری آنها نمایند و قرض‌های حسنه به خداوند قرض دهید محققاً من با شما خواهم بود.
وی ادامه داد: در آیات 10 و 11 سوره حدید می‌فرماید: شما را چه می‌شود که در راه خداوند انفاق نمی‌کنید در حالی که میراث آسمان‌ها و زمین از آن خداوند است و کسی که از شما قبل از فتح انفاق و قتال کرد مساوی نیست، آنها از درجه برتری نسبت به کسانی که بعداً انفاق و قتال کردند برخوردارند و خداوند به هر دوی آنها نیکویی وعده کرده و خداوند به آنچه عمل می‌کنید آگاه است.
به گفته این کارشناس اقتصادی در آیه 18 همین سوره آمده است: همانا مردان و زنان صدقه‌دهنده و آنها که به خداوند قرض نیکوئی قرض می‌دهند دو برابر برای آنها خواهد شد و برای آنها پاداش بزرگی است.
بیدآباد اضافه کرد: خداوند در آیه 20 سوره مزمل می‌فرماید: و نماز بپا دارید و زکات دهید و قرض دهید به خدا قرضی حسنه و آنچه خوبی نزد خدا کنید پیشتر نسبت به خودتان می‌کنید و آن خوبی و پاداش برتری است.
وی بیان کرد: به هر حال با این وصف کلمه قرض‌الحسنه را از لحاظ قرآنی می‌توان به معنای ایثار مال و جان تفسیر نمود و به نظر نمی‌رسد که خیلی منوط به مسمّای وام باشد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: شاید استعمال کلمه «وام نیک» در عبارات آن کمتر آسیب تشریعی به فقه وارد آورد.
بیدآباد در پایان تاکید کرد: به هر حال این نوع اعطای وام تحت عنوان هر اسمی از لحاظ بانکی همانطور که در اعداد منابع مالی بانک ذکر شد از لحاظ اقتصادی می‌تواند بانک را دچار زیان کند زیرا نه تنها سودی برای بانک ندارد بلکه زمان و منابع مالی بانک را نیز صرف می‌نماید که علی‌القاعده هزینه‌بر است.

منبع خبر: فارس
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ توسط بانکی |
مدیر عامل بانک سرمایه با اشاره به اینکه جوایز فریبنده قرعه‌کشی بانکها ماهیت قرض‌الحسنه را کم‌رنگ کرده است، گفت: اهدای جایزه به حساب‌های قرض‌الحسنه در هیچ یک از کشورهای اجرا کننده بانکداری اسلامی وجود ندارد و این شیوه منحصر به نظام بانکی ایران است.
سید بهالدین حسینی هاشمی درخصوص فعالیت های قرض‌الحسنه در نظام بانکداری کشور اظها رداشت : قرض الحسنه از جایگاه بر جسته ای در بانکداری اسلامی برخوردار است.
وی افزود: جهت گیریهای بانکداری اسلامی به طرف رشد و ترویج فرهنگ قرض الحسنه است. به گفته مدیر عامل بانک سرمایه، مردم با سپرده گذاری و در مقابل بانک ها با ارائه خدمات قرض‌السحنه این امر را محقق می سازند.
هاشمی مهمترین مانع عملی شدن اظهارات فوق را وجود نرخ تورم دانسته و ادامه داد: نرخ تورم باعث کاهش شدید ارزش پول سپرده گذاران می‌شود و اگر مردم بخواهند پول خود را به صورت قرض الحسنه و رایگان در اختیار بانک ها قرار دهند از اصل سپرده متضرر می شوند .
مدیر عامل بانک سرمایه این مانع را سبب عدم شکوفائی و بالندگی قرض الحسنه کشور دانست و تصریح کرد: بانک ها ترجیح می دهند که به سمت فعالیت های قرض الحسنه بروند زیرا قیمت تمام شده پول آنها حداقل می شود و می‌توانند بر اساس هزینه‌ای که پرداخته‌اند، کارمزد دریافت کنند.
وی تاکید کرد: درحال حاضر مشکل اصلی که وجود دارد میزان و شدت تورم است و اگر شدت تورم کاهش پیداکند تمایل مردم و بانکها برای فعالیت در بخش قرض‌الحسنه بیشتر خواهد شد.
هاشمی در خصوص جایگاه قرض الحسنه در بانک های خصوصی، اظهار داشت: استقبال بانک های خصوصی از حسابهای قرض الحسنه به اندازه بانک های دولتی نیست .
به گفته مدیر عامل بانک سرمایه افراد معمولا دارای حساب های مختلف در بانک ها هستند و به نیات و مقاصد مختلف در بانک‌ها حساب قرض الحسنه باز می کنند و معمولا کمتر افراد به مجرد ایجاد حساب قرض الحسنه به بانک مراجعه می کنند.
وی در ادامه گفت: بعضی افراد با قصد و نیت خیر و برخی با قصد برنده شدن جوایز و برخی بنا به توصیه بانک ها حساب قرض الحسنه باز می کنند.
مدیر عامل بانک سرمایه افزود: میزان و درصد منابع قرض الحسنه به کل منابع در بانک های خصوصی خیلی کمتر از نسبت مذکور در بانک های دولتی است .
هاشمی در خصوص اعطای جوایز رنگارنگ بانک ها به سپرده گذاران قرض الحسنه، بیان کرد: ‌به اعتقاد من اگر بخواهیم اصالت قرض‌الحسنه را بدست‌ آوریم بایستی جوایز فریبنده را که خیلی از مردم به خصوص آن دسته از افراد که دارای فقر مالی هستند و جوایز مذکور آنها را مجبور به سپرده‌گذاری می‌کند،‌ کم‌رنگ کنیم.
وی افزود: فعالیت‌های قرض‌الحسنه با شیوه فعلی در بانکهای کشور ماهیت و جایگاه قرض‌الحسنه را به خودی خود تضعیف کرده است.
وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه بانک‌ها باید به نوعی جبران نیت قرض دهنده را بکنند ولی نباید با قرعه‌کشی این کار را انجام دهند.
هاشمی اعطای اولویت‌هایی در استفاده از تسهیلات قرض‌الحسنه، شریک کردن آنها در اجر و ثواب این فعالیت و ارائه تسهیلات دیگری به سپرده‌گذاران را از عوامل جایگزین جوایز بانک‌ها دانست و تصریح کرد: باید در اعطای جوایر به موارد مندرج در قانون عملیات بانکی بدون ربا توجه کرد ولی متأسفانه رقابت بانک‌ها در ارائه جوایز فریبنده از فرهنگ قرآنی قرض‌الحسنه دور شده است.
مدیرعامل بانک سرمایه با اشاره به وضعیت فعلی قرض‌الحسنه در بانک‌های کشور، گفت: ابتدا باید یک آزادسازی در نرخ‌ها صورت بگیرد تا بانک‌ها جایگاه خود را پیدا کنند و سایر منابع شکل خود را بگیرند.
وی افزود: با توجه به اینکه مردم با انگیزه‌های مختلف سپرده‌گذاری می‌کنند با آزاد شدن نرخ سود، سپرده‌ها جایگاه خود را پیدا می‌کنند و با این اقدام می‌شود فرهنگ قرض‌الحسنه را با تبلیغ و آموزش در جامعه رواج داد.
هاشمی در همین راستا ادامه داد: فرهنگ‌سازی به معنای تبدیل کار خیر با تکرار و آگاهی رساندن به یک عادت و اعتقاد و صفت ویژه است.
به گفته مدیرعامل بانک سرمایه اهدای جوایز قرض‌الحسنه سبب اعتراض کسانی که حسابی نداشته‌اند شده و آنها مدعی هستند که این کار بانک‌ها اعتقادات آنها را زیر سوال برده است و آن دسته از افراد را که تعدادشان نیز معدود است، خرسند کرده است.
وی افزود: این امر انتقادات شرعی و عقلی را به همراه دارد و در هیچ‌ جای دنیا چنین چیزی دیده نمی‌شود.
مدیرعامل بانک سرمایه تصریح کرد: بانکداری دنیا تاکنون شاهد ارائه منافع و عواید به قید قرعه به سپرده‌گذاران نبوده است و این امری است که فقط در ایران مشاهده می‌شود.
هاشمی با اشاره به اینکه بانک‌ها مجاز هستند حداکثر دو درصد از سپرده‌ها را به سپرده‌گذاران جایزه بدهند، اظهار داشت: در این زمینه تبلیغات بانک‌ها فزاینده و شدید است که سبب تغییر انگیزه‌های مردم شده است و از نظر شرعی و اخلاقی خلاف به حساب می‌آید.
وی افزود: این در حالی است که مردم نمی‌دانند حجم جوایز حداکثر دو درصد سپرده‌های بانک‌ها است.
مدیرعامل بانک سرمایه در خصوص برنامه‌های سال‌جاری این بانک تصریح کرد: بانک سرمایه تا کنون برنامه ویژه‌ای برای سال جاری تدارک ندیده و بنا بر ادامه روال سابق بانکداری توسط این بانک است.
وی اضافه کرد: اصولا بانک‌ها در ابتدای سال برنامه ویژه‌ای ندارند و متناسب با نیاز مردم محصولاتشان را ارائه و در بانکداری الکترونیک، ریالی، ارزی و ارائه خدمات تلاش می‌کنند.
هاشمی تصریح کرد: بانک‌ها باید متناسب با نیاز مردم مدلی را طراحی کنند که از نظر پولی چه برای افتتاح حساب و چه دریافت خدمات و تسهیلات بانکی دچار مشکل نباشند.
مدیرعامل بانک سرمایه در خصوص اقدامات لازم برای اجرای اصلاح الگوی مصرف در نظام بانکی، اظهار داشت: من با برخورد قشری و سطحی کاملا مخالف هستم و به نظر من باید مبانی، اصول و استانداردها را اصلاح کرد تا مصرف به خودی خود منطقی، سودآور و عقلی شود.
وی افزود: برخورد به شکل موردی و موضوعی درست نیست و باید با افزایش بهره‌وری، کنترل و بهینه‌سازی مصارف در این زمینه اقدامات لازم را انجام داد.
به گفته هاشمی تخصیص منابع در تمام دنیا محدود است ولی آمار مذکور در کشور ما بیشتر مشاهده می‌شود؛ لذا باید براساس اولویت مصرف و به نرخ بازده اعتبارات نیز توجه کرد.
مدیرعامل بانک سرمایه گفت: بنابراین باید به آن دسته از اعتبارات که بیشترین بازده را دارند توجه شده و از وقت و انرژی و تفکر استفاده بهینه کرد تا در راستای الگوی مصرف یک کار اساسی انجام گیرد.

منبع خبر: فارس

نوشته شده در تاريخ سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ توسط بانکی |

دارندگان حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي، لازم است براي تكميل مشخصات سجلي و آدرس خود به شعبي كه در آن حساب دارند ، مراجعه كنند.


اجراي اين موضوع با توجه به اينكه بسياري از حساب ها،‌بيش از 10 سال قبل افتتاح شده و كد ملي در آن زمان صادر نشده بود،‌در حال حاضر ضروري است.   

نوشته شده در تاريخ یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ توسط بانکی |
فرصت شرکت در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی تاپایان اردیبهشت ماه سال جاری تمدید شد.


پاداش ويژه مادي سي‌امين مرحله قرعه‌كشي جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي،  1380دستگاه خودرو  GEN2 یا معادل ریالی آن خواهد بود.
بانك ملي در حالي براي اين دوره از قرعه‌كشي جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز خود،  470 ميليارد ريال جايزه مادي تعيين كرده كه در دوره قبل، 350 ميليارد ريال جايزه به 555 هزار نفر اعطا نموده بود.
كمك هزينه تحصيل دانشجويي براي سه هزار و 80 نفر هر يك به ارزش هفت ميليون ريال، هزينه سفرهاي زيارتي و گردشگري براي دوهزار و 80 نفر هر يك به ارزش شش ميليون ريال، بن خريد صنايع دستي براي يك هزار و 80 نفر هر يك به ارزش دو ميليون ريال، سكه طلا براي 30 هزار و 80 نفر و ميلياردها ريال جوايز نقدي از ديگر پاداش‌هاي مادي مرحله سي‌ام قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي است.
بانک ملی از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با افتتاح ، حفظ و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز اين دوره از  قرعه کشی حساب ها افزایش دهند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند. 

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۸ توسط بانکی |

اصالت قرض‌الحسنه تحت‌تاثير جوايز رنگارنگ

اهداي جوايز متعدد به سپرده‌گذاران در حساب‌هاي قرض‌الحسنه حتي با وجود تاكيدات بانك مركزي براي حفظ اصالت اين عقد اسلامي در سيستم بانكي، باعث تغيير در انگيزه سپرده‌گذاري در اين حساب‌ها شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس، در سال‌هاي پس از انقلاب و پس از تدوين قانون بانكداري بدون ربا، اهداي جايزه به سپرده‌گذاران در حساب‌هاي قرض‌الحسنه از طريق قرعه‌كشي يكي از مواردي بود كه كارشناسان اقتصاد اسلامي براي ترويج سنت قرض‌الحسنه در سيستم بانكي آن را مورد تاكيد قرار داده و در قانون گنجاندند.
در اين سال‌ها و پيش از افزايش نرخ تورم و فراتر رفتن آن از نرخ سود بانكي سالانه، مشكلي از نظر جذب منابع قرض‌الحسنه توسط بانك‌ها وجود نداشت و فرآيند جذب منابع و اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه طبق روال معين انجام شد.
بنز 250‌ميليون توماني،جذب سپرده‌گذاران حساب‌هاي قرض‌الحسنه
با افزايش نرخ تورم و ناتواني سيستم بانكي در افزايش نرخ سود بانكي به همان نسبت، بانك‌ها در صدد ايجاد انگيزه‌هايي مناسب براي جذب منابع قرض‌الحسنه برآمدند كه همين امر در برخي مقاطع حتي باعث شد نيات سپرده‌گذاران تحت‌تاثير جوايز اغوا‌كننده بانك‌ها قرار بگيرد و انگيزه‌هاي ديگري مانند احتمال برنده شدن در قرعه‌كشي و دريافت جوايز گران‌قيمت جايگزين آن شود.
شايد بتوان تعيين يك بنز 250‌ميليون توماني به عنوان جايزه حساب‌هاي قرض‌الحسنه توسط يكي از بانك‌هاي دولتي كشور را به عنوان نقطه عطفي در تاريخ بانكداري ايران نامگذاري كرد كه در جريان اين امر، بانك مذكور از سپرده‌هاي جذب شده سود كلاني كسب كرد.
چشم و هم‌چشمي بانك‌ها در اهداي جوايز قرض‌الحسنه
از اين تاريخ به بعد ساير بانك‌ها با استفاده از تجربه اين بانك در كسب سود‌هاي كلان از محل سپرده‌هاي قرض‌الحسنه اقدام به اهداي جوايزي بزرگ و البته نه به ارزش 250‌ميليون تومان كردند. چرا كه انتقاداتي كه در آن زمان از ابعاد مختلف اهداي چنين جوايزي به‌عمل آمد، باعث شد تا كمي از ارزش جوايز بعدي كاسته شود. با گسترش رقابت بين بانك‌ها به منظور جذب هرچه بيشتر سپرده‌هاي مردم در قالب قرض‌الحسنه و درنتيجه تعيين جوايز بسيار بزرگ، در واقع به تدريج هدف اصلي فعاليت قرض‌الحسنه كم‌رنگ و اهدافي كه كارشناسان از آن با عنوان بخت‌آزمايي و لاتاري ياد كردند، جايگزين آن شد.
اقدام بانك مركزي براي ضابطه‌مند كردن جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه
بانك مركزي در آخرين روز از فروردين ماه سال گذشته طي ابلاغيه‌اي به بانك‌ها سقف 25‌ميليون تومان را براي جوايز قرض‌الحسنه تعيين كرد.
بر اساس ابلاغيه بانك مركزي دريافت سپرده قرض‌الحسنه و پرداخت وام قرض‌الحسنه براي رفع نيازهاي ضروري قابل انجام است و بر اين اساس سپرده‌گذاري در اين امر بدون انتظار دريافت سود يا قبول تبعات ناشي از كاهش ارزش سپرده ناشي از تورم با قصد قربت و كمك و مساعدت به نيازمندان انجام مي‌شود. روش‌هاي تشويق و قدرداني از سپرده‌گذاران بدون ورود به ترويج جلوه‌هاي مادي و رقابت‌هاي ناسالم بانكي و براساس دستورالعمل بانك مركزي قابل‌اجرا خواهد بود.
بر اساس ابلاغيه بسته سياستي - نظارتي شبكه بانكي سال 1387 توسط بانك مركزي، ضوابط تشويق سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه، نوع جوايز و نحوه تبليغ با هماهنگي بانك مركزي انجام مي‌شود. حداكثر ميزان جايزه 250‌ميليون ريال جوايز ثابت خواهد بود. قرعه‌كشي كليه بانك‌ها به طور همزمان و دو بار در سال مجاز خواهد بود.
ترفند جديد و تغيير روش بانك‌ها در جذب منابع قرض‌الحسنه
پس از ابلاغ مصوبه بانك مركزي، بانك‌ها ديگر مانند سابق به اهداي جوايز محدود اما با ارزش بسيار بالا نمي‌پردازند؛ بلكه روش خود را در جذب سپرده‌ها تغيير داده و اين بار جوايز متعددي را تا سقف 25‌ميليون تومان در نظر گرفتند كه اين كار نيز از آنجا كه شانس برنده شدن در قرعه‌كشي را افزايش مي‌دهد باعث استقبال گسترده سپرده‌گذاران از حساب‌هاي پس‌انداز قرض‌الحسنه مي‌شود.
تاكنون اين كار هم نتوانسته به طور كامل اهداف سيستم بانكي را در جذب منابع قرض‌الحسنه تامين كند و به نظر مي‌رسد تلاش‌ها براي افزايش سپرده‌هاي قرض‌الحسنه دوباره به سمتي گرايش پيدا كرده كه به‌صورت چشمگيري باعث تغيير در انگيزه سپرده‌گذاري در حساب‌هاي قرض‌الحسنه شده است.
جشنواره رنگين جوايز بانكي براي حساب‌هاي قرض‌الحسنه
از ابتداي سال گذشته تاكنون به وضوح مي‌توان تغيير در روش بانك‌ها به منظور پرداخت جوايز قرض‌الحسنه و افزايش شانس برنده شدن در قرعه‌كشي‌هاي مختلف را دريافت.
جوايزي همچون يكصد دستگاه خودروي سواري مزدا 3، 150 كمك هزينه سفر زيارتي هر يك به ارزش 4‌ميليون ريال، 1028 دستگاه خودروي ريو، 2128 كمك هزينه سفر زيارتي حج، 2028 كمك هزينه سفر به عتبات عاليات، 108 خودرو پژو 206 sd به ارزش 150‌ميليون ريال، 28 فقره كمك هزينه پنج ميليون ريالي سفر حج و 528سكه بهار آزادي، پرداخت اسكناس 5‌هزار ريالي به ارتفاع قله دماوند به 100‌نفر، 10‌واحد مسكوني به 10‌نفر و جوايز ديگري كه هر كدام از بانك‌ها در قالب‌هاي پرداخت نقدي، وسايل برقي و خانگي و وام‌هاي متفاوت به سپرده‌گذاران حساب‌هاي قرض‌الحسنه، بيانگر اين است كه هرچند بانك‌ها جوايز خود را با ارزشي كمتر از 250‌ميليون ريال تعيين مي‌كنند، ولي از آنجا كه اين جوايز به افراد بسياري اهدا مي‌شود، تمايل سپرده‌گذاران را براي افتتاح حساب قرض‌الحسنه افزايش مي‌دهد.
هشدار نماينده دادستان كل درباره اهداي جوايز و قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه
تبليغات رنگارنگ بانك‌ها در گذشته بانك مركزي را مجبور به اخذ قوانيني در راستاي بازگشت به اهداف اصلي قرض‌الحسنه كرد و همان‌طور كه گفته شد در همين ارتباط دستورالعملي از سوي بانك مركزي به سيستم بانكي ابلاغ شد.
اما با تغيير رفتار بانك‌ها در اهداي جوايز متعدد نماينده دادستان كل در امور بانك‌ها درباره نحوه نظارت بر قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه بانك‌ها و موسسات مالي واعتباري هشدار داده و مي‌گويد: نظارت از زمان آغاز سپرده گيري و معرفي جوايز آغاز مي‌شود و همه بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري موظفند فهرست جوايز به ويژه جوايز ممتاز و اسامي سپرده‌گذاران را به دادستاني كل ارائه كنند تا هنگام قرعه‌كشي و اهداي جوايز آنچه اعلام شده است به سپرده‌گذاران اعطا شود.
پوراحمد در مورد اينكه آيا بانك‌ها مجازند معادل ريالي جوايز اعلامي را به برندگان اعطا كنند؟ اظهار كرد كه بانك‌ها بايد همان جايزه‌اي كه اعلام مي‌شود به برندگان بدهند مگر به درخواست برنده جايزه يا در شرايطي خاص كه مثلا كودكي سفر زيارتي يا سياحتي برنده شده است و امكان استفاده از آن را ندارد.
وي با اشاره به تمهيدات هيات نظارت بر قرعه‌كشي بانك هاو تلاش براي حذف تبليغات و مسائل اغواگرانه در دوره‌هاي قرعه‌كشي بعدي، مي‌گويد: نبايد سنت قرض‌الحسنه با تبليغات اغواگرانه و عوامفريبانه آلوده شود و بايد تلاش كنيم در مسير درست قرار گيرد.
از آنجا كه وضعيت فعلي جوايز اهدايي از سوي بانك‌ها براي حساب‌هاي پس‌انداز قرض‌الحسنه احتمال كم‌رنگ شدن هدف اصلي از اين كار را به دنبال دارد، به نظر مي‌رسد تدوين مكانيزمي در اين راستا و فرهنگ‌سازي به عنوان يكي از اصول اساسي گرايش مردم به سمت فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه، ضروري است تا علاوه‌بر جذابيت حساب‌هاي قرض‌الحسنه براي مردم، اين بخش از منابع سيستم بانكي در حد متعادل و برنامه‌ريزي شده تنظيم شود.

http://www.donya-e-eqtesad.com

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۸۸ توسط بانکی |
بینا- نماینده دادستان کل کشور در امور بانک ها اعلام کرد: بانک ها تا پایان خرداد فرصت دارند قرعه کشی حساب های قرض الحسنه را با حضور و نظارت نمایندگان قانونی انجام دهند و جوایز برندگان را اهدا کنند .


به گزارش بینا، علیرضا پور احمد گفت: بر اساس ضوابط ،‌ بانک ها موظفند در مرحله اول ، در سه ماهه نخست سال مراسم قرعه کشی را با حضور نماینده دادستان کل و نمایندگان بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام دهند و پس از تائید قرعه کشی، ‌جوایز را به برندگان اعطا کنند .
نماینده دادستان کل در امور بانک ها درباره نحوه نظارت بر قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ها و موسسات مالی واعتباری گفت : نظارت از زمان آغاز سپرده گیری و معرفی جوایز آغاز می شود و همه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری موظفند فهرست جوایز به ویژه جوایز ممتاز و اسامی سپرده گذاران را به دادستانی کل ارائه کنند تا هنگام قرعه کشی و اهدای جوایز آنچه اعلام شده است به سپرده گذاران اعطا شود .
وی افزود : نظارت دادستانی و دیگر مراجع قانونی پس از قرعه کشی هم ادامه دارد تا افرادی که برنده شده اند شرایط قانونی از جمله داشتن حساب قرض الحسنه و دولتی نبودن حساب هم بررسی شود .
پور احمد با تاکید بر اینکه نظارت بر اجرای عملیات قرعه کشی و اعطای جوایز، جدی و واقعی است گفت: ‌دادستانی کل، کار نظارت را تا دریافت رسید اعطای جوایز به برندگان ادامه می دهد تا حقوق هیچ سپرده گذاری تضییع نشود .
نماینده دادستان کل در امور بانک ها در پاسخ به اینکه آیا بانک ها مجاز به تاخیر انداختن در برگزاری قرعه کشی حساب های قرض الحسنه هستند گفت: هیچ بانکی حق ندارد قرعه کشی حساب های قرض الحسنه را که در مرحله اول تا پایان خرداد ماه اعلام شده به تاخیر بیاندازد مگر با مجوز رسمی بانک مرکزی که آنهم در شرایط خاص و طی مراحل قانونی امکان پذیر است.
وی با بیان اینکه هر گونه تخلف در اعطای جوایز با قاطعیت و بدون اغماض پیگیری می شود افزود: خوشبختانه در بانک ها تخلفی در زمینه توزیع جوایز مشاهده نشده است .
پوراحمد درباره علت ابطال برخی قرعه کشی بانک ها اظهار داشت : بر اساس مصوبه هیئت وزیران هیچ حساب دولتی نباید در قرعه کشی قرض الحسنه وجود داشته باشد اگر عمدا یا سهوا این حساب ها در قرعه کشی ها موجود باشد به علت مغایر بودن با قانون ،‌ به صورت خود کار آن قرعه کشی ابطال می شود .
نماینده دادستان کل در امور بانک ها افزود: در گذشته قرعه کشی ها بصورت سراسری بود و چنانچه هر گونه تخلفی به ثبت می رسید کل قرعه کشی ابطال می شد اما به تازگی قرعه کشی بصورت استانی انجام می شود تا چنانچه نیاز به ابطال قرعه کشی بود فقط قرعه کشی همان استان ابطال شود .
پوراحمد در پاسخ به اینکه آیا بانکها مجازند معادل ریالی جوایز اعلامی را به برندگان اعطا کنند ؟گفت: بانک ها باید همان جایزه ای که اعلام می شود به برندگان بدهند مگر به درخواست برنده جایزه یا در شرایطی خاص که مثلا کودکی سفر زیارتی یا سیاحتی برنده شده است و امکان استفاده از آن را ندارد .
وی افزود: بر این اساس بانک ها موظفند هنگام اعلام جوایز به دادستانی معادل ریالی آن را نیز مشخص کنند .
نماینده دادستان کل در امور بانک ها درباره اینکه آیا بانک ها مجازند جوایزی که محاسبه دقیق آن ممکن نیست اعلام کنند (همچون اعطای اسکناس به اندازه فلان برج یا قله ) گفت: اگر چه با مشخص بودن ارتفاع برج ها یا قله ها می توان میزان آن را محاسبه کرد اما این موضوع درستی است که باید به طور شفاف جوایز اعلام شود اما هم اکنون دستور العملی برای منع این نوع تبلیغات نداریم .
وی افزود: هیئت نظارت بر قرعه کشی بانک ها تمهیداتی اندیشیده است که در دوره های قرعه کشی بعدی اینگونه تبلیغات و مسائل اغواگرانه حذف شود .
نماینده دادستان کل در امور بانک ها با بیان اینکه قرض الحسنه سنت پسندیده ای است که دراحادیث و روایات بر آن توصیه شده است گفت: نباید این سنت نیک با تبلیغات اغواگرانه و عوامفریبانه آلوده شود و باید تلاش کنیم در مسیر درست قرار گیرد .
پور احمد درباره سقف جوایز حساب های قرض الحسنه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نیز گفت: مصوبه هیئت وزیران سقف جوایز را 25 میلیون تومان تعیین کرده است بنابراین بزرگترین جایزه بانک ها نباید از 25 میلیون تومان بیشتر باشد.
نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸ توسط بانکی |
طي مراسمي با حضور مسئولان اداره امورشعب استان يزد و رئيس سازمان بهزيستي، جوايز ويژه حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز اهدا شد.


در اين مراسم آقاي كريمان رئيس اداره امورشعب با اشاره به مطالبي درخصوص اهميت قرض‌الحسنه اظهار داشت: استان يزد با توجه به صنعتي بودن، همواره اين افتخار را دارد كه جهت اشتغال‌زايي جوانان، كمك به قشر كم درآمد از طريق پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه و راه‌اندازي بنگاه‌هاي اقتصادي زودبازده، گام‌هاي موثري را برداشته است.
گفتني است در اين مراسم آقاي حسام قديري هرات، از برندگان خودرو مگان، در عملي انسان‌دوستانه و خداپسندانه جايزه خود را به سازمان بهزيستي استان يزد اهدا كرد و مورد تشويق و تقدير حاضران در مراسم قرار گرفت.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |

جوایز بانک‌ها بیش از 25‌ميليون تومان تخلف است

بالاترین سقف جایزه در بانک‌ها 25‌ميليون تومان است و اگر تبلیغاتی مانند اعلام کردن طول و ارتفاع میزان اسکناس‌ها انجام مي‌شود، صرفا تبلیغاتی است که به زودی ساماندهی مي‌شود.

به گزارش بینا، نماینده تام‌الاختیار دادستان کل کشور در امور قرعه‌کشی بانک‌ها، از ابطال قرعه‌کشی بانک‌ها در صورت مشاهده کوچک‌ترین تخلف خبر داد و گفت: هیات نظارت برای دور جدید، تصمیماتی اتخاذ کرده که جلوی این قبیل مسائل را مي‌گیرد، یعنی دیگر بانک‌ها حق ندارند بدون هماهنگی با هيات نظارت نوع و میزان جوایز را تعیین کنند و تمام این مسائل باید در جلسه مقدماتی تعیین شود.
علیرضا پوراحمد افزود: البته سال گذشته دولت و رييس بانک مرکزی به بانک‌هایی که تبلیغات این‌چنینی داشتند تذکر دادند، ولی چون متاسفانه ضمانت اجرایی نداشت امسال مجددا در تبلیغات برخی بانک‌ها شاهد تکرار آن هستیم.نماینده تام‌الاختیار دادستان کل کشور تصریح کرد: ما هم به اعتبار دستگاه قضا و حوزه هيات نظارت تکلیفی برای برخورد با این‌گونه تبلیغات نداریم، بانک مرکزی ناظر این گونه مسائل است و باید با تخلفات برخورد کند.
البته ما پیشنهاداتی در این خصوص داشتیم و در سیستم جدید جلوی این قبیل تبلیغات را مي‌گیریم.پور احمد گفت: هيات نظارت بر این امر از بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و دادستان کل کشور تشکیل شده است که مسوولیت اصلی با دستگاه قضا است که ریاست این هيات را برعهده دارد.
وی درخصوص احتمال اجرا نشدن وعده‌هاي بانک‌ها در خصوص تبلیغاتشان گفت: ما در جلساتی که برای بانک‌ها مي‌گذاریم از مراحل مقدماتی بر کار نظارت داریم و این امر شامل نوع جوایز هم مي‌شود.
پوراحمد تصریح کرد: پس از قرعه‌کشی هم جوایز اول باید به تايید هيات نظارت برسد بعد تحویل برندگان شود و پس از تحویل هم باید رسید تحویل مکتوب توسط بانک‌ها تهیه شود و همراه فایل برندگان در اختیار دستگاه قضایی قرار گیرد.
نماینده تام‌الاختیار دادستان کل کشور در امور قرعه‌کشی بانک‌ها افزود: هيات نظارت بیشتر نقش پیشگیری دارد، اما تخلفات در این زمینه آيین‌نامه خاص خود را دارد و ما در صورت مشاهده تخلف قرعه‌کشی را ابطال مي‌کنیم.
پوراحمد درباره درآمد بانک‌ها از قرض‌الحسنه گفت: بانک‌ها آيین‌نامه و دستورالعملی در خصوص قرض‌الحسنه‌ها دارند که بر اساس آن، 5‌درصد از دو‌درصد کل منابع تخصیص‌یافته به جوایز را به بانک مرکزی مي‌دهند، 7‌درصد از آن را صرف تبلیغات مي‌کنند، 5‌درصد هم به امور فرهنگی، بهداشتی با اولویت مناطق جنگی و محروم تخصیص پیدا مي‌کند.
وی تصریح کرد: این مصوبه سال 1368 شورای پول و اعتبار است که البته بانک‌ها این 5‌درصد مربوط به امور فرهنگی، ورزشی و بهداشتی با اولویت مناطق محروم را در اختیار بانک مرکزی قرار مي‌دادند و بانک مرکزی خود اقدام به انجام این امور مي‌کرد، اما امسال بانک‌ها با دستورالعملی که بانک مرکزی صادر مي‌کند، خود موظف مي‌شوند این 5‌درصد را در امور عام‌المنفعه با اولویت مناطق محروم و زیر نظر بانک مرکزی هزینه کنند.

http://www.donya-e-eqtesad.com

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سی ام بهمن ۱۳۸۷ توسط بانکی |
دارندگان حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي، لازم است براي تكميل مشخصات سجلي و آدرس خود به شعبي كه در آن حساب دارند ،مراجعه كنند.


اجراي اين موضوع با توجه به اينكه بسياري از حساب ها،‌بيش از 10 سال قبل افتتاح شده و كد ملي در آن زمان صادر نشده بود،‌در حال حاضر ضروري است.   
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |

پرداخت وام به جاي جايزه

طرح جديد موسسه اعتباري مهر براي قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه

گروه بازار پول – موسسه مالي و اعتباري مهر در طرحي جديد اقدام به برگزاري سه دوره قرعه‌كشي ماهانه نموده است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي موسسه مالي و اعتباري مهر، اين موسسه در طرحي جديد اقدام به برگزاري سه دوره قرعه‌كشي ماهانه با جوايزي جمعا به ارزش 200ميليارد ريال نموده است.
براساس اين گزارش مقرر شد سه دوره قرعه‌كشي ماهانه در قالب ارائه تسهيلات به صورت سراسري برگزار شود كه جوايز اين طرح شامل 500 فقره وام قرض‌الحسنه 200ميليون ريالي كمك هزينه خريد مسكن، 600 فقره وام قرض‌الحسنه يك‌صد ميليون ريالي كمك هزينه خريد خودرو و 800 فقره وام قرض‌الحسنه 50ميليون ريالي كمك هزينه خريد جهيزيه. به صورت ماهانه در سه ماه متوالي به برندگان اهدا خواهد شد. زمان برگزاري اين دوره قرعه‌كشي وامي از اول بهمن ماه سال جاري شروع و تا آخر فروردين ماه سال 1388 به پايان مي‌رسد. هموطنان مي‌توانند تا پايان وقت اداري روز چهارشنبه 30 بهمن ماه سال جاري جهت افتتاح حساب و يا تكميل موجودي به شعب موسسه مالي و اعتباري مهر در سراسر كشور مراجعه و در قرعه‌كشي وامي مرحله اول شركت كنند تا از مزاياي اين دوره بهره‌مند شوند.
شماره حساب مهر براي كمك به مظلومان غزه
حساب سپرده شماره 284000 به منظور واريز كمك‌هاي نقدي از سوي ملت شريف ايران اسلامي به مردم مظلوم و بي‌دفاع غزه در نظر گرفته شده است.
به گزارش روابط عمومي موسسه مهر، هموطنان عزيز مي‌توانند جهت واريز كمك‌هاي نقدي به شعب موسسه مالي و اعتباري مهر در سراسر كشور مراجعه و از اين عمل خيرخواهانه بهره‌مند شوند.

http://www.donya-e-eqtesad.com/

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |
 
دارندگان حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانك ملي، لازم است براي تكميل مشخصات سجلي و آدرس ، به شعبي كه در آن داراي حسابند‏‏ْ‎‏  مراجعه كنند.


 
 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |
پاداش ويژه مادي سي‌امين مرحله قرعه‌كشي جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي، 1380 خودرو GEN2 است.

بانك ملي در حالي براي اين دوره از قرعه‌كشي جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز خود،  470 ميليارد ريال جايزه مادي تعيين كرده كه در بيست‌ونهمين دوره قرعه كشي جوايز اين حساب‌ها، 350 ميليارد ريال جايزه به 555 هزار نفر اعطا نموده است.
كمك هزينه تحصيل دانشجويي براي سه هزار و 80 نفر هر يك به ارزش هفت ميليون ريال، هزينه سفرهاي زيارتي و گردشگري براي دوهزار و 80 نفر هر يك به ارزش شش ميليون ريال، بن خريد صنايع دستي براي يك هزار و 80 نفر هر يك به ارزش دو ميليون ريال، سكه طلا براي 30 هزار و 80 نفر و ميلياردها ريال جوايز نقدي از ديگر پاداش‌هاي مادي مرحله سي‌ام قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي است.
بانک ملی از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با افتتاح ، حفظ و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز اين دوره از  قرعه کشی حساب ها افزایش دهند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۷ توسط بانکی |
 

پاداش ويژه مادي سي‌امين مرحله قرعه‌كشي جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي، 1380 خودرو GEN2 است.


بانك ملي در حالي براي اين دوره از قرعه‌كشي جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز خود،  470 ميليارد ريال جايزه مادي تعيين كرده كه در بيست‌ونهمين دوره قرعه كشي جوايز اين حساب‌ها، 350 ميليارد ريال جايزه به 555 هزار نفر اعطا نموده است.
كمك هزينه تحصيل دانشجويي براي سه هزار و 80 نفر هر يك به ارزش هفت ميليون ريال، هزينه سفرهاي زيارتي و گردشگري براي دوهزار و 80 نفر هر يك به ارزش شش ميليون ريال، بن خريد صنايع دستي براي يك هزار و 80 نفر هر يك به ارزش دو ميليون ريال، سكه طلا براي 30 هزار و 80 نفر و ميلياردها ريال جوايز نقدي از ديگر پاداش‌هاي مادي مرحله سي‌ام قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانك ملي است.
بانک ملی از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با افتتاح ، حفظ و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز اين دوره از  قرعه کشی حساب ها افزایش دهند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.   
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یکم آبان ۱۳۸۷ توسط بانکی |
شهرام عالی‌پور

در برهه‌‌ای که به رغم محدودیت‌ها و مقاومت نهادهای دولتی‌، تکنیک‌های نوین بانکداری مدرن در فضای سرد رقابتی لیکن به آرامی‌، شیوه‌های سنتی را از دور خارج ساخته و زمینه‌ساز سیستم پولی شناور بر مبنای عرضه و تقاضای پول و نرخ آزاد بهره می‌گردند، بازگشت به قرض‌الحسنه در مقیاسی وسیع و اثر گذار بیشتر قابل تحلیل می‌باشد و ذیلا به برخی از آنها پرداخته می‌شود.
۱ - قرض‌الحسنه عقد پسندیده‌ای است که در هر کوی و برزن - ایل و طایفه - خانه و مدرسه - صندوق و موسسه فعالیت داشته و کلیه آحاد جامعه از برکات آن بهره‌مندند.۲ - قرض‌الحسنه یکی از ابزار‌های بانکداری بدون ربا می‌باشد که در کنار سایر خدمات بانکی و به شکل مکمل زنجیره‌‌ای پول‌، در فعالیت‌های اقتصادی بانکی‌، جایگاه موثر و تعریف شده دارد.۳ - از آنجایی که منابع قرض‌الحسنه در حکم سپرده‌های ارزان بانکی قلمداد شده و صرفا بر مبنای اجر معنوی و رضایت مشتری اندوخته می‌گردد، هر نوع جابه‌جایی آن بدون رضایت دارنده قرض‌الحسنه‌، از حیث قانونی و شرعی دچار ایراد و اشکال می‌باشد.۴ - ابزار، مدل و شیوه‌های نوین بانکداری بر مبنای کیفیت برتر و با استفاده از تمام امکانات سیستم پولی‌، شتاب می‌گیرد، حال آنکه تفکیک و جدایی منابع قرض‌الحسنه از بانک‌های دولتی‌،از حیث کمی و کیفی موجودیت این بانک‌ها را دچار خدشه می‌سازد.۵ - با توجه به عدم افزایش سرمایه جدید توسط بانک‌های دولتی طی سالیان متمادی گذشته‌، خروج منابع قرض‌الحسنه که تاکنون بالغ بر ۱۵۵هزار میلیارد ریال می‌باشد، عملا این‌گونه بانک‌ها را با سکته مغزی مواجهه می‌سازد.۶ - اصولا به جهت حمایت از رشد صنایع و تولید داخلی‌، توان اقتصادی یک واحد بایستی بر مبنای قیمت تمام شده واقعی و ایجاد فضای رقابتی با محصولات مشابه وارداتی سنجش گردد، بنابراین هر گونه استفاده از منابع ارزان به‌منظور حمایت از صنعت موجب بیماری‌هایی از قبیل افزایش تقاضا برای کالای ساخت داخل و به تبع آن افزایش سطح دستمزدهای پولی و در نتیجه افزایش هزینه نیروی کار و آخرالامر نیز افزایش قیمت کالا و تورم خزنده را به دنبال خواهد داشت. بنابراین استفاده از منابع قرض‌الحسنه که هزینه مبادله بالایی نیز دارد، نتیجه معکوس خواهد داد.۷ - با قدری تامل در موجودیت صندوق‌های قرض‌الحسنه می‌توان دریافت که اینگونه صندوق‌ها که در حدود ۲۰درصد نقدینگی را نیز یدک می‌کشند‌، در تلاش برای انسجام و تبدیل به موسسات مالی و اعتباری بوده و بسیاری از موسسات اعتباری نیز در پی کسب مجوز بانک خصوصی هستند. درنتیجه یک سیستم پولی متشکل و پویا‌، کلیه نهادهای پولی به دنبال اهداف اقتصادی بلند مدت به حیات خود ادامه می‌دهند.۸ - در سیستم بانکداری بدون ربا(اسلامی) در کلیه عقود با بازده ثابت و بازده متغیر‌، بانک ابتدا به عنوان خریدار کالا و خدمات و سپس فروشنده، اقدام به اعطای تسهیلات می‌نماید، حال آنکه در قرض‌الحسنه بانک به عنوان وام دهنده‌، مستقیما اقدام به پرداخت وجه به متقاضی می‌نماید، بنا براین گسترش بانکداری قرض‌الحسنه به مثابه تزریق مستقیم نقدینگی به جامعه می‌باشد.

منبع خبر: بینا

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۷ توسط بانکی |
رشد سپرده‌های قرض‌الحسنه در طول سال 86 نسبت به مدت مشابه سال قبل 39 درصد کاهش یافت.
حجم سپرده‌های قرض‌الحسنه در فروردین ماه سال 85 معادل 97 هزار و 54 میلیارد ریال بود که این رقم در فروردین سال 86 با 3/46 درصد افزایش به رقمی معادل 141 هزار و 977 میلیارد ریال رسید.
این گزارش حاکیست بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی رقم سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز در فروردین ماه سال جاری با 2/7 درصد رشد نسبت به زمان مشابه سال قبل به 152 هزار و 141 میلیارد ریال افزایش یافت.
به گزارش فارس، تحقق این رقم حاکی از کاهش 39 درصدی رشد سپرده‌های قرض‌الحسنه در سال 86 ( از 3/46 درصد فروردین 86 به 2/7 درصد فرودین 87) است.
کارشناسان یکی از علل کاهش استقبال از سپرده‌گذاری در بخش قرض‌الحسنه را وجود تورم بالا در اقتصاد ایران اعلام می‌کنند.
نرخ تورم پایان سال 86 از مرز 18 درصد گذشت و از ابتدای سال 87 نیز با روندی صعودی در حال افزایش است.

منبع خبر: فارس

نوشته شده در تاريخ شنبه نوزدهم مرداد ۱۳۸۷ توسط بانکی |

اسامی برندگان یک هزار و 100 دستگاه خودروی مگان قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی مشخص شد.

علاقه مندان برای کسب اطلاع از این اسامی، می توانند به پایگاه اینترنتی این بانک به آدرس www.bmi.ir مراجعه کنند.
بر اساس این گزارش ، بانک ملی در فاصله کوتاه 10 روزه نسبت به اعلام اسامی برندگان جایزه ویژه بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز اقدام کرد.
در بیست و نهمین دوره قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی، 350 میلیارد ریال جایزه به 555 هزار نفر اعطا می شود.
ترکیب جوایز قرعه کشی مذکور مشتمل بر یک هزار و 100 دستگاه خودرو مگان ، دوهزار سری سکه طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال، یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی است.

 

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سیزدهم تیر ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بینا- سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: امسال به اندازه منابع قرض الحسنه ای که دریافت می شود، وام قرض الحسنه پرداخت می کنیم.
به گزارش بینا، حسین صمصامی در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل بانک سپه در تالار همایش های شهید مدرس وزارت امور اقتصادی و دارایی که مدیران عامل بانک های دولتی نیز حضور داشتند با بیان اینکه یکی از راه های تقوای الهی، قرض الحسنه است اظهار داشت: ما در نظام بانکی هنوز به خوبی قرض الحسنه را امتحان نکرده ایم که انشاء الله امسال آن را امتحان خواهیم کرد.
وی گفت: طبق آمار، منابع قرض الحسنه در سال گذشته 15 هزار و 800 میلیارد تومان اعلام شده اما آنچه از این منابع وام داده شده کمی بیش از 5 هزار میلیارد تومان بوده است.


صمصامی با بیان اینکه تاکنون از منابع قرض الحسنه به خوبی استفاده نشده است، خطاب به مدیران عامل بانک ها تصریح کرد: امروز 10 تیر 87 است، قطعا باید شما مسئولان بانک ها تراز قرض الحسنه را در بانک هایتان درست کنید، بعد ببینید چقدر خیر و برکت به کار شما و بانک شما رجوع خواهد کرد.
وی گفت: روند اعطای تسهیلات را طوری تنظیم کنید که این اتفاق( دادن وام قرض الحسنه به اندازه منابع قرض الحسنه) بیافتند تا رحمت الهی شامل حالتان شود؛ در یک کلام می توان گفت قرض الحسنه ایمان است که البته شما افراد باایمانی هستید.
سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه درباره نظارت بانک ها بر تسهیلات اعطایی افزود: اگر بخواهیم صراط احکام الهی حرکت کنیم باید بحث عدالت تسهیلاتی را هم در اعطای تسهیلات، هم مقدار آن، هم اینکه به چه کسی تعلق می گیرد و هم اینکه تسهیلات در جای خود مصرف شود، رعایت کنیم.
صمصامی با بیان اینکه یکی از مشکلات نظام بانکی ما درست توزیع نشدن تسهیلات است، و گاهی انحراف در مسیرش دیده می شود، گفت: منابع اولیه حاکیست که این موضوع نگرانی هایی هم ایجاد کرده است و از شما مدیران بانک ها می خواهم بر اعطای تسهیلات نظارت قوی داشته باشید.
وی در بخش دیگری از سخنرانی خود رشد نقدینگی و اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی را زیاد دانست و افزود: البته این روند امسال به 12 یا 13 هزار میلیارد تومان و از یک ماه پیش به کمی بیش از 9 هزار میلیارد تومان رسیده است.
صمصامی گفت: بعضی از بانک ها پرداخت بدهیشان به بانک مرکزی خوب شده و بعضی از بانک ها وضعشان بدتر شده است و رفتار بانک های مشمول گروه دوم قطعا اتلاف منابع است که باید سریعا اصلاح شود.
سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره درخشنده گفت: این بزرگوار با درایت بسیار خوب توانست بانک سپه را به ویژه در دوران تحریم سنگین بر این بانک به خوبی اداره کند.
وی افزود: درخشنده خزانه کشور به حساب می آید که ما دست از سرش برنمی داریم و در واقع جا به جا خواهد شد.
صمصامی درباره قنبری مدیرعامل جدید بانک سپه ابراز امیدواری کرد: بتواند با استفاده از تجربیات آقای درخشنده و نوآوریها، بانک سپه را به بهترین نحو اداره کند و نکاتی که گفته شد به ویژه درباره قرض الحسنه مدنظر قرار دهد به طوری که بانک قرض الحسنه بانک پیشرو در بانک سپه شود.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه یازدهم تیر ۱۳۸۷ توسط بانکی |

مراسم قرعه کشی جوایز مرحله بیست و نهم حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ، با حضور هیأت نظار متشکل از نمایندگان دادستانی کل کشور ، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و مسئولان این بانک ،خبرنگاران و سپرده گذاران برگزار شد.

در این قرعه کشی برندگان بیش از 555 هزار فقره جایزه به ارزش 350 میلیارد ریال مشخص شدند که پس از تأیید نهایی هیأت نظارت بر قرعه کشی، این جوایز به برندگان اعطا می شود.
ترکیب جوایز قرعه کشی مرحله بیست و نهم حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ، مشتمل بر یک هزار و 100 دستگاه خودرو مگان ، دو هزار سری سکه طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال ، یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی می باشد.
بر اساس این گزارش، جمال دامغانیان عضو هیأت مدیره بانک ملی در این مراسم با اشاره به آیات قرآن در خصوص اهمیت بحث قرض الحسنه اظهار داشت: پاداش اصلی سپرده گذاران و اجر معنوی آن، نزد خداوند است و پاداش های مادی بانک ها در این رابطه ناچیز است.
وی با تأکید بر قانون عملیات بانکی بدون ربا و ذکر موادی از آن در خصوص حساب های قرض الحسنه پس انداز، گفت: بانک ها در خصوص حساب های قرض الحسنه پس انداز تنها واسطه وجوهند که پس از جذب منابع مذکور، آنها را با اخذ کارمزدی اندک در قالب تسهیلات قرض الحسنه در اختیار نیازمندان قرار می دهند.
وی افزود: جذب منابع قرض الحسنه پس انداز و اعطای تسهیلات قرض الحسنه برای بانک ها نفع مادی ندارد و بانک ها در این خصوص بیشتر به نفس معنویت آن توجه دارند و لذا سپرده گذاران با توجه به اعطای این منابع توسط بانک ها به نیازمندان در قالب تسهیلات قرض الحسنه، در اجر معنوی این اقدام خداپسندانه نیز شریک هستند.
دامغانیان یادآور شد: در عین حال سپرده گذاران حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی از پاداش های مادی این بانک نظیر جوایز مختلف قرعه کشی بهره مند هستند.
به گفته وی تعداد جوایز این دوره از قرعه کشی 16 درصد، بودجه جوایز 34 درصد و تعداد حساب های واجد شرایط در قرعه کشی 17 درصد نسبت به دوره مشابه قبل رشد داشته است.
بانک ملی از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز قرعه کشی نوبت بعدی این حساب ها افزایش دهند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه سوم تیر ۱۳۸۷ توسط بانکی |

مراسم بیست و نهمین دوره قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی، سوم تیرماه با حضور هیأت نظار، مسئولان این بانک ، سپرده گذاران و خبرنگاران برگزار می شود.

در بیست و نهمین دوره قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی، 350 میلیارد ریال جایزه به 555 هزار نفر اعطا خواهد شد.
بانک ملی در این مرحله از قرعه کشی، یک هزار و 100 دستگاه خودرو مگان و دوهزار سری سکه طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال را جزو جوایز خود قرار داده است.
ترکیب جوایز بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی به جز موارد مذکور، مشتمل بر یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی می باشد.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ توسط بانکی |

بانك مركزي ابلاغ كرد:

حداكثر جايزه قرعه‌كشي سپرده قرض‌الحسنه بانكها 25 ميليون تومان

خبرگزاري فارس: بانك مركزي حداكثر جايزه قرعه‌كشي سپرده قرض‌الحسنه بانكها را 25 ميليون تومان تعيين كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از بانك مركزي، دريافت سپرده قرض الحسنه و پرداخت وام قرض‌الحسنه براي رفع نيازهاي ضروري قابل انجام است و بر اين اساس سپرده‌گذاري در اين امر بدون انتظار دريافت سود و يا قبول تبعات ناشي از كاهش ارزش سپرده ناشي از تورم با قصد قربت و كمك و مساعدت به نيازمندان انجام مي شود. روش‌هاي تشويق و قدرداني از سپرده‌گذاران بدون ورود به ترويج جلوه‌هاي مادي و رقابت‌هاي ناسالم بانكي و براساس دستورالعمل بانك مركزي قابل اجرا خواهد بود.
بر اساس ابلاغيه بسته سياستي - نظارتي شبكه بانكي سال 1387 توسط بانك مركزي، ضوابط تشويق سپرده گذاران قرض‌الحسنه، نوع جوايز و نحوه تبليغ با هماهنگي بانك مركزي انجام مي شود. حداكثر ميزان جايزه 250 ميليون ريال جوايز ثابت خواهد بود. قرعه كشي كليه بانك ها به طور همزمان و دو بار در سال مجاز خواهد بود.
بر اساس اين گزارش، پرداخت قرض‌الحسنه براي رفع نيازهاي ضروري مردم و در سقف 100 ميليون ريال به ازاي هر نفر قابل انجام است. كارمزد خدمات قرض‌الحسنه حداكثر 3 درصد در سال براي تامين هزينه‌هاي خدمات بانك و هزينه‌هاي تشويق سپرده‌گذاران تعيين مي شود.
اين گزارش حاكي است: اخذ سپرده قرض الحسنه به صورت سكه طلا و ارز و نيز پرداخت وام قرض‌الحسنه به صورت سكه طلا و ارز مجاز و مشابه بندهاي دوگانه فوق قابل انجام است. بانك‌ها موظفند وام‌گيرنده را از آثار و تبعات اخذ وام به صورت سكه طلا يا ارز و بازپرداخت آن مطلع و توجيه كنند تا با اطلاع كامل مفاد قرارداد وام را امضا كند.
بانك مركزي موظف است نسبت به انجام مطالعات كارشناسي و اخذ مجوزهاي لازم به منظور فراهم كردن امكانات و شرايط قانوني و شرعي براي سپرده‌گذاري بدون انتظار سود و با هدف حفظ ارزش پول سپرده‌گذار اقدام كند، به طوري كه ابزار مورد استفاده محدود به سكه و ارز نشده و از ابزارهاي كارآمدتر، كم ريسك‌تر و كم نوسان‌تر استفاده شود.
انتهاي پيام/

نوشته شده در تاريخ یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۷ توسط بانکی |

برای شرکت در بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی، فقط سه روز دیگر فرصت باقی است.

1100 دستگاه خودرو مگان جایزه ویژه این بانک به برندگان نیک اندیش قرعه کشی مذکور است و این در حالی است که بانک ملی در مجموع، 350 میلیارد ریال جایزه به 555 هزار نفر اعطا خواهد کرد.
دو هزار سری سکه طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال، یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی از دیگر جوایز بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی است.
بانک ملی از عموم هموطنان ارجمند دعوت کرد با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک تا مدت مذکور ، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیاز حساب های خود را جهت شرکت در قرعه کشی افزایش دهند.
لازم به ذکر است، مردم ارجمند با مشارکت در این امر خداپسندانه، زمینه ساز اعطای تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک ملی درزمینه های ازدواج و تهیه جهیزیه، درمان بیماری ، تأمین مسکن ، رفع نیازهای ضروری و ... می شوند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ توسط بانکی |

علاقه مندان به شرکت در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی، فقط تا پایان فروردین ماه جاری، فرصت افتتاح یا تکمیل موجودی حساب های خود را دارند.

در بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، 350 میلیارد ریال جایزه به 555 هزار نفر اعطا خواهد شد.
بانک ملی در مرحله جدید قرعه کشی خود، یک هزار و 100 دستگاه خودرو مگان و دوهزار سری سکه طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال را جزو جوایز خود قرار داده است.
ترکیب جوایز بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی به جز موارد مذکور، مشتمل بر یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی می باشد.
بانک ملی از عموم هموطنان ارجمند دعوت کرد با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک ، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیاز حساب های خود را جهت شرکت در قرعه کشی افزایش دهند.
لازم به ذکر است، مردم ارجمند با مشارکت در این امر خداپسندانه، زمینه ساز اعطای تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک ملی درزمینه های ازدواج و تهیه جهیزیه، درمان بیماری ، تأمین مسکن ، رفع نیازهای ضروری و ... می شوند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم فروردین ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بینا- بر اساس مصوبه جدید هیات دولت، کلیه بانکهای دولتی و غیر دولتی و موسسات اعتباری غیر بانکی موظف شدند، حداقل معادل 95 درصد منابع سپرده‌های پس‌انداز قرض‌الحسنه را پس از کسر سپرده قانونی به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اختصاص دهند.
هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با هدف ساماندهی منابع قرض‌الحسنه موسسات اعتباری و همچنین ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه در بین مردم و عملیاتی نمودن قانون عملیات بانکی بدون ربا - مصوب 1362- تصویب نمود:کلیه موسسات اعتباری مکلفند ساز و کار جذب سپرده پس‌انداز قرض‌ الحسنه و تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه را از سایر سپرده‌ها و تسهیلات اعطایی مجزا نمایند و حداقل معادل نود و پنج درصد منابع سپرده‌های پس‌انداز قرض‌الحسنه را پس از کسر سپرده قانونی به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اختصاص دهند. پرداخت هر گونه تسهیلات خارج از عقد قرض‌الحسنه از محل سپرده‌های پس‌انداز قرض الحسنه ممنوع بوده و تخلف محسوب می‌شود.
بنابراین گزارش، منظور از موسسه اعتباری در این آیین‌نامه بانکهای دولتی و غیر دولتی و یا موسسه اعتباری غیر بانکی است که تحت عناوین مذکور از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجوز دریافت نموده و تحت نظارت این بانک قرار دارد.
این مصوبه حاکی است: موسسات اعتباری موظفند برنامه زمان‌بندی خود را در خصوص این بند ظرف یک ماه پس از ابلاغ این تصویب‌نامه به نحوی که حداکثر طی مدت یک سال نسبت نود و پنج درصد عملیاتی شود، به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه نمایند.
بانکهای قرض الحسنه بر اساس ماده (27) دستور‌العمل ناظر بر تاسیس ، فعالیت و نظارت بانکهای قرض‌الحسنه و تبصره آن عمل می‌نمایند.

*سهم 700 میلیارد تومانی صندوق مهر رضا در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

هیات دولت تصویب کرد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با سرمایه مشترک بانکهای دولتی و غیر دولتی و صندوق مهر امام رضا ایجاد می‌شود.میزان سهم نقدی و غیر نقدی هر بانک در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف یک ماه پس از ابلاغ این تصویب‌نامه مشخص خواهد شد.
صندوق مهر امام رضا مکلف است در تامین سرمایه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به میزان هفت هزار میلیارد ریال مشارکت نماید.

* قرعه‌کشی بانکها همزمان، سالی دوبار و حداکثر جایزه 2 درصد مانده حسابهای قرض‌الحسنه

به منظور حذف رقابتهای نامطلوب و جابجایی سپرده‌های قرض‌الحسنه در بانکها، پرداخت مشوقهای سپرده پس‌انداز قرض الحسنه ( جوایز)‌حداکثر برای دو بار در سال به طور همزمان برای کلیه بانکها و حداکثر به میزان دو درصد مانده حسابهای پس‌انداز قرض‌الحسنه مجاز خواهد بود.

* فرصت 3ماهه بانک مرکزی برای ساماندهی قرعه کشی بانکها

دستور‌العمل ساماندهی میزان مشوقهای سپرده پس‌انداز قرض‌الحسنه ( نوع و میزان)، نحوه قرعه‌کشی ، تبلیغات و زمان‌بندی قرعه کشی ظرف سه ماه پس از ابلاغ این تصویب‌نامه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین می‌گردد.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف دو ماه پس از ابلاغ این تصویب‌نامه ساز و کار نظارتی متناسب با منابع و مصارف قرض‌الحسنه بانکها را تهیه و ابلاغ نماید.
بنابراین گزارش، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است هر شش ماه یک بار گزارشی از تعداد متقاضیان تاسیس بانک قرض‌الحسنه ، تعداد پذیرفته شدگان، تعداد متقاضیانی که پذیرفته نشده‌اند و دلایل رد آنها را به کمیسیون اقتصاد هیئت وزیران ارائه نماید.
مسئولیت حسن اجرای این تصویب‌نامه برعهده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
مصوبه شماره 182618 مورخ 10/11/1386 شورای عالی مدیریت و برنامه‌ریزی اقتصادی لغو می‌گردد.
نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۷ توسط بانکی |

رئیس روابط عمومی بانک ملی اعلام کرد: این بانک در بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز خود، 350 میلیارد ریال جایزه به 555 هزار نفر اعطا خواهد کرد.

رضا دهقان اناری افزود: بانک ملی در مرحله جدید قرعه کشی خود، یک هزار و 100 دستگاه خودرو مگان و دوهزار سری سکه طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال را جزو جوایز خود قرار داده است.
وی اضافه کرد: ترکیب جوایز بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی به جز موارد مذکور، مشتمل بر یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی می باشد.
به گفته وی این بانک در مجموع برای دو نوبت از قرعه کشی مرحله بیست و هشتم خود، 670 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 261 میلیارد ریال تعیین کرد که جوایز مذکور به برندگان اهدا شده است.
دهقان اناری با اشاره به آیات قرآن مبنی بر اجر معنوی قرض الحسنه ابراز داشت: بانک ملی از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک ، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را در قرعه کشی این حساب ها افزایش دهند.
به گفته وی ، مردم با مشارکت در این امر خداپسندانه، زمینه ساز اعطای تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک ملی درزمینه های ازدواج و تهیه جهیزیه، درمان بیماری ، تأمین مسکن ، رفع نیازهای ضروری و ... می شوند.
وی گفت: موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ توسط بانکی |
جوايز قرعه كشي حسابهاي قرض الحسنه دوره 29ام

نوشته شده در تاريخ جمعه دوازدهم بهمن ۱۳۸۶ توسط بانکی |
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،از تحقیق و تفحص مجلس از بانکهای کشور در خصوص " جوایز قرعه‌کشی" خبر داد.
" مرتضی تمدن " افزود:این تحقیق و تفحص در راستای شفاف‌سازی نوع واگذاری جوایز بانکی و بررسی تبلیغات گسترده در این زمینه، انجام می‌شود.
به گفته وی،در این تحقیق و تفحص، موضوع تعداد خودروهایی که بانکها به عنوان جوایز قرعه‌کشی اعلام کرده‌اند ، تا زمان تحویل به برندگان این نوع قرعه‌کشی‌ها، بررسی می‌شود.
وی تاکید کرد: نتیجه این تحقیق و تفحص تا پایان دوره مجلس هفتم در صحن علنی قرائت خواهد شد.
تمدن یادآور شد: منابع داخلی بانکها بایستی شفاف شود و مطالبات معوقه بانک نیز باید از سوی دولت پرداخت شود.
به گفته وی،بخشی از مطالبات معوقه بانکها و انباشت بدهی‌های وامهای پرداختی از سوی بانکها کشور به مشتریان نیز به دلیل تبدیل نشدن این وامها و تسهیلات به " تولید " می‌باشد.
عضو کمیسیون برنامه ،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد:در بودجه سال ‪ ۸۷‬کشور در مورد پرداخت بخشی از بدهی‌های دولت به بانکها نیز بحث و تبادل نظر خواهد شد.
نماینده مردم شهرستان شهرکرد در مجلس شورای اسلامی، بودجه سال ‪ ۸۷‬دولت را " انقباضی " دانست و گفت:بودجه جاری دولت در سال ‪ ۸۷‬برای جلوگیری از تورم کاهش و بودجه عمرانی افزایش یافته است.
تمدن،از رشد ‪ ۱۲/۶‬درصدی مصارف عمومی کشور درلایحه پیشنهادی بودجه سال ‪۸۷‬ کل کشور نسبت به سال ‪ ،۸۶‬خبر داد و گفت: جمع کل مصارف عمومی پیش بینی شده در لایحه بودجه سال ‪ ۸۷‬به میزان ‪ ۷۲۰‬تریلیون و ‪ ۳۴۱‬میلیارد ریال می‌باشد که این رقم نسبت به بودجه‌سال جاری که ‪ ۶۳۹‬تریلیون و ‪ ۴۵۱‬میلیاردو‪ ۶۰۰‬میلیون ریال است، به میزان ‪ ۱۲/۶‬درصد رشد نشان می‌دهد.
نوشته شده در تاريخ دوشنبه یکم بهمن ۱۳۸۶ توسط بانکی |
دادستان کل کشور به عنوان مدعی حقوق عمومی و مستند به بند 2 مصوبه شورای عالی بانکها در خصوص عضویت نماینده دادستان کل بر امر قرعه کشی بانکها، ضمن اعطای نمایندگی به اشخاص مورد وثوق، بر امر قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانکها در سراسر کشور اعمال نظارت می کند.
علیرضا پوراحمد نماینده دادستان کل کشور در هیئت نظارت بر امر قرعه کشی بانکها با بیان این مطلب اظهار داشت: این تکلیف قانونی در راستای صیانت از حقوق عمومی و جایگاه خطیر دادستان در مقام التزام به رعایت قوانین و مقررات به منظور حفظ حقوق عمومی و اجتناب از تضییع حقوق افراد، موجب می گردد نماینده دادستان کل کشور هر فعل و یا ترک فعلی را که متضمن تضییع حقوق افراد باشد مستوجب پیگرد قانونی و ورود ماهیتی نهادهای قضایی مسئول محسوب نماید.

پوراحمد با اشاره به جایگاه حقوقی و حساسیت های فرایند استقراع ، اظهار داشت: قرعه کشی ریشه فقهی دارد و قاعده ای است که در تمامی امور مشکل اعمال می گردد، لیکن در مبحث قرعه کشی بانکها فرآیند استقراع به دلیل ورود در مباحث حقوقی و قانونی نظیر تعهدات، عقود و ایقاعات، استطاعت و یا عدم استطاعت متعهد در ایفای تعهد، چگونگی و نحوه انتخاب برنده، اهلیت و یا عدم اهلیت متعهد له، نوع تعهد و ... مبدل به مبحثی پیچیده و مستلزم تدقیق حقوقی مضاعف می گردد. مضافا آنکه به دلیل اشتمال فرآیند استقراع به عموم مردم و امکان بروز تخلف از بدو تا ختم موضوع قرعه کشی نظیر اقدامات صوری و ساختگی، جعل و تقلب و ظاهرسازی در افتتاح حساب به میزان موجودی اشخاص و ... این الزام در نظارت واجد جنبه پیشگیرانه از تضییع حقوق عمومی می گردد.

وی با اشاره به برخی از مصادیق تخلف در فرآیند قرعه کشی بانک ها، افزود: تبلیغات ناسالم و بعضا فریبنده در برخی رسانه های گروهی ، افتتاح حساب های مجازی و حساب های قرض الحسنه پس انداز برای شرکت ها و موسسات دولتی به منظور افزایش منابع، علیرغم منع قانونی، تخطی از دستورالعمل ها و بخشنامه ها ، استفاده از منابع ارزان قیمت چون حساب های پس انداز قرض الحسنه در اعطای تسهیلات بانکی، افزایش حجم مانده سپرده های قرض الحسنه پس انداز و به تبع آن امکان اعطای تسهیلات با نرخ بالا و افزایش سهم میزان سپرده های قرض الحسنه به منظور پاداش جمع آوری سپرده ها از جمله مواردی است که باید با نظارت دقیق و اشراف هدفمند به فرآیند استقراع از آنها جلوگیری به عمل آید.

وی رویکرد دادستانی کل در نظارت بر امر استقراع را صیانت از حقوق عمومی، پیشگیری از تخلف و انضباط و اتقان و قانونمندی این فرآیند دانسته و افزود: در طول یکسال گذشته نظارت دادستانی کل بر امر قرعه کشی ها تاکنون موجب هماهنگی های بیشتر و ایجاد تعامل سازنده با سایر اعضاء هیئت نظارت و همچنین ارتقاء کمی و کیفی ، تثبیت و تنظیم و تدقیق ، انضباط واتقان و قانونمنداری سلامت فرآیند استقراع گردیده است.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ توسط بانکی |

بانک ملی ایران در بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز خود، 555 هزار جایزه به ارزش 350 میلیارد ریال به برندگان اعطا خواهد کرد.

این بانک در مرحله جدید قرعه کشی خود، یک هزار و 100 دستگاه خودرو مگان و دوهزار سرویس طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال را جزو جوایز خود قرار داده است.
ترکیب جوایز بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران به جز موارد مذکور، مشتمل بر یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی می باشد.
بانک ملی ایران در مجموع برای دو نوبت از قرعه کشی مرحله بیست و هشتم خود، 670 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 261 میلیارد ریال تعیین کرد که جوایز مذکور به برندگان اهدا شده است.
این بانک از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک ، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز این دوره از قرعه کشی حساب ها افزایش دهند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ توسط بانکی |

سرپرست روابط عمومی بانک ملی ایران اعلام کرد: این بانک در بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز خود، 555 هزار جایزه به ارزش 350 میلیارد ریال به برندگان اعطا خواهد کرد.

احمد لطفی افزود: این بانک در مرحله جدید قرعه کشی خود، یک هزار و 100 دستگاه خودرو مگان و دوهزار سرویس طلا هر یک به ارزش 10 میلیون ریال را جزو جوایز خود قرار داده است.
وی اضافه کرد: ترکیب جوایز بیست و نهمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران به جز موارد مذکور، مشتمل بر یک هزار و 500 کمک هزینه سفرهای زیارتی هریک به ارزش شش میلیون ریال، 500 کمک هزینه تحصیلات دانشگاهی هر یک به ارزش سه میلیون ریال، 500 بن خرید صنایع دستی هر یک به ارزش دو میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی می باشد.
به گفته وی این بانک در مجموع برای دو نوبت از قرعه کشی مرحله بیست و هشتم خود، 670 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 261 میلیارد ریال تعیین کرد که جوایز مذکور به برندگان اهدا شده است.
لطفی ابراز داشت: بانک ملی ایران از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک ، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز این دوره از قرعه کشی حساب ها افزایش دهند.
وی گفت: موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۶ توسط بانکی |
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و دوم تیر ۱۳۸۶ توسط بانکی |
اسامی برندگان قرعه کشی نوبت دوم بیست و هشتمین دوره قرعه کشی حسابهای قرض الحسنه بانک ملی ایران از طریق سایت اینترنتی این بانک قابل دسترسی است

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۶ توسط بانکی |

چهارشنبه 2 خرداد 1386
سرپرست روابط عمومی بانک ملی ایران خبر داد: اسامی برندگان جوایز ممتاز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران از طریق سايت قابل مشاهده است.

احمد لطفی گفت: اعلام این اسامی در فاصله کوتاهی پس از برگزاری مراسم قرعه کشی نوبت دوم مرحله بیست و هشتم حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی و تأیید نهایی هیأت نظارت بر قرعه کشی متشکل از نمایندگان دادستانی کل کشور، وزارت اموراقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و شورای عالی بانک ها صورت گرفت.
وی افزود: در حال حاضر اسامی برندگان جوایز ممتاز قرعه کشی نوبت دوم مرحله بیست و هشتم حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران که شامل 250 کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش 250 میلیون ریال است، ازطریق پایگاه اینترنتی این بانک اعلام شده است.
لطفی اظهار داشت: در این مرحله از قرعه کشی، 350هزار فقره جایزه به ارزش بالغ بر 120 میلیارد ریال مشتمل بر 250 کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش 250 میلیون ریال، دو هزار کمک هزینه سفرهای زیارتی هر یک به ارزش پنج میلیون ریال، دو هزار بن صنایع دستی هر یک به ارزش یک میلیون ریال، 45 هزار سکه ربع بهار آزادی و میلیاردها ریال جوایز نقدی به برندگان اهدا می شود.
وی یادآور شد: بانک ملی ایران در مجموع برای دو نوبت از قرعه کشی این مرحله خود، 670 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 261 میلیارد ریال در نظر گرفته بود.
سرپرست روابط عمومی بانک ملی ایران گفت: عموم هموطنان ارجمند می توانند از همین امروز با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز قرعه کشی نوبت بعدی این حساب ها افزایش دهند.
به گفته وی موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دوم خرداد ۱۳۸۶ توسط بانکی |

مراسم قرعه کشی نوبت دوم مرحله بیست و هشتم حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران، با حضور هیأت نظار متشکل از نمایندگان دادستانی کل کشور ، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و شورای عالی بانک ها، مسئولان این بانک ،خبرنگاران و سپرده گذاران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در این قرعه کشی برندگان 350هزار فقره جایزه به ارزش بالغ بر 120 میلیارد ریال مشخص شدند که پس از تأیید نهایی هیأت نظارت بر قرعه کشی، این جوایز به برندگان اعطا می شود.
ترکیب جوایز نوبت دوم از بیست و هشتمین مرحله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران ، مشتمل بر250 کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش 250 میلیون ریال، دو هزار کمک هزینه سفرهای زیارتی هر یک به ارزش پنج میلیون ریال، دو هزار بن صنایع دستی هر یک به ارزش یک میلیون ریال، 45 هزار سکه ربع بهار آزادی و میلیاردها ریال جوایز نقدی است.
بر اساس این گزارش دکتر محمود بهمنی عضو هیأت مدیره بانک ملی در این مراسم با اشاره به آیات قرآن در خصوص اهمیت بحث قرض الحسنه اظهار داشت: پاداش اصلی سپرده گذاران و اجر معنوی آن، نزد خداوند است و پاداش های مادی بانک ها در این رابطه ناچیز است.
وی با تأکید بر قانون عملیات بانکی بدون ربا و ذکر موادی از آن در خصوص حساب های قرض الحسنه پس انداز، گفت: بانک ها در خصوص حساب های قرض الحسنه پس انداز تنها واسطه وجوهند که پس از جذب منابع مذکور، آنها را با اخذ کارمزدی اندک در قالب تسهیلات قرض الحسنه در اختیار نیازمندان قرار می دهند.
وی افزود: جذب منابع قرض الحسنه پس انداز و اعطای تسهیلات قرض الحسنه برای بانک ها نفع مادی ندارد و بانک ها در این خصوص بیشتر به نفس معنویت آن توجه دارند و لذا سپرده گذاران با توجه به اعطای این منابع توسط بانک ها به نیازمندان در قالب تسهیلات قرض الحسنه، در اجر معنوی این اقدام خداپسندانه نیز شریک هستند.
بهمنی یادآور شد: در عین حال سپرده گذاران حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی از پاداش های مادی این بانک نظیر جوایز مختلف قرعه کشی، اولویت در دریافت تسهیلات و تخفیف در نرخ حق الوکاله نیز بهره مند هستند.
به گفته وی حجم منابع قرض الحسنه پس انداز بانک ملی در پایان اسفندماه سال گذشته ، مبلغ 17 هزار و 542 میلیارد ریال بوده است.
بانک ملی ایران در مجموع برای دو نوبت از قرعه کشی این مرحله خود، 670 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 261 میلیارد ریال تعیین کرده که جوایز نوبت اول از قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز آن به برندگان اهدا شده است.
بانک ملی ایران از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز قرعه کشی نوبت بعدی این حساب ها افزایش دهند.
موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۶ توسط بانکی |

از شنبه 1 ارديبهشت ۱۳۸۶با هدف تسريع امور مشتريان و جلب رضايت هرچه بيشتر آنها، 10 شعبه منتخب بانك ملي ايران در تهران خارج از ساعات اداري به مشتريان ، خدمات حساب قرض الحسنه پس انداز به صورت ويژه ارائه مي كنند.

به گزارش روابط عمومي بانك ملي ايران ، شعب خشايار، خيابان ايرانشهر، تجريش، دكتر شريعتي، صادقيه، خيابان مطهري اسلامشهر ، نارمك، افسريه، اميريه و پارس ، 10 شعبه منتخب اين بانك هستند كه از‌امروز بين ساعات30/15 تا 30/17 به ارائه خدمات مذكور به مشتريان خواهند پرداخت.
بر اساس اين گزارش ، ارائه خدمات حساب هاي قرض الحسنه پس انداز در ساعات اداري نيز در تمامي شعب بانك ملي ايران صورت خواهد گرفت.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۶ توسط بانکی |
20 فروردینماه 86

بینا- یک نماينده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبري با ابراز تحسين نسبت به تصميم اخير دولت در كاهش نرخ سود بانكي، اين اقدام را يك عمل انقلابي، ضروري و لازم دانست.
به گزارش بینا، علي معلمي در انتقاد از شيوه تبليغاتي بانكها گفت: ديده مي شود بانكها با جوايز كلان همچون 500 دستگاه خودرو اقدام به تبليغ براي جذب مشتري مي كنند كه نمي تواند صحيح باشد.

وي افزود: اين جوايز بي حساب و كتاب از سوي بانكها با دريافت سودهاي سرسام آور از مشتريان و مردم پرداخت مي شود.
به گفته وي، اگر از اين هزينه هاي تشريفاتي بانكها كاسته شود به طور قطع مي توان سود بانكها را به نصف كاهش داد و با اين كار، بانكها بيشتر مي توانند به انجام امور اصلي خود بپردازند.وي گفت: بايد از تصميم دولت در زمينه كاهش نرخ سود بانكي دفاع شود.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۶ توسط بانکی |

چهارشنبه 16 اسفند 1385
مسئول روابط عمومی بانک ملی ایران اعلام داشت: این بانک در نوبت دوم از مرحله بیست و هشتم قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز خود، 250 کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش 250 میلیون ریال به عنوان جایزه ویژه تقدیم برندگان خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، احمد لطفی افزود: این بانک در مرحله جدید قرعه کشی خود در مجموع 350 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 120 میلیارد ریال به برندگان اهدا خواهد نمود.
وی اضافه کرد: ترکیب جوایز نوبت دوم از بیست و هشتمین مرحله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران به جز 250 کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش 250 میلیون ریال، دو هزار کمک هزینه سفرهای زیارتی هر یک به ارزش پنج میلیون ریال، دو هزار بن صنایع دستی هر یک به ارزش یک میلیون ریال، 45 هزار سکه ربع بهار آزادی و میلیاردها ریال جوایز نقدی است.
به گفته وی این بانک در مجموع برای دو نوبت از قرعه کشی امسال خود، 670 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 261 میلیارد ریال تعیین کرده که جوایز نوبت اول از قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز آن به برندگان اهدا شده است.
لطفی ابراز داشت: بانک ملی ایران از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک ، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز این دوره از قرعه کشی این حساب ها افزایش دهند.
وی گفت: موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۵ توسط بانکی |

مسئول روابط عمومی بانک ملی ایران اعلام داشت: این بانک در نوبت دوم از مرحله بیست و هشتم قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز خود، 250 کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش 250 میلیون ریال به عنوان جایزه ویژه تقدیم برندگان خواهد کرد.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، احمد لطفی افزود: این بانک در مرحله جدید قرعه کشی خود در مجموع 350 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 120 میلیارد ریال به برندگان اهدا خواهد نمود.
وی اضافه کرد: ترکیب جوایز نوبت دوم از بیست و هشتمین مرحله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران به جز 250 کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش 250 میلیون ریال، دو هزار کمک هزینه سفرهای زیارتی هر یک به ارزش پنج میلیون ریال، دو هزار بن صنایع دستی هر یک به ارزش یک میلیون ریال، 45 هزار سکه ربع بهار آزادی و میلیاردها ریال جوایز نقدی است.
به گفته وی این بانک در مجموع برای دو نوبت از قرعه کشی امسال خود، 670 هزار جایزه به ارزش بالغ بر 261 میلیارد ریال تعیین کرده که جوایز نوبت اول از قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز آن به برندگان اهدا شده است.
لطفی ابراز داشت: بانک ملی ایران از عموم هموطنان ارجمند دعوت می کند از همین امروز با حفظ، افتتاح و افزایش موجودی خود در حساب های قرض الحسنه پس انداز این بانک ، علاوه بر سهیم شدن در اجر معنوی حاصل از این اقدام خداپسندانه، امتیازهای خود را برای کسب شانس بیشتر جهت برنده شدن جوایز این دوره از قرعه کشی این حساب ها افزایش دهند.
وی گفت: موجودی 100 هزار ریالی پیش شرط حضور در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران است و این بانک بابت هر 50 هزار ریال در هر روز یک امتیاز برای سپرده گذاران منظور می کند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۵ توسط بانکی |
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۵ توسط بانکی |
.: Copyright © 1998-2011 Banki. All rights reserved. تمامی حقوق متعلق به این وبلاگ برای مديران آن محفوظ می باشد :.

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار رایگان وبلاگ

تماس با ما
حرم فلش - کد وبلاگ ثانیه شمار فلش