حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ
بانکی Banki
بانکی Banki
همتم بدرقه ی راه کن ای طایر قدس که دراز است ره مقصد و من نو سفرم

در جريان برگزاري جشن هشتاد و پنجمين سالروز تاسيس بانك ملي ايران از سرود جديد اين بانك با نام «اين بانك، ملي است» رونمايي شد.

سرود «اين بانك، ملي است» در مايه بيات اصفهان ساخته شده كه ضمن بهره‌برداري از امكانات جهاني موسيقي، يك اثر كاملاً ايراني است كه در حوزه موسيقي پاپ سنتي قرار مي‌گيرد. امور ضبط و مسترينگ اثر در استوديوي بل به عنوان بزرگترين استوديوي خاورميانه با نظارت يكي از بهترين كارشناسان صدا و حضور چند نوازنده و گروه كر انجام شد.
از ويژگي‌هاي اثر مذكور اين است كه ضمن شكوهمند بودن، در آغاز از آرامش خاصي بهره‌ برده و به القاي حس رضايتمندي پس از يك كار سخت و بزرگ (85 سال تلاش) كمك مي‌كند. شعر اثر به شرح اين نكته مي‌پردازد كه آجر به آجر اين بناي عظيم از جان يكايك ايرانيان غيور چيده شده و اين تحولي بزرگ در استقلال ايران و قطع دست‌اندازي بيگانگان بر سرمايه‌هاي اين مرز و بوم بوده است. اثر در ادامه به توصيف غيرمستقيم اهميت زحمات مردم و كاركنان بانك ملي ايران در ساخت ايراني پرشكوه مي‌پردازد.
اين اثر با شعري از علي ‌محمد مسيحا از كاركنان روابط عمومي اين بانك با سابقه چاپ دو مجموعه شعر، آهنگسازي چهره معروف موسيقي كشور فواد حجازي تنظيم‌كننده آثار خاطره‌انگيزي از محمد اصفهاني، عليرضا عصار و خشايار اعتمادي و با صداي ميثم قاضي ميرسعيد از كاركنان بانك ملي استان البرز در جريان جشن 85 سالگي اين بانك اجرا شد. 
  
دريافت فايل

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ توسط بانکی |
امروز 20 شهريور، هشتاد و پنجمين سالروز تاسيس بانك ملي ايران است. بانكي بزرگ كه در شهريور ماه 1307 پس از سال‌ها مجاهدت مردم و فعالان اقتصادي با هدف رهايي اقتصاد كشور از سلطه بانك‌هاي روس و انگليس تاسيس شد و تا امروز پرتوان و قوي در جهت رشد و توسعه كشور و تامين خواسته‌ها و نيازهاي مالي مردم گام برداشته است. به همين مناسبت نيم‌نگاهي به فعاليت اين بانك در سال 91 خواهيم داشت:
بانك ملي ايران در حالي 85 ساله شده است كه كارنامه عملكردي اين بانك در سال 1391، بسيار مطلوب و درخشان بود. اين عملكرد موفقيت‌آميز به گونه‌اي بود كه شايد بتوان گفت در تاريخ اين بانك بي‌سابقه يا كم‌سابقه بوده است. همه اينها در حالي است كه فضاي فعاليت اين بانك در سال گذشته با مسائلي نظير تحريم‌هاي بين‌المللي و هجمه‌هاي غير منصفانه مواجه بود.
رشد منابع و سپرده‌هاي اين بانك در سال 91 يكي از شاخصه‌هاي اصلي اين موفقيت بود به طوري كه منابع اين بانك در سال 91 رشد 4/32 درصدي را تجربه كرد در حالي كه رشد نقدينگي كشور در سال گذشته 27 درصد بود.
همچنين از آبان ماه سال 91 تا پايان اسفند ماه سال گذشته با پيگيري‌هاي مداوم و ارزيابي روزانه عملكرد، مطالبات غير جاري اين بانك به ميزان 55 هزار ميليارد ريال كاهش داشته است.
يكي از مهمترين موفقيت‌هاي كسب‌شده توسط بانك ملي ايران در سال 91، تسويه بدهي‌هاي بانك ملي ايران به بانك مركزي به مبلغ 120 هزار ميليارد ريال است كه در نوع خود مي‌تواند جزو بزرگترين دستاوردهاي اين بانك محسوب شود كه هم به كنترل نقدينگي و هم به اقتصاد ملي كمك كرد.
يكي از بزرگترين موفقيت‌هاي بانك ملي ايران در سال 91 افزايش سرمايه اين بانك از 22 هزار و 400 ميليارد ريال به ميزان 99 هزار و 60 ميليارد ريال است. اين افزايش سرمايه، جايگاه اول اين بانك را در ميان بانك‌هاي كشور به طور قابل ملاحظه‌اي ارتقا داد.
اين در حالي است كه در سال گذشته بانك ملي ايران با موفقيت توانست صورت‌هاي مالي سال 90 خود را با سود مناسب به تصويب مجمع بانك برساند.
در حوزه خدمات الكترونيكي نيز بانك ملي ايران نوسازي  چهره خود و توجه ويژه به علايق و سلايق نسل جوان را در دستور كار قرار داد. افتتاح واحدهاي تمام الكترونيك و 24 ساعته شهاب ملي يكي از سياست‌هاي محوري اين بانك است كه به طور جدي دنبال مي‌شود و تاكنون تعداد زيادي از اين واحدها در سراسر كشور راه‌اندازي شده است. در كنار اين موضوع، سرويس‌هاي جديدي نظير رعد ملي با هدف حذف كارت‌هاي بانكي و آذرخش ملي توسط اين بانك اجرا شده و يا در حال راه‌اندازي است كه با تكميل و توسعه آن، انقلابي در سيستم بانكداري الكترونيك كشور ايجاد خواهد شد. بانك ملي ايران در سال گذشته همچنين براي اولين بار در كشور، نخستين سايت آموزشي، تفريحي با موضوع پول و بانك را تحت عنوان جزيره آرزوها براي سنين زير 12 سال راه‌اندازي كرد كه در جهت افزايش دانش عمومي، اقتصادي و بانكداري نوجوانان فعاليت مي‌كند.
فعاليت در حوزه مسئوليت‌هاي اجتماعي و فرهنگي در كنار فعاليت‌هاي اقتصادي يكي از اقدامات ماندگار اين بانك در سال 91 بود. بانك ملي ايران موفق به احداث و نوسازي 56 مدرسه و  واحد آموزشي در 14 استان كشور شد. از ديگر خدمات اجتماعي ارائه شده توسط بانك ملي ايران، آزادي زندانيان نيازمند جرايم غير عمد (ديه) مي‌باشد كه اين بانك در پايان سال گذشته موفق شد با پرداخت 19 ميليارد و 330 ميليون ريال زمينه آزادي زندانيان جرايم غير عمد استان لرستان و شهرستان ورامين را فراهم نمايد.
بانك ملي ايران در سال گذشته مبلغ يك ميليارد ريال نيز به ايتام تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره) كمك كرد.
طرح و پيگيري ساخت 100 مسجد 70 متري در مناطق با جمعيت مناسب و فاقد مسجد از ديگر فعاليت‌هاي بانك ملي ايران در سال 91 بود.
همه اين موفقيت‌ها در حالي صورت گرفت كه اين بانك در جشنواره‌ها و همايش‌هاي مختلف در سال گذشته نيز پيشتاز بود.
معرفي برند بانك ملي ايران به عنوان نشان منتخب ملي در اجلاس جهاني نشان منتخب، دريافت چهارمين تنديس ديموند براي چهارمين سال متوالي در كنفرانس  مديريت نظام توزيع و پخش، اخذ4 تنديس زرين تعالي بانكداري الكترونيك در ششمين كنفرانس بانكداري الكترونيك، دريافت 2 نشان برتر در همايش بانكداري الكترونيك و نظام‌هاي پرداخت، كسب عنوان بانك برتر در استقرار نظام كنترل داخلي در بيست و دومين همايش سالانه سياست‌هاي پولي و ارزي، كسب دو رتبه برتر در جشنواره انتشارات روابط عمومي، دريافت تنديس و لوح سپاس كنفرانس روابط عمومي، صنعت و توليد ملي، قهرماني در دهمين المپياد ورزشي شبكه بانكي و قهرماني در هشتمين المپياد فرهنگي و ورزشي ايثارگران سيستم بانكي تنها بخشي از افتخارات كسب شده توسط اين بانك در سال 91 مي‌باشد.
با اين همه بانك ملي ايران از تلاش و حركت باز نايستاده و در سال جاري كه توسط مقام معظم رهبري، سال «حماسه سياسي و حماسه اقتصادي» نام‌گذاري شده است، سعي دارد با ايجاد شور و نشاط در حركت بالنده خود و در پيش گرفتن برنامه‌هايي با محوريت بهره‌وري و ارائه خدمات نوين و برجسته، همسو با اهداف دولت محترم «تدبير و اميد» بيش از پيش به عنوان يكي از عوامل اصلي رشد و توسعه اقتصادي كشور نقش خود را ايفا نمايد.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ توسط بانکی |
مهدي عزيز وداع شما با دنياي فوتبال، دل خانواده بانك ملي ايران را مثل دل بسياري از مردمان قدرشناس اين مرز و بوم تكان داد. نحوه برگزاري آن وداع مي توانست آنچه شما براي ورزش اين مرز و بوم و جوانانش انجام داده ايد را برجسته تر نمايد. با اين وصف وقار شما بازتابنده خلق نيكويتان طي همه سالهاي حضورتان در ميادين و رسانه ها به شمار مي رفت. افتادگي تان درسها مي داد به نسل جواني كه مشتاقانه زندگي ورزشي تان را دنبال مي كند. بانك ملي ايران به داشتن فرزند نيكو صفتي كه در ميدان هاي پرشمار براي كشور و مردمش افتخارها آفريد و يادگارها برجاي گذاشت مي بالد. بانك ملي فعاليت هايش را نه در عرصه اقتصاد بلكه در قلمرو فرهنگ و زندگي اجتماعي مردم اين آب و خاك تعريف كرده و شما مهدي عزيز مصداق چنين رويكردي به شمار مي رويد. بانك ملي مشتاق برپايي مراسمي در خور و شأن و اعتبار شماست و به خود مي بالد درسياهه مردماني كه درهرنسلي در اين بانك حضور يافته يا در آن خدمت كرده اند، فرزندي مثل شما دارد. اداره كل روابط عمومي بانك ملي ايران
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ توسط بانکی |

بینا- بانک در نظر ما ایرانی ها فضایی خشک و شلوغ است که ساعت ها باید در انتظار بمانیم تا نوبتمان شود! البته از حق که نگذریم طی سالهای اخیر مبلمان اداری و شکل بانک های کشور تغییرات عمده ای کرده و از خیلی جهات زیبا شده است با این وجود در مقایسه با بانک هایی که در این گزارش می بینید جای کار زیادی دارد
در این گزارش شما را با 12 بانک عجیب و جالب در سراسر جهان آشنا می کنیم.

بانک سوگامو شینکین توکیو-ژاپن

 

زوریخ -سوئیسRaiffeisen بانک

 

آمستردام هلند Ing house بانک

 

دربیروت لبنانBLC بانک

 

استانبول-ترکیهYapi kredi بانک

 

اسلو-نروژDnb nor بانک

 

دانمارکMiddlefrat بانک

 

کپنهاگ-دانمارکSaxo بانک مرکزیپ

 

مادرید -اسپانیا BBvA بانک

 

بانک سیدنی- استرالیا

 

فرانکفورت-آلمان Deutsche بانک

 

کلورادو-آمریکا Bank of choice بانک

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط بانکی |

بینا- مطلب زیر یه دردل ساده از زبان یه متصدی شعبه یک بانک می باشد. برخی از بانکدارها که حرف دلشون یکی بود ولی به شبکه وب دسترسی نداشتن این مطلب درج می شود.

یادش به خیر تا همین چند سال پیش جلوی هر باجه ی شعبه رو که نگاه می کردی 10-20تا کله به هم چسبیده بود.
تا اینکه کم کم سیستم صف(نوبت دهی) رواج پیدا کرد.از یه طرف متصدیان خوشحال بودند که از فشار ازدحام پشت باجه کاسته می شه و می تونن لااقل بدون استرس و شنیدن غرغر مشتری و متلک های اون ها یه چای بخورن یا برای رفع حاجت برن.
از طرف دیگه مشتری ها هم دیگه دغدغه ی کی اول صفه کی آخره صفه رو نداشتن و حتی می تونستن ما بین نوبتشون برن بیرون بانک و سر نوبتشون برگردن.ولی کم کم هر دو طرف متوجه شدند در کنار این مزایا یه سری مشکلات هم هست .
مشتری ناراضی که تا چند دقیقه رو صندلی بانک می شینه و حوصلش سر می ره داد میزنه آقا پس چرا صدای این خانومه (پیجر سیستم صف) در نمی آد؟اون یکی میگه این باجه 10 دقیقه است شماره صدا نمی کنه .اون یکی پا میشه میره پیش رئیس شعبه می گه آقا من یک ساعته اومدم داخل شعبه ولی نوبتم نمی رسه (در صورتیکه بیشتر مواقع وقتی رسید نوبت رو ازش میگیری و نگاه می کنی متوجه میشه 20 دقیقه بیشتر نیست که اومده داخل).حالا متصدی بانک که تا چند وقت پیش فقط فشار از طرف مشتری رو احساس می کرد الان رئیس و معاون و رئیس صندوق و همه همکاری پشت سرشو هم روبروش می بینه.رئیس شعبه که تا می بینه متصدی سرشو برمی گردونه از اون دور داد می زنه آقا شماره بزن!!! دریغ از اینکه مشتری با شنیدن این حرف ادعاش دوچندان میشه.
ولی وقتی زوم می شی تو ماجرا میبینی که متصدی بخت برگشته تو اون زمانی که فراخوان نکرده داشته یه سند انتقالی که همکار پشت سری بهش داده رو ماشین می کرده.یا اومده یک دقیقه از صندلی بلند شه  که کمرش نگیره یا ....!حالا بعضی از روسای محترم شعب که دیگه خودشون دست بکار میشن و میان بالای سر متصدی و چند بار با دست مبارکشون فراخوان و فشار میدن و میرن سراغ باجه بعدی !!!دیگه قضاوت با شما خواننده محترم که آیا سیستم صف به درد شعب شلوغ می خوره یا نه ؟

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۱ توسط بانکی |

به مدد الطاف الهی سومین جشنواره وبلاگهای بانکی ایران با هدف تبیین اهمیت و کارکردهای وبلاگ نویسی در حوزه بانکی ایران و تشویق جامعه بانکی ایران به تعامل در محیط آنلاین و کسب مهارتهای دیجیتالی در جهت نیل به الگوی شهروند الکترونیک و آموزش و بهره برداری عمومی از خدمات بانکداری الکترونیک در سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در سه بخش:

1- وبلاگهای رسمی یا غیر رسمی بانکهای دولتی و خصوصی ایران

2- وبلاگهای کارکنان بانکهای دولتی و خصوصی ایران

3- وبلاگهای عمومی که دارای پست وبلاگی در حوزه بانکی باشند

برگزار می شود .

در هر یک از بخش های مذکور به حائزین رتبه های اول تا سوم جوایز نفیسی از سوی دبیرخانه جشنواره مستقر در بانک ملی ایران اهدا خواهد شد .

مهلت ارسال آثار : پایان روز جمعه 15 دیماه سال 1391 می باشد.

تاریخ مراسم اختتامیه: 27 دی ماه سال 1391 می باشداهداف جشنواره

1-    تبیین اهمیت و کارکردهای وبلاگ نویسی در حوزه بانکی در ایران
2-    ارایه و معرفی وبلاگهای برتر و نمونه از نظر استانداردهای فنی و محتوایی در حوزه بانکی در ایران
3-    توسعه فرهنگ استفاده از امکانات محیط اینترنت در بین کارکنان بانکها و عموم مردم در راستای تربیت شهروندان الکترونیک
4-    توسعه محیط های بحث و گفتگوی آنلاین در جهت انتقال دیدگاههای قشر بانکی و عموم مردم
5-    گسترش فرهنگ وبلاگ نویسی در زمینه های تحلیلی و نقد در حوزه بانکی و بانکداری
6-    تولید محتوای اصولی در موضوعات مرتبط در وبلاگهای بانکی
7-    اطلاع رسانی فعالیت های بلاگرهای بانکی
8-    بالابردن مهارتهای دیجیتالی کارکنان بانکی در جهت رسیدن به آرمان روابط عمومی الکترونیک
9-    ارتقاء کیفیت وبلاگهای بانکی و ایجاد روحیه رقابت سالم میان آنها
10- شناخت وبلاگهای بانکی و تجمیع پیوندها و اطلاعات آنها برای ایجاد فضای تعاملی در محیط اینترنت

کلیه وبلاگهای زیر مجاز به شرکت در جشنواره هستند :
1-    کلیه وبلاگهایی که توسط کارکنان بانکها به صورت فردی یا گروهی نوشته می شود

2-    کلیه وبلاگهایی که در دو ماه اخیر ( منتهی به اختتامیه جشنواره ) حداقل یک پست وبلاگی در خصوص مسایل بانکی منتشر کرده باشند

3-    کلیه وب سایتهای شخصی کارکنان بانکها که در آنها به مسایل بانکی پرداخته شده باشد

4-    کلیه وبلاگهای رسمی یا غیر رسمی بانکهای دولتی و خصوصی ایران

ملاک های داوری

1-    قالب ( زیبایی شناسی ، سرعت لود شدن ، امکانات تعاملی ، پیوندهای داخل متنی ، روزانه و دائمی ،کانتر ، سیستم آرشیو و جستجو ، )
2-    محتوا ( تعداد مطالب ، قدمت ، تعاملی بودن ، انتقادی بودن ، به روز بودن ، استفاده از عکس و مولتی مدیا ، غنای مطالب ، تنوع و کیفیت )
3-    نوآوری و ابتکار


شرکت در سومین جشنواره وبلاگهای بانکی


نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ توسط بانکی |

بینا- ۸۴ سال از تأسيس بانك ملي ايران كه حاصل استقلال خواهي، انسجام و غرور ملي ايرانيان است مي‌گذرد. از اين رو فرصتي پديد آمد تا در نوشتاري كوتاه، مروري بر انگيزه‌ها و ضرورت‌هاي تأسيس بانك ملي ايران، كه بدون شك موجوديت آن با حيات نوين اقتصادي ايران بزرگ ارتباطي تنگاتنگ دارد، داشته‌ باشيم.
كشور ما سرزمين پهناوري است با اقوام مختلف ايراني، زبان‌ها ، لهجه‌ها و فرهنگ‌هاي گوناگون، همچنين موقعيت ممتاز جغرافيايي و توپوگرافيكي ، تنوع اقليمي، موهبت عظيم و بي شمار منابع طبيعي و ثروت‌هاي زيرزميني كه در طول تاريخ، چشم طمع قدرت‌هاي بزرگ جهان را به دنبال خود داشته است. در كنار اين قابليت ‌ها و فرصت‌هاي ممتاز، بي‌خبري و عدم آگاهي حكومت‌هاي مركزي ايران در گذشته، زمينه‌ساز نفوذ بيگانگان در سرزمين ما و عقب‌ماندگي كشور از جريان‌هاي پويا و سازنده‌ اقتصادي، در مقابل پيشرفت‌هاي شگفت‌انگيز دنياي غرب بوده است.
از جمله ميدان‌هايي كه عرصه نفوذ و سيطره اجانب و رقابت و تاخت و تاز قدرت‌هاي استعماري انگليس و روس طي سال‌هاي 1250 هجري شمسي به بعد قرار داشت ، عرصه اقتصاد و بانكداري بود كه منجر به اعطاي امتياز تاسيس بانك به دول بيگانه و واگذاري انحصاري نشر اسكناس به آنها گرديد. بيگانگاني كه قبل از هر چيز به منافع مالي و سياست هاي توسعه طلبانه كشورهاي متبوع خود مي انديشيدند. در اين برهه از تاريخ عليرغم مبارزات دليرانه روشنفكران و آزاديخواهان ، اوضاع اقتصادي مملكت نابسامان بود تا اينكه فكر تاسيس يك بانك ايراني با سرمايه ايراني در قلب ها جوانه زد و زن و مرد و پير و جوان در سراسر كشور به پا خواستند و با فداكاري و ايثارگري ، در بيستم شهريورماه سال 1307 ، بانك ملي ايران را بنا نهادند و به آرزوي ديرينه ملي كه نشانگر وقوف و اشراف مردم به اهميت بانك و بانكداري بوده است، جامه عمل پوشاندند.
84 سال پيش، بانك ملي ايران در تحقق يك آرمان ملي تاسيس گرديد كه فراتر از تشكيل يك موسسه اقتصادي بود، افتتاح بانك همانگونه كه انتظار مي رفت به امتيازات مختلف موسسات اقتصادي بيگانه پايان داد و اين موسسه توانست با به كار انداختن منابع عظيم مالي ، جمع آوري سپرده هاي مردم و بكارگيري آن ها در بخش هاي توليدي ، كشاورزي و صنعت گام هاي ارزنده اي بردارد و به وسعت و قدرتي كه لازمه هدايت سياست پولي و بانكي كشور است، برسد. بانك ملي ايران كه با سازماني محدود و تعداد اندك كاركنان خود آغاز به كار نمود، پس از گذشت 84 سال اكنون به موسسه اي عظيم و سترگ تبديل شده و توانسته است رسالت بزرگ اهداف بانكداري كشور را فراتر از گذشته به عهده گيرد و در هدايت و پيشبرد برنامه هاي اقتصادي دولت نقشي مستقيم ، موثر و آشكار داشته باشد.
جايگاه رفيع بانك ملي ايران و آنچه تاكنون توانسته است بدست آورد، بدون ترديد محصول تلاش و زحمات نيروي انساني، انديشه هاي خلاق، ساختار تشكيلاتي و نظام مندي است كه از ابتدا در اين بانك وجود داشته و در كنار سرمايه و عوامل فيزيكي ديگر بستر ساز بهره وري و پيشرفت روز افزون بانك بوده است. پيشينيان ما با سخت كوشي ، مسئوليت شناسي و صداقت پشتوانه غني و نيرومند اعتماد مردمي را براي بانك ملي ايران كسب نمودند و اين پيشينه پربار و ارزشمند پس از سال ها هنوز به عنوان امين مردم ايران ، ارزنده ترين دستاورد اين بانك است كه در فكر هر ايراني نقش بسته است.
امروز كه 134 سال از نخستين پيشنهاد تاسيس بانك ملي ايران مي گذرد ، اين موسسه عظيم اقتصادي با ايفاي مسئوليتي بي نظير و در جايگاه بازوي اقتصادي دولت افتخار دارد با دارا بودن 3500 شعبه و برخورداري از 42000 نفر پرسنل متعهد و تلاشگر ، عليرغم تنگناها و محدوديت هاي ناشي از تحريم هاي بين المللي ، رقابت هاي بعضاً غير متعارف و رفتارهاي غير منصفانه و سطحي نگرانه برخي رسانه هاي نوپا، حلاوت و شيريني خدمت را همواره در كام مردم حق شناس ما بنشاند و ضمن پرهيز از منفعت طلبي صرف سازماني، در همه عرصه هاي اقتصادي ، فرهنگي و اجتماعي نماد اطمينان و آسودگي خاطر براي هموطنان عزيز باشد.

 

* بزرگترین نظام بانکی اسلامی در جهان
بنکر در سال 2010 در گزارشی بانک ملی ایران را با بیش از ۴۰ میلیارد دلار دارائی بزرگترین بانک اسلامی در جهان شناخته است. این بانک در گزارش سال گذشته بنکر نیز همین رتبه را به خود اختصاص داده بود.
این گزارش در ادامه نظام بانکی ایران را بزرگترین نظام بانکی اسلامی در جهان معرفی کرده است. ارزش کل دارائی های بانکی اسلامی در ایران در همین سال ۳۱۴.۸۹ میلیارد دلار اعلام شده است که این رقم بیش از دو برابر دارائی های بانکی اسلامی در دومین بانکداری اسلامی یعنی عربستان است.
ارزش کل دارائی های بانکی اسلامی در عربستان ۱۳۸.۲ میلیارد دلار اعلام شده است. مالزی نیز با ۱۰۲ میلیارد دلار دارائی در رتبه سوم قرار گرفته است.
همچنین کشورهای امارات با ۸۵ میلیارد دلار، کویت با ۶۹ میلیارد دلار، بحرین با ۴۴.۸ میلیارد دلار، قطر با ۳۴.۶ میلیارد دلار، ترکیه با ۲۲.۵ میلیارد دلار، انگلیس با ۱۸.۹ میلیارد دلار و بنگلادش با ۹.۳ میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم قرار گرفته اند.

*بانک ملی بالانشین بانکداری ایران
در خرداد ماه امسال رتبه اول مجموع کل سپرده ها و تسهیلات اعطایی بانک های تجاری کشور متعلق به بانک ملی ایران بود.
این بانک با سهم 26.7 درصدی از کل، رتبه اول مجموع کل سپرده ها را در میان بانک های تجاری در اختیار دارد . بر اساس این گزارش ، بانک ملی ایران در پایان خرداد ماه امسال با 27 درصد سهم در مجموع سپرده های موثر اعم از سپرده های بلند مدت، کوتاه مدت، پس انداز و جاری، بین بانک های تجاری بیشترین سهم را دارا بود و در رتبه اول قرار داشت و مانده مجموع سپرده های موثر بانک ملی ایران نسبت به پایان سال گذشته به میزان 10.8 درصد رشد داشته است.
این گزارش حاکی است بانک ملی ایران در مدت مذکور در سپرده قرض الحسنه جاری با سهم 26.4 درصدی ، در سپرده قرض الحسنه پس انداز با سهم 28.5 درصدی ، در سپرده سرمایه گذار ی بلند مدت با سهم 31 درصدی و در سایر سپرده های دیداری شامل بستانکاران موقت و … با سهم 38.2 درصدی از کل، رتبه اول بانک های تجاری را در اختیار دارد.
همچنین بانک ملی ایران در مجموع سپرده های بخش خصوصی با سهم 27.4 درصدی از کل در رتبه اول بانک های تجاری کشور قرار دارد و مانده سپرده مذکور این بانک نسبت به پایان سال گذشته میزان 7.9 درصد افزایش داشته است.
عملکرد بانک ملی ایران در زمینه تسهیلات نیز در خرداد ماه امسال جالب توجه است به طوری که بیشترین تسهیلات پرداختی بانک های تجاری توسط این بانک پرداخت شده است.
همچنین این بانک در پایان خرداد ماه امسال با دارا بودن سهمی معادل 27.9 درصد از کل، حائز رتبه اول تسهیلات اعطایی میان بانک های تجاری است.
بانک ملی ایران در مجموع سهمیه ابلاغی تسهیلات زودبازده این بانک از ابتدای طرح تا پایان تیرماه 1391 مبلغ 77 هزار و 416 میلیارد و 313 میلیون ریال پرداخت کرده است .
این بانک ظرف سال 90 موفق به پرداخت نه هزار و 777 میلیارد و 412 میلیون ریال تسهیلات زودبازده به بخش های مختلف اقتصادی، شده است.
همچنین بانک ملی ایران در بخش طرح تعویض خودروهای فرسوده سبک و سنگین تعداد 89 هزار و 136 فقره تسهیلات به مبلغ 6 هزار و 423 میلیارد و 249 میلیون ریال از ابتدای طرح تا پایان تیرماه 1391 پرداخت کرده است.
از سوی دیگر این بانک طی سه ماهه اول سال جاری، مبلغ چهار هزار و 676 میلیارد و 148 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه به 284 هزار و 175 نفر پرداخت کرد.
بیشترین تسهیلات پرداخت شده مربوط به ازدواج و تهیه جهیزیه بود که بر این اساس 75 هزار و 81 نفر از جوانان کشور از تسهیلاتی به مبلغ حدود دو هزار و 364 میلیارد ریال بهره مند شدند.
همچنین بانک ملی ایران در این مدت بالغ بر 924 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه کارگشایی به 160 هزار و 949 نفر، بیش از 490 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه خود اشتغالی به 11 هزار و 969 نفر و حدود 285 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه رفع احتیاجات ضروری به 11 هزار و 286 نفر پرداخت کرد.
پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به جانبازان، دانشجویان و خانواده شهدا و تسهیلات قرض الحسنه درمان بیماری و مسکن از دیگر فعالیت های بانک ملی ایران طی سه ماهه اول سال جاری بوده است.

*پرداخت بیشترین وام قرض الحسنه
بانک ملی ایران در پایان اسفندماه سال 90 ، حدود 8 درصد بیش از منابع قرض الحسنه پس انداز خود را تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرد.
خالص مانده منابع قرض الحسنه پس انداز این بانک پس از کسر الزامات قانونی در پایان اسفندماه سال گذشته ، 38 هزار و 913 میلیارد ریال بود که بانک ملی ایران به عنوان بیشترین پرداخت کننده تسهیلات قرض الحسنه در سیستم بانکی کشور، مبلغ 41 هزار و 922 میلیارد ریال در این مدت تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرد و در نتیجه حدود 108 درصد از منابع قرض الحسنه پس انداز خود را صرف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه کرد.
بر این اساس بانک ملی ایران طی سال 90 توجهی ویژه به پرداخت تسهیلات خرد به هموطنان گرامی داشت به طوری که حدود 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه رفع احتیاجات ضروری ، نزدیک به 9 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه و حدود 3 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه خود اشتغالی مورد حمایت دولت و مشاغل خانگی پرداخت نمود.

*برترین شرکت کشور
در رتبه بندی 100 شرکت برتر کشور که برای چهاردهمین سال پیاپی از سوی سازمان مدیریت صنعتی کشور صورت می گیرد، در شاخص اشتغالزایی نیز نام این بانک در میان 5 شرکت برتر کشور قرار دارد.
بانک ملی ایران در سال 90، تعداد 199 هزار و 383 فقره تسهیلات اشتغال زا به مبلغ 89 هزار و 597 میلیارد ریال پرداخت کرد.
بیشترین تسهیلات پرداختی این بانک در جهت اشتغال زایی مربوط به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بوده که بر این اساس مبلغ 68 هزار و 307 میلیارد ریال به این بخش پرداخت شده است.
در عین بانک ملی ایران در سال گذشته حدود 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات زودبازده، نزدیک 9 هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح های نیمه تمام، بالغ بر یک هزار و 400 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و بیش از یک هزار و 400 میلیارد ریال تسهیلات خود اشتغالی و کسب و کار خرد پرداخت کرده است.
بانک ملی ایران در سال 90، مبلغ 204 هزار و 866 میلیارد ریال به بخش های مختلف اقتصادی تسهیلات پرداخت کرد.
بیشترین تسهیلات پرداختی این بانک در سال گذشته به بخش صنعت و معدن بود به طوری که 40 هزار و 679 فقره تسهیلات به ارزش 76 هزار و 792 میلیارد ریال تسهیلات به این بخش پرداخت شد.
بانک ملی ایران در سال 90 همچنین به بخش کشاورزی مبلغ 11 هزار و 60 میلیارد ریال، به بخش ساختمان مبلغ 2 هزار و 714 میلیارد ریال، به بخش مسکن مبلغ 15 هزار و 351 میلیارد ریال، به بخش بازرگانی مبلغ 42 هزار و 352 میلیارد ریال،‌ به بخش خدمات مبلغ 51 هزار و 626 میلیارد ریال و به بخش صادرات مبلغ 4 هزار و 971 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.

*پیش بسوی بانکداری الکترونیک
در حال حاضر بانک ملی در راستای اهداف دولت الکترونیک و با هدف تسهیل امور بانکی مشتریان خود با توجه به حجم درخواست‌ها در شعب، از نظر کانال های مختلف الکترونیکی دریافت و پرداخت (تلفنبانک، موبایل بانک، POS، ATM و …) در مقایسه با بانک های رقیب خدمات خوب و قابل قبولی را ارائه می کند بطوری که در زمینه اجرایی کردن طرح هدفمندسازی یارانه ها در قالب فراهم نمودن بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری لازم جهت پرداخت بالغ بر 25 درصد وجوه یارانه ای کشور از جمله مواردی است که مورد تقدیر قرار گرفته است.
مبلغ تراکنش پایانه های فروش بانک ملی ایران در اسفندماه 90 نسبت به متوسط سال 89 ، بالغ بر 1178 درصد رشد داشت.
مبلغ تراکنش پایانه های فروش این بانک طی اسفندماه سال گذشته بالغ بر 76 هزار و 631 میلیارد ریال بود. این در حالی است که تعداد تراکنش دستگاه های مذکور نیز در همین ماه 33 میلیون و 584 هزار و 514 عدد بود که نسبت به متوسط سال 89، رشد 366.55 درصدی را نشان می دهد.
لازم به ذکر است تعداد پایانه های فروش بانک ملی ایران در اسفندماه 90 ، به 384 هزار و 75 دستگاه رسید که درصد رشد آن نسبت به متوسط سال 89، 74.35 درصد بود.
کارت های الکترونیکی صادره بانک ملی ایران در پایان سال 90 نسبت به متوسط سال 89، دارای رشد 22.34 درصدی بوده است.
مجموع کارت های صادره الکترونیکی این بانک در پایان سال گذشته به عدد 28 میلیون و 161 هزارو 238 عدد رسید. بر این اساس تعداد ملی کارت های صادره این بانک در پایان سال 90، به 22 میلیون و 669 هزار و 421 عدد رسید که دارای رشد 13.64 درصدی نسبت به متوسط سال 89 بود، همچنین کارت های هدیه صادره بانک ملی ایران در مدت مذکور به رقم 4 میلیون و 691 هزار و 819 عدد رسید که نسبت به دوره مورد بررسی 106.33 درصد رشد داشت. در عین حال بانک ملی ایران تا پایان سال 90، حدود 800 هزار عدد کارت اعتباری صادر کرد.
با توجه به اجرای طرح تحول در بانک ملی ، و اجرای آن برای حفظ جایگاه این بانک به نظر می رسد در سیستم بانکی، بانک ملی سکان دار شبکه بانکی ایران است. اگرچه این بانک نخستین بانک ایرانی به شمار نمی آید ولی از اعتماد عمومی جامعه برخوردار است.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ توسط بانکی |

آنكس در پهنه اين ميدان از ديگران گوي سعادت و نيكبختي برد كه همت به رفاه مردم گماشت و خاطر به آسايش آنان مشغول ‌داشت.


84 سال از تأسيس بانك ملي ايران كه حاصل استقلال خواهي، انسجام و غرور ملي ايرانيان است مي‌گذرد. از اين رو فرصتي پديد آمد تا در نوشتاري كوتاه، مروري بر انگيزه‌ها و ضرورت‌هاي تأسيس بانك ملي ايران، كه بدون شك موجوديت آن با حيات نوين اقتصادي ايران بزرگ ارتباطي تنگاتنگ دارد، داشته‌ باشيم.
 كشور ما سرزمين پهناوري است با اقوام مختلف ايراني، زبان‌ها ، لهجه‌ها و فرهنگ‌هاي گوناگون، همچنين موقعيت ممتاز جغرافيايي و توپوگرافيكي ، تنوع اقليمي، موهبت عظيم و بي شمار منابع طبيعي و ثروت‌هاي زيرزميني كه در طول تاريخ، چشم طمع قدرت‌هاي بزرگ جهان را به دنبال خود داشته است. در كنار اين قابليت ‌ها و فرصت‌هاي ممتاز، بي‌خبري و عدم آگاهي حكومت‌هاي مركزي ايران در گذشته، زمينه‌ساز نفوذ بيگانگان در سرزمين ما و عقب‌ماندگي كشور از جريان‌هاي پويا و سازنده‌ اقتصادي، در مقابل پيشرفت‌هاي شگفت‌انگيز دنياي غرب بوده است.
 از جمله ميدان‌هايي كه عرصه نفوذ و سيطره اجانب و رقابت و تاخت و تاز قدرت‌هاي استعماري انگليس و روس طي سال‌هاي 1250 هجري شمسي به بعد قرار داشت ، عرصه اقتصاد و بانكداري بود كه منجر به اعطاي امتياز تاسيس بانك به دول بيگانه و واگذاري انحصاري نشر اسكناس به آنها گرديد. بيگانگاني كه قبل از هر چيز به منافع مالي و سياست هاي توسعه طلبانه كشورهاي متبوع خود مي انديشيدند. در اين برهه از تاريخ عليرغم مبارزات دليرانه روشنفكران و آزاديخواهان ، اوضاع اقتصادي مملكت نابسامان بود تا اينكه فكر تاسيس يك بانك ايراني با سرمايه ايراني در قلب ها جوانه زد و زن و مرد و پير و جوان در سراسر كشور به پا خواستند و با فداكاري و ايثارگري ، در بيستم شهريورماه سال 1307 ، بانك ملي ايران را بنا نهادند و به آرزوي ديرينه ملي كه نشانگر وقوف و اشراف مردم به اهميت بانك و بانكداري بوده است، جامه عمل پوشاندند.
84 سال پيش، بانك ملي ايران در تحقق يك آرمان ملي تاسيس گرديد كه فراتر از تشكيل يك موسسه اقتصادي بود، افتتاح بانك همانگونه كه انتظار مي رفت به امتيازات مختلف موسسات اقتصادي بيگانه پايان داد و اين موسسه توانست با به كار انداختن منابع عظيم مالي ، جمع آوري سپرده هاي مردم و بكارگيري آن ها در بخش هاي توليدي ، كشاورزي و صنعت گام هاي ارزنده اي بردارد و به وسعت و قدرتي كه لازمه هدايت سياست پولي و بانكي كشور است، برسد. بانك ملي ايران كه با سازماني محدود و تعداد اندك كاركنان خود آغاز به كار نمود، پس از گذشت 84 سال اكنون به موسسه اي عظيم و سترگ تبديل شده و توانسته است رسالت بزرگ اهداف بانكداري كشور را فراتر از گذشته به عهده گيرد و در هدايت و پيشبرد برنامه هاي اقتصادي دولت نقشي مستقيم ، موثر و آشكار داشته باشد.
جايگاه رفيع بانك ملي ايران و آنچه تاكنون توانسته است بدست آورد، بدون ترديد محصول تلاش و زحمات نيروي انساني، انديشه هاي خلاق، ساختار تشكيلاتي و نظام مندي است كه از ابتدا در اين بانك وجود داشته و در كنار سرمايه و عوامل فيزيكي ديگر بستر ساز بهره وري و پيشرفت روز افزون بانك بوده است. پيشينيان ما با سخت كوشي ، مسئوليت شناسي و صداقت پشتوانه غني و نيرومند اعتماد مردمي را براي بانك ملي ايران كسب نمودند و اين پيشينه پربار و ارزشمند پس از سال ها هنوز به عنوان امين مردم ايران ، ارزنده ترين دستاورد اين بانك است كه در فكر هر ايراني نقش بسته است.
 امروز كه 134 سال از نخستين پيشنهاد تاسيس بانك ملي ايران مي گذرد ، اين موسسه عظيم اقتصادي با ايفاي مسئوليتي بي نظير و در جايگاه بازوي اقتصادي دولت افتخار دارد با دارا بودن 3500 شعبه و برخورداري از 42000 نفر پرسنل متعهد و تلاشگر ، عليرغم تنگناها و محدوديت هاي ناشي از تحريم هاي بين المللي ، رقابت هاي بعضاً غير متعارف و رفتارهاي غير منصفانه و سطحي نگرانه برخي رسانه هاي نوپا، حلاوت و شيريني خدمت را همواره در كام مردم حق شناس ما بنشاند و ضمن پرهيز از منفعت طلبي صرف سازماني، در همه عرصه هاي اقتصادي ، فرهنگي و اجتماعي نماد اطمينان و آسودگي خاطر براي هموطنان عزيز باشد.
بانك ملي ايران در يك نگاه
بزرگترين بانك خاورميانه و جهان اسلام (شاخص دارايي) با سرمايه اي قريب به 80 هزار ميليون دلار
داراي بالاترين رتبه در چهار سپرده اصلي
داراي بالاترين رتبه اعطاي تسهيلات در سيستم بانكي كشور (50% رشد اعطاي تسهيلات قرض الحسنه در سال 90)
داراي بالاترين حجم تراكنش مالي در فضاي بانكداري الكترونيكي (37 درصد تراكنش خودپردازها در سيستم بانكي كشور و 29 ميليون كارت الكترونيكي در سال 90)
داراي بالاترين سهم در پرداخت يارانه نقدي (طرح تحول اقتصادي)
داراي بالاترين نرخ مشاركت در امور اجتماعي، امور خيريه و عام المنفعه (مدرسه سازي در مناطق محروم)

كاركنان بانك ملي ايران مصمم هستند تا در هشتاد و چهارمين سالگرد تاسيس «بزرگترين بانك جهان اسلام» درخت تناور ، هميشه سبز و پر ثمر بانك ملي ايران را با انسجام و وحدت و همتي كه زبانزد خاص و عام است در ادامه راه پيشينيان ، به پيش برند و برگ هاي زرين ديگري بر اين كتاب گرانبها بيفزايند.

هر جا سخن از اعتماد است
نام بانك ملي ايران مي درخشد
 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ توسط بانکی |

 دغدغه هاي رهبر معظم  انقلاب اسلامی ، نسبت به مسائل معیشتی مردم بر هیچ کس پوشیده نیست ، اما علی رغم تذکرات ، برخی از مسئولان خود را به ندانستن می زنند . «تابناک » برای یاآوری به این دسته از مسئولان ، گوشه هایی از این دغدغه ها را منتشر می کند . لازم به ذکر است که این متن ، از محتوای سخنان رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس ششم و در تاریخ بیست و نهم خرداد 1379 بیان شده است . 

«البته اولويّتها را در نظر بگيريد. من در پيامى هم كه به مناسبت افتتاح مجلس به شما عزيزان عرض كردم، اين نكته را متذكّر شدم كه همه كارها را دفعتاً نمى‌شود انجام داد؛ اولويّتها را در نظر بگيريد. 
 
امروز در بعضى از گفته‌ها و اظهارات، راجع به شأن و شخصيّت و شرف و كرامت انسان در جامعه حرف زده مى‌شود. اين بلاشك از اصول اسلامى است؛ اما كدام نقض كرامت انسانى بالاتر از اين كه انسانى، رئيس عائله‌اى، پدر خانواده‌اى، در جامعه‌اى كه در آن همه‌چيز هم هست، نتواند اوّليات زندگى فرزندان خودش را تأمين كند؟! كدام تحقير از اين بالاتر است؟! كدام نقض شخصيّت و شرف و كرامت انسانى از اين بالاتر است؟! 
 
صبح تا شب كار كند، آخرش به من يا به شما يا به آن مسؤول ديگر نامه بنويسد كه من دو ماه است به خانه‌ام گوشت نبرده‌ام! يك وقت در جامعه گوشت و ميوه نيست، من و شما هم نمى‌خوريم؛ يك وقت در جامعه امكانات رفاهى نيست، من و شما هم استفاده نمى‌كنيم؛ يك وقت ايام عيد كه مى‌شود، فرزندان من و شما هم لباس نو بر تن نمى‌كنند. 
 
در اين حالت كسى احساس سرشكستگى نمى‌كند - البلية اذا عمت طابت - اما وقتى همه چيز هست، وقتى كسانى در جامعه با استفاده از فرصتهاى نامشروع توانسته‌اند براى خودشان آلاف و الوف و زندگيهاى تجمّلى فراهم كنند، وقتى طبقاتى در جامعه هستند كه برايشان پول خرج كردن هيچ اهميتى ندارد، جمع كثيرى از مردم كه در بين آنها رزمندگان و عناصر نظامى و كارمندان دولت و معلمان و روستاييان و مردم مناطق محروم و دور و مناطق جنوب هستند، نتوانند نان و پنير بچه‌هايشان را فراهم كنند، كدام شكستن شخصيّت و شرف انسانى از اين بالاتر است؟! شما مى‌خواهيد جواب چه كسى را بدهيد؟ شما مى‌خواهيد دل چه كسى را خوش كنيد؟ شما مى‌خواهيد چه كسى از شما راضى باشد؟
 
بله، مسأله معيشت قطعاً در اولويّت اوّل است. معيشت كه نبود، دين هم نيست؛ اخلاق هم نيست؛ حفظ عصمت و عفت هم نيست؛ اميد هم نيست. كسى را كه به موقعيتى دست پيدا كرده، به خاطر اين كه براى رفع نابسامانى و فقر، تلاش و مجاهدت كند و شب و روزِ خودش را صرف نمايد، ملامت نخواهند كرد. اولويّتها را پيدا كنيد. مسائل اساسى جامعه اينهاست.
 
عزيزان من! شما بدانيد كه دشمن شما، دشمن اين انقلاب، دشمن اين نظام، بُرنده‌ترين حربه‌اى كه در اختيار خواهد داشت، فقر و گرفتارى اقتصادى مردم است. روى اين مسأله بايد فكر كرد. 
 
گرفتاريهاى اقتصادى مردم، همين بيكارى‌اى است كه در كلمات شما تكرار مى‌شود و درست هم هست؛ همين كمبودها و همين مشكلات فراوان است. البته فسادهاى گوناگون، سوءاستفاده‌هاى گوناگون، تبعيضهاى گوناگون، مشكلات ادارى و مشكلات قضايى هم در كنارش هست. اولويّت اوّل براى شما اين است كه اميد مردم را حفظ كنيد. اولويّت اوّل اين است كه شكم مردم را سير كنيد»
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۱ توسط بانکی |
کارمندان بانک و تنی که می لرزد! | چاپ |

بینا- امنیت شغلی یکی از آن مواردی است که تاثیر مستقیمی بر سلامت جسم و روح افراد دارد. اما متاسفانه در سالهای اخیر کمتر می توان در این مورد به آرامش رسید.
براساس گزارش بانکی، حتی در کشور های اروپایی که زمانی امن ترین محیط های کاری را داشتند این روز ها بیم بیکاری وجود دارد. اما حضور اتحادیه ها و نهاد های حمایتی از میزان این استرس ها می کاهد، حداقل کارکنان شرکت ها و کارگران، جایی را دارند که در آن حرف هایشان را به گوش سایرین برسانند، اما حتی این امکان کوچک هم در کشور ما وجود ندارد.
یکی از شغل هایی که تصور عمومی مردم ما بر این است که از امنیت بالا و حقوق مناسبی برخوردار است، کار در بانک ها و نهاد های مالی است که داوطلبان بسیاری هم دارد اما یافته های خبرنگار ما حاکی است این شغل آنقدر ها هم که فکرش را می کنید بی خطر نیست.
جدا از استرس بالا و  مسئولیت های سنگینی که پذیرش چنین شغل هایی برای مردم به همراه دارد، کارمندان بسیاری از بانک ها از آینده شغلی خود هم بی اطلاع اند و به اصطلاح دائما تنشان می لرزد.
قراردادهای سه ماهه و اضطراب اینکه آیا پس از گذشت این ماه ها باز هم قرارداد من را تمدید می کنند به کابوس شب های بسیاری از این افراد بدل شده در حالی که از ترس حتی جرات اعتراض هم ندارند.
کارشناس فنی یکی از بانک های خصوصی کشور که در مقطع کارشناسی کامپیوتر در یکی از دانشگاه های معتبر کشور تحصیل کرده و بیش از یک سال است که در این بانک مشغول به کار است در این خصوص به خبرنگار ما گفت: از زمانی که در بخش پژوهش و تحقیقات این بانک مشغول شده ام تا امروز دائما قرارداد سه ماهه داشته ام و علاوه بر آن تا امروز شاهد بیکار شدن سه تن از همکارانم بوده ام، این امر باعث می شود همیشه در ترس زندگی کنم.
وی افزود: از روزی که قرارداد سه ماهه را می بندم تمام مدت در این فکرم که بعد از این سه ماه چه می شود؟ آیا باز هم با من قرارداد می بندند؟ بارها به این فکر افتاده ام که عطای این کار را به لقایش ببخشم و خودم را از این همه ترس برهانم اما متاسفانه شغل مناسبی پیدا نکرده ام.
از سوی دیگر این قرارداد های کوتاه مدت این امکان را به این بانک ها می دهد که از پرداخت حقوق و مزایای بیشتر به کارکنانشان طفره بروند و افزایش حقوق در شرایط خاص و تنها با تایید مدیریت امکان پذیر خواهد بود.
تعهدات بانک ها در مقابل کارکنانشان در این روش به حداقل خود می رسد و در نتیجه کارمندان هم تعهد کمتری نسبت به بانک و ارباب رجوع احساس می کنند پس بد خلقی و بی تفاوتی ایشان در مواجه شدن با ارباب رجوع چندان هم دور از ذهن نخواهد بود.
البته این امر در مورد تمام بانک ها صدق نمی کند، اما تعداد بانک هایی که با این روش جذب نیرو می کنند هم قابل توجه است.
شیفت های طولانی و کار سنگین از دیگر مواردی است که کارکنان بخش های مختلف به ویژه پشتیبانی دائما با آنها دست و پنجه نرم می کنند. شب عید و غیر عید و حتی تعطیلات هم برای آنها معنایی ندارد.
این افراد در طول ایام مختلف سال وظیفه پاسخگویی به سوالات مشتریان را به عهده دارند. البته اگر این بار مدت ها پشت خط مشغول به انتظار نشستید و به پاسخ روشنی برای سوالتان نرسیدید چندان هم تعجب نکنید شاید اپراتور توان پاسخگویی ندارد!!
بنابراین اگر این بار هنگام مراجعه به بانک با صف طولانی انتظار، شلوغی و چهره عبوس و وحشت آور کارکنان بانک مواجه شدید به جای اعتراض به آنها مدیرانشان را که مسئولان واقعی این امر هستند بازخواست کنید، البته اگر پاسخگو باشند!

 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ توسط بانکی |
 
اين اتفاق درست هنگامي رخ داده است که همه در يک بدهکاري بسر مي برند و هر کدام برمبناي اعتبارشان زندگي را گذران مي کنند.

ناگهان، يک مرد بسيار ثروتمندي وارد شهر مي شود.
او وارد تنها هتلي که در اين ساحل است مي شود، اسکناس 100 يوروئي را روي پيشخوان هتل ميگذارد
و براي بازديد اتاق هتل و انتخاب آن به طبقه بالا مي رود.

صاحب هتل اسکناس 100 يوروئي را برميدارد و در اين فاصله مي رود و بدهي خودش را به قصاب مي پردازد.
قصاب اسکناس 100 يوروئي را برميدارد و با عجله به مزرعه پرورش خوک مي رود و بدهي خود را به او مي پردازد.
مزرعه دار، اسکناس 100 يوروئي را با شتاب براي پرداخت بدهي اش به تامين کننده خوراک دام و سوخت ميدهد.
تامين کننده سوخت و خوراک دام براي پرداخت بدهي خود اسکناس 100 يوروئي را با شتاب به داروغه شهر که به او بدهکار بود ميبرد.
داروغه اسکناس را با شتاب به هتل مي آورد زيرا او به صاحب هتل بدهکار بود چون هنگاميکه دوست خودش

را يکشب به هتل آورد اتاق را به اعتبار کرايه کرده بود تا بعدا پولش را بپردازد.

حالا هتل دار اسکناس را روي پيشخوان گذاشته است.
در اين هنگام توريست ثروتمند پس از بازديد اتاق هاي هتل برميگردد و اسکناس 100 يوروئي خود را برميدارد

و مي گويد از اتاق ها خوشش نيامد و شهر را ترک مي کند.

در اين پروسه هيچکس صاحب پول نشده است.
ولي بهر حال همه شهروندان در اين هنگامه بدهي بهم ندارند همه بدهي هايشان را پرداخته اند و با
يک انتظار خوشبينانه اي به آينده نگاه مي کنند.

می گویند دولت انگلستان ازآغاز تا کنون در طول دوره موجوديتش، به اين نحو معامله مي کند!

نوشته شده در تاريخ شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۰ توسط بانکی |

آرم و نشان بانک ملی ایران


آرم یا نشان ، در واقع نماد یا برندی از رسالت ، نقش و وظائف هر سازمان است و طراحان سعی بر این دارند که با بکارگیری خطوط و علائم معنی دار و هدفمند ، اهداف اصلی و بنیادی ان سازمان یا نهاد را در اذهان و نگاه بیننده متجلی نمایند . در تعاریف مدرن، برند یا لوگو

بر خلاف تصورات گذشته ، تصویر ؛  مارک ، کیفیت ؛ طراحی هوشمندانه و موارد مشابه نیست بلکه برند، مجموعه تجاربی است که روی مشتری در ارتباط با نوع محصولات و یاخدماتی که ارائه میدهید تاثیر میگذارد . برند فقط در ذهن مصرف کننده است .  تقریبا 86% صاحبان کالا و خدمات معتقدند تجربه مشتری مهمترین عامل حفظ و تقویت برند سازمانی شما نزد افکار عمومی است . پس حتی یک کارمند ساده میتواند با رفتار ؛ پوشش و عمل خود نام و نشان و برند بانک را ارتقا ء دهد .
آرم بانک ملی ایران نیز که تداعی کننده مبارزات طولانی این ملت تاریخ ساز با استعمار گران وسمبلی از  استقلال مالی کشوربا هشتاد و سه سال قدمت است ؛ تلفیقی از خالق هستی ؛ بانکداری بر مبنای اصول شرعی و غیر ربوی   و شکوفائی اقتصادی مي باشد و به طریق اولی تبلور نکات حائز اهمیت ذیل است :
1-      اراده و عظمت و قدرت  باریتعالی ( با نشان الله ) بر حیات و فعالیت نوع بشر حاکمیت دارد و هیچ عملی خارج از حوزه مقدرات الهی میسر نیست .
2-     گندم به عنوان قوت غالب و یک محصول استراتژیک ؛ نمادی از شکوفائی اقتصادی است که پایه و مبنای سایر تولیدات تعبیر شده است و افزایش و گسترش این محصول در گرو بکارگیری سرمایه و تامین منابع مالی توسط موسسه عظیم و شرافتمند بانک ملی ایران دیده شده است .
3-     شاخه زیتون نشان بر این است که هرفعالیت  اقتصادی تنها در محیطی امن و عاری از هرج و مرج و آشفتگی میسر است . ضمن اینکه ایجاد انگیزه و  حس اعتماد بیشتر در خصوص سرمایه گذاری و سپرده گذاری در بانک ملی ایران را از نگاه مشتریان به دنبال دارد
نتیجتا تلفیقی از قدرت لایزال الهی و اراده بشری که ماحصل آن شکوفایی اقتصادی ؛ امنیت مالی و سرمایه گذاری مطمئن در بانک بزرگ ملی ایران میباشد توجیه کننده آرم بانک از منظر معنا و محتوا است . در یک عبارت کوتاه این برند به همه ایرانیان میگوید سرمایه گذاری در این بانک نیاز به اندیشیدن . نگران شدن و چتکه انداختن ندارد .
 
آرم بانک به زبان خرد میگوید:
ما درکنار شما هستیم برای مسیری طولانی. برای موفقیتی ماندگار . ما عاشق مشتریانمان هستیم . ما از نقاط قوت مان برای ارائه ارزش به مشتری استفاده میکنیم
 
دکتر  افشار محمدیان
معاون اداره کل روابط عمومی بانک ملی ایران


بنده هم در انتها اضافه مي كنم كه :
هرجا سخن از اعتماد است
نام بانك ملي ايران
ميدرخشد.

نوشته شده در تاريخ شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۰ توسط بانکی |
توی این روزهای بارانی اخیر منتظر تاکسی موندن واقعا خیلی سخته مخصوصا وقتی راننده ها هم بی انصافی به خرج داده و از جابجایی مسافر به صورت عادی خودداری کنند.

این اتفاق برای ما رخ داد و راننده خط بی توجه به صف مسافران که منتظر ماشین بودند کنار خیابون داد میزد : "
دربـــــــــــــــــست " .
نگاه معنی دار و اعتراض های گاه و بی گاه مسافران هم راننده رو کلافه کرده بود و هم ما رو، به خاطر همین من و یک خانم و دو آقای دیگه با همدیگه ماشین رو با کرایه 6000 تومن دربست گرفتیم که برای هر مسافر نفری 1500 تومن میافتاد درحالی که کرایه خط فقط 550 تومن بود.

به هر ترتیب سوار تاکسی شدیم و راننده شروع کرد از مشکلات ماشین و گیر نیومدن لاستیک و بنزین آزاد زدن صحبت کردن و ... .

کنار راننده مرد جوانی نشسته بود که انگار از خیس شدن زیر بارون دل خوشی نداشت. وقتی سخنرانی راننده درباره مشکلات  بنیادی مملکت شروع شد خیلی سریع خودش رو وارد بحث کرد که بهتره ادامه بحث رو به صورت یه گفتگوی دو طرفه دنبال کنیم :

راننده تاکسی : برادر خانمم یه وام 6 میلیون تومنی میخواست بگیره مجبور شد ماشینش رو بذاره به
عنوان وثیقه. بنده خدا الان خورده به مشکل دارند ماشینش رو مصادره می کنند. یه عده دزد دارند میلیارد میلیارد اختلاس میکنند کسی هم خبردار نمیشه اون وقت این جوون رو ببین چجوری سر می دوونند !

مسافر : نوش جونش!

راننده : (نگاه متعجب) نوش جون کی ؟

مسافر : نوش جون کسی که 3000 میلیاردتومن خورده!

راننده : (با لحن عصبی آمیخته به تمسخر) نکنه اون بابا فامیل شما بوده ؟

مسافر : نه ! فامیل من نبوده اما یکی بوده مثل همین مردم . مثل شما! مگه این یارو از مریخ اومده اختلاس کرده ؟ یا اون مدیر بانک از اورانوس به ریاست رسیده بوده ؟

راننده : نه آقا جان اونا از ما بهترون اند. من برای یک جفت لاستیک باید 3 روز برم تعاونی اون وقت اون 3000 میلیارد تومن رو میخوره یه آبم روش !

مسافر : خب آقا جان راضی نیستی نخر! لاستیک نخر ...

راننده : (با صدای بلند) چرا نامربوط میگی مرد حسابی؟ مجبورم بخرم ! لاستیک نخرم پس چجوری با ماشین کار کنم ؟

مسافر : وقتی شما که دستت به هیچ جا بند نیست و یه راننده عادی هستی وقتی میبینی بارندگی شده و مسافر مجبوره زود برسه به مقصد میای ماشینی که باید تو خط کار کنه رو دربست میکنی ...

راننده پرید وسط حرف طرف که : آقا راضی نبودی سوار نمیشدی !

مسافر : (با خونسردی) میبینی ؟ من الان دقیقا حال تو رو دارم. وقتی داشتی لاستیک ماشین میخردی. مرد حسابی فکر کردی ما که الان سوار ماشین تو شدیم و 3 برابر کرایه رو داریم میدیم راضی هستیم ؟ ما هم مجبوریم سوار شیم ! وقتی تو به عنوان یه شهروند عادی اینجوری سواستفاده
میکنی از مدیر یه بانک که میلیاردها تومن سرمایه زیر دستشه چه انتظاری داری ؟ اون هم یکی مثل تو در مقیاس بالاتر.

راننده آچمز شده بود و سرش تو فرمون بود ...

مسافر که حالا کاملا دست بالا رو داشت با خونسردی ادامه داد : دزدی دزدیه ... البته منظورم با شما نیستا ولی خداوکیلی چنددرصد از مردم ما اون کاری که بهشون سپرده شده رو خوب انجام میدن که
انتظار دارند یه مدیر بانک کارش رو خوب انجام بده ؟ منتهی وقتی اونا وجدان کاری ندارند کسی بویی نمیبره اما گندکاری یه مدیر بانک رو همه میفهمند. برادر من تو خودت رو اصلاح کن تا اون مدیر بانک جرات همچین خلافی رو نداشته باشه.

راننده که گوشاش تو اون هوای سرد از شدت خجالت حسابی سرخ شده بود گفت : چی بگم والا !

من اولین نفری بودم که تو مسیر باید پیاده میشدم و طبیعتا طبق قرار اجباری با راننده باید 1500 تومن
کرایه میدادم. وقتی خواستم پیاده شم یه اسکناس 2000 تومنی به راننده دادم.
راننده گفت 50 تومنی دارید ؟ با تعجب گفتم بله دارم و دست کردم تو کیفم و
یه سکه 50 تومنی به راننده دادم .
راننده هم یک اسکناس 1000 تومنی و یک اسکناس 500 تومنی بهم برگردوند و گفت : به سلامت !

همونطور که با نگاهم تاکسی رو که تو هوای بارونی مه آلود حرکت میکرد رو دنبال میکردم چترم رو
باز کردم و پولا رو تو کیفم گذاشتم ... آروم شروع کردم به قدم زدن و با خودم فکر میکردم یعنی من هم باید خودم رو اصلاح کنم ... .

همه کنار گود ایستاده ایم و می گوئیم لنگش کن !منبع : عصر ايران

مطلب ارسالی یکی از کاربران عصرایران

http://www.asriran.com/fa/news

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ توسط بانکی |
با حضور آقای حسین زاده عضو هیات مدیره ، اولین نشست کارکنان وبلاگ نویس بانک ملی ایران در تهران برگزار شد.

این نشست در واقع سومین هم نشینی همکارانی است که در این حوزه فعال می باشند . نشست های قبلی با عنوان « جشنواره وبلاگ نویسان شبکه بانکی » برگزار و از زحمات آن ها قدردانی و سپاسگزاری شد.
عضو هیات مدیره بانک ملی ایران در این نشست به اهمیت شبکه های اجتماعی و تاثیرگذاری مثبت آن ها در افکار عمومی از طریق وب اشاره کرد و خواستار تشکیل کانون یا باشگاه وبلاگ نویسان کارکنان بانک ملی ایران شد.
وی در ادامه سخنان خود، همکاری متقابل نشریه داخلی بانک و وبلاگ نویسان ، اهتمام بیشتر به مسائل و موضوعات بانکی، ارتباط متقابل وبلاگ نویسان با یکدیگر و برگزاری دوره آموزشی وبلاگ نویسی را توصیه و بر اهمیت این موارد تاکید کرد.
دکتر ضیایی پرور متخصص ارتباطات، استاد دانشگاه ، روزنامه نگار و مشاور بانک ملی ایران در امور سایت، سخنران اصلی این نشست بود که ضمن اشاره به تاریخچه اینترنت ، تفاوت اینترنت و وب ، ویژگی های وبلاگ ها، اهمیت وب در عرصه های اجتماعی و معرفی شبکه های اجتماعی در انتقال اطلاعات و افزایش آگاهی ها و … بانک ملی ایران را از پیشگامان وبلاگ نویسی در بین سازمان ها برشمرد و از حمایت های آقای حسین زاده و دیدگاه مثبت وی نسبت به این پدیده نوین اجتماعی قدردانی و تشکر کرد.
دکتر صدر، پژوهشگر و و استاد هنرهای زیبا دیگر مهمان این نشست بود که طی سخنانی، دوره های مختلف ارتباطی و ورود رسانه های جدید همگانی را ذکر کرد و ویژگی های هر یک را به تفکیک بر شمرد. وی با اشاره به مقاومت افراد در برابر تغییر و ورود رسانه های جدید ، استفاده مثبت از این رسانه ها در خدمت فرهنگ و تاریخ کشور را خواستار شد.
این نشست با برگزاری پانل هم اندیشی و پرسش و پاسخ با حضور آقایان حسین زاده ، دکتر ضیایی پرور و دکتر صدر ادامه یافت و ضمن استماع سخنان شرکت کنندگان به پرسش های کتبی و شفاهی آن ها در فضایی صمیمانه پاسخ داده شد.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم آبان ۱۳۹۰ توسط بانکی |
کد مطلب: 126605
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۰۱:۰۱
یک مشتری بانک ملی با ارائه اسناد و مدارک برای (info@alef.ir) نوشت:

صبح روز دوشنبه ۲۵ مهرماه جهت پر کردن حساب جاری ام، نزد شعبه بانک ملی شعبه آپادانا با کد ۱۸۶ که در آن حساب داشتم، رفتم. وقتی برگه واریز وجه را پر کردم، متصدی باجه اعلام کرد که حسابم بسته شده و امکان واریز وجه را به حساب خودم ندارم.

با مراجعه به مسوول مربوطه در پشت باجه اظهار شد چون حساب جاری ام قدیمی (غیر سیبایی) بوده، طبق دستور سرپرستی این حساب بسته شده است.

گفتم چک قبلی تاریخ حدود ۵۰ روز قبل را دارد، چطور تا آن موقع حسابم باز بوده و هم اکنون بسته شده؟ پاسخ دادند که طبق دستور عمل کرده ایم. شما هم بایستی می آمدید حساب را می بستید یا تبدیل به سیبا می نمودید. پرسیدم که کی به بنده اعلام کرده اید؟ گفتند ما نمی توانیم به تک تک مشتریان زنگ بزنیم، باید خودتان می دانستید!

از آنجا که برای قطعی شدن خرید آپارتمان مسکونی ام ناچار بودم به هر نحو ممکن حسابم را پر کنم، تقاضا کردم تا راه حلی برای مشکل بیابند. همراهی کردند و پس از چند دقیقه کوتاه بررسی، گفته شد که معادل مبلغ چک را به یک حساب جاری موقت واریز کنم تا وقتی چک ام پشت باجه آمد از آن محل پرداخت شود. وقتی پرسیدم در ازای واریز وجه به یک حساب دیگر که شفاهی عنوان می شود چه رسید یا سندی می دهید که حتماً چک ام پاس شود، گفتند شما واریز کن ما کار خودمان را بلدیم.

پرسیدم مبلغی که در حسابم موجود بود چه شده است؟ گفتند به نفع بانک بلوکه می شود (به عنوان رسوب مانده شعبه درنظر گرفته می شود) تا از سرپرستی دستور بیاید.

گفتم شما پول خود مرا بدون مجوز من بلوکه کرده اید و نمی دهید، چطور به شما اطمینان کنم که به وعده شفاهی تان عمل می کنید، حداقل کتباً نامه ای با شماره و سربرگ بدهید که چک پاس بشود، گفتند: اگر از خدمات ما ناراضی هستید، اصراری برای استفاده از خدمات مان نداریم. (البته مودبانه گفتند.)

از آنجا که پس انداز حدود ۱۵ سال خود و همسرم که هم اکنون با تسهیلات بانکی به یک آپارتمان ۴۴ متری مبدل شده بود، بواسطه این امر تحت مخاطره جدی قرار گرفته بود، کار و زندگی را رها کرده به سراغ فروشنده آپارتمان رفتم و ماجرا را شرح دادم. خدا خیرش دهد، چون چک را خرج کرده بود و تلفنی نتوانست تا ۴ دست بیشتر چک را ردیابی کند، کارش را ول کرد و همراه هم هروله کردیم در تهران. شکر خدا ۵ ساعت بیشتر طول نکشید و مالک آخر چک را پیدا کردیم. طرف کلی ترسیده بود و اول زنگ زد ۴ تا از هم محله ای هایش بیایند دم درب منزلشان، بعد رفت داخل خانه چک یک و نیم میلیون تومانی را آورد تا معادلش وجه نقد بگیرد. این ۴ نفر و خودش هم حداقل یک ساعت و نیم از کار و زندگی ول شدند، جایتان خالی سیرکی راه افتاده بود و کلی آدم با حیرت، صحنه را نظاره می کردند...
بی اعتنایی یک بانک به تعهدش به مشتری و تجاوز به موجودی او، چندین ساعت وقت چندین نفر را گرفت.

این برخورد بانک ملی ایران با مشتری بینوایی است که با رئیس و کارکنان شعبه رفاقت آنچنانی ندارد. چشمم کور که در بانک ملی ایران حساب جاری باز کردم. لابد از موجودی بلوکه شده من هم بخشی از دزدی بزرگ ۳هزار میلیاردی را تامین کرده است.

از بانکی که رئیس اش به «ملکه انگلیس» سوگند وفاداری می خورد، بیش از این هم انتظار نمی رود که در خدمت «مشتریان ایرانی» باشد.
منبع : http://alef.ir/vdchv-nzm23ni-d.tft2.html?126605
سايت الف
نوشته شده در تاريخ یکشنبه یکم آبان ۱۳۹۰ توسط بانکی |
کد مطلب: 126905
پاسخ كارمند بانک ملي به درد دل بيننده الف
ساسان مهران پور
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۶
چندی پیش یکی از کاربران الف در مطلبی تحت عنوان "ماجرای مشتری مداری به سبک بانک ملی" نقدی را به این بانک وارد کرده بود.

در پاسخ به درد دل این کاربر الف، ساسان مهران پور کارمند بانک ملی ایران شعبه مراغه، مطلبی را نوشته است که در ادامه می خوانید:

بسمه تعالي
در پی درج مطلبی تحت عنوان مشتری مداری در بانک ملی ایران در سایت الف مطالبی جهت تنویر افکار عمومی و همچنین توضیح بیشتر به مشتری مذکور تقدیم می گردد.

۱. از تاریخ ۱/۱/۱۳۸۸ امکان صدور دسته چک سنتی (غیرسیبائی) برای کلیه مشتریان بانک ملی غیرفعال شد. این امر جهت بروزرسانی خدمات جاری یکپارچه انجام گرفت. در این طرح فقط سهولت امور مشتریان و همچنین انجام خدمات آنلاین و لحظه ای و رفاه بیشتر مشتریان مد نظر بوده است. تفاوت وصول چکهای غیرسیبائی و چکهای سیبا در زمان وصول بر همگان واضح و مبرهن است.

۲. مدت ۳۰ ماه زمان برای وصول چکهای سنتی تعیین شد. همچنان در این مدت مشتریان با مراجعه به شعب امکان افتتاح حساب سیبا و دریافت چک آنلاین را داشته اند.

۳. از ابتدای مهر ماه ۱۳۹۰ یعنی دقیقاً بعد از دوسال و نیم گذشت زمان از عدم تحویل دسته چک جدید به مشتریان دارای چک سنتی؛ دایره انفورماتیک و خدمات نوین بانک ملی با انتقال مانده حسابهای سنتی (غیرسیبائی) به حسابهای معادل سیبائی عملاً کلیه حسابهای جاری بانک ملی را تبدیل به حسابهای برخط و آنلاین نمود تا مشتریان بانک ملی در رفاه کامل و با سهولت بتوانند از کلیه شعب بانک ملی در سراسر کشور چکهای خود را نقد کنند. این کار عملاً اتلاف وقت مشتریان جهت وصول و برگشت چک از سایر شعبات را از میان برد.

۴. مشتری عزیزی که از دست همکاران بنده گلایه دارد با مقداری سعه صدر می توانست توضیحات همکار بنده را که به گفته خودشان مؤدب بوده بشنود. قطعاً برای هر واریزی سند پرفراژشده به مشتری تحویل داده می شود. اما از آنجائی که این دوست عزیز به همکار بنده اعتماد نداشته حاضر نشده وجه خود را به حساب معادل سیبائی واریز نماید تا چک از حساب سیبا وصول شود. با عنایت به زمان ذکر شده در بخشنامه های داخلی بانک ملی حساب جاری ایشان جزو حسابهایی بوده که در مدت بیش از ۳۰ ماه شامل تمام شدن دسته چک نشده و باید تبدیل به حساب آنلاین می شده است. ضمن اینکه مبلغ موجودی حساب سنتی ایشان عیناً به حساب موقت سیبا انتقال داده شده است و هیچگاه بانک نمی تواند موجودی کسی را به نفع خود بلوکه کند.

۵. بنده به عنوان کارمند بانک ملی ایران تمام تلاش خود را انجام داده ام تا در چند سالی که هر روز با حداقل ۳۰۰نفر مشتری سر و کار داشته ام، مشکلات شخصی خود را به محل کار نیاورم. اما گاه پیش می آید که برخی امور بیش از حوصله مشتری طول می کشد و اتفاقاً تبدیل حساب سنتی جاری به حساب موقت سیبا جزو امور زمانبر بانک است.

۶. دوست عزیز بانک ملی تنها یک بانک یا بنگاه اقتصادی نیست. بانک ملی ایران بخشی از هویت و تاریخ ایران است. بانک ملی بانکی است که مردم ایران را از سلطه روس و انگلیس نجات داد. ممکن است در هر سازمانی تخلف یا خطائی صورت گیرد. اما این دلیل کافی و وافی برای زیر سؤال بردن کل سیستم و سازمان نیست.

۷. بانک ملی ایران همیشه به تعهداتش پایبند بوده و هست و هیچگاه به موجودی مشتری تجاوز نکرده و نمی کند. بلکه در راستای بانکداری الکترونیک و پاسخگویی مناسب ملزم و متعهد به تبدیل حسابهای سنتی به حسابهای آنلاین و جابجایی وجه به حساب جدید است.

۸. این کمال بی انصافی است که سایت وزین الف با مدیریت مشخص و روشن خود اجازه دهد یک نفر به بیش از ۵۰هزار نفر کارمند بانک ملی اتهام تفکیک مشتریان ایرانی و غیر ایرانی را وارد کند. کجای دین و آئین ما آمده است در حالی که هنوز اتهامی ثابت نشده به راحتی از دزدی ۳هزارمیلیاردی و چسباندن اتهام آن به خانواده بانک ملی گفته شود؟ هر چند این روزها کسی به فکر اعاده حیثیت خانواده بانک و شستن اذهان مردم نیست. اینکه اگر در یک سیستم مالی تخلفی صورت گرفت همه دزد و بی وجدان نیستند.

۹- مطالب فوق نظرات اينجانب مي باشد و لزوماً ديدگاه رسمي بانك ملي نيست.

با احترام

منبع : سايت الف
http://alef.ir/vdcawin6m49nuo1.k5k4.html?126905
نوشته شده در تاريخ یکشنبه یکم آبان ۱۳۹۰ توسط بانکی |
تاريخ چون رودخانه اي جاري است كه رو به عقب باز نمي گردد. گاه خروشان است و گاه آرام. فراز و فرودهايي دارد كه آثار خود را تا مدت هاي طولاني بر جاي مي گذارد. اين فراز و فرودها قله‌هاي تاريخ و نقاط مرتفع و بلندي هستند كه به راحتي نمي توان آنها را ناديده گرفت.


تاريخ معاصر كشور عزيزمان ايران از مهمترين برهه‌هاي تاريخ است كه از فراز و فرودهاي بسياري برخوردار بوده و حجم اتفاقات و رويدادهاي آن، به قدري فراوان و عبرت آموز است كه مطالعه تمام جزئيات آن به تنهايي مي تواند يك رشته كامل دانشگاهي باشد. در اين دوران پرآشوب، پرهيجان و به شدت انقلابي، وقايع گوناگوني چون: نهضت تنباكو، انقلاب مشروطه، انقراض قاجاريه، كودتاي سيدضياء، كودتاي رضاخان، نهضت ملي شدن نفت،‌ جنگ جهاني، فتح تهران، ... و از جمله تأسيس بانك ملي ايران با نسبت هاي متفاوت قابل تعمق و تدبير هستند كه در اين مختصر و به بهانه بيستم شهريورماه سالگرد تأسيس بانك ملي ايران گوشه هايي از نهضت استقلال طلبي و آزاديخواهي ملت ايران در عرصه بانكداري مرور خواهد شد.
از وقتي كه حاج محمدحسن امين دارالضرب يكي از صرافان بزرگ كشور، طي نامه‌اي زيبا و بلندبالا پيشنهاد تشكيل يك بانك ايراني را داد، يكصدو سي و دو سال مي گذرد.
يكصد و سي و دو سال پيش (1258) اين صراف روشن بين، تأثير بانك در پيشرفت كشورهاي اروپا را برشمرد و تأكيد كرد كه اين بانك با سرمايه مشترك دولت و ملت تأسيس گردد. ارائه چنين پيشنهادي به ناصرالدين شاه بيانگر آن است كه مردم آن دوران به اهميت بانك و بانكداري وقوف لازم را داشته اند.
جالب اينجاست كه ناصر الدين شاه براي مدتي طولاني كمترين اعتقادي به بانك و اسكناس نداشت. زماني كه نخستين بار اسكناس هاي انگليسي و روسي را كه تجار آن دو كشور به ايران مي‌آوردند به حضور او بردند، آن اوراق را كاغذهاي كثيف و نجس خواند و اظهار شگفتي و تعجب كرد چگونه عده‌اي پيشنهاد مي كنند اسكناس كه ورق پاره‌اي بيش نيست جايگزين سكه‌هاي درخشان طلا شود؟ شاه آنها را مشتي احمق خواهند، ‌اما پس از نخستين سفر به انگلستان و مشاهده سهولت مبادله پول در دست مردم از طرفداران سرسخت تأسيس بانك در ايران شد و مدتي بعد اجازه داد خانواده بانكدار و سرمايه گذار رويتر انگليسي (يهودي آلماني تبار) اولين بانك خارجي را در ايران بنيان‌گذاري كنند اما دولت روسيه رقيب سرسخت انگلستان در ايران، از اعطاي امتيازات به رويتر رضايت نداشت و سرانجام به دليل نارضايتي عمومي مردم ايران، اين امتياز بهم خورد. با اخراج كارگزار رويتر از ايران، موقتاَ سروصداها خوابيد.
در اين بين،‌ انگليسي ها و به ويژه خانواده رويتر از پاي ننشسته و به هر دري مي‌زدند تا امتياز تأسيس بانك را مجدداَ احيا كنند. آنچه انگليسي ها را به انديشه داشتن بانكي در ايران انداخته بود، علاقه آنها به نظارت مالي بر ايران و جذب اندوخته هاي مردم و كنترل منابع اقتصادي ايران در مقابل نفوذ فزاينده اقتصادي روسيه بود.
ولی افسوس که خواب شاهان بسیار سنگین بود و پیشنهاد تاسيس بانك ملي ايران نيز چون خواسته های دیگر ملت، پشت گوش انداختند و با وجود مسافرت های پی در پی به ممالک پیشرفته همچنان در خواب غفلت به سر بردند. اما بیگانگان بیدار بودند و مترصد فرصت هایی که به هر بهانه ای جای پای خود را در این مملک باز و محکم نمایند.
هشت سال پس از پیشنهاد مذکور (1266) نخستین بانک به مفهوم امروزی خود ، در ایران آغاز به کار کرد. «بانک جدید شرق» شعبه مرکزی خود را در تهران و شعب دیگری در شهرهای تبریز، رشت، مشهد، اصفهان، شیراز و بوشهر تاسیس کرده و به فعالیت های بانکی، اقتصادی پرداخت.
مرکز این بانک در لندن قرار داشت و مناطق جنوبی آسیا، حوزه عملیاتی آن بود. قابل توجه آنکه این بانک بدون اخذ هیچگونه مجوزی از حکومت مرکزی، اقدام به تاسیس شعبه و انجام دادن فعالیت های بانکی کرده بود. حساب جاری برای نختسن بار توسط این بانک در ایران متداول گردید که به موجودی آن بهره تعلق می گرفت.
دو سال بعد (1268) «بانک شاهنشاهی ایران» توسط «بارون جولیوس دو رویتر» با کسب امتیاز از ناصرالدین شاه تاسیس شد. این شخص موسس خبرگزار رویتر است. طبق امتیازنامه اعطایی ناصرالدین شاه، اجازه انحصاری تاسیس بانک شاهنشاهی ایران به مدت شصت سال به «رویتر» داده شد و علاوه بر تاسیس بانک، اجازه داشت که به کارهای صنعتی و تجاری نیز بپردازد و حق انحصاری نشر اسکناس، استخراج و بهره برداری از معادن آهن، سرب، جیوه، زغال سنگ، منگنز، نفت و غیره (به جز طلا و نقره و سنگ های قیمتی ) و ساختن راه در تمام کشور به این بانک واگذار شد. این بانک از پرداخت هر نوع مالیات در ایران، معاف بود. گرفتن چنین امتیاز بسیار مهمی در قبال پرداخت شش درصد از سود خالص بانک (که به هر حال از حدود 13 هزار تومان کمتر نبود) بیشتر به رویا و خواب دیدن شبیه است!!
بانک شاهنشاهی ایران در واقع همان بانک جدید شرق بود که به فعالیت خود ادامه می داد. این بانک در سال دوم فعالیت خود تمام تشکیلات بانک جدید شرق در ایران را خرید و به کار آن پایان داد.
اغلب اولیای امور دولت ایران و حتی شاهان قاجار و پهلوی  در بانک شاهنشاهی حساب جاری و پس انداز داشتند و حتی در سال های پس از تاسیس بانک های ایرانی قشون (سپه)، بانک ملی ایران و بانک فلاحت در فاصله سال های 1307ـ 1314 آن حساب ها را همچنان حفظ می کردند زیرا بانک شاهنشاهی از دادن اطلاعات لازم در خصوص مشتریان و وجوه آنان در حساب هایشان به دولت ایران خودداری می‌کرد و دولت امکان دستیابی به حساب دولتمردان را نداشت و همین رازداری بانک سبب می شد که عده زیادی از توانگران که اندوخته های مشکوکی داشتند پول‌هایی را در حساب های خود در بانک بگذارند.
بانک شاهنشاهی ایران دارای دو هدف متضاد بود.
الف) هدایت اقتصاد ملی ایران
ب) رعایت منافع انگلستان و تامین حداکثر سود صاحبان سهام
لازم به توضیح  نخواهد بود که در عمل کدام یك از این دو هدف دیگری را تحت الشعاع قرار می داد.
استعمارگر شرق نیز از این خوان طمع بی نصیب نبود. یک سال پس از تاسیس بانک شاهنشاهی ایران (در سال 1269) «ژاک بولیاکف» برای مدت 75 سال امتیاز ایجاد «انجمن استقراضی ایران» را از ناصرالدین شاه گرفت. این انجمن که به «بانک استقراضی ایران» شهرت یافت نیز از هر گونه مالیات معاف بود و تنها موظف بود که درصد عواید خالص خود را به دولت ایران بپردازد. منظور از ایجاد این بانک انجام معاملات رهنی بود ولی عملاً در خدمت سیاست دولت روسیه قرار گرفت و معمولاً وابسته بازرگانی سفارت روس، ریاست آن را عهده دار می شد. حوزه شمالی کشور محل عملیات، نفوذ و سیطره این بانک بود.
دولت روسیه تزاری پا به پای انگلیسی ها در ایران حرکت می کرد و اقدامات رقیب را زیر نظر داشت و در صدد بود تا یک موسسه بانکی در ایران تاسیس و در امور اقتصادی ایران مداخله کند.
از سوی دیگر صدها تاجر و سرمایه گذار و تبعه روس در ایران فعالیت داشتند که اگر آنان پول‌های خود را در بانک انگلیس می گذاشتند ، با این کار به اقتصاد دولت رقیب کمک می کردند که این امر برای روس ها قابل تحمل نبود، این بود که دولت روسیه کمک کرد تا اتباع آن دولت در ایران یک موسسه صرافی و سپس بانکی ایجاد کنند. يکی از کارهای مهم این موسسه جدید وام دادن به رجال گشاده دست و ولخرج ایران و مدیون کردن ایشان بود. در ضمن قرار بود بانک املاکی را در ایران به گرو بردارد تا در زمان لازم، زمینه بررسی تجاوزات نظامی روسها را در ایران فراهم آورد.
تقریباً به مرور، همه بزرگان عالم سیاست ایران سر در آخور بانک روس فرو بردند و شیرین کام از قرضه های بدون حساب و کتابی شدند که گاه بازپرداخت اقساط آن ها سال ها به طول می‌انجامید.
اوضاع چنان مشوش بود كه در سال 1301 بانك عثماني نيز چند شعبه در شهرهاي غربي كشور تأسيس كرد.
در سال 1304 اولين بانك ايراني به نام «بانك پهلوي قشون» به منظور انجام امور مالي و به كار انداختن وجوه صندوق بازنشستگي ارتشيان تأسيس شد. اين بانك از سال 1333 بانك سپه نام گرفت. قبل از ايجاد بانك سپه:‌ فقط چند مؤسسه صرافي ايراني به عمليات مالي و بانكي مبادرت مي ورزيدند كه مهمترين آنها : شركت عمومي ايران، شركت اتحاديه،‌كمپاني فارس، تجارتخانه جمشيديان، تجارتخانه جهانيان و تجارتخانه تومانيانس بودند بانك سپه نخستين بانك ايراني بود كه به طور محدود و به منظور انجام هدفي خاص تأسيس شد.
در سال 1305 «بانك روس و ايران» تأسيس شد كه مركز آن در تهران بود و در برخي از شهرهاي شمالي اقدام به تأسيس شعبه كرد و عمدتاً كارهاي بانكي مؤسسات بازرگاني وابسته به روسيه را انجام مي داد.
27 سال پس از پيشنهاد امين دارالضرب بود كه دولت از مجلس اجازه خواست تا طبق روال گذشته از خارجيان قرض بگيرد و اين در سال 1285 يعني پس از استقرار مشروطيت در ايران بود. مجلس با اين پيشنهاد مخالفت كرد و پس از آنكه جمعي از بازرگانان و صرافان تعهد مشاركت، در اين بانك را كردند، اجازه تشكيل بانك ملي صادر شد و تأسيس آن در نهم آذرماه همين سال اعلام شد. در اين اعلام سرمايه بانك سي كرور تومان (15ميليون تومان) و مؤسسين بانك يكصد نفر بودن كه هر يك از پنج تا پنجاه هزار تومان از سرمايه را مي‌پرداختند، تمام ايرانيان مجاز بودند كه از 5 تومان به بالا نسبت به خريد قبض و سهام اين بانك اقدام كنند.
با وجود استقبال گسترده مردم، سرمايه لازم براي تاسيس بانك فراهم نشد، لذا در بهمن ماه همين سال حكومت وقت با انتشار فرماني امتيازات گسترده‌اي از جمله حق نشر اسكناس را به بانك ملي ايران واگذار كرد. اعطاي اين امتيازات ميزان سرمايه‌گذاري ايرانيان خارج از كشور را افزايش داد و تشكيل بانك ملي را به مرحله عمل نزديك‌تر ساخت ولي به علت درگير شدن جنگ جهاني اول و تقسيم شدن ايران بين روس و انگليس، تاسيس اين بانك به واقعيت نپيوست.
حكايت زن رختشويي كه اندك دارايي خود را جهت تاسيس بانك ملي ايران اهدا كرد، بيانگر عمق غيرت و هميت مردم غيور كشور و درك حساسيت واهميت موضوع بود. خواسته‌اي كه يك ملت با تمام وجود آن را مي‌خواست و طلب مي‌كرد.
چهارده سال بعد تصميم‌گرفته شد كه اين بانك از بقاياي بانك استقراضي تشكيل شود ولي اين بانك قابل احيا نبود و مجدداً منظور حاصل نگرديد تا اينكه در 14 ارديبهشت سال 1306 لايحه اجازه تاسيس بانك ملي ايران به تصويب مجلس ششم رسيد و در 16 آبان ماه همين سال با تصويب قانوني به دولت اجازه داده شد تا متخصص بانكي از اتباع سوئيس يا آلمان جهت راه‌اندازي بانك ملي استخدام كند. به همين منظور «كورت ليندن بلات» كه پيش از اين رياست بانك اعتبارات صوفيه را عهده‌دار بود، به ايران دعوت شده و رياست بانك ملي ايران را بر عهده گرفت. در 28 مرداد اعلان تاسيس بانك ملي به اطلاع عموم رسيد.
به اين ترتيب بانك ملي ايران در شهريور 1307 در محل فعلي ادارات مركزي آغاز به كار كرد. سرمايه بانك در ابتدا بيست ميليون ريال بود كه تنها هشت ميليون ريال آن پرداخت شد.
شعبه مركزي، شعبه كارگشايي مركز، شعبه بازار، شعبه بندر بوشهر و شعبه بندر انزلي نخستين شعبي بودند كه آغاز به كار كردند.
سازماني كه با شور و اشتياق خاص ايرانيان و با استقبال عامه مردم با پنج واحد بانكي در سال 1307 آغاز به كار كرد، اينك داراي بيش از 3400 واحد مي‌باشد و كاركنان آن از 120 نفر در پايان سال 1307 به بيش از 42 هزار نفر افزايش يافته است و آنچه كه مسلم است اين است كه اين سازمان عظيم اقتصادي با بانك 83 سال پيش به هيچ عنوان قابل مقايسه نيست ولي با بانك‌هاي طراز اول دنيا قابل قياس است. بر ماست كه با آگاهي از پيشينه، اطلاع از خواسته‌هاي بحق مردم و زحماتي كه براي استقلال اقتصادي كشور كشيده شده است، حساسيت موقعيت امروز اين بانك را در عرصه‌هاي ملي و بين‌المللي به خوبي درك كرده و اين بانك را در انجام رسالت ملي خويش به عنوان بزرگترين بانك جهان اسلام و بزرگترين بانك كشور، ياري رسان و مددكار باشيم.


حشمت اله حسيني – معاون روابط عمومي بانك ملي ايران

نوشته شده در تاريخ شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۰ توسط بانکی |
لطفا به آدرس زیر مراجعه کرده و نظر خود را اعلام فرمائید:

http://persianorarabiangulf.com/index.php

Persian Gulf or Arabian Gulf

Your opinion matters , express what you think!


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ توسط بانکی |
سازمان حج و زيارت در جهت ايجاد رفاه و سهولت بيشتر براي متقاضیان و بمنظور پیشگیری از ازدحام علاقمندان تشرف به سفر زيارتي عتبات مقدسه در دفاتر خدمات زيارتي، اقدام به ایجاد سامانه پيش ثبت‌نام اینترنتی عتبات عالیات نموده است.
متقاضيان محترم تشرف به عتبات عاليات از تاریخ 02/04/90 لغایت 06/05/90 می توانند با رعایت موارد مشروحه ذیل و با تكميل فرم مربوطه در سايت پیش ثبت نام (http://atabat.haj.ir) براي خود وهمراهان پيش ثبت‌نام نمايند.

شروع پیش ثبت نام از ساعت 8 صبح روز یکشنبه مورخ 25/02/90 لغایت ساعت 24 روز شنبه 31/02/90 خواهد بود.
نتایج قرعه کشی روز سه شنبه 3 /03/90 بر روی سایت پیش ثبت نام (http://atabat.haj.ir) قابل رویت خواهد بود.

«به جهت آشنایی کامل با مراحل و روش ثبت نام خواهشمند است حتماً موارد ذیل را مطالعه و سپس نسبت به انجام پیش ثبت نام اقدام نمائید».

متقاضیان می توانند به یکی از دو روش ذیل نسبت به پیش ثبت نام عتبات عالیات اقدام نمایند:
الف- پیش ثبت نام گروهی، از 1 تا 7 نفره (ثبت نام در این روش حداقل 1 نفر و حداکثر تا 7 نفر می باشد)
ب- پیش ثبت نام گروهی، فقط 35 نفره (ثبت نام در این روش می بایست حتماً 35 نفر کامل باشد)

توجه مهم: افرادی که مبادرت به ثبت نام 35 نفره می نمایند درصورتیکه تعدادی از آنها منصرف یا از آن گروه خارج شوند(گروه جدید تشکیل دهند) و عدد گروه به کمتر از 25 نفر تقلیل یابد؛ گروه اولیه حذف شده و در قرعه کشی شرکت داده نخواهد شد.
توجه: فقط 15درصد ظرفیت اعزام مختص اعزام های گروهی (گروههای 35 نفره) می باشد، لذا پیشنهاد می شود برای آنکه از امکان بیشتری برای تشرف بهره مند شوید، در گروههای حداکثر تا 7 نفره ثبت نام فرمائید.

تذكرات مهم

1- هر گروه از يك سرگروه و افراد زیر گروه وی (همراهان) تشكيل مي‌شود كه لازم است مشخصات كامل سرگروه و اطلاعات اولیه همراهان(کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد) به صورت صحیح در فرم پيش ثبت‌نام سايت درج گردد.
2- هر نفر فقط یکبار و در يك گروه می تواند (بعنوان سرگروه يا همراه) پيش ثبت‌نام نمايد و چنانچه به هر دلیلی هر یک از افراد پیش ثبت نام شده (سرگروه یا همراهان) پس از ثبت نام و دریافت کد رهگیری، خواستار ثبت نام با گروه جدید یا جابجائی اسامی گروه خود باشد می تواند نسبت به ثبت نام مجدد اقدام و کد رهگیری جدید دریافت نماید که در این صورت اطلاعات ثبت نامی در گروه قبلی حذف خواهد شد.
3- كدملي و مشخصات كلي متقاضیان تشرف با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق و در صورت مغايرت، اطلاعات موجود در پايگاه ثبت‌احوال کشور مبناي عمل خواهد بود، لذا در ثبت كد ملي دقت مضاعف به عمل آورید.
4- پس از اتمام مهلت پیش ثبت نام (شنبه 31/02/90) امکان تغییر نام و مشخصات افراد ثبت نام شده میسر نمی باشد.
5- باتوجه به اعلام اسامی افراد پذیرفته شده جهت ثبت نام در کاروانها از طریق سیستم ارسال پیام کوتاه، ثبت شماره تلفن همراه سرگروه (يا يكي از نزديكان وی) در فرم پيش ثبت‌نام الزامی است.
6- در صورتيكه تعداد افراد پيش ثبت‌نام شده از ظرفيت اعزام در ماه‌هاي اعلام شده در استان‌هاي مختلف بيشتر باشد، اولويت تشرف گروه‌ها براساس قرعه‌ تعيين و از طریق همین سایت به آنها اعلام می گردد و افراد مازاد بر ظرفیت حذف خواهند شد.
7- قرعه کشی و اعزام افراد پذیرفته شده از استان محل سكونت سرگروه (قید شده در سیستم)صورت خواهد گرفت. لذا، استان و شهر محل سكونت را با دقت از فهرست مربوطه انتخاب نمائيد. ضمناً كرج و كاشان براساس تقسيمات سازمان حج و زيارت مستقل در نظر گرفته می شود.
8- تاريخ تولد افراد بايد به صورت كامل روز، ماه و سال (بصورت چهار رقمي) در فرم درج شود.
9- كدملي همه افراد ده رقمي بوده و بايد كليه ارقام (صفرهاي سمت چپ) آن بطور كامل در فرم ثبت شود.
10- پس از تكميل فرم و ثبت آن ، اطلاعات دريافتي جهت کنترل نمايش داده مي‌شود، اطلاعات نمايش داده شده را به دقت كنترل و در صورت صحت، گزینه تأييد را انتخاب و نسبت به قطعي نمودن پيش ثبت‌نام خود اقدام نمائيد. چنانچه اطلاعات نمايش داده شده صحيح نیست با انتخاب گزینه بازگشت و اصلاح مجدد نسبت به رفع مغایرتها اقدام نمائيد.
11- پس از قطعي نمودن پيش ثبت‌نام، سیستم یک شماره رهگيري به گروه تخصيص می دهد كه اين شماره را يادداشت نموده و براي پیگیری های بعدی نزد خود نگهداري خواهید فرمود.
12- داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل 4 ماه از تاریخ اعزام ضروری است ضمنا فرزندان بالای 17 سال نیاز به گذرنامه مستقل دارند.
13- فقط افراد پذیرفته شده در قرعه کشی دارای الویت اعزام بوده و انتقال یا جایگزینی به غیر، میسر نمی باشد.

منبع : http://atabat.haj.ir/

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط بانکی |

زهرا مهدور- شایعه توقف وام مسکن کارکنان بانک ها در محافل بانکی شدت گرفت. طبق اخبار رسیده ، با اجرای هدفمندی یارانه ها و افزایش نرخ تورم طی ماه های آینده و به منظور جلوگیری از افزایش نقدینگی در کشور، قرار است بانک ها را از پرداخت وام خرید مسکن به کارکنان خود منع کنند. این خبر از سوی تعدادی از بانکی ها و طی تماس های مکرر اعلام شده و تا کنون هیچ مقام مسئولی به این خبر اشاره ای نداشته و حتی به تکذیب آن نیز نپرداخته است.
با این اوصاف باید گفت که در شرایط فعلی، توقف وام مسکن موجب دو دستگی در بانک ها می شود، به این صورت که برخی بانکی ها از تسهیلات خرید مسکن استفاده کردند و عده ای دیگری از کارمندان از این تسهیلات محروم می شوند.
با ابلاغ مصوبه شورای عالی مسکن در 19فروردین ماه سال گذشته به بانک ها مبنی بر ممنوعیت «پرداخت هرگونه تسهیلات خرید مسکن از سوی کلیه بانک ها و موسسات مالی (اعم از خصوصی و دولتی) و تحت هر عنوان (کارمندان بانک ها و...) و لغو این مصوبه جنجال برانگیز، قرار شد تا بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت مسکن و شهرسازی دستورالعمل جدیدی تهیه کنند تا بر اساس آن کارکنان نظام بانکی از تسهیلات مسکن به نحو بهتر و با سقف بیشتری استفاده کنند اما طی این مدت هیچ دستور العمل مشخصی به بانکها در این رابطه ابلاغ نشد و این امر اکنون بار دیگر در شبکه بانکی کشور جنجال آفرین شده است.
هم اکنون بانکها در پرداخت تسهیلات مسکن برای کارکنان خود تصمیم های مختلفی می گیرند، برخی از بانکها در سال 90 اعلام کردند که تا اطلاع ثانوی تسهیلات مسکن داده نخواهد شد و این امر نه تنها موجب بلاتکلیفی کارکنان بانکها شده بلکه نارضایتی شدید آنها را نیز در پی داشته است.
این شایعه بانکی با اعتراض وسیع بانکی ها همراه بوده تا جایی که برخی از کارکنان بانک ها بی پروا از اعتصاب سخن گفتند.
متاسفانه، بانک مرکزی به عنوان نهاد پولی ناظر بر عملکرد بانکها و موسسات اعتباری، هیچ گونه تصمیم واحدی به منظور پرداخت تسهیلات مسکن به بانکی ها اخذ نکرده در حالی که این امر یکی از وظایف سیاست گذار پولی کشور است تا به منظور هرج و مرج و ناخرسندی شبکه بانکی کشور، برنامه جامع و یکپارچه را در اعطای وام بانکی داشته باشد.

منبع : بینا

 

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط بانکی |
دستــور پرداختهای گروهی عمدتاً برای پرداخت های تجاری کاربران شرکتی و سازمانی نظیــر پرداخت حقوق و مستمری، پرداخت سود سهام و پرداخت های انتقالی با تعداد زیاد کاربرد دارد. مستندات قابل استفاده در این قسمت شامل متن دستور العمل و فایل های کنترل گرامری هستند.
 
 
- دستورالعمل طرح دستور پرداخت گروهی در سامانه پایاپای الکترونیکی (پایا) (جهت استفاده مشتریان)
 
- ابزارهای کنترل گرامری فایل های دستورپرداخت گروهی (پایا)

نمونه فایل xml تهیه شده طبق فرمت موردنظر در سامانه پایا(ACH)ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۹ توسط بانکی |

با حضور مسئولان ارشد بانك ملي ايران و فعالان عرصه ارتباطات و وبلاگ نويسي، مراسم اهداي جوايز برندگان جشنواره وبلاگ هاي بانكي بانك ملي ايران برگزار شد.

 محمدرضا حسين زاده عضو هيات مديره اين بانك در مراسم مذكور كه در سالن اجتماعات هتل فردوسي تهران انجام شد، با اشاره به خصوصيات عصر دانايي محوري اظهار داشت: وبلاگ نويسان نقش مهمي در افزايش اطلاعات جامعه و رشد و ارتقاي آن دارند.
وي گفت: جشنواره وبلاگ هاي بانكي اولين بار در سال 87 توسط بانك ملي ايران برگزار شد و اين جشنواره انگيزه اي براي جوانان كشور جهت اطلاع رساني مسائل بانكي و اقتصادي است.
حسين زاده افزود: با مطالعه وبلاگ هاي بانكي، نقاط قوت و ضعف سيستم بانكي مشخص مي شود كه در نتيجه بهتر مي توان برنامه ريزي و تصميم گيري كرد.
وي با عنوان اينكه ميزان مشاركت در جشنواره دوم وبلاگ هاي بانكي به مراتب بيشتر از دوره قبل  بوده است، ادامه داد: شاخص رشد كشورها در آينده، بر مبناي استفاده از اينترنت و جلوه هاي مختلف آن نظير وبلاگ نويسي تعيين مي شود.
عضو هيات مديره بانك ملي ايران در پايان با تشريح جلوه هاي فناوري اطلاعات در بخش هاي مختلف، بر علاقه مندي اين بانك براي توسعه علم و دانش در كشور تاكيد كرد.
در ابتداي اين مراسم رئيس اداره كل روابط عمومي بانك ملي ايران با عنوان اينكه اين بانك مسيري فراتر از عمليات بانكي را طي مي كند، ابراز داشت: بانك ملي ايران در زمينه ايفاي مسئوليت هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي، سرآمد سازمان هاي اقتصادي كشور است.
حسين دشتي در اين مراسم با تشريح جزئيات جشنواره وبلاگ هاي بانكي بانك ملي ايران گفت: مشاركت فعالان وبلاگ نويسي در جشنواره دوم نسبت به دوره اول رشد 100 درصدي داشته است.
وي با عنوان اينكه سايت بانك ملي ايران، براساس آخرين ارزيابي ها برترين سايت اقتصادي كشور است، از ايجاد دبيرخانه دائمي جشنواره وبلاگ هاي بانكي به منظور برگزاري سالانه اين جشنواره خبر داد.
در ادامه مراسم، دكتر سلطاني فر از استادان ارتباطات با تشريح وضعيت وبلاگ نويسي در كشور گفت: بانك ملي ايران با شجاعت و پيشروي در حوزه وبلاگ نويسي وارد شده و طي 2 سال گذشته فعاليت هاي قابل توجهي در اين زمينه انجام داده است.
وي وبلاگ نويسان را بازوهاي فعال سازمان ها در شناسايي نقاط قوت و ضعف اعلام كرد و گفت:  وبلاگ نويسان به عنوان چشم ناظر به تصميم گيري بهتر كمك مي كنند.
دكتر ضيايي پرور از استادان ارتباطات نيز در اين مراسم با بيان اينكه وبلاگ ها، دماسنج اجتماعي هستند، ابراز داشت: روابط عمومي ها با تحليل وبلاگ ها مي توانند ديدگاه هاي مردم درخصوص سازمان خود را دريابند.
وي در ادامه خواستار نگاه به وبلاگ نويسي به عنوان يك فرصت شد و تاكيد كرد: امروز وبلاگ ها شاخه اصلي روابط عمومي ها در فضاي سايبر هستند.
گفتني است جشنواره وبلاگ هاي بانكي بانك ملي ايران در 4 حوزه كاركنان بانك ها، عمومي، وبلاگ هاي رسمي سازماني و محبوب ترين وبلاگ ها به انتخاب كاربران برگزار شد كه در بخش كاركنان بانك ها 13 نفر، بخش عمومي 13 نفر و بخش محبوب­ترين وبلاگ ها نيز 3 نفر مورد تقدير قرار گرفتند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه سی ام آذر ۱۳۸۹ توسط بانکی |
امام خميني(ره):
هر كس جمهوري بدون اسلام بخواهد، دشمن ماست

خبرگزاري فارس: امام خميني مي فرمودند: هر كس مسيرش مسير اسلام نباشد دشمن ماست، با هر اسم كه مي‌خواهد باشد. هر كس جمهوري (بدون اسلام) را بخواهد دشمن ماست براي اينكه دشمن اسلام است.


به گزارش خبرگزاري فارس،گزيده اي از فرمايش امام راحل در سخنراني حضرت امام در 2 خرداد 1358به شرح ذيل است:

صحيفه امام جلد هفتم صفحه 456:
اگر شما ديديد اين جمعيت‌هايي كه الان مشغول فعاليت هستند، جمهوري كه مي‌گويند "جمهوري " مي‌گويند يا جمهور دموكراتيك مي‌گويند يا جمهوري دموكراتيك اسلامي. اگر اين‌ها جمهوري گفتند، اين همان معنايي است كه دشمن‌هاي ما مي‌خواهند، دشمن‌هاي ما از جمهوري نمي‌ترسند،‌از اسلام مي‌ترسند، از جمهوري صدمه نديدند از اسلام صدمه ديدند.

صحيفه امام جلد هفتم صفحه 457:
دشمن ما فقط محمد رضا خان نبود. هر كس مسيرش مسير اسلام نباشد دشمن ماست، با هر اسم كه مي‌خواهد باشد. هر كس جمهوري بدون اسلام[ را بخواهد دشمن ماست براي اينكه دشمن اسلام است. هر كس پهلوي جمهوري اسلامي "دموكراتيك " بگذارد، اين دشمن ماست. هر كس جمهور دموكراتيك بگويد اين دشمن ماست، براي اين كه اسلام را نمي‌خواهد ما اسلام مي‌خواهيم. ما اين همه فداكاري كرديم... براي اين بود كه اسلام را مي‌خواستند.
انتهاي پيام/

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نهم دی ۱۳۸۸ توسط بانکی |
حسن خسروی

در اینجا خلاصه ای از 21 روش فوق العاده برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر را که چکیده فصل های کتاب قورباغه را قورت بده است را می خوانید.این اصول و قواعد را مدام تمرین کنید تا عمیقا در ذهن و عمل تان ریشه بدواند و در نتیجه موفقیت آینده تان تضمین شود .
رمز خوشبختی ، رضایت ، موفقیت های بزرگ ، احساس خوب ، قدرت فردی و کارایی این است که عادت کنید هر روز اولین کاری که انجام می دهید خوردن قورباغه خودتان باشد.
خوشبختانه می توانید این مهارت را از طریق تمرین یاد بگیرید و زمانی که توانستید قبل از هر کاری عادت شروع مهمترین کار را در خود به وجود آورید ، موفقیت شما حتمی است .
1- سفره را بچینید : دقیقا تصمیم بگیرید که چه می خواهید.روشن بودن در این مورد یک شرط اساسی است .پیش از شروع کار هدف ها و تصمیم هایتان را بنویسید.
2- برای هر روز از قبل برنامه ریزی کنید : برنامه هایتان را روی کاغذ بیاورید به ازای هر دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می کنید به هنگام اجرای آن پنج تا ده دقیقه در وقت تان
صرفه جویی خواهید کرد .
3- قانون 20/80 را در همه امور به کار بگیرید : 80 درصد از دستاوردهایتان نتیجه 20 درصد از فعاللت های شماست .همواره تلاش خود را روی این 20 درصد متمرکز کنید .
4- پیامد کارها را در نظر داشته باشید : مهم ترین و ضروری ترین کارهای شما آن هایی هستند که می توانند بیشترین تاثیر را چه مثبت و چه منفی روی کار و زندگی شما بگذارند . به جای تمرکز روی سایر کارها ، تمام توجه تان را معطوف به این نوع کارها کنید .
5-روش تنبلی سازنده را تمرین کنید : هیچکس نمی تواند همه کارهایش را انجام دهد بنابراین باید یاد بگیرید که از روی عمد در انجام برخی کارها یی که ارزش و اهمیت کمتری دارند تنبلی کنید . با این کار خواهید توانست برای معدود کارهایی که واقعا مهم هستند وقت کافی ایجاد کنید .
6- روش الف ب پ ت ث را مدام به کار بگیرید : پیش از شروع ، لیستی از کارهایتان تهیه کنید و سپس آن ها را از نظر ارزش و ضرورت، اولویت بندی کنید تا مطمئن شوید که همیشه در حال انجام مهمترین کار هستید .
7- روی حوزه های کلیدی تمرکز کنید : نتایجی را که قطعا باید از کارتان بدست آورید تا بتوانید بگویید به خوبی از عهده برآمدید، مشخص کنید و در تمام مدت به دنبال بدست آوردن آنها باشید .
8- به قانون 3 مورد عمل کنید : آن سه کاری را که 90 درصد از مشارکت شما در شغل تان را تعیین می کند مشخص کنید وپیش از انجام هر کار دیگری تمرکزتان را روی انجام این سه کار بگذارید . در این صورت وقت بیشتری خواهید داشت تا به خانواده و زندگی شخصی
خود بپردازید .
9- پیش از شروع ، مقدمات کار را کاملا فراهم کنید : هر چیزی را که نیاز دارید قبل از شروع کار دم دست بگذارید ظف همه نوشته ها ، وسایل و مواد مورد نیاز ،اطلاعات واعداد و ارقامی را که ممکن است لازم شود فراهم کنید تا بتوانید کار را شروع کنید و ادامه دهید .
10- هر با ریک بشکه جلو بروید : اگر کارها را مرحله به مرحله انجام دهید ، می توانید بزرگترین و پیچیده ترین کارها را به انجام برسانید .
11- مهارت های کلیدی تان را بالا ببرید : هر چه در ارتباط با کارهای ضروری و مهم دانش و مهارت بیشتری بدست آورید ، می توانید سریع تر آن ها را شروع کنید و به پایان برسانید .
12- استعدادهای منحصر به فردتان را تقویت کنید : دقیقا مشخص کنید چه کارهایی است که در حال حاضر خیلی خوب انجام می دهید یا اگر سعی کنید می توانید در انجام
آن ها بسیار ماهر شوید. سپس با تمام وجود سعی کنید این کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید .
13- محدودیت های اصلی تان را مشخص کنید : محدودیت ها یا عوامل بازدارنده درونی یا بیرونی تان را مشخص کنید ، عواملی که سرعت شما را در دستیابی به هدف هایتان تعیین می کنند . سپس نیرویتان را روی از بین بردن این محدودیت ها متمرکز کنید .
14- خودتان را تحت فشار بگذارید : تصور کنید که یک ماه دیگر باید شهر را ترک کرد . طوری کار کنید گویی مجبور هستید قبل از ترک شهر تمام کارهای اصلی تان را تمام کنید.
15- قدرت های فردی خود را به حداکثر برسانید : اوقاتی از روز را که از نظر ذهنی و جسمی کارایی بیشتری دارید مشخص کنید و مهم ترین و ضروری ترین کارهایتان را در این اوقات انجام دهید. به اندازه کافی استراحت کنید تا بتوانید بیشترین بازدهی را داشته باشید .
16 خودتان را به فعالیت ترغیب کنید : خودتان مشوق خودتان باشید در هر موقعیتی به جنبه های مثبت آن نگاه کنید .همواره فردی خوش بین و سازنده باشید .
17- خودتان را از گرداب عصر تکنولوژی نجات دهید : از تکنولوژی برای بالا بردن سطح ارتباط تان بهره بگیرید ولی اجازه ندهید که شما را اسیر خود کند . یاد بگیرید که گاهی هم بگذارید وسایل ارتباطی برای مدتی خاموش باشند .
18- کار را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید: کار های بزرگ وپیچیده را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید و سپس هر بار یک قسمت از کار را شروع کنید و به اتمام برسانید .
19- وقت تان را به قطعات بزرگ تقسیم کنید : برای مهمترین کارهایتان قطعات بزرگ زمانی در نظر بگیرید و بقیه کارهایتان را حول آن ها تنظیم کنید . برنامه روزانه خود را طوری تنظیم کنید که در هر نوبت مدتی طولانی و بی وقفه روی یک کار مهم و اساسی متمرکز شوید .
20- در خودتان احساس اضطرار ایجاد کنید : عادت کنید کارهای کلیدی را سریع تر انجام دهید . به عنوان فردی که کارها را سریع و دقیق انجام می دهد مشهور شوید.
21- هر بار یک کار انجام دهید : کارهای ضروری تان را مشخص کنید ، سریع کار را شروع کنید و سپس بدون توقف تا اتمام 100 درصد کار پیش بروید .این رمز واقعی افزایش کارایی و بهره وری فردی است .
اراده کنید هر روز این اصول را تمرین کنید تا به عادت تبدیل شوند . اگر این عادت های مدیریت فردی را در خود ایجاد کنید و آنها را به بخش ثابتی از شخصیت خود تبدیل کنید ، موفقیت شما نامحدود خواهد بود .
کاری که باید بکنید این است :
" قورباغه راقورت بده "

منبع : کتاب قورباغه ات را قورت بده
نوشته : برایان تریسی
ترجمه : اشرف رحمانی ، کوروش طارمی

منبع خبر: بینا

نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم دی ۱۳۸۸ توسط بانکی |

وبلاگ بانکی در تاریخ ۲۶/۹/۸۵ پا به عرصه گذاشت . اینجانب بر خود لازم می دانم از تمامی شما بازدیدکنندگان گرامی که در این مدت با ارائه نظرات خود بنده را در بهتر نمودن این وبلاگ یاری نمودید کمال تشکر را داشته باشم. امیدوارم از این پس نیز همراه با این وبلاگ باشید.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
شغل هایی هستند که استرس و حساسیت و سختی بالایی دارند و به همین خاطر حقوق های خوبی نیز دارند ، اما برخی از از مشاغل علی رغم استرس زا بودن حقوق کمی دارند.

1)مددکار اجتماعی
میانگین درآمد سالیانه: 200/43 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 78 درصد
شما با همه نوع آدمی در این شغل سر و کار دارید، البته کسانی که در زندگی خود دچار مشکلات روحی و روانی هستند و در شرایط وخیمی قرار گرفته اند.
مددکاران اجتماعی با مشاوره و آموزش بیماران خود را مداوا می کنند. علی رغم سختی های بسیاری که این کار دارد، حقوق کمی برای آن در نظر گرفته شده است.
هثر گریفیث که در تصویر مشاهده می کنید یک مددکار اجتماعی است که از کودکان بی سرپرست نگهداری می کند، او می گوید: "با حقوق کم این کار می توان ساخت و زندگی کرد اما وقتی یک کودک به من می گوید تو برای پول از ما نگهداری می کنی واقعا دلسرد می شوم."

2) مدیر اتفاقات خاص / مدیر بحران
میانگین درآمد سالیانه: 900/35 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 75 درصد
برنامه ریزی و مدیریت، خود، کار سخت و پراسترس و تنشی است، حال فرض کنید کسی بخواهد بحران را مدیریت کند!
آنه گیا پاپاس، مدیر بجحران در شرکتی خصوصی در سنت لوئی کالیفرنیا می گوید: "اگر بخواهم مثالی در مورد شغلم بزنم باید بگویم مثل این است که شما مدیر یک سیرک باشید و به شما 10دقیقه قبل از اجرای نمایش بگویند فیل مرده است!
مدیریت کردن این کار یعنی شغل من و همکارانم. البته باید خوش شانس باشید که اتفاق خاص شما فقط مردن فیل باشد و اتفاق بد دیگری نیفتد."

3) افسر مجرم
میانگین درآمد سالیانه: 400/38 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 58 درصد
آیا دنبال یک محیط هیجانی و جالب برای کار می گردید؟ کار کردن با قاتلان و جانیان چطور است؟ قطعا نگه داری از چنین افرادی کار ساده ای نیست.
افسران باید تلاش کنند تا بحران را به زندگی سابق خود بازگردانند، البته همراه با برنامه هایی برای شروع یک زندگی جدید و استخدام و آموزش!
البته باید در نظر داشت همه ی مجرمان به زندگی باز نمی گردند و عده ی زیادی هستند که اعمال مجرمانه ی خود را تکرار می کنند. هم چنین برخی از وکلای آنان نیز دل خوشی از افسران مجرم ندارند چرا که احساس می کنند آنها در کارشان دخالت می کنند.
دون میر می گوید: "دو روز است که نخوابیدم و مدتهاست نتوانسته ام با خانواده ام به گردش بروم."

4) خبرنگار
میانگین درآمد سالیانه: 900/32 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 62 درصد
هر لحظه خبر جدیدی است که باید مخابره شود، خبر مربوط به .... نیست و در هر ساعتی از شبانه روز باید خبر مخابره کرد، خطرات کار خبرنگاری و تهیه گزارش از مناطق دورافتاده و خطرناک را نیز باید به سختی های این کار اضافه کرد.

5)نوازندگان مراسم
میانگین درآمد سالیانه: 800/40 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 67 درصد
آیا تا به حال به کسانی که در مراسم ازدواج، تدفین و یا مراسم مذهبی آهنگ می نوازند فکر کرده اید؟ آیا می دانید شغل آنها تا چه حد استرس زا است؟
موضوع وقتی مهم می شود که مشتریان آهنگ خاص را درخواست می کنند و در صورت اجرا نشدن معلوم نیست چه اتفاقی در انتظار شماست!
دن ..... که نوازنده پیانو در یک کلیسا در سنت جونز است می گوید: "بعضی وقتها با پیشنهاد عجیبی روبرو می شویم که واقعا تعجب آور است مثلا کسی برای مراسم خاکسپاری درخواست یک آهنگ بسیار شاد کرده بود!"

6) جمع کننده اعانه
میانگین درآمد سالیانه: 42/700 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 67 درصد
پول گرفتن از مردم موضوع بسیار پیچیده ای است و بسیار سخت البته!
جمه کنندگان کمکهای مردمی باید با کسانی که در پیاده رو حرکت می کنند ، در حال رانندگی هستند در حال خرید هستند ، و از همه سخت تر پولدارها و افراد صاحب نفوذ خسیس سرو کله زده و با بکار بردن کلمات انگیزشی و تحریک کننده ، کمک جمع آوری نمایند.
یکی از کسانی که برای جمع آوری کمک برای دانشگاه هاروارد کار می کند می گوید:" ساعتها باید با پولدارها سر و کله بزنی و با بکار بردن کلمات قلمبه و سلمبه آنها را برای کمک کردن تحریک کنی و در آخر آنها به این نتیجه می رسند که پولشان را در تجارت خرج کنند!"
بحران اقتصادی هم مشکل جمع کنندگان اعانه را چند برابر کرده ، آنها با مردم و پولدارهایی سرو کار دارند که سرمایه ی خود را از دست داده اند ، شرکتهای سودده هم در این بحران ضرر کرده و تعطیل شده اند چه برسد به نهادهایی که با کمکهای مردمی اداره می شوند!

7)عکاس تجاری / تبلیغاتی
میانگین درآمد سالیانه: 43/600 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 100 درصد
هر چند این شغل در ابتدا به نظر جالب و هیجان انگیز می رسد ، اما عکاسان تجاری باید با مدلها و مانکن های از خود راضی سرو کله بزنند ، برای کتابها ، مجلات کاتالوگ ها و تبلیغات شرکت ها ، عکسهای جذاب و تاثیر گذار بگیرند ، روزهای طولانی به نقاط مختلف بروند ، فکر کنند تا بتوانند لحظه ای را شکار کنند و مدیران بازاریابی را اقناع نمایند.
گیل زوکر که برای شرکت بران فورد کار می کند می گوید:" یکبار که می خواستم برای یک تبلیغ عکس بگیرم روی پلی در نیویورک رفتم برای انتخاب زاویه مناسب مجبور شدم عقب عقب برومو فراموش کردم که روی پل هستم ، وقتی عکس را گرفتم و بلند شدم ، دیدم چیزی کمتر از یک سانتی متر تا سقوط فاصله داشتم فقط یک فرشته می توانست مرا نجات دهد."

8) مدیر خانه ی سالمندان
میانگین درآمد سالیانه: 46/000 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 67 درصد
اینکه شما وعده های غذایی سالمندان ، امور روزمره ی آنها و حتی نظافتشان را کنترل کنید کار چندان سختی به نظر نمی رسد ، ولی قسمت سخت کار جایی است که آنها توقع دارند همه ی کارهایشان را برایشان انجام دهید به طوری که مورد دلخواه آنها باشد ، مثلا نوع موسیقی که در ساعات تفریح عمومی باید پخش شود برخی اوقات باعث مشکل می شود.
کتلین اسمیت ، مدیر خانه سالمندان سیلورادو در کالیفرنیا می گوید :" پیرترین سالمند ما یک پیرزن 101 ساله و فوق العاده غیرقابل تحمل است ، خدای من! او فکر می کند به یک هتل آمده است ، هفته ای یکبار برای اطمینان از اینکه ما صورت حسابهایش را پرداخت کردیم یا نه به دفتر مراجعه می کند و شام مورد نظر خود را هم سفارش می دهد!"

9) پدر روحانی
میانگین درآمد سالیانه: 45/500 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 71 درصد
شغلی بسیار سخت ! باید به همه ی سولات مردم در مورد مرگ و زندگی جواب بدهید ، هفته ای یکبار سخنرانی برای مردمی که به کلیسا آمده اند جزو لاینفک برنامه های یک روحانی است ، البته نه یک سخنرانی معمولی ، سخنرانی ای که مردم را برای گرایش به دین ترغیب کند.
در کل باید سعی کنید یک آدم بدون اشتباه و ترجیحا فرشته باشید ! و در ضمن ازدواج خود را هم علنی نکنید!
پدر دان کوئیر می گوید :" مردم با مشکلات عجیب و غریبی که دارند به ما مراجعه می کنند و می خواهند مشکلشان را در همان لحظه حل کنیم ، هفته ای 2 یا 3 بار در وقتهای غیرعادی باید به خانه افرادی برویم که در آستانه ی مرگ هستند یا قصد خودکشی دارند."

10) معلم دبیرستان
میانگین درآمد سالیانه: 45/500 دلار
درصد کسانی که این شغل را استرس زا ارزیابی کرده اند: 71 درصد
هر کس که یک جلسه در کلاس شیمی نشسته باشدمتوجه می شود چرا معلم ها وقتی از مدرسه بیرون می آیند مانند انسانهای افسرده هستند! آماده کردن مطالب درسی ، تفهیم آن به دانش آموزان ، سرو کله زدن با پدرو مادرهای پرتوقع و برقراری نظم و عدالت در کلاس کار هر کسی نیست ، کار وقتی سخت تر می شود که پدر و مادرها هم طرفدار پرو پا قرص فرزندانشان می شوند و همه ی مشکلات را به نظام آموزشی و نحوه تدریس معلم نسبت می دهند.
منبع خبر: بانکی
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۸ توسط بانکی |
ای لاله مینو ؛ یا ضامن آهو ؛ امروز که نقاره میلاد به بام است ؛ از ما به محبین تو تبریک و سلام است.

ای از هزار حاتم طائی کریمتر ؛ لطف تو از تمام کریمان قدیمتر ؛ می آوری به وجد تو پروردگار را ؛ ای از زبان حضرت موسی کلیمتر ؛ میلاد امام رضا مبارکباد.

 

سالها تاریخ شمسی گشت و گشت

شادمان شد تا شنید این سرگذشت

روز میلاد امام هشتم است

هشت هشت جمعه ی هشتاد و هشت.

نوشته شده در تاريخ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ توسط بانکی |
برنامه رشد و توسعه اقتصادی سازمان ملل" اخیرا با نگاه به اختلاف درسطح درآمد در سرتاسر جهان گزارشی منتشر کرده است.
" Business Week"در گزارشی که توسط این سازمان منتشر شده،‌ کشورها و مناطق بر اساس تعداد فاکتورهایی از قبیل ضریب جینی، که توسط آمار شناس ایتالیایی "کرادو جینی" نام‌گذاری شد، طبقه بندی شده‌اند.
در این آمارگیری معیار اقتصادی کشورها بر اساس ضریب جینی میان 0 تا 100 درنظر گرفته شده‌است. به این معنا که صفر به معنای تساوی کامل و 100 عدم تساوی کامل است. هر میزان این عدد پایین‌تر باشد، مقدار اختلاف درآمد کمتر است. کشورهایی اسکاندیناوی، ژاپن و جمهوری چک دارای کمترین میزان ضریب جینی هستند و آمریکا یکی از کشورهایی که دارای بیشترین میزان ضریب جینی است، اما رتبه یک به کشورهای دیگری اختصاص دارد که در ادامه آمار آنها قابل رویت است:

1- هنگ کنگ

ضریب جینی: 43.4
مقدار درآمد سالیانه (2007): 207.2 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ : 2.0 ثروتمندترین 10٪ : 34.9
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 17.8
این کشور به دلیل خیابان‌های اشباع از ماشین‌های رولز رویس و املاک و مستغلات گرانقیمت، فروشگاه‌های مدرن، مناطق مخصوص مقامات اداری ثروتمند که از به رخ کشیدن دارایی‌های خود لذت می‌برند.
هنگ کنگ در بخش مسکن دولتی هم یکی از گسترده‌ترین پروژه‌ها را داشته‌است و حدود نیمی از جمعیتی که در آنجا ساکن هستند در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که یا توسط دولت به آنها داده یا با سوبسید تکمیل شده‌است. اما برای مددکارانی که از فیلیپین، اندونزی و دیگرکشورها می‌آیند، هیچ حداقل درآمدی وجود ندارد.

2-سنگاپور

ضریب جینی: 42.5
مقدار درآمد سالیانه (2007): 161.3 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :1.9 ثروتمندترین 10٪ : 32.8
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 17.7
سنگاپور یکی از بزرگترین کشورها در تجارت آزاد است و به دلیل ورشکستگی بانک لمن برادرز در سال گذشته اقتصاد این کشور آسیب زیادی دید. با وجود مشکلات اقتصادی فوق،‌ اما در نهایت با نرخ رشد سالیانه 14.9٪ درآمد ناخالص از مدت مشابه نسبت به سال گذشته بهتر بوده‌است.

3- آمریکا

ضریب جینی: 40.8
مقدار درآمد سالیانه (2007): 13751.4 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :1.9 ثروتمندترین 10٪ : 29.9
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 15.9
بر اساس محاسبات امانوئل سیز، افتصاددان دانشگاه برکلی که مدال معتبر جان بیتس کلارک در ماه آوریل را ازآن خود کرد، سقف سهم محاسبه شده برای هر آمریکایی در سال 2007، 23.5٪ تخمین زده شده‌است، که بیشترین میزانی است که ازسال 1928 برآورد شده‌است. درآمد 0.01 درصد ثروتمند به رکورد خیره‌کننده 6.04 درصد از درآمدها رسید. بحران اقتصادی ممکن است اختلاف در درآمد را این نیز هم بیشتر کند.


4- اسرائیل

ضریب جینی: 39.2
مقدار درآمد سالیانه (2007): 164 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :2.1 ثروتمندترین 10٪ : 28.8
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 13.4
آن زمانی که اسرائیل یکی از جوامع طرفدار تساوی در درآمد بود گذشت. پیشگامان حزب کارگر صهیونیست در گذشته برای یهودیان مهاجر یک جامعه مطلوب صهیونیستی با نام کیبوتزیم ساخته بودند، اما آن تعاونی‌ها در زمان دشواری و سختی اقتصادی از بین رفت. افزایش تعداد یهودیان تندرو با خانواده‌های بزرگ و مردانی که در عوض کار کردن، تورات می‌خوانند،‌ اختلاف در سطح درآمد را رو به وخامت کشانده است.

5- پرتغال

ضریب جینی: 38.5
مقدار درآمد سالیانه (2007): 222.8 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ : 2 ثروتمندترین 10٪ : 29.8
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 15
هنگامی که این کشور در ربع دوم سال میلادی از رکود اقتصادی رهایی یافت، آمار بیکاران به 9٪ رسیده بود. ماه گذشته سوسیالیست‌ها در انتخابات این کشور قدرت را دست گرفتند اما کرسی‌هایی را نیز به چپگراهای تندرو باختند.

6- نیوزیلند

ضریب جینی: 36.2
مقدار درآمد سالیانه (2007): 235.7 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :2.2 ثروتمندترین 10٪ : 27.8
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 12.5
بر اساس مطالعات این سازمان، نیوزیلند در میان کشورهایی که در دوره بیست ساله از 1985 بیشترین میزان رشد اختلاف طبقاتی را داشته است. اقتصاد این کشور از رکود اقتصادی ربع دوم رهایی یافت، اما با رشد 0.1 درصدی و به نظر می‌رسد بانک مرکزی این کشور این قصد دارد رشد را تا سال 2010 همچنان پایین نگاه دارد.

7مشترک- ایتالیا

ضریب جینی: 36
مقدار درآمد سالیانه (2007): 2101.6 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :2.3 ثروتمندترین 10٪ : 26.8
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 11.6
اذهان مردم ایتالیا هم اکنون بیشتر معطوف بر فشاری است که بر سیلویو برلوسکونی نخست وزیر این شده‌است. بحران اقتصادی در حالی به سراغ این کشور آمده که برخلاف کشورهایی مانند آلمان و فرانسه که اقتصادشان دوباره در حال رشد است، درگیر رکود اقتصادی است.

7مشترک- انگلیس

ضریب جینی: 36
مقدار درآمد سالیانه (2007): 2772 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :2.1 ثروتمندترین 10٪ : 28.5
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین:13.8
بر اساس گزارش انستیتوی مطالعات مالی، میانگین درآمد ملی با در نظر گرفتم میزان تورم، بین سال‌های 2004 تا 2008 رشد 0.5 درصدی داشته است. در همین حال این میزان برای 90٪ دارای بیشترین درآمد در همین بازه زمانی 1.2٪ بوده‌است. دلیل این مساله درآمدها و پاداش‌های کلان در بخش خدمات، پیش از بحران اخیر است.


9- استرالیا

ضریب جینی: 35.5
مقدار درآمد سالیانه (2007): 821 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :2 ثروتمندترین 10٪ : 25.5
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 12.5
هنگامی‌که اقتصادهای پیشرفته در دیگر نقاط دنیا دچار رکود ‌شدند، خوشبختی به سراغ استرالیا رفت و این کشور خود را به دلیل تامین منابعش توسط چین، بسیار خوش‌شانس بوده‌است. این ماه، بانک مرکزی استرالیا با افزایش سود بانکی خود، این کشور را تبدیل به رهبری در میان کشورهایی کرد که از درآمدهای بدون زحمت و آسان خود را رها کرده‌اند.

10مشترک- ایرلند

ضریب جینی: 34.3
مقدار درآمد سالیانه (2007): 259 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :2.9 ثروتمندترین 10٪ : 27.2
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 9.4
جدا از مقایسه این کشور با "ببرهای اقتصادی آسیایی" کارگران ایرلندی به شدت از رکود اقتصادی رنج می‌برند. آمار بیکاری در ماه آگوست به 12.5 درصد رسید که بعد از اسپانیا بالاترین میزان بیکاری را در اتحادیه اروپا دارد.

10مشترک- یونان

ضریب جینی: 34.4
مقدار درآمد سالیانه (2007): 313.4 میلیارد دلار آمریکا
سهم مردم از هزینه‌ها و درآمدها:
فقیرترین 10٪ :2.5 ثروتمندترین 10٪ : 26
اختلاف مقدار سهم از درآمد ناخالص در 10٪ بالا به 10٪ پایین: 10.2
جرج پپاندروس نخست‌وزیر تازه منتخب دولت با قوانین سرسختانه‌ای از سوی اتحادیه اروپا مواجه شده‌است، که یونان را به دلیل کسر بوجه 6درصدی از سود ناخالص ملی مورد سرزنش قرار داده‌است. پروژه‌های IMF تحلیل رشد اقتصادی امسال این کشور را تا 8 درصد عنوان کرد.
منبع خبر: Business Week
نوشته شده در تاريخ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ توسط بانکی |
معاون وزير اقتصاد در گفت وگو با فارس خبر داد:
افزايش 15 درصدي ضرايب حقوقي كاركنان بانكها امروز ابلاغ شد

خبرگزاري فارس: معاون بانك، بيمه و شركتهاي دولتي وزارت اقتصاد خبر داد: افزايش علي الحساب 15 درصدي ضرايب حقوقي كاركنان بانكها امروز به بانكهاي دولتي ابلاغ شد.


سيد حميد پور محمدي در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: با توافقي كه بين معاونت نيروي انساني رياست جمهوري و معاونت بانك، بيمه و شركتهاي دولتي وزير امور اقتصادي و دارايي صورت گرفت، افزايش 15 درصدي ضرايب حقوقي كاركنان بانكهاي دولتي به صورت علي الحساب تصويب و امروز به اين بانكها ابلاغ شد.
وي با بيان اينكه مابه التفاوت اين افزايش حقوق از ابتداي سالجاري اعمال مي شود افزود: ضرايب حقوقي كاركنان بانكها در سال 88 ، چندي پيش 9 درصد افزايش يافت كه با 6 درصد افزايش اخير تا كنون حقوق اين كاركنان در سال جاري به صورت علي الحساب 15 درصد افزايش يافته است.
پورمحمدي يادآور شد: در تلاش هستيم تا ضرايب حقوقي كاركنان بانكها را مبتني بر قانون مديريت خدمات كشوري افزايش دهيم.
به گزارش خبرگزاري فارس، براساس قانون مديريت خدمات كشوري، افزايش حقوق كاركنان دولت از جمله كاركنان بانكها، متناسب با نرخ تورم است.
انتهاي پيام/

نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
مریم سلیمی
کارکنان بانکها با گذشت حدود یکسال از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری، نسبت به عدم افزایش حقوق خود متناسب با نرخ تورم، ناخرسند هستند.
وقتی کسی می گوید که کارمند بانک هستم، همه این عبارت تکراری را در جوابش می گویند: «تو که مرفه بی دردی و ... ».
کارمند بانک بودن در این دوره و زمانه ، آواز دهلی بیش نیست که تنها باید آن را از دور شنید. کارکنان بانکها با گذشت یکسال از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری، نسبت به عدم افزایش حقوق خود متناسب با نرخ تورم، ناخرسند هستند و بر این باورند که بیش از این صورتهایشان در برابر نرخ تورم، به سیلی سرخ نمی شود.

• قانون یکساله ای که جدی گرفته نمی شود
براساس قانون مدیریت خدمات کشوری که در 128 ماده و 106 تبصره در مجلس به تصویب رسیده و در 18 مهر همان سال به تائید شورای نگهبان رسیده و بالاخره در 25 مهر 86 از سوی رئیس مجلس به دولت ابلاغ شده، بانکها جزو دستگاههایی محسوب می شوند که قانون مذکور آنها را در بین دستگاههای اجرایی رده بندی می کند.
این قانون با این هدف تدوین و برای مدت 5 سال به شکل آزمایشی قابلیت اجرایی یافته که نوعی هماهنگی در فرآیند استخدام، حقوق و مزایا، ارزیابی عملکرد و .... در بین مشمولان این قانون ایجاد کند.
براساس همین قانون و مبتنی بر نظر نمایندگان مجلس، هرگونه افزایشی در حقوق کارکنان دولت باید به شکلی هماهنگ و متناسب با نرخ تورم صورت گیرد.
قانون مدیریت خدمات کشوری که از ابتدای سال 88 عملا امکان اجرایی شدن یافته، هنوز نگاه هماهنگ خود را اعمال نکرده، چرا که برخی اعتراضات کارکنان بانکها در خصوص عدم افرایش حقوقشان متناسب با روح کلی حاکم بر این قانون، نشان از این حقیقت دارد.
آنچه از افزایش حقوق کارکنان بانکها تا کنون اعمال شده، افزایش 9 درصدی ضرایب حقوقی (آنهم به صورت علی الحساب) است که این نرخ با نرخ تورم در اسفند 87 که حدود 4/25 درصد بوده است، 4/16 درصد اختلاف دارد.
همین اختلاف نرخ، اعتراضاتی را در پی داشت که اولین اعتراضات رسمی آن، در اواخر مردادماه 88 آنهم پس از 5 ماه انتظار بی حاصل از سوی دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانکها صورت گرفت.

* افزایش سریعتر حقوق کارکنان بانکها
در 27 مرداد 88، ابراهیم حکیم فعال دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانکها به نمایندگی از کارکنان بانکهای دولت از مسئولان خواست تا برای افزایش منطقی حقوق کارکنان بانکها سریعتر تصمیم گیری کنند.
وی با بیان اینکه کارکنان دولت در سال جاری با توجه به دستور صریح رئیس جمهور مبنی بر اجرایی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری امیدوار به اعمال افزایش 25 درصدی حقوق خود بر اساس ماده 154 بودند، به این مساله اعتراض کرد که طی سالهای اخیر نیز هیچ سالی کارکنان بانکها شاهد افزایش حقوق خود متناسب با نرخ تورم نبودند.
وی افزایش 9 درصدی حقوق کارکنان بانکها را مخالف نص صریح قانون برنامه چهارم مبنی بر افزایش حقوق کارکنان دولت بر مبنای افزایش نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی دانست.
دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانک‌ها با اشاره به شرایط سخت کاری کارکنان بانکها، تفاوت و تبعیضهای موجود بین دستمزدهای کارکنان بانکهای دولتی و خصوصی و ... بر لزوم افزایش حقوق کارکنان بانکها و بر اینکه مظلومیت و عدم اعتراض کارکنان بانکها نباید باعث بی‌توجهی و فراموشی آنان توسط مسئولان و دست اندرکاران شود، تاکید کرد.

* گلایه نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی
با گذر یک هفته از اولین اعتراض، وقتی دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانکها پاسخی مستدل برای اعتراضات همکاران بانکی اش نیافت، این بار نامه ای خطاب به رئیس کل بانک مرکزی نوشت و خطاب به بهمنی، از بی توجهی مسئولان نسبت به عدم افزایش قانونی حقوق کارکنان بانکها داد سخن برآورد.
وی در نامه اش شرایط وضعیت حقوقی کارکنان بانکهای دولتی را چنین ترسیم کرد که بیش از نیمی از پرسنل اغلب بانکها کمتر از رقم حداقل حقوق اعلام شده از سوی دولت 290 هزار تومان دریافت می‌ کنند که خود نشان دهنده پایین بودن حقوق کارکنان بانکها است.
دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانک‌ها با اشاره به سوابق سی ساله بهمنی در یکی از بانکهای دولتی و درک شرایط کارکنان بانکها، در نامه خود تاکید کرد: به منظور حل مشکل معیشتی کارکنان نجیب و صبور سیستم بانکی، نهایت تلاش خود را مبذول فرمایید تا بدون هیچگونه هزینه مادی و معنوی موضوع افزایش ضریب حقوق کارکنان مطرح در شورای هماهنگی بانکها خصوصی تصویب و ابلاغ شود.

* نامه شورای هماهنگی کانون بازنشستگان به رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانکها
با یک روز فاصله از نامه دبیرکل مجمع اسلامی کارکنان بانکها، این بار بازنشستگان بانکی با شاغلان هم صدا شدند، به طوری که شورای هماهنگی کانون بازنشستگان بانکها در نامه ای خطاب به خاوری مدیرعامل بانک ملی و رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانکها، خواستار تصمیم گیری سریعتر در خصوص حقوق بانکی ها شد.
در این نامه که در 3 شهریور در رسانه ها به انتشار رسید، خطاب به خاوری آمده است: با عنایت به وضعیت معیشتی کارکنان بانکها اعم از شاغل و بازنشسته، علی رغم اینکه کلیه سازمانهای کشوری و لشگری نسبت به ترمیم حقوق کارکنان خود اقدام نموده اند ولی تاکنون با وجود مکاتبات مکرر نسبت به ترمیم حقوق کارکنان بانکهای دولتی و بازنشستگان سیستم بانکی اقدامی صورت نپذیرفته است.
این شورا در نامه اش از رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانکها خواست تا مدیران عامل بانکها و مراجع تصمیم‌گیرنده، موضوع افزایش حقوق کارکنان سیستم بانکی را حداقل معادل نرخ پیشنهادی (برابر با 25.7 درصد) تصویب و به مرحله اجرا بگذارند.

* بی‌‌توجهی به رای دیوان عدالت اداری درباره افزایش حقوق کارکنان بانکها
بنابراین گزارش، چندی پس از نامه های مذکور، دبیر مجمع اسلامی کارکنان بانکها از نتایج تلاشهای این مجمع خبر داد و گفت: ماههاست که از مراجع مختلف پیگیر افزایش حقوق کارکنان بانک‌ها هستیم، اما متاسفانه علیرغم صدور رای دیوان عدالت اداری تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.
وی با اشاره به نامه ارسالی این مجمع به وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص وضعیت حقوق کارکنان بانکها، از برخی اختلاف در وضعیت دستمزدها سخن گفت و با اشاره به افزایش 20 تا 25 درصدی حقوق بانک‌های خصوصی و بانک‌هایی که سهامشان به تازگی واگذار شده، اظهار داشت: عدم تصمیم‌گیری منطقی و صحیح مسئولان امر باعث شده تا نوعی دو دستگی بین بانک‌ها بوجود آید و کارکنان بانک‌های دولتی دچار ناامیدی و یاس شوند.
حکیم فعال، با اشاره به تاکید ریاست جمهوری بر پرداخت و تامین اعتبار تمام و کمال حقوق کارکنان دولت و افزایش‌های امسال گله کرد: مسئولان ذیربط کمبود اعتبار و عدم در نظر گرفتن منابع لازم در بودجه سال 88 را بهانه عدم افزایش قانونی حقوق کارکنان بانکها اعلام می‌کنند. حال آنکه جای تامل دارد چگونه تنها افزایش حقوق کارکنان بانک‌ها بدون اعتبار مانده و در بودجه مدنظر قرار نگرفته است.

* دولت ملزم به افزایش حقوق کارمندان و کارگران متناسب با نرخ تورم
به گزارش خبرنگار فارس، مصادف با سخنان دبیر مجمع اسلامی کارکنان بانکها، سید محمد موسوی بجنوردی در بیستمین همایش بانکداری اسلامی با بیان اینکه طبق ماده 125 که در مجلس به تصویب رسیده، دولت ملزم به افزایش حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران متناسب با نرخ تورم است اعلام کرد: تخطی از مصوباتی که در مجلس و شورای نگهبان تایید می‌شود تخلف و حرام است.

* یک ماه انتظار بی حاصل و 5 دلیل برای وزیر اقتصاد
با گذر یک ماه از اولین اعتراضات رسمی، وقتی این اعتراضات راه به جایی نبرد، این بار دبیر مجمع اسلامی کارکنان بانکها نامه ای سرگشاده به حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشت و با ذکر 5 دلیل قانونی از وی خواست تا نسبت به دلایل عدم افزایش قانونی حقوق کارکنان بانکها رسیدگی کند.
وی با اشاره به حساسیت و ویژگیهای شغلی کارکنان سیستم بانکی (از قبیل ریسک بسیار بالای عملیاتی، حجم زیاد کار، احتمال بروز خطاهای انسانی بدلیل دسترسی به منابع پولی، امکان اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری، سطح بالای انتظارات و توقعات مشتریان، استرس و فشارهای جسمی و روانی، درگیری با موضوعات مالی و حقوقی، فرسودگی شغلی و....)، اختلافات موجود در وضعیت دستمزدها و ... به ارائه مستندات و ادله قانونی لازم برای افزایش حقوق کارکنان بانکها به شرح زیر پرداخت:
دلیل اول:ماده 20 آیین‌نامه استخدام نظام بانکی دولتی مصوب 1379.11.26 هیئت محترم وزیران مبنی بر اینکه، تغییر ضریب حقوق متناسب با شاخص هزینه‌ زندگی و تغییرات ضریب ریالی بخش عمومی با پیشنهاد شورای عالی بانکها و تصویب مجموع عمومی بانکها می‌باشد به صراحت بر افزایش منطقی و معقول حقوق سالانه تأکید دارد. (طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی شورای عالی بانکها منحل و اختیارات آن به هیئت مدیره بانکها تفویض گردیده است)
دلیل دوم: ماده 150 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی که مقرر می‌دارد دولت مؤظف است حقوق کلیه کارکنان و بازنشستگان دولت را طی برنامه چهارم و در ابتدای هر سال برای تمام رسته‌های شغلی متناسب با نرخ تورم افزایش دهد.
دلیل سوم: ماده 125 قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر افزایش ضریب ریالی حقوق کارکنان حداقل به اندازه نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.
دلیل چهارم: آرای شماره 1507 الی 1551 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر لزوم رعایت تناسب بین افزایش تورم و افزایش حقوق سالانه کارکنان شاغل و بازنشسته.
دلیل پنجم: مفاد تصویب‌نامه شماره 35095/ ت 39916 هـ مورخ 87.9.16 هیئت محترم وزیران مبنی بر اینکه دستگاههای مشمول مقررات استخدامی خاص کماکان تابع احکام خود در رابطه با ضرایب حقوق خواهند بود.
وی در پایان نامه اش خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار رسیدگی به دلایل افزایش حقوق کارکنان بانکها متناسب با ادله مذکور شد.

* سکوت دولتیان و پاسخ مثبت مجلسیان
در 23 شهریور در شرایطی که مجمع اسلامی کارکنان بانکها نا امیدانه به تلاش خود برای افزایش حقوق کارکنان بانکها ادامه می داند، مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه کارکنان بانکها مانند سایر دستگاههای دولتی باید مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری باشند، از این مساله خبر داد که مجلس عدم افزایش قانونی حقوق کارکنان بانکها را بررسی می کند.
وی در تاریخ مذکور اعلام کرد: چندی پیش کارمندان بانکها به مجلس مراجعه کرده و خواستار این بودند که آنها نیز مانند سایر کارمندان دولت از مزایای قانون مدیریت خدمات کشوری بهره‌مند شوند.
خباز با بیان اینکه باید فکری در مورد افزایش حقوق این قشر کرد گفت: زمانی که تمام کارمندان دولت مشمول افزایش حقوق می‌شوند،اصولی نیست که قشری مانند کارمند‌ان بانک‌ها از این قانون بی‌نصیب بمانند.
وی با ذکر این مطلب که اعتراض کارمندان بانکها به دلیل عدم افزایش حقوق کاملا درست و منطقی به حساب می‌آید زیرا نمی‌توان مجموعه‌ای را در افزایش حقوق تمام کارمندان دولتی نادیده گرفت و به طور حتم باید در این بین افراد شاغل در بانک‌ها نیز به حساب آیند اظهارداشت: اگر بخواهیم مسئولان مربوطه در اجرای وظایف خود سالم بمانند، باید شرایطی را در نظر بگیریم که کشور دچار فساد مالی در سیستم‌های مربوطه نشود.
وی گفت: اسلام نیز بر این موضوع تأکید داشته و بارها این امر را در مباحث مختلف متذکر شده و در این بین مثال سیر کردن قاضی برای جلوگیری از تخطی ضروری است؛ زیرا باید چشم قاضی از مال دنیا سیر باشد تا چشم طمع به مال دیگران نداشته باشد.
وی افزود: در بانکها به دلیل اینکه کاملا درگیر مسائل مهم اقتصادی هستند و روزانه مبلغ بسیار زیادی پول از این طریق مبادله می‌شود باید حقوق کارمندان این سیستم نیز مانند سایر کارمندان دولتی و یا حتی بیشتر در نظر گرفته شود.
به گفته خباز به دلیل اهمیت کار بانک‌ها و هم‌چنین به دلیل نادیده گرفتن کارمندان آنها در قانون مدیریت خدمات کشوری باید افزایش حقوق کارمندان بانک‌ها در سیستم بانکی لحاظ شود و این امر بسیار مناسب و لازم به حساب می‌آید.

* دستور رئیس جمهور برای افزایش حقوق کارکنان بانکها
کارکنان بانکها همچنان روزها را برای افزایش ضرایب حقوق خود می شمردند که دبیر مجمع عمومی بانکها نوید از دستور رئیس جمهور در خصوص افزایش حقوق کارکنان بانکها خبرداد و گفت : با توجه به دستور رئیس جمهوری و همچنین پیگیریهای صورت گرفته، پیش بینی ما این است که ضریب حقوق کارکنان بانکهای دولتی به منظور رفاه حال این قشر زحمتکش، متناسب با نرخ تورم افزایش یابد.
وی همچنین با اشاره به برخی ابهامات قانونی موجود در لایحه بودجه 88، از رفع این ابهامات نوید داد و گفت: در حال حاضرافزایش حقوق 9 درصد به طور علی الحساب اعمال شده و با تلاش های صورت گرفته، این ضریب متناسب با نرخ تورم افزایش خواهد یافت و مابه التفاوت آن از ابتدای سال 88 قابل پرداخت می شود.

* افزایش حقوق کارکنان بانکها همانند سایر کارکنان دولت
در حالی که کارکنان بانکها به افزایش حقوق خود متناسب با قانون مدیریت خدمات کشوری و مبتنی بر نرخ تورم 25 درصد دلخوش کرده بودند، موسی الرضا ثروتی با اشاره به محدودیت منابع دولت در بودجه 88، از موافقت مجلس برای افزایش حقوقها متناسب با موجودی منابع دولت خبرداد.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در اوایل مهر سالجاری با تاکید بر اینکه آنچه در مورد افزایش حقوق کارکنان دولت اعمال شده باید در مورد کارکنان بانکها نیز اعمال شود گفت: گرچه براساس قانون مدیریت خدمات کشوری باید افزایش حقوق کارکنان دولت متناسب با نرخ تورم 25 درصدی در پایان اسفند 87، صورت می گرفت، ولی به دلیل محدودیت منابع دولت، حقوق این کارکنان حدود 18 درصد افزایش یافت، این مساله در خصوص افزایش حقوق کارکنان بانکها نیز باید عمل شود.
وی با بیان اینکه قانون مدیریت خدمات کشوری با این هدف به تصویب رسید که برخی ناهماهنگیهای موجود در این خصوص را برطرف کند و موجبات هماهنگی های لازم را فراهم نماید گفت: در رابطه با افزایش حقوق کارکنان بانکها، دکتر بهمنی با من مکاتبه کرد که قانون خدمات کشوری در خصوص کارکنان بانکها اعمال نشده است، من هم به معاونت سرمایه انسانی رئیس جمهور نامه نوشتم و ایشان در پاسخ اعلام کردند، بانکها مادامی که دولتی هستند و اکثر سهام آنها دولتی است ، باید قانون خدمات کشوری در خصوص آنها اعمال شود.
ثروتی با اشاره به مندرجات قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: براساس این قانون، حقوق کارکنان دولت باید برابر نرخ تورم افزایش یابد ولی از آنجا که دولت با محدودیت منابع روبرو بود، مجلس قبول کرد تا میزان افزایشها در سالجاری متناسب با موجودی دولت باشد.
وی افزود: براساس بودجه سال جاری، دولت یک رقم 5 هزار میلیارد تومانی برای کارکنان و 4 هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان در نظر گرفته است.
وی افزود: با توجه به اینکه باید کلیه کارکنان دولت براساس قانون به طور هماهنگ افزایش حقوق داشته باشند، افزایش حقوق حدود 18 درصد در خصوص کارکنان بانکها نیز قابل تصور است.

* افزایش حقوق بانکی ها ، دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد
کارکنان بانکها، این روزها بیش از گذشته به اخبار حوزه بانکی توجه می کنند، هر خبر یا حتی شایعه ای در خصوص تحولات و تغییرات از تغییرات مدیریتی تا ... این امید را در آنها زنده می کند که شاید مثلا با جابجایی پورمحمدی معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد و دارایی به جای قضاوی قائم مقام بانک مرکزی، احتمال افزایش ضرایب حقوق آنها افزایش یابد.
در شرایطی قضاوی از احتمال جایگزینی پورمحمدی به جای خود سخن می گوید این نوید را به کارکنان بانکها می دهد که نسبت به افزایش حقوق خود نگران نباشند.
وی با بیان اینکه افزایش حقوق کارکنان دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد گفت: تلاش‌هایی در بانک مرکزی صورت گرفته که حقوق کارمندان بانکها مطابق سنوات گذشت افزایش پیدا کند.

* کارکنان بانکها چه می گویند؟
در شرایطی که هنوز اتفاق جدی در خصوص افزایش حقوق کارکنان بانکها صورت نگرفته، برخی کارکنان بانکها به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس چنین می گویند:

* دخلم با خرجم نمی خواند
م. رامین یکی از کارکنان بانکهای دولتی است، وی با اینکه تنها یک فرزند دارد از وضعیت حقوقی خود گله مند است و می گوید: دخلم با خرجم نمی خواند و اگر شبها مسافر کشی نکنم، قطعا شرمنده زن و بچه ام هستم.
وی به افزایش نرخ 9 درصدی حقوق خود در سال 88 اشاره می کند و می گوید: از ابتدای سال است در انتظار افزایش حقوقهای خود بودیم و بعد از این همه انتظار، تازه نرخ 9 درصد اعمال شده است، به نظر شما برای جبران این تفاوت به جز مسافرکشی چه کار دیگری می توانم بکنم.
این کارمند دلسوز بانک، از نگرانی خود در خصوص تبعات این افزایش حقوق سخن گفته و می افزاید: وضعیت بانکی ها از بقیه متفاوت است، آنها هر روز با حجم زیادی از پول سر و کار دارند، نباید وضعیت آنها را به حدی رساند که نتوان تبعات آن را جمع کرد.

* نسبت به آینده بانک نگرانم
ع. مرادی نیز با نظر همکارش موافق است، او نیز نگران تبعات فشار مالی موجود بر کارکنان بانکها است. این کارمند بانک نیز از مسئولان می خواهد تا هرچه زودتر در خصوص افزایش حقوق کارکنان بانکها اقدام جدی صورت گیرد.

* 15 درصد هم درد ما را دوا نمی کند
ر. طائری نیز از دیگر کارکنان بانکی می گویید: مسئولان تا در جایگاه یک کارمند بانک آنهم با حجم زیاد کار، مراجعه انواع مشتریان با خواسته های مختلف، محدودیت فیزیکی و روانی خاص حاکم بر شعبه و ... قرار نگیرند، شرایط آنها را درک نخواهند کرد.
وی می افزاید: با توجه به سختی کار بانکی ها، حقوق آنها باید بیش از سایر کارکنان دولت باشد ولی در عمل می بینیم که چنین نیست، حتی از آنها حقوقشان پایین تر است.
این کارمند بانک به نرخ 15 درصد اشاره می کند و می گوید: به فرض تحقق 15به نظر شما با توجه به نرخ تورم، این میزان چه دردی از ما دعوا خواهد کرد؟ تازه این اختلاف نسبت به نرخ 25 درصد آخر اسفند 87 به 10 درصد می رسد، برای جبران بقیه آن چه باید بکنیم؟
وی نیز همچون همکارانش خواستار افزایش حقوق کارکنان بانکها متناسب با نرخ تورم است.

*روزهایی که در امید به افزایش ضرایب حقوقی می گذرد
به جز نویدهایی که این روزها خاوری مدیرعامل بانک ملی و رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانکها به همکاران خود در بانک ملی و سایر کارکنان بانکها در خصوص افزایش قریب الوقوع حقوق این کارکنان می دهد، دیگر از هیچ مرجعی خبری در این خصوص نیست.
حتی اخیرا " خاوری از احتمال افزایش 15 درصدی حقوق کارکنان بانکها طی روزهای بسیار نزدیک خبر داده که همین خبر نیز این دل نگرانی را در کارکنان بانکها ایجاد کرده که چرا قانون مدیریت خدمات کشوری، در خصوص آنها همانند سایر سازمانها و واحدهای دولتی برخورد نمی کند؟
این سئوال اساسی در کارکنان بانکها ایجاد شده که چرا قانون مدیریت خدمات کشوری با یک اختلاف زمانی 7 ماهه و با یک تفاوت فاحش نسبت به نرخ تورم در خصوص آنها اعمال می شود؟

منبع خبر: فارس

نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم مهر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
رئیس اداره کل روابط عمومی تاکید کرد: مدیر عامل بانک در حال پیگیری جدی و موثر افزایش ضرایب حقوقی همکاران می باشد.

حسین دشتی با عنوان اینکه افزایش 9 درصدی ضرایب حقوقی همکاران به صورت علی الحساب است، افزود: مدیران ارشد بانک برای جلب رضایت همکاران به دنبال افزایش ضرایب به میزان مورد نظر هستند که امید است با اخذ نظر مجمع عمومی بانک و سایر مراجع تصمیم گیر، این موضوع به تایید و تصویب برسد.
وی اضافه کرد: به محض تصویب افزایش ضرایب حقوقی همکاران، ما به التفاوت مربوطه نیز به حساب ها واریز خواهد شد.
دشتی در پایان تاکید کرد: همکاران محترم بدون یأس و ناامیدی در راستای اعتلای هرچه بیشتر بانک بکوشند و مطمئن باشند مدیران ارشد بويژه مدير عامل بانک با جدیت پیگیر افزایش ضرایب حقوقی هستند .
وي افزود: خصوصي شدن بانك هاي بزرگ تجاري، فضاي رقابتي را بيش از پيش كرده است و همكاران بانك ملي در اين فضاي رقابتي با افزايش بهره وري و كارايي خود لازم است ضمن ارتقاي جايگاه بانك ملي در سيستم بانكي، پاسخگوي خوبي براي انتظارات مردم باشند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه پنجم مهر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
مجمع اسلامي كاركنان بانكها با ارسال نامه به حسيني تشريح كرد
پنج دليل قانوني براي افزايش حقوق كاركنان بانكها

خبرگزاري فارس: دبير مجمع اسلامي كاركنان بانكها با ارسال نامه اي به وزير امور اقتصادي و دارايي ضمن اشاره به عدم رعايت قانون در افزايش حقوق كاركنان بانكهاي دولتي 5 دليل قانوني خود براي اين بي توجهي را عنوان كرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در نامه ابراهيم حكيم فعال به وزير امور اقتصاد و دارايي كه رونوشت آن براي مجلس شوراي اسلامي ، سازمان بازرسي كل كشور و بانك مركزي ارسال شده آمده است: با عرض سلام و تبريك به مناسبت انتصاب مجدد و اخذ رأي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي، همانگونه كه استحضار داريد ضريب ريالي حقوقي كاركنان بانكهاي دولتي اخيراًَ با افزايش 9 درصد نسبت به سال قبل از سوي معاونت محترم امور بانكي و بيمه به كليه بانكها ابلاغ شد ، اين در حاليست كه با عنايت به مستندات قانوني موجود كه به شرح زير به استحضار مي‌رسد كاركنان سيستم بانكي انتظار داشتند پس از گذشت 6 ماه از سال ضريب مذكور متناسب با نرخ تورم حداقل صورت پذيرد.
در ادامه اين نامه آمده است: در كمال ناباوري صرفاً با افزايش 9 درصدي مواجه شديم، اما نويدي كه از سوي معاونت بيمه ، بانك و شركتهاي دولتي وزارت امور اقتصاد و دارايي در نامه ارسالي مبني بر علي‌الحساب بودن رقم مذكور و ابلاغ عدد قطعي ضريب در روزهاي آتي داده شد خوشبختانه بيانگر توجه و عنايت مسئولان ذيربط به ماهيت و سختي وظايف بانكها بود، اين مسئله موجب دلگرمي بين كاركنان گرديد.
در بخش ديگري از اين نامه تاكيد شده است: با عطف توجه به مراتب فوق و با عنايت به مستندات قانوني اميد آن مي‌رود مراتب افزايش منطقي حقوق كاركنان به زودي از سوي آن مقام محترم ابلاغ شود تا موجب ايجاد انگيزه هرچه بيشتر در بين كاركنان سيستم بانكي كه به حق از پرتلاش‌ترين كارمندان دولت مي‌باشند فراهم گردد.

*تبعيض بين بانكهاي دولتي و خصوصي انگيزه كاركنان را از بين برده است

حكيم فعال در بخش ديگري از نامه خود به عنوان دبيركل مجمع اسلامي كاركنان بانكها خطاب به وزير اموراقتصاد و دارايي آورده است:همانگونه كه عنايت دارند افزايش حقوق كاركنان بانكهاي دولتي كه اخيراً به جرگه بانكهاي خصوصي پيوسته‌اند علي‌رغم آنكه وظايف يكساني را انجام مي‌دهند موجبات بي‌انگيزگي كاركنان بانكهاي دولتي را فراهم نموده و بيم آن مي‌رود كه تبعات جبران ناپذيري را بر جاي گذارد.
جناب آقاي وزير، كاركنان بانكهاي دولتي در طول حداقل هشت سال اخير شاهد تغييرات و نوساناتي در ضريب حقوق خويش فارغ از درصد تغيير سالانه شاخصي كل بهاي كالاها و خدمات مصرفي (نرخ توده) بوده‌اند و كاهش درصد افزايش حقوق در سال‌هاي 86 و 87 نسبت به سالهاي قبل به طور مستقيم موجب كاهش انگيزه و كارآيي كاركنان زحمتكش سيستم بانكي كه بيشترين استرس و فشاركاري را در عرصه اقتصاد كشور متحمل مي‌شوند شده است، اين در حالي است كه كاركنان بانكها در مواقع و شرايط خاص همچون (سرماي زمستان، تعطيلات عيد، آلودگي هوا و...) كه همه سازمانها و ادارات تعطيل بدون هيچ چشم داشتي به منظور ارائه خدمات به مشتريان در محل كار خود حاضر مي‌شوند.
بخش ديگري از اين نامه تاكيد دارد:مزيد استحضار هم اكنون نيز علي‌رغم اين كه كاركنان ساير دستگاههاي اجرايي در ماه مبارك رمضان از ساعت 9 صبح شروع به كار مي‌نمايند ليكن كاركنان بانكهاي دولتي مؤظفند از ساعت 8 در محل كار حضور يابند.

* نيمي از كاركنان بانكهاي دولتي حقوقشان كمتر از حداقل دستمزد است

جناب آقاي حسيني وزير محترم، بررسي به عمل آمده از حقوق كاركنان بيانگر آن است كه بيش از نيمي از پرسنل اغلب بانكها حقوقي كمتر از رقم حداقل حقوق اعلام شده از سوي دولت (290 هزار تومان) دريافت مي‌نمايند كه خود نشان‌دهنده پايين بودن حقوق كاركنان بانكها است. از طرفي حساسيت و ويژگي‌هاي شغلي كاركنان سيستم بانكي (از قبيل ريسك بسيار بالاي عملياتي، حجم زياد كار، احتمال بروز خطاهاي انساني بدليل دسترسي به منابع پولي، امكان اختلاس و ارتشا و كلاهبرداري، سطح بالاي انتظارات و توقعات مشتريان، استرس و فشارهاي جسمي و رواني، درگيري با موضوعات مالي و حقوقي، فرسودگي شغلي و....) مي‌طلبد تا به وضعي معيشتي و روحي اين قشر زحمتكش توجه و عنايت خاص از سوي مسئولان مبذول شود لذا از حضرتعالي انتظار داريم در تصميم‌گيري افزايش منطقي حقوق كاركنان بانكهاي دولتي همانند ساير بانكهاي خصوصي و ديگر سازمانهاي دولتي اقدام عاجل به عمل آورند.
در ادامه اين نامه با اشاره به وظيفه قانوني مجمع اسلامي كاركنان بانكها آورده است:مجمع اسلامي كاركنان بانكها كه به موجب اساسنامه قانوني خود وظيفه حمايت از حقوق مادي و معنوي كاركنان سيستم بانكي را بعهده دارد همواره تلاش نموده تا با انعكاس و هدايت اعتراضات و انتقادها و شكوائيه‌هاي پرسنل در مسير قانوني و در چهارچوب موازين تعيين شده گام مثبتي در راه تحقق آرمانهاي دولت خدمتگزار و رئيس جمهور محترم بردارد.
بخش پاياني اين نامه به مستندات و ادله قانوني افزايش حقوق كاركنان بانكها و عدم رعايت قانون در اين خصوص علي رغم گذشت بيش از 6 اه از سال دارد اختصاص دارد.
اين مستندات عبارتند از:
دليل اول:ماده 20 آيين‌نامه استخدام نظام بانكي دولتي مصوب 1379.11.26 هيئت محترم وزيران مبني بر اينكه، تغيير ضريب حقوق متناسب با شاخص هزينه‌ زندگي و تغييرات ضريب ريالي بخش عمومي با پيشنهاد شوراي عالي بانكها و تصويب مجموع عمومي بانكها مي‌باشد به صراحت بر افزايش منطقي و معقول حقوق سالانه تأكيد دارد. (طبق مصوبه مجلس شوراي اسلامي شوراي عالي بانكها منحل و اختيارات آن به هيئت مديره بانكها تفويض گرديده است)
دليل دوم: ماده 150 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي كه مقرر مي‌دارد دولت مؤظف است حقوق كليه كاركنان و بازنشستگان دولت را طي برنامه چهارم و در ابتداي هر سال براي تمام رسته‌هاي شغلي متناسب با نرخ تورم افزايش دهد.
دليل سوم: ماده 125 قانون مديريت خدمات كشوري مبني بر افزايش ضريب ريالي حقوق كاركنان حداقل به اندازه نرخ تورم اعلام شده توسط بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران.
دليل چهارم: آراي شماره 1507 الي 1551 هيئت عمومي ديوان عدالت اداري مبني بر لزوم رعايت تناسب بين افزايش تورم و افزايش حقوق سالانه كاركنان شاغل و بازنشسته.
دليل پنجم: مفاد تصويب‌نامه شماره 35095/ ت 39916 هـ مورخ 87.9.16 هيئت محترم وزيران مبني بر اينكه دستگاههاي مشمول مقررات استخدامي خاص كماكان تابع احكام خود در رابطه با ضرايب حقوق خواهند بود.
انتهاي پيام/

 

مطلب مرتبط:

نيمي از كارمندان بانك هاي دولتي كمتر از 290 هزار تومان حقوق مي گيرند
گلايه نامه مجمع اسلامي كاركنان بانك ها از رييس كل بانك مركزي

نوشته شده در تاريخ شنبه چهارم مهر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
معاون آقاي بهمني در مصاحبه‌اي اعلام كرد كه مجمع عمومي بانك‌ها بايد تشكيل شده و در مورد نحوه اجراي قانون مديريت خدمات كشوري در آنها تصميم‌گيري شود.
عضو كميسيون برنامه و بودجه گفت: نامه‌اي درباره بانكها به دكتر عزيزي معاون توسعه انساني رئيس جمهور نوشته شد و او جواب دادكه بانكها هم مشول قانون خدمات كشوري مي شوند و اين نامه براي آقاي بهمني رئيس كل بانك مركزي نيز ارسال شد.

موسي الرضا ثروتي افزود: معاون آقاي بهمني در مصاحبه‌اي اعلام كرد كه مجمع عمومي بانك‌ها بايد تشكيل شده و در مورد نحوه اجراي قانون مديريت خدمات كشوري در آنها تصميم‌گيري شود.
منبع:سایت خبری  تحلیلی هم صدا
نوشته شده در تاريخ شنبه چهارم مهر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
کارکنان بانکها همیشه از استرس ناشی از کار رنج می برند و این دغدغه فکری و ذهنی برای به سلامت گذشتن از یک روز بی ضرر کاری را همراه خود دارند. کارکنان بانکها به سبب مواجهه با همه گروه های اجتماعی...
با توجه به هفته بانكداري اسلامي يكي از خوانندگان محترم سايت خبري همصدا مطلبي درخصوص ضريب حقوق كاركنان بانكها ارسال نموده كه به شرح ذيل تقديم خوانندگان مي شود.

بحث عدم افزایش ضرایب بانکهای دولتی و حاشیه های آن باعث شد که ، سعی کنم تا باز هم مثل سابق به وضعیت کاری خودمان و مشکلاتی که در محیط کار با انها روبرو شدیم و خواهیم شد، فکر کنم . اما حتما گلایه دبیر مجمع اسلامی کارکنان بانکها از جناب رئیس کل را شنیده اید . اینکه بعد از گذشت چند ماه از سال هنوز اقدامی در جهت افزایش حقوق کارکنان بانکهای دولتی صورت نگرفته و تازه زمزمه هایی برای افزایش تنها 9% ضرایب کارکنان بانکهای دولتی است .
امروز در بانک نگار دوستی اشاره کردند که کارکنان بانکها هم باید مثل قضات دارای حقوق و مزایای عالی باشند تا خدای نکرده تطمیع نشوند
با خودم گفتم ، ایا براستی ما به خاطر گریز از این قبیل امور خواهان افزایش حقوق و مزایا هستیم ؟؟
چه چیزی باعث می شود که غالب و شاید همه کارکنان شبکه بانکی توقع شرایط مالی و کاری بهتری دارند ؟؟

زیاده خواهی ؟ توقع نابجا ؟
من به شخصه زیاد اعتقاد به بحث جلوگیری از فساد کاری با افزایش حقوق و مزایا ندارم ؟هر چند منکر تاثیر آن هم نیستم چون دوستان و همکاران خودم شریف تر و شایسته تر از آن می دونم که این موارد تاثیر انچنانی بر سلامت کاری ایشان داشته باشد .

اگر در جایی اختلاس یا گرفتن رشوه یا فسادی شکل می گیرد ، قطعا زمینه های اخلاقی در ان میان رعایت نشده و به نظرم دلایلی که موجب انتظاراتی چون افزایش حقوق را در بین کارکنان بانکها پدید می اورد ، به شرایط کاری انها بر می گردد و در مقایسه ای که بین ایشان و اکثر ادارات دولتی دیگر خواهید داشت، نمی توانید منکر تفاوت شرایط کاری انها شد.

سال هاست که حکایت سختی و مشکلات کار در محیط بانک ها درد و دل اکثریت کارکنان بانکهاست ولی با این همه هنوز هم می توان شاهد بود که دوستان ما نسبت به شرایط کاری خود نگران و شاکی هستند.

چرا یک بار و برای همیشه تلاشی برای توجیه کارکنان برای دور کردن این شائبه یا توجیه کردن مسئولان و مدیران برای رفع این قبيل نگرانی ها صورت نمی گیرد. خوشبختانه در فضای کنونی براحتی می توان با برهان قاطع به افکار عمومی پاسخ داد ! چرا این اتفاق در مورد ما کارکنان بانکها نمی افتد؟

باور کنید گاهی شک می کنم که مبادا من دچار یک توهم و تلقین شده ام و هیچ فشاری در محیط کار و سیستم بانکی ما بر کارکنان وجود نداد!
استدالال من هم این است که اگر چنین بود ، چرا مدیرانی که بنا بر ادعای بیشترشان از همین باجه ها بر خواسته اند ، پس از نشستن بر مسند مدیریت بانکها به نوعی از وضعیت باجه نشینان غافل یا نسبت به انها بی اعتنا می شوند !
اگر هم چنین نیست چرا هیچ تغییر محسوسی در سیستم حاکم به وجود نیامده ، که موجبات نهایت رضایت مندی کارکنان را فراهم اورد!

ایا براستی هیچ نگرانی در بدنه و گروه پایین هرم سازمانی بانکهای ما وجود ندارد ؟
ایا کار بانک را نباید در زمره مشاغل سخت و زیان آور به حساب اورد ؟

ایا نباید در نقطه ای مدیریت بانکها و شبکه بانکی برای دفاع از کارکنان خود اقدام کند ؟

اگر هم واقعا مدیران ما اعتقادی به تصورات و توهم های کارکنان خود ندارند ، چرا این ذهنیت را به نوعی رفع نمی کنند ؟

گاهی اوقات از مدیریت و سیستم درون سازمانی بانکها چنان گله مند می شويم که ...
قطعا چنین برداشت و باوری در بین کارکنان بر روند بهره وری و پیشرفت سازمانی بانکها تاثیر منفی خواهد داشت ؟

ایا نباید برای گریز از این هزینه ها اقدام کرد ؟

اما نکاتی که از نگرانی های کارکنان بانکها می توان ذکر کرد :
ساعت شروع و پایان کار بانکها در مقایسه با سایر ادرات و سازمانها
نقش محوری بانکها در اقتصاد کشور ، خصوصا در شرایط حاکم جهانی چند سال گذشته در تقابل با ایران که تلاش تاثیر گذار و تایین کننده این سیستم موجب گذر کشور و دولت از شرایط حاکم شد
غیر قابل قیاس بودن ساعات کار مفید کارکنان بانکها با بیشتر ادارات و سازمانها
سختی و مشقت کارهایی از قبیل تحویلداری و تعهدهایی که در بانکها برای مسولین شعب پدید می اید ..
حضور همیشگی کارکنان بانکها در همه شرایط جوی و مناسبتی و حتی بحرانهای اجتماعی و سیاسی ..
فرسایش شدید جسمی و ذهنی کارکنان بانکها در دوره اشتغال و بعد آن ..
شغل و حرفه‌اي که في‌نفسه اضطراب‌آور و تنش‌آفرين براي هر انسان است كه علاوه بر همه اين دشواري‌ها، كمبود فضاي كاري و امكانات رفاهي موجود بانك‌ها را نیز می توان اشاره کرد .
خطراتی که متوجه کارکنان بانکها می باشد : از قبل چک های جعلی و تقلبی ، کسر صندوق ، سرقت و ...
عدم استفاده از مزایای شغلی از قبیل مرخصی های ساعتی و روزانه به بهانه های مختلف ..
در حالی که کارمفید انجام شده توسط کارکنان بخش اداری کشور کمتر از دوساعت در روز ارزیابی می شود ساعت کارمفيد روزانه انجام شده توسط کارکنان بانکها بیش از 6 ساعت در روز است
تسلط بیش از حد مشتریان به واسطه نیاز بانکها به مشتری که خود موجب فشارهایی روحی مضاعفی بر کارکنان بانکها می شود .
کارکنان بانکها همیشه از استرس ناشی از کار رنج می برند و این دغدغه فکری و ذهنی برای به سلامت گذشتن از یک روز بی ضرر کاری را همراه خود دارند .
کارکنان بانکها به سبب مواجهه با همه گروه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی در جامعه باید از یک ظرافت و اگاهی در نوع برخورد و به تعبیری دارای یک بینش رفتاری مبتنی بر روانشناسی افراد باشند تا بتوانند از تقابل با همه قشرها سربلند از اصل تکریم ارباب رجوع گذر کنند .
و ...

اما دلایلی که می توان بر عدم اراده مسئولین برای بهبود وضعیت فعلی بیان کرد :

حتما چند روز قبل تیتر بعضی از خبرگزاری ها و جراید را در مورد سخنان یک عزیز دل در خطبه نماز جمعه در مورد بانکها شنیده اید ؟ اینکه بانکها کمر مردم را شکسته اند !؟
باور کنید چنین ذهنیتی هم در تصمیم گیری عزیزانی که تصمیمات جامع را در قبال کارکنان بانکها یا فراتر از این در مورد شبکه بانکی اتخاذ می کنند ، می توان اشاره کرد .

دیدگاهی که نظام بانکی فعلی کشور را ربوی می داند ، بیش از هر زمان ممکن تاثیر گذار است و به نوعی می توان نقش انها را در امورات شبکه بانکی مشاهده نمود !

البته ناگفته نماند که گاها ایستادگی شبکه بانکی در مقابل بعضی دستورات دولت در چند سال گذشته ، موجب شده است که یک جبهه برای تغییر مدیريت و سیستم مدیریت نظام بانکی بیشتر از همیشه همسو با تفکر مقابل شکل گرفته است .

یک تصوری در بین عموم مردم وجود دارد که کارکنان بانکها حقوق میلیونی دریافت می کنند و در رفاه کامل هستند . اما به واقع ميزان حقوق و مزايايي دريافتي كاركنان سيستم بانكي از بسياري از دستگاههاي دولتي پايين تر است .
به طور مثال چند روز قبل دوستی می گفت : شنیدم به کارکنان بعضی بانکها چند میلیون تومان به خاطر افزایش حقوق دادند (وام ضروری)

در ماه قبل یک کارشناس در یکی از سایتها فرموده بودند که دولت نباید در صورت تایید افزایش 25% درصدی کارکنان بانکها به مانند کارمندان دولت ، به یکباره این ضرایب را اعمال نماید ؟ حالا چرا ؟ چون همیشه افزایش حقوق گروه از کارکنان دولت باعث افزایش فزاینده تورم می شود ؟!

یا شاید یادتان باشد نماینده محترم مجلس در ایام ماضی باز هم فرموده بودند که کارایی کارکنان بانکها به نسبت سایر ادارات پایین است ؟ اون هم کمتر از یک ساعت در روز !

یاد داستان فیلم سیب ممنوعه می افتم که چه طور تصویری از یک کارمند بانک نمایش داده بود ؟
براستی ایا اگر این نقش و شخصیت برای یک مامور انتظامی یا یک معلم یا پرستار بود ، زمین و زمان را به هم نمی دوختند که چرا به صنف کاری ما جسارت و گستاخی نموده ید ؟
یادم نمی اید که هیچ بازخوردی از این فیلم در سیستم بانکی مشاهده کرده باشیم ؟!
چرا باید ما کارکنان باید همیشه از مدیریت سازمانی و البته فرا سازمانی خود اسیب پذیر باشیم ؟
اما ...
سالها قبل در مطلبی می خواندم که اقای احمدی نژاد در جایی از رسیدگی به امور کارکنان بانکها سخن گفته بودند و شرایط سخت و مشقت آور کارکنان بانکها را تایید کرده بودند ، اما افسوس که این امیدواری هم ...

بیش از گذشته ضرورت حضور و شکل گیری جریانی که بتواند از حقوق و خواسته های کارکنان بانکها در مجامع تصمیم گیری نظام حمايت و دفاع نماید ، احساس می شود . باید تلاش کرد تا خود کارکنان بانکها نیز نقشی موثر در بهبود شرایط کاری خود داشته باشند .
امید ان داریم که مسئولین مربوطه با نگاه کارشناسی و واقع بینانه و منصفانه به بررسی شرایط کاری کارکنان بانکها اقدام کنند و در نهایت تلاشی مضاعف را در جهت رضایت مندی کارکنان شبکه بانکی بکار گیرند .

همگی تایید خواهند نمود که رضایت مندی کارکنان یعنی رضایت مندی مشتریان ، بهره وری بیشتر ، سلامت کاری بالاتر و در انتها سود اوری بیشتر ...
به امید انکه بیشتر از همیشه به این سرمایه عظیم و به تعبیری به مشتریان اولیه و همیشگی شبکه بانکی بیش از پیش عنایت و توجه شود در احقاق حقوق این عزیزان کوتاهی صورت نگیرد .
به امید روزهایی بهتر ، همگی شاد و سعادتمند باشید.
نويسنده :مهدي صمدي
منبع:سایت خبری تحلیلی هم صدا
نوشته شده در تاريخ شنبه چهارم مهر ۱۳۸۸ توسط بانکی |

ایران اکونومیست: مخبر كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اين كه كارمندان بانك‌ها نيز مانند ساير دستگاه‌هاي دولتي بايد مشمول قانون مديريت خدمات كشوري شوند، گفت: افزايش حقوق كارمندان بانك‌ها متناسب با نرخ تورم ضروري است.
محمدرضا خباز در گفت‌وگو با «توانا»، در خصوص ضرورت افزايش حقوق كارمندان بانك‌ها مانند ساير ارگان‌هاي دولتي اظهار داشت: چندي پيش كارمندان بانكها به مجلس مراجعه كرده و خواستار اين بودند كه آنها نيز مانند ساير كارمندان دولت از مزاياي قانون مديريت خدمات كشوري بهره‌مند شوند.
وي افزود: به دليل اين كه كارمندان بانكها شامل قانون مذكور نشده و به نوعي در اين بين ناديده گرفته‌ شده‌اند، بايد فكري در مورد افزايش حقوق اين قشر شود.
به گفته اين عضو كميسيون اقتصادي، زماني كه تمام كارمندان دولت مشمول افزايش حقوق مي‌شوند،اصولي نيست كه قشري مانند كارمند‌ان بانك‌ها از اين قانون بي‌نصيب بمانند.
خباز با اشاره به دو نوع پرداخت حقوق در كشور گفت: اين پرداختها به شركت‌هاي دولتي مانند شركت نفت، فولاد، مخابرات و ساير شركت‌هاي درآمدزا كه درآمدهاي بالايي داشتند تقسيم مي‌شوند و مجموعه‌اي ديگر در اين بين كارمندان دولتي بودند كه با قانون مديريت خدمات كشوري شامل افزايش حقوق شده‌اند.
وي ضمن تأكيد مجدد بر اين كه كارمندان بانك‌ها در قانون مديريت خدمات كشوري ناديده گرفته شده‌اند، تصريح كرد: اعتراض كارمندان بانكها به دليل عدم افزايش حقوق كاملا درست و منطقي به حساب مي‌آيد زيرا نمي‌توان مجموعه‌اي را در افزايش حقوق تمام كارمندان دولتي ناديده گرفت و به طور حتم بايد در اين بين افراد شاغل در بانك‌ها نيز به حساب آيند.
اين عضو كميسيون اقتصادي تصريح كرد:‌ اگر بخواهيم مسئولان مربوطه در اجراي وظايف خود سالم بمانند، بايد شرايطي را در نظر بگيريم كه كشور دچار فساد مالي در سيستم‌هاي مربوطه نشود.
وي گفت: اسلام نيز بر اين موضوع تأكيد داشته و بارها اين امر را در مباحث مختلف متذكر شده و در اين بين مثال سير كردن قاضي براي جلوگيري از تخطي ضروري است؛ زيرا بايد چشم قاضي از مال دنيا سير باشد تا چشم طمع به مال ديگران نداشته باشد.
وي افزود: در بانكها به دليل اينكه كاملا درگير مسائل مهم اقتصادي هستند و روزانه مبلغ بسيار زيادي پول از اين طريق مبادله مي‌شود بايد حقوق كارمندان اين سيستم نيز مانند ساير كارمندان دولتي و يا حتي بيشتر در نظر گرفته شود.
به گفته خباز به دليل اهميت كار بانك‌ها و هم‌چنين به دليل ناديده گرفتن كارمندان آنها در قانون مديريت خدمات كشوري بايد افزايش حقوق كارمندان بانك‌ها در سيستم بانكي لحاظ شود و اين امر بسيار مناسب و لازم به حساب مي‌آيد.
به گزارش فارس دبير مجمع اسلامي كاركنان بانكها با ارسال نامه‌اي به وزير امور اقتصادي و دارايي ضمن اشاره به عدم رعايت قانون در افزايش حقوق كاركنان بانكهاي دولتي 5 دليل قانوني خود براي اين بي توجهي را عنوان كرد.
در نامه ابراهيم حكيم فعال به وزير امور اقتصاد و دارايي كه رونوشت آن براي مجلس شوراي اسلامي ، سازمان بازرسي كل كشور و بانك مركزي ارسال شده آمده است: با عرض سلام و تبريك به مناسبت انتصاب مجدد و اخذ رأي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي، همانگونه كه استحضار داريد ضريب ريالي حقوقي كاركنان بانكهاي دولتي اخيراًَ با افزايش 9 درصد نسبت به سال قبل از سوي معاونت محترم امور بانكي و بيمه به كليه بانكها ابلاغ شد ، اين در حاليست كه با عنايت به مستندات قانوني موجود كه به شرح زير به استحضار مي‌رسد كاركنان سيستم بانكي انتظار داشتند پس از گذشت 6 ماه از سال ضريب مذكور متناسب با نرخ تورم حداقل صورت پذيرد.
در ادامه اين نامه آمده است: در كمال ناباوري صرفاً با افزايش 9 درصدي مواجه شديم، اما نويدي كه از سوي معاونت بيمه ، بانك و شركتهاي دولتي وزارت امور اقتصاد و دارايي در نامه ارسالي مبني بر علي‌الحساب بودن رقم مذكور و ابلاغ عدد قطعي ضريب در روزهاي آتي داده شد خوشبختانه بيانگر توجه و عنايت مسئولان ذيربط به ماهيت و سختي وظايف بانكها بود، اين مسئله موجب دلگرمي بين كاركنان گرديد.
در بخش ديگري از اين نامه تاكيد شده است: با عطف توجه به مراتب فوق و با عنايت به مستندات قانوني اميد آن مي‌رود مراتب افزايش منطقي حقوق كاركنان به زودي از سوي آن مقام محترم ابلاغ شود تا موجب ايجاد انگيزه هرچه بيشتر در بين كاركنان سيستم بانكي كه به حق از پرتلاش‌ترين كارمندان دولت مي‌باشند فراهم گردد.

نوشته شده در تاريخ شنبه چهارم مهر ۱۳۸۸ توسط بانکی |
تیتر اول نقل است پیری فرزانه با موئی سپید (عمو نوروز) در لحظۀ تحویل سال نو بر خانۀ مردمان گذر می کند و عطر بهار می افشاند. چون سال تحویل شود آرزوهای نیک مردم را به خاطر می سپارد. پس هر گاه در لحظۀ تحویل سال نو خنکی ملایم نسیمی را بر گونۀ خود احساس کردید، بدانید و آگاه باشید که آن پیر فرزانه به دیدارتان آمده است. مقدمش را گرامی دارید که مهمانی بس عزیز است زیرا سال نو را چون هدیه ای بس گرانقدر به شما ارزانی می کند.
در هزارتوی تاریخ ایران که فرو می روی سرگشته می مانی از شگفتی های سرگذشتش، چگونه می توان بر سر چهارراه پیوندی خاور و باختر جهان باستان بود و از چهارسو در برابر یورش دشمنان ایستاد و همزمان از درون جوشید و جوانه زد و شکوفایی تمدن خویش را به رخ کشید و رشک همگنان را بر انگیخت.
چگونه می توان بر آن سرزمین پهناور فرمانروایی کرد و در برابر دشمنان حتی یک گام واپس نکشید و در درون، همه آیین ها و دین ها را پایید.
چه داستانی دارد ایران ما که بیشه شیران دلیر تاریخ است. هر گوشه ای از این خاک اهورایی را که بکاوی برزن هزاران آرش و سیاوش و بابک است. دشمن که بر در بایستد، نمی مانند که اندیشه ویرانی ایران را در سر بپروراند، سر و جان می دهند مبادا که ویران شود ایران ما.
پس به پاس این تبار نازش در آغاز سال نو ایرانی و به فرخندگی نوروز جاودان از خداوند می خواهیم دل های ایرانیان را شاد بگرداند و سالی نیکو را برای همگان به ارمغان بیاورد.
آن آئین نیاکانی، آن عید باستانی، آن سرچشمه حیات، آن آئین پاک، آن روز شاد، آن عید نوروز برشما مبارک باد.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
محمدرضا حسين زاده

1-مفسران و مورخان در تفسير آياتي از سوره بروج آورده‌اند كه : «ذونواس» آخرين پادشاه حمير-قبيله‌اي معروف در يمن- به آئين يهود درآمد و قبيله حمير نيز از وي پيروي كرده و به دين يهود گرويدند.


بعد از مدتي به او خبر دادند كه گروهي از مردم در سرزمين  نجران- شمال يمن- هنوز به آئين مسيحي هستند. هم مسلكان و اطرافيان ذونواس او را تحريك كردند كه مردم نجران را مجبور به پذيرش آئين يهود كند. او به سوي نجران لشكركشي كرد و مردمان آنجا را جمع كرده ، اصرار نمود كه آئين يهود را پذيرا شوند. ولي آنان- مردم نجران- خودداري كرده و حاضر شدند به شهادت برسند ولي از دين خود دست نكشند.
ذونواس دستور داد خندق و گودال عظيمي كندند و هيزم در آن ريخته و آتش زدند. گروهي از مردم نجران را زنده زنده در آتش سوزاندند و گروهي را با شمشير مثله و قطعه قطعه كردند به طوريكه عدد كشته‌شدگان به بيست هزار نفر رسيد.2
2- اكنون فرزندان اصحاب اخدود بر سر كودكان، زنان و مردمان مظلوم غزه آتش سلاح‌هاي مدرن را مي‌ريزند و همان مي‌كنند كه پدرانشان بر سر مردمان سرزمين نجران آوردند. غافل از آنكه خداوند سرنوشت آنان را در قرآن كريم چنين مي‌فرمايد:
« و هلاك شدند ستمگراني كه براي سوزاندن مومنين چاله‌هايي پر از آتش مي‌ساختند. آتشي كه پر از هيزم بود. در حاليكه خودشان براي تماشاي ناله و جان دادن و سوختن مومنين بر لبه آن آتش مي‌نشستند و خود نظاره‌گر جنايتي بودند كه بر مومنين روا مي‌داشتند. در حالي‌كه هيچ تقصيري از مومنين
سراغ نداشتند بجز اينكه به خدا ايمان آورده بودند و خداوند عزيز و حميد كه آسمان‌ها و زمين از آن اوست در كمين آنهاست و محققاً اين ستمگران و همه ستمگران روزگار كه مومنين و مومنات را گرفتار مي‌كنند و از كرده خود پشيمان هم نمي‌شوند، عذاب جهنم در پيش دارند آن هم عذابي سوزاننده.»3
3- اسراي كربلا را به قصر عبيدالله بن زياد در كوفه آورده بودند. ابن زياد براي تحقير حضرت زينب (س) با طعنه گفت: كار خدا را با خاندانت چگونه ديدي ؟
حضرت زينت (س) پاسخي داد كه در حقيقت تير خلاصي بود بر قلب پليد و پلشت عبيدالله بن زياد.
فرمود: « جز زيبايي چيزي نديده‌ام. شهادت براي آنان مقدر شده بود. به سوي كشتن‌گاه خويش رفتند. به زودي خداوند آنان و تو را فراهم مي‌آورد تا در پيشگاه خداوند حجت گوييد و داوري خواهيد. نگاه كن در آن روز، پيروزي و رستگاري از آن كيست ؟ مادرت به عزايت بنشيند پسر مرجانه !»
به باور مردم مسلمان ايران و بسياري ديگر از جمله نخست وزير تركيه- رجب طيب اردوغان- آنچه كه اكنون در غزه اتفاق مي‌افتد كربلاي جديدي است و در اينجا نيز صحنه‌هاي بديع و زيبايي‌‌هاي فراواني كه حاكي از صبر و ايمان سرشار مردم است، فراوان ديده مي‌شود.
خبرنگاري از خانم جواني كه كودكي در دست دارد مي‌پرسد چه اتفاقي برسر شما آمده ؟ در پاسخ مي‌گويد : « آنان بمب بر سر ما ريختند، خانه‌مان فرو ريخت و دو تا از بچه‌هايم كشته شدند.» بعد در ادامه فقط اين كلمه را بارها و بارها تكرار مي‌كند : «الحمدالله، الحمدالله، الحمدالله و ...»
مادر ديگري كه سه پسرش شهيد شده‌اند مي‌گويد: من شش پسر داشتم، نذر كرده‌ام 5 پسر را در راه اسلام و فلسطين شهيد بدهم، هنوز دو تا از آنها مانده‌اند.
4-اما آنچه در اين ميان مايه تأسف فراوان است، همان مطلبي است كه مطبوعات خود كشورهاي عربي نوشته‌اند : « گويي سران عرب صدها بار مرده‌اند! »
و دريغ از يك جو غيرت ! دريغ !

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |
 
پايگاه مقاوت بسيج شهيد مصطفي خميني بانك ملي ايران در خصوص حملات رژيم ددمنش صهيونيسم به نوار غزه بيانيه اي بدين شرح صادر نمود.


 


  بسم الله الرحمن الرحيم


 انا لله و انا اليه راجعون
انتشار اخبار غم‌انگيز حملات وحشيانه رژيم ددمنش صهيونيسم به نوار غزه همه آزاديخواهان جهان را در حيرت و غم فرو برد.
اسرائيل در برابر ديدگان جهانيان بيش از يك ماه است كه مردم نوار غزه را در محاصره قرار داده و از رسانيدن تمام  امكانات اساسي براي زنده ماندن آنان ممانعت به عمل آورده و با تمام توان نظامي از زمين و هوا در جنگي نابرابر به مردم بي‌پناه فلسطين يورش مي‌آورد.
بيش از يك سال است كه حدود يك و نيم ميليون نفر فلسطيني، به گناه دفاع از سرزمين خود در غزه مورد هتك حرمت ، قتل‌عام و تجاوز خفاشان خون‌آشام صهيونيست قرار گرفته و مردم مظلوم غزه در گرسنگي و حصر دارويي از كمترين حقوق انساني خود محرومند و سازمان به اصطلاح شوراي امنيت به رياست آمريكاي جنايتكار بديهي‌ترين حقوق انساني مردم فلسطين را ناديده گرفته و در برابر نسل‌كشي اسرائيل سكوت مي‌كند و آنها چه عبس مي‌پندارند كه مي‌توانند مردم قهرمان فلسطين را از پيمودن راه شرف و عزتي كه انتخاب كرده‌اند منصرف كنند و صلح سراسر ذلت را به آنان تحميل نمايند... و هيهات من الذله
سكوت در اين مقطع زماني توسط مجامع بين‌المللي و سران كشورهاي اسلامي به معني تاييد عمليات ديوانه‌وار صهيونيسم در سرزمين فلسطين است. امت اسلام در برابر اين نسل‌كشي و جنايت سبعانه دم فرو نخواهد بست و تقاص خون شهدا، آوارگان ، اسيران و يتيمان غزه را خواهدگرفت.
ما نفرت و خشم خود را در قلبهايمان نسبت به اسرائيل جنايتكار افزون و محفوظ مي‌داريم و از آن نيروي متراكمي خواهيم ساخت كه دودمان اسرائيل غاصب و حاميانش را به باد دهد و از تمام سازمان‌هاي شبه نظامي كشورهاي آزاديخواه مي‌خواهيم كه از ملت مظلوم فلسطين دفاع كنند.
مسامحه كاري سازمان ملل و سازمان حقوق بشر و شوراي امنيت موجب افزايش جسارت رژيم صهيونيستي در كشتار زنان، كودكان ، سالخوردگان و بيماران بي‌پناه نوار غزه گرديده است.
از سازمان كنفرانس سران كشورهاي اسلامي انتظار داريم بدون فوت وقت ستاد بحران تشكيل و با تعيين ضرب‌العجل در ابعاد مختلف از مسلمانان مظلوم فلسطين دفاع و با كمك‌هاي معنوي و مادي و نفوذ خود در عرصه بين‌المللي ، مرهمي بر زخم‌هاي ديرينه فلسطين غيور باشند.
ماه محرم است ، ماه جوشش خون سيد و سالار آزادگان جهان در رگ‌هاي غيرت شيعيان ، و ما پيروان حضرت امام حسين (ع) آموخته‌ايم كه خون بر شمشير پيروز است و حسينيان مرگ با عزت را بر زندگي با ذلت ترجيح مي‌دهند .
بسيجيان بانك ملي در اين مقطع تاريخي بر خود فرض مي‌دانند مدافع مردم مظلوم فلسطين باشند و در كنار همه مسلمانان و آزاديخواهان جهان از تجاوز به حريم سرزمين‌هاي اسلامي تا پاي شهادت دفاع نمايند.

                                                          انك لبالمرصاد 
                                                                                               10/10/1387 
                                                                  پايگاه مقاومت بسيج شهيد مصطفي خميني بانك ملي ايران


« در همين راستا هموطنان عزيز مي‌توانند كمك‌هاي نقدي خود را به حساب شماره 99999 هلال احمر جمهوري اسلامي نزد بانك ملي شعبه مركزي از طريق شعب سراسر كشور واريز نمايند.»
 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |

بسمه تعالی

عنوان:  پیام رهبر معظم انقلاب درباره مصیبت هولناک قتل عام مردم مظلوم غزه
تاریخ:  ۱۳۸۷/۱۰/۰۸
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درباره مصیبت هولناک قتل عام مردم مظلوم غزه به دست صهیونیستهای جنایتکار، ضمن محکوم کردن شدید همدستی ننگین دولت جنایتکار بوش با صهیونیستها، سکوت و بی اعتنایی سازمانهای جهانی و برخی دولتهای عربی را زمینه ساز این جنایات خواندند و با اعلام روز دوشنبه (فردا) به عنوان عزای عمومی همه مجاهدان فلسطینی، ملتهای مسلمان و آزادیخواه، علما، روشنفکران و رسانه های جهان اسلام را به ادای مسئولیت بسیار سنگین خود در مقابله با جنایات صهیونیزم خونخوار فراخواندند.
متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
جنایت هولناك رژیم صهیونیستی در غزه و قتل‌عام صدها مرد و زن و كودك مظلوم، بار دیگر چهره‌ی خونخوار گرگهای صهیونیست را از پشت پرده‌ی تزویرِ سالهای اخیر بیرون آورد و خطر حضور این كافر حربی را در قلب سرزمینهای اُمت اسلام، به غافلان و مسامحه‌كاران گوشزد كرد. مصیبت این حادثه‌ی هولناك برای هر مسلمان بلكه برای هر انسان با وِجدان و با شرف در هر نقطه‌ی جهان بسی گران و كوبنده است، ولی مصیبت بزرگتر سكوت تشویق‌آمیز برخی دولتهای عربی و مدّعی مسلمانی است. چه مصیبتی از این بالاتر كه دولتهای مسلمان كه باید در برابر رژیم غاصب و كافر و محارب، از مردم مظلوم غزه حمایت میكردند، رفتاری پیشه كنند كه مقامات جنایتكار صهیونیست، گستاخانه آنها را هماهنگ و موافق با این فاجعه‌آفرینیِ بزرگ معرفی كنند؟
سران این كشورها چه جوابی در برابر رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله خواهند داشت؟ چه جوابی به ملتهای خود كه یقیناً عزادار این فاجعه‌اند خواهند داد؟ به یقین امروز دل مردم مصر و اردن و سایر كشورهای اسلامی از این كشتار، پس از آن محاصره‌ی طولانی غذائی و داروئی لبالب از خون است.
دولت جنایتكار بوش در واپسین روزهای حكمرانی ننگین خود با همدستی در این جنایت بزرگ، رژیم آمریكا را بیش از پیش روسیاه كرد و پرونده‌ی جرائم خود را به عنوان جنایتكار جنگی قطورتر ساخت. دولتهای اروپائی با بی‌تفاوتی و شاید همراهی خود در این فاجعه‌ی بزرگ،‌ یكبار دیگر دروغ بودن ادعاهای طرفداری از حقوق بشر را ثابت كردند و شركت خود در جبهه‌ی ضدیت با اسلام و مسلمین را نشان دادند. اكنون سئوال من از علماء و روحانیون جهان عرب و رؤسای ازهر مصر این است كه آیا هنگام آن نرسیده است كه برای اسلام و مسلمین احساس خطر كنید؟ آیا هنگام آن نرسیده است كه به واجب نهی از منكر و كلمةُ حقٍ عندَ امامٍ جائر عمل كنید؟
آیا عرصه‌ی دیگری عریان‌تر از آنچه در غزه و فلسطین در جریان است در همدستی كُفار حربی با منافقان امّت برای سركوب مسلمانان لازم است، تا شما احساس تكلیف كنید؟
سئوال من از رسانه‌ها و روشنفكران جهان اسلام و بویژه جهان عرب آن است كه تا چه هنگام به مسئولیت رسانه‌ئی و روشنفكری خود بی‌تفاوت خواهید ماند؟ آیا سازمانهای حقوق بشرِ رسوای غرب و شورای باصطلاح امنیت سازمان ملل بیش از این هم ممكن است رسوا شوند؟
همه‌ی مجاهدان فلسطین و همه‌ی مؤمنان دنیای اسلام به هر نحو ممكن موظف به دفاع از زنان و كودكان و مردم بی‌دفاع غزه‌اند و هر كس در این دفاع‌ مشروع و مقدس كشته شود شهید است و امید آن خواهد داشت كه در صف شهدای بدر و اُحد در محضر رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ محشور شود.
سازمان كنفرانس اسلامی باید در این شرائط حساس به وظیفه‌ی تاریخی خود عمل كند و جبهه‌ی یكپارچه‌ئی به دور از ملاحظه‌كاری و انفعال، در برابر رژیم صهیونیستی تشكیل دهد. باید رژیم صهیونیستی به وسیله‌ی دولتهای مسلمان مجازات شود. سران آن رژیم غاصب باید به جرم این جنایت و نیز محاصره‌ی طولانی مدّت، شخصاً محاكمه و مجازات شوند.
ملّتهای مسلمان میتوانند با عزّم راسخ خود این مطالبات را تحقّق بخشند و وظیفه‌ی سیاستمداران و علما و روشنفكران در این بُرهه بسی سنگین‌تر از دیگران است.
اینجانب به مناسبت فاجعه‌ی غزه روز دوشنبه را عزای عمومی اعلام میكنم و مسئولان كشور را به ادای وظائف خود در این حادثه‌ی غم‌انگیز فرا میخوانم.
وَ سَیعلَمُ ‌الذین ظَلَموا اَیّ مُنقلبٍ یَنقلبون.
سيّدعلي‌ خامنه‌اي
8/دی/1387
29/ذی‌الحجة‌الحرام/1429پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

[www.Leader.ir]
نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |
امروز دومین سالگشت ثبت وبلاگ بانکی است . ضمن قدر دانی از همه عزیزانی که از این وبلاگ بازدید نموده اند بر خود لازم دانستم که گزارشی از عملکرد این وبلاگ خدمت شما دوستان ارائه کنم :

تعداد کل بازدیدها از آغاز 30035  بازدید بوده است و بطور میانگین از این وبلاگ 43 بار در روز بازدید بعمل آمده است . بیشترین بازدید از این وبلاگ در روزهای یکشنبه صورت گرفته. و پراکندگی بازدیدکنندگان از نظر جغرافیائی عبارت است از :

 

 25520 نفر  28008 مرتبه  ایران  

  548 نفر  584 مرتبه  آمریکا  

  297 نفر  322 مرتبه  آلمان  

  220 نفر  238 مرتبه  انگلستان  

  197 نفر  219 مرتبه  کویت  

  107 نفر  110 مرتبه  امارات متحده عربی  

  62 نفر  64 مرتبه  رومانی  

  44 نفر  50 مرتبه  فرانسه  

  43 نفر  43 مرتبه  روسیه  

  33 نفر  35 مرتبه  کانادا  

  29 نفر  33 مرتبه  یونان  

  28 نفر  29 مرتبه  قزاقستان  

  23 نفر  23 مرتبه  فنلاند  

  23 نفر  23 مرتبه  افغانستان  

  21 نفر  21 مرتبه  مالزی  

  17 نفر  21 مرتبه  اردن  

  20 نفر  20 مرتبه  هلند  

  14 نفر  14 مرتبه  ژاپن  

  11 نفر  13 مرتبه  جمهوري چك  

  12 نفر  12 مرتبه  ترکیه  

  12 نفر  12 مرتبه  اتریش  

  11 نفر  12 مرتبه  عربستان  

  11 نفر  12 مرتبه  عراق  

  11 نفر  11 مرتبه  استرالیا  

  8 نفر  9 مرتبه  نروژ  

  8 نفر  8 مرتبه  سوئد  

  6 نفر  6 مرتبه  هند  

  5 نفر  6 مرتبه  کره  

  5 نفر  5 مرتبه  فیلیپین  

  5 نفر  5 مرتبه  هنگ کنگ  

  5 نفر  5 مرتبه  سوئیس  

  5 نفر  5 مرتبه  لبنان  

  4 نفر  4 مرتبه  موناکو  

  4 نفر  4 مرتبه  چین  

  4 نفر  4 مرتبه  بحرین  

  3 نفر  4 مرتبه  ایتالیا  

  3 نفر  3 مرتبه  بلژیک  

  3 نفر  3 مرتبه  پاکستان  

  3 نفر  3 مرتبه  لیبی  

  2 نفر  3 مرتبه  فلسطین اشغالی  

  2 نفر  2 مرتبه  برزیل  

  2 نفر  2 مرتبه  دانمارک  

  2 نفر  2 مرتبه  نپال  

  2 نفر  2 مرتبه  نيوزيلند  

  2 نفر  2 مرتبه  لهستان  

  1 نفر  1 مرتبه  سریلانکا  

  1 نفر  1 مرتبه  عمان  

  1 نفر  1 مرتبه  سنگاپور  

  1 نفر  1 مرتبه  اسپانیا  

  1 نفر  1 مرتبه  قبرس  

  1 نفر  1 مرتبه  ترينيداد و توباگو  

  1 نفر  1 مرتبه  یمن  

  1 نفر  1 مرتبه  مجارستان  

  1 نفر  1 مرتبه  لاتوی   

  1 نفر  1 مرتبه  مصر  

  1 نفر  1 مرتبه  مالاوی  

   1 نفر  1 مرتبه  تایوان  

  1 نفر  1 مرتبه  قطر  

  1 نفر  1 مرتبه  ارمنستان  

  1 نفر  1 مرتبه  لیتوانی  

  1 نفر  1 مرتبه  اندونزی  

  1 نفر  1 مرتبه  نیجر  

  1 نفر  1 مرتبه  آذربایجان  

  1 نفر  1 مرتبه  ایرلند  

  27416 نفر  30035 مرتبه 

 و نتیجه نظر سنجی هم اینه:
« جلب رضایت بازدیدکنندگان »
 
از بازدید این وبلاگ؟

1- خوشحالم
.
.
 183رای - 53.6%
.

2- اصلا بدردم نخورد
.
.
 129رای - 37.8%
.

3- برام فرقی نمی کنه
.
.
 29رای - 8.5%
.


عنوان نظرسنجی: جلب رضایت بازدیدکنندگان
تاريخ شروع نظرسنجی: 1385/12/9
مجموع نظرات: 341

 

 قدر دان نظرات شما هستیم .

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ توسط بانکی |
گاهی یک خبر، کوتاه یا بلند، در حافظه تاریخی یک ملت ، حک می شود. این خبرها ، اخباری متفاوت و متمایزند، ریشه درخواست ها و آرزوهای دیرینه یک ملت دارند، آرزوهایی از آن دست که به آرمانی والا و اسطوره ای تبدیل می شوند.
اینک که از فراز قله هشتادسالگی بانک ملی ایران به گذشته می نگریم ، در چشم انداز نه چندان دور تاریخ معاصر، اعلان تشکیل بانک ملی ایران دیده می شود . اعلانی که نتیجه خیزش های پی در پی مردم برای کسب استقلال اقتصادی بود.
در روزگاری که بیگانگان در این سرزمین به تاخت و تاز مشغول بودند و حاکمان بیگانه پرست به عیش و نوش روزگار می گذراندند، ملت اما بیدار بود و چشم امید به سوسوی فانوس هایی داشت که درگوشه و کنار این فلات فرو رفته در تاریکی ، نوید مهتاب و خورشید را می دادند و شعله امید و ایستادگی در برابر جور بیگانگان را در دل های مردم شعله ور نگه می داشتند.
مشروطه خواهی ، تأسیس عدالت خانه ، تحریم تنباکو، نهضت جنگل و ... بسیاری از حرکت های انقلابی و شورانگیز دیگر و... و نهضت تأسیس بانک ملی ایران از نقطه های مهم و برجسته تاریخ معاصرند که غرور، شور و شعور یک ملت را پشتوانه خویش دارند. 
  از آن روز که حاج محمد حسن امین دارالضرب یکی از صرافان بزرگ کشور، طی نامه ای زیبا و بلند بالا پیشنهاد تشکیل یک بانک ایرانی را داد، مدت 130 سال می گذرد. ارائه چنین پیشنهادی به ناصرالدین شاه بیانگر آن بود که مردم آن دوران به اهمیت بانک و بانکداری وقوف لازم را داشتند . اما حاکمان نشنیدند و پشت گوش انداختند. هشت سال پس از این پیشنهاد، «بانک جدید شرق» به عنوان نخستین بانک به مفهوم امروزی که مرکز آن در لندن بود ، بدون اخذ هیچ مجوزی از حکومت مرکزی کار خود را آغاز کرد. دوسال بعد به سال 1268 هجری خورشیدی، بانک شاهنشاهی ایران توسط «بارون جولیوس دو رویتر» با کسب امتیاز از ناصرالدین شاه تأسیس شد.
طبق امتیاز نامه اعطایی ناصرالدین شاه، اجازه انحصاری تأسیس بانک شاهنشاهی ایران به مدت شصت سال به «رویتر» داده شد . این شخص علاوه برتأسیس بانک اجازه داشت که به کارهای صنعتی و تجاری نیز بپردازد. حق انحصاری نشر اسکناس ، استخراج و بهره برداری از معادن مختلف در تمام کشور نیز به او اعطا شده بود. این بانک از پرداخت هر نوع مالیاتی در ایران، معاف بود. گرفتن چنین امتیاز بسیار مهمی در قبال پرداخت شش درصد از سود خالص بانک ( که به هر حال ازحدود 13 هزار تومان کمتر نبود) میزان تسلط بیگانگان بر ارکان اقتصادی این مرز و بوم را بخوبی نشان می دهد.
بانک شاهنشاهی ایران در واقع همان بانک جدید شرق بود که به فعالیت های خود ادامه می داد. این بانک در سال دوم فعالیت خود تمام تشکیلات بانک جدید شرق در ایران را خرید و به کار آن پایان داد.
در آن روزگار تیره و تار،ایران خوان طمع بود و مهمان خوانده و ناخوانده بسیار داشت. به سال 1269 «ژاک بولیا کف» روسی مدت 75 سال امتیاز ایجاد انجمن استقراضی ایران را از ناصرالدین شاه گرفت .
این انجمن درخدمت سیاست دولت روسیه قرار داشت. در سال 1304 اولین بانک ایرانی به نام  «بانک پهلوی قشون» راه اندازی شد که در سال 1333 «بانک سپه» نام گرفت .
و داستان سرگردانی سرمایه های  بی سامان ادامه داشت، تا اینکه با مشارکت آحاد مردم و میل روزافزون صاحب سرنوشت خویش بودن به تحقق آرزوی جمعی، امکان رخ نمایی داد.
14 اردیبهشت سال 1306، لایحه اجازه تأسیس بانک ملی ایران به تصویب مجلس ششم رسید و در شانزده آبان ماه همین سال با تصویب قانونی به دولت اجازه داده شد، تا مراتب اجرایی تأسیس بانک ملی ایران را به انجام رساند.
در 28 مرداد سال 1307 اعلان تأسیس بانک ملی به اطلاع عموم رسید و در شهریور ماه همین سال بانک ملی ایران شروع به کار کرد، تا امروز فرزندان سرزمین اسلامی ایران خاطرات خوش آن روزگار را از حافظه پدران خویش هدیه بگیرند.
و بالاخره ، در شهریور 1307 آرزوی دیرینه یک ملت جامه تحقق برتن پوشید و تجسم عینی یافت .
در بهلبشوی هجوم و تاراج بانک های بیگانه ، بانک ملی ایران با پنج شعبه در پنج نقطه کلیدی کشور و با 17 نفر کار خود را آغاز کرد، آغازی که سرآغاز برچیده شدن بساط بیگانگان پس از سالیان سال غارت منابع این کشور بود.
و بدین سان بانک ملی ایران ، با عهده دار شدن وظایف متداول بانک مرکزی مانند نشر اسکناس ، تنظیم موازنه پرداخت ها ، هدایت و مدیریت سیاست های مالی و پولی و ..... به یک بانک مادر در کشور  تبدیل شد وسرانجام در سال 1339 بانک مرکزی از بطن بانک ملی ایران متولد شد . همچنان که بسیاری از بانکهای دیگر کشور نیز فرزندان بانک ملی ایران محسوب می شوند .
اینک این بانک ملی ایران است که با صلابت تمام درخدمت هموطنان گرامی است و خدمات خود را با استفاده از 3300 شعبه در داخل ، 16 شعبه در خارج از کشور و بیش از 42 هزار نفر پرسنل مجرب و کارآزموده ارائه داده و جلب رضایت مشتریان را اصلی ترین هدف خود  می داند .
و زمان گذشت تا داشته ها به سمت خواسته های برتر میل کنند و اعتماد مردم به توانایی خویش بودکه خیزش دوباره این امت را برای بنای جامعه ای نوین و اسلامی در پی داشت.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و به بار نشستن شوق عدالت خواهی ملت مسلمان ایران، بانک ملی ایران نیز سازندگی میهن را، مسئولیتی قدسی دانست تا به ایمان و اقتدار ، حافظ اعتماد دیرینه مشتریان خویش باشدو بعنوان یک سازمان اقتصادی فعال زمینه ساز تحول در ساز و کاربانکداری مدرن ایران گردد.
وچنین بود که تمام توانایی، دانایی، سرمایه و امکانات خویش را با هدف ادای دین خویش در دفاع از کیان ایران اسلامی بکارگرفت و با آمیختن خون کارکنان شهید خود با خون دیگر شهیدان عرصه دفاع مقدس بر استحکام بیش از پیش میثاق خود با ملت شهیدپرور، مهر تأئیدی دیگر گذاشت و پس از دوران دفاع با تمام توان در خدمت سازندگان عرصه پرتکاپوی سازندگی قرار گرفت و با حمایت های مالی خویش از بزرگترین و زیر بنایی ترین طرح های اقتصادی چون آزادراه ها،کارخانه های سیمان ، پتروشیمی و ... حمایت کرد و در شکوفایی دوباره اقتصاد کشور سهمی به سزا و غیرقابل تردید  به دست آورد.
و اینک بانکدار ی الکترونیکی و اینترنتی را به پیشگاه امتی شورآفرین ، هدیه می کند که با راحتی و سرعت هرچه تمامتر به فعالیت های مالی و اقتصادی خویش بپردازند و طعم شیرین آسایش و آرامش را بچشند... و گذشته غرورآفرین ، آکنده از نشانه های بسیاری است که...
 هر بار خواسته ایم ، توانسته ایم .
اینک پس از هشتاد سال تجربه و اعتماد، عزم آن داریم که فرزند زمان خویش باشیم و با جوانی و تازگی دوچندان، صداقت و اعتماد را بر بستر سرعت و سهولت درخدمت هموطنان عزیز در آوریم.
آینده حتماً حاوی خبرهای خوشتری است.
چراکه هنگامه خیزشی دوباره است برای پیوندهای ماندگار، قول های پایدار و ایجاد فصلی تازه در ارتباطات دوسویه و انسانی نه به قصد انتفاع که با نیت خدمت در راستای چشم انداز آینده ایران اسلامی.

در هشتادمین سالروز تأسیس نماد اعتماد یک ملت
خجسته باد این میثاق خوش آهنگ و این زمزمه پرطنین که :
هرجا سخن از اعتماد است نام بانك ملي ايران مي درخشد
 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ توسط بانکی |

انجمن اسلامي كاركنان بانك ملي ايران تغيير نام خليج هميشه فارس را به نام جعلي و دروغين خليج عربي توسط كمپاني Google محكوم نموده و از كليه همكاران و ايرانيان وطن دوست دعوت مينمايد جهت ثبت اعتراض خود به آدرس زير مراجعه نمايند.

http://www.petitiononline.com/sos02082/petition-sign.html

نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۷ توسط بانکی |
تیتر اول نقل است پیری فرزانه با موئی سپید (عمو نوروز) در لحظۀ تحویل سال نو بر خانۀ مردمان گذر می کند و عطر بهار می افشاند. چون سال تحویل شود آرزوهای نیک مردم را به خاطر می سپارد. پس هر گاه در لحظۀ تحویل سال نو خنکی ملایم نسیمی را بر گونۀ خود احساس کردید، بدانید و آگاه باشید که آن پیر فرزانه به دیدارتان آمده است. مقدمش را گرامی دارید که مهمانی بس عزیز است زیرا سال نو را چون هدیه ای بس گرانقدر به شما ارزانی می کند.
در هزارتوی تاریخ ایران که فرو می روی سرگشته می مانی از شگفتی های سرگذشتش، چگونه می توان بر سر چهارراه پیوندی خاور و باختر جهان باستان بود و از چهارسو در برابر یورش دشمنان ایستاد و همزمان از درون جوشید و جوانه زد و شکوفایی تمدن خویش را به رخ کشید و رشک همگنان را بر انگیخت.


چگونه می توان بر آن سرزمین پهناور فرمانروایی کرد و در برابر دشمنان حتی یک گام واپس نکشید و در درون، همه آیین ها و دین ها را پایید.
چه داستانی دارد ایران ما که بیشه شیران دلیر تاریخ است. هر گوشه ای از این خاک اهورایی را که بکاوی برزن هزاران آرش و سیاوش و بابک است. دشمن که بر در بایستد، نمی مانند که اندیشه ویرانی ایران را در سر بپروراند، سر و جان می دهند مبادا که ویران شود ایران ما.
پس به پاس این تبار نازش در آغاز سال نو ایرانی و به فرخندگی نوروز جاودان از خداوند می خواهیم دل های ایرانیان را شاد بگرداند و سالی نیکو را برای همگان به ارمغان بیاورد.
آن آئین نیاکانی، آن عید باستانی، آن سرچشمه حیات، آن آئین پاک، آن روز شاد، آن عید نوروز برشما مبارک باد.

"بینا"

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه یکم فروردین ۱۳۸۷ توسط بانکی |
تیتر اول و اکنون حسین (ع) با همه هستی‌اش آمده است تا در محکمه تاریخ، در کنار فرات شهادت بدهد.
شهادت بدهد به سود همه مظلومان تاریخ.
شهادت بدهد به نفع محکومان این جلاد حاکم بر تاریخ.
شهادت بدهد که چگونه این جلاد ضحاک، مغز جوانان را در طول تاریخ می‌خورده است.با علی اکبر (ع) شهادت بدهد!
و شهادت بدهد که در نظام جنایت‌ و در نظامهای جنایت چگونه قهرمانان می‌مردند. با خودش شهادت بدهد!
و شهادت بدهد که در نظام حاکم بر تاریخ چگونه زنان یا اسارت را باید انتخاب می‌کردند و ملعبه حرمسراها می‌بودند یا اگر آزاد باید می‌ماندند باید قافله‌دار اسیران باشند و بازمانده شهیدان، با زینبش!
و شهادت بدهد که در نظام ظلم و جور و جنایت، جلاد جائر بر کودکان شیرخوار تاریخ نیز رحم نمی‌کرده است. با کودک شیرخوارش!


و حسین (ع) با همه هستی‌اش آمده است تا در محکمه جنایت تاریخ به‌ سود کسانی که هرگز شهادتی به سودشان نبوده است و خاموش و بی دفاع می‌مردند، شهادت بدهد.

اکنون محکمه پایان یافته است و شهادت حسین (ع) و همه عزیزانش و همه هستی‌اش با بهترین امکانی که در اختیار جز خدا هست، رسالت عظیم الهی‌اش را انجام داده است.

دوستان!

در این تشیعی که، اکنون به این شکل که می‌بینیم درآمده است و هر کس بخواهد از آن تشیع راستین جوشان بیدار کننده، سخن بگوید، پیش از دشمن، به دست دوست قربانیش می‌کنند، درسهای بزرگ و پیامهای بزرگ، و غنیمت‌های بسیار و ارزش‌های بزرگ و خدایی و سرمایه‌های عزیز و روح‌های حیات بخش به جامعه و ملت و نژاد و تاریخ نهفته است.

یکی از بهترین و حیات‌بخش‌ترین سرمایه‌هایی که در تاریخ تشیع وجود دارد، شهادت است.

ما از وقتی که، به‌گفته جلال «سنت شهادت را فراموش کرده‌ایم، و به مقبره‌داری شهیدان پرداخته‌ایم، مرگ سیاه را ناچار گردن نهاده‌ایم» و از هنگامی که به جای شیعه علی (ع) بودن و از هنگامی که به‌جای شیعه حسین (ع) بودن و شیعه زینب (س) بودن، یعنی «پیرو شهیدان بودن»، «زنان و مردان ما» عزادار شهیدان شده‌اند و بس، در عزای همیشگی مانده‌ایم!

چه هوشیارانه دگرگون کرده‌اند پیام حسین (ع) را و یاران بزرگ و عزیز و جاویدش را، پیامی که خطاب به همه انسانهاست.

این که حسین (ع) فریاد می‌زند ـ پس از این که همه عزیزانش را در خون می‌بیند و جز دشمن و کینه توز و غارتگر در برابرش نمی‌بیند ـ فریاد می‌زند که «آیا کسی هست که مرا یاری کند و انتقام کشد؟» «هل من ناصر ینصرنی؟» مگر نمی داند که کسی نیست که او را یاری کند و انتقام گیرد؟ این سؤال، ‌سؤال از تاریخ فردای بشری است و این پرسش از آینده است و از همه ماست. و این سؤال انتظار حسین (ع) را از عاشقانش بیان می‌کند و دعوت شهادت او را به همه کسانی که برای شهیدان حرمت و عظمت قایلند اعلام می‌نماید.

اما این دعوت را، این انتظار یاری از او را، این پیام حسین (ع) را ـ که «شیعه می‌خواهد» و در هر عصری و هر نسلی، شیعه می‌طلبد ما خاموش کردیم به این عنوان که به مردم گفتیم که حسین (ع) اشک می‌خواهد. ضجه می‌خواهد و دگر هیچ، پیام دیگری ندارد. مرده است و عزادار می‌خواهد، نه شاهد شهید حاضر در همه جا و همه وقت و «پیرو».

آری، این چنین به ما گفته‌اند و می‌گویند!

هر انقلابی دو چهره دارد: چهره اول: ‌خون، چهره دوم: پیام.

و شهید یعنی حاضر، کسانی که مرگ سرخ را به دست خویش به عنوان نشان دادن عشق خویش به حقیقتی که دارد می‌میرد و به عنوان تنها سلاح برای جهاد در راه ارزشهای بزرگی که دارد مسخ می‌شود انتخاب می‌کنند، شهیدند حی و حاضر و شاهد و ناظرند، نه تنها در پیشگاه خدا که در پیشگاه خلق نیز و در هر عصری و قرنی و هر زمان و زمینی.

و آنها که تن به هر ذلتی می‌دهند تا زنده بمانند، مرده‌های خاموش و پلید تاریخند، و ببینید که آیا کسانی که سخاوتمندانه با حسین (ع) به قتلگاه خویش آمده‌اند و مرگ خویش را انتخاب کرده‌اند، در حالی که صدها گریزگاه آبرومندانه برای ماندنشان بود، و صدها توجیه شرعی و دینی برای زنده ماندنشان بود، توجیه و تاویل نکرده‌اند و مرده‌اند، اینها زنده هستند؟ آیا آنها که برای ماندشان تن به ذلت و پستی رها کردن حسین (ع) و تحمل کردن یزید دادند؟ کدام هنوز زنده‌اند؟

هرکس زنده بودن را فقط در یک لش متحرک نمی‌بیند، زنده بودن و شاهد بودن حسین (ع) را با همه وجودش می‌بیند، حس می‌کند و مرگ کسانی را که به ذلت‌ها تن داده‌اند، تا زنده بمانند، می‌بیند.

آنها نشان دادند، شهید نشان می‌دهد و می‌آموزد و پیام می‌دهد که در برابر ظلم و ستم، ای کسانی که می‌پندارید: «نتوانستن از جهاد معاف می‌کند»، و ای کسانی که می‌گویید: «پیروزی بر خصم هنگامی تحقق دارد که بر خصم غلبه شود»، نه! شهید انسانی است که در عصر نتوانستن و غلبه نیافتن، با مرگ خویش بر دشمن پیروز می‌شود و اگر دشمنش را نمی‌کشد، رسوا می‌کند.

و شهید قلب تاریخ است، هم‌چنان‌که قلب به رگهای خشک اندام، خون، حیات و زندگی می‌دهد. جامعه‌ای که رو به مردن می‌رود، جامعه‌ای که فرزندانش ایمان خویش را به خویش از دست داده‌اند و جامعه‌ای که به مرگ تدریجی گرفتار است، جامعه‌ای که تسلیم را تمکین کرده است، جامعه‌ای که احساس مسؤولیت را از یاد برده است، و جامعه‌ای که اعتقاد به انسان بودن را در خود باخته است، و تاریخی که از حیات و جنبش و حرکت و زایش بازمانده است، شهید همچون قلبی، به اندام‌های خشک مرده بی‌رمق این جامعه، خون خویش را می‌رساند و بزرگ‌ترین معجزه شهادتش این است که به یک نسل،‌ ایمان جدید به خویشتن را می‌بخشد.

شهید حاضر است و همیشه جاوید.

کی غایب است؟

حسین (ع) یک درس بزرگ‌تر ازشهادتش به ما داده است و آن نیمه‌تمام گذاشتن حج و به سوی شهادت رفتن است. حجی که همه اسلافش، اجدادش، جدش و پدرش برای احیای این سنت، جهاد کردند. این حج را نیمه‌تمام می‌گذارد و شهادت را انتخاب می‌کند، مراسم حج را به پایان نمی‌برد تا به همه حج‌گزاران تاریخ، نمازگزاران تاریخ، مؤمنان به سنت ابراهیم، بیاموزد که اگر امامت نباشد، اگر رهبری نباشد، اگر هدف نباشد، اگر حسین (ع) نباشد و اگر یزید باشد، چرخیدن بر گرد خانه خدا، با خانه بت، مساوی است. در آن لحظه که حسین (ع) حج را نیمه‌تمام گذاشت و آهنگ کربلا کرد، کسانی که به طواف، هم‌چنان در غیبت حسین، ادامه دادند، مساوی هستند با کسانی که در همان حال، بر گرد کاخ سبز معاویه در طواف بودند، زیرا شهید که حاضر نیست در همه صحنه‌های حق و باطل، در همه جهادهای میان ظلم و عدل، شاهد است، حضور دارد، می‌خواهد با حضورش این پیام را به همه انسان‌ها بدهد که وقتی در صحنه نیستی، وقتی از صحنه حق و باطل زمان خویش غایبی، هرکجا که خواهی باش!

وقتی در صحنه حق و باطل نیستی، وقتی که شاهد عصر خودت و شهید حق و باطل جامعه‌ات نیستی، هرکجا که می‌خواهی باشد، چه به نماز ایستاده باشی، چه به شراب نشسته باشی، هر دو یکی است.
شهادت «حضور در صحنه حق و باطل همیشه تاریخ» است.

و غیبت؟!

آنهایی که حسین (ع) را تنها گذاشتند و از حضور و شرکت و شهادت غایب شدند، اینها همه با هم برابرند، هرسه یکی‌اند:

چه آنهایی که حسین (ع) را تنها گذاشتند تا ابزار دست یزید باشد و مزدور او، و چه آنهایی که در هوای بهشت، به کنج خلوت عبادت خزیدند و با فراغت و امنیت، حسین (ع) را تنها گذاشتند و از درد سر حق و باطل کنار کشیدند و در گوشه محراب‌ها و زاویه خانه‌ها به عبادت خدا پرداختند و چه آنهایی که مرعوب زور شدند و خاموش ماندند. زیرا در آن‌جا که حسین(ع) حضور دارد ـ و در هر قرنی و عصری حسین (ع) حضور دارد ـ هرکس که در صحنه او نیست، هرکجا که هست، یکی است، مؤمن و کافر، جانی و زاهد، یکی است. این است معنا این اصل تشیع که قبول هر عملی یعنی ارزش هر عملی به امامت و به رهبری و به ولایت بستگی دارد! اگر او نباشد، همه چیز بی‌معناست و می‌بینیم که هست.

و اکنون حسین حضور خودش را در همه عصرها و در برابر همه نسل‌ها، در همه جنگ‌ها و در همه جهادها، در همه صحنه‌های زمین و زمان اعلام کرده است، در کربلا مرده است تا در همه نسل‌ها و عصرها بعثت کند.

و تو، و من، ما باید بر مصیبت خویش بگرییم که حضور نداریم.

آری، هر انقلابی دو چهره دارد؛ خون و پیام! رسالت نخستین را حسین(ع) و یارانش امروز گزاردند، رسالت خون را، رسالت دوم، رسالت پیام است. پیام شهادت را به گوش دنیا رساندن است. زبان گویای خونهای جوشان و تن‌های خاموش، در میان مردگان متحرک بودن است. رسالت پیام از امروز عصر آغاز می‌شود. این رسالت بر دوش‌های ظریف یک زن، «زینب» (س)! ـ زنی که مردانگی در رکاب او جوانمردی آموخته است! ـ و رسالت زینب (س) دشوارتر و سنگین‌تر از رسالت برادرش.

آنهایی که گستاخی آن را دارند که مرگ خویش را انتخاب کنند، تنها به یک انتخاب بزرگ دست زده‌اند، اما کار آنها که از آن پس زنده می‌مانند دشوار است و سنگین. و زینب مانده است، کاروان اسیران در پی‌اش، وصف‌های دشمن، تا افق، در پیش راهش، و رسالت رساندن پیام برادر بر دوشش، وارد شهر می‌شود، از صحنه برمی‌گردد، آن باغهای سرخ شهادت را پشت سر گذاشته و از پیراهنش بوی گلهای سرخ به مشام می‌رسد، وارد شهر جنایت، پایتخت قدرت، پایتخت ستم و جلادی شده است، آرام، پیروز، سراپا افتخار، بر سر قدرت و قساوت، بر سر بردگان مزدور، و جلادان و بردگان استعمار و استبداد فریاد می‌زند.

*بخشی از سخنرانی دکتر علی شریعتی با عنوان حسین (ع)، وارث آدم

منبع : بینا

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۸۶ توسط بانکی |
به نام خدا

امروز ۲۶ آذر ماه مصادف است با اولین سالگرد ثبت وبلاگ بانکی . به همین مناسبت ضمن تشکر از شما خوانندگان گرامی که همواره به این وبلاگ اظهار لطف فرموده اید ،‌ خالي از فايده نديدم كه كارنامه يك ساله اين وبلاگ را خدمت شما خوانندگان ارائه دهم .

تعداد کل بازدیدها از آغاز تا این لحظه:10323 بازدید

پراکندگی و آمار بازدیدها در کشورها

8664 نفر 9582 مرتبه ایران 
  187 نفر 195 مرتبه آمریکا 
  104 نفر 115 مرتبه آلمان 
  69 نفر 83 مرتبه انگلستان 
  74 نفر 80 مرتبه کویت 
  59 نفر 62 مرتبه امارات متحده عربی 
  42 نفر 42 مرتبه رومانی 
  14 نفر 14 مرتبه ژاپن 
  13 نفر 14 مرتبه قزاقستان 
  13 نفر 13 مرتبه فرانسه 
  11 نفر 12 مرتبه یونان 
  9 نفر 9 مرتبه مالزی 
  9 نفر 9 مرتبه افغانستان 
  9 نفر 9 مرتبه کانادا 
  7 نفر 7 مرتبه روسیه 
  7 نفر 7 مرتبه سوئد 
  6 نفر 7 مرتبه جمهوري چك 
  6 نفر 6 مرتبه هلند 
  5 نفر 6 مرتبه عربستان 
  5 نفر 5 مرتبه ترکیه 
  4 نفر 4 مرتبه فیلیپین 
  3 نفر 3 مرتبه بلژیک 
  3 نفر 3 مرتبه اتریش 
  2 نفر 2 مرتبه سوئیس 
  2 نفر 2 مرتبه نروژ 
  2 نفر 2 مرتبه برزیل 
  2 نفر 2 مرتبه چین 
  2 نفر 2 مرتبه استرالیا 
  2 نفر 2 مرتبه موناکو 
  2 نفر 2 مرتبه هند 
  2 نفر 2 مرتبه دانمارک 
  2 نفر 2 مرتبه فنلاند 
  1 نفر 2 مرتبه اسرائیل - فلسطین اشغالی 
  1 نفر 2 مرتبه عراق 
  1 نفر 2 مرتبه کره 
  1 نفر 1 مرتبه سریلانکا 
  1 نفر 1 مرتبه عمان 
  1 نفر 1 مرتبه سنگاپور 
  1 نفر 1 مرتبه اسپانیا 
  1 نفر 1 مرتبه لهستان 
  1 نفر 1 مرتبه قبرس 
  1 نفر 1 مرتبه ترينيداد و توباگو 
  1 نفر 1 مرتبه یمن 
  1 نفر 1 مرتبه مجارستان 
  1 نفر 1 مرتبه هنگ کنگ 
  1 نفر 1 مرتبه لاتوی 
  1 نفر 1 مرتبه مصر 
  9356 نفر 10323 مرتبه مجموع 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در انتها با تشكر مجدد از همه شما عزيزان كه در مدت اين يك سال وبلاگ بانكي را همراهي نموديد ، از خداوند متعال آرزوي بهروزي همه شما عزيزان را دارا مي باشم .

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

چند وقت پیش داشتم رادیو جوان و گوش میدادم که گوینده رادیو جوان برنامه جونی ازاد یه اس ام اس از یه کارمند بانک رو خوند که خیلی جالب به نظرم اومد متنش این بود : میشه یه کاری کنید که تحویلداری جزو مشاغل زیان اور حساب بشه ما که داریم از بین میریم تو این نظام بانکی........به نظرم خیلی جالب بود ما که اتحادیه نداریم حداقل میتونیم از این طریق به فشار کار و .......اعتراض کنیم با اس ام اس به این شماره30000881 اگه اشتباه نکنم صبحها و بعداز ظهرها

منبع :karmand

http://www.banknegar.com/forum/viewthread.php?forum_id=9&thread_id=347&pid=954#post_954

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

مرد جواني كه نتوانسته بود مدارك لازم براي گرفتن وام بانكي را فراهم كند، با قمه و شيشه در حالي كه اعضاي خانواده‌اش، او را همراهي مي‌كردند به بانك حمله كرد.

به گزارش ايسنا، وقتي كارمند يكي از بانكهاي خيابان «شاه‌ابراهيم» قم به «مجيد» گفت‌ مداركش براي گرفتن وام كافي نيست، هرگز تصور نمي‌كرد اين مشتري عصباني واكنش خشمگيني در اين باره نشان ‌دهد.

«مجيد» كه از شدت عصبانيت برافروخته شده بود، به سرعت از بانك خارج شد، اما اين بار در حالي كه دو مرد و يك زن،‌ همراهي‌اش مي‌كردند، در اقدامي ناگهاني با قمه و شمشير به بانك حمله كرده و شيشه‌هاي آن را خرد كردند. اين چهار تن كه به نظر مي‌رسيد اعضاي يك خانواده هستند با عربده‌كشي و تهديد چاقو خواهان گرفتن وام بودند.

با ادامه يافتن اقدامات شرورانه اين افراد سرانجام ماموران كلانتري 19 شهر قم با اطلاع از لشكركشي خانوادگي به بانك، بي‌درنگ خود را به محل رسانده و در يك عمليات ضربتي هر چهار متهم كه مشغول شكاندن شيشه‌هاي بانك بودند را با كمك كارمندان همان مكان دستگير كردند.

متهمان به هويت «ماشاءاله» 18 ساله، سياوش 30 ساله، «مجيد» 25 ساله و «اشرف» 48 ساله پس از انتقال به كلانتري قم به خاطر اقدام به ارتكاب عمل خود مورد بازجويي قرار گرفتند و در اين رابطه «مجيد» در اعترافاتش به ماموران،‌ گفت: چندي پيش با ارايه مداركي از بانك خيابان شاه‌ابراهيم درخواست وام كردم، اما زماني كه براي پيگيري درخواست خود به همان محل مراجعه كردم، با اظهارات كارمند بانك مبني بر كامل نبودن مدارك مواجه شدم، به همين دليل به اتفاق خانواده و تعدادي از اقوام به بانك رفته و با شمشير و قمه، شيشه‌هاي بانك را شكانديم.

با اعترافات اين متهم، پرونده‌اي با اين موضوع تشكيل شد و تلاش پليس قم براي شناسايي و دستگيري متهمان ديگري كه در ارتكاب جرم دست داشتند، ادامه دارد.

نقل از: بازتاب

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۶ توسط بانکی |
می دونیم که از اول مهر کارت شتاسایی فقط کارت ملی است فکر می کنید
قسمت اعظم این طرح رو چه کسانی انجام میدن ؟ درست حدس زدید تحویلدارها
فکر می کنید چقدر طول می کشه تا برای مردم جا بیفته
از همین الان با همتون احساس همدردی می کنم چون از اول مهر که این طرح شروع شه جر وبحث و مشاجره با مردم هم شروع میشه angryangryangry
نظر شما چیه ؟sarcastic

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

با سلام
دوست من ، در شعبی چون شعبه ای که من در اون مشغول کارم ، هنوز داشتن کارت شناسایی جا نیفتاده ...
مثلا همین دیروز یک بنده خدایی ایران چک اورد ، گفت پول داری بهش گفتم ، باید صف بمونی . بعد ربع ساعتی نوبتش شد . گفتم کارت شناسایی خودتون هم لطف کنید .یک نگاهی به من کرد و قهر کرد و رفت ...
و بعضی اوقات میفرمایند ، مگه این چکها حامل نیستند !!!!!!!

نمی دونم اگه خدا به ما رحم نکنه ، چی می شه عاقبت ما تحویلداران در این اوضاع ....

شاد باشید ..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۶ توسط بانکی |
با سلام....
يكي از روساي شعب آدم فوق العاده ايه...البته از وجود امثال ايشان ما بي بهره نيستيم ..هزار ماشااله زيادن...خدا نسلشون رو زيادكنه...سرتون رو درد نيارم ..جونم براتون بگه كه در بانك (؟؟؟) بابت هر دستگاه خودپردار مبلغ صد ساعت اضافه كار به اون شعبه تعلق ميگيره ....كه اين مبلغ بايد نسبت به زحمتي كه هر نفر بابت خودپرداز مي كشه تقسيم ميشه...يكي از روساي شعب كه از دستگاه خودپرداز هيچي سرش نميشه و حتي بلد نيست درب دستگاه رو باز كنه ،چند ساله از اين مبلغ 80درصد ان را بابت خودش ثبت ميكنه و 20درصد باقي مانده را بين بقيه دوستان كه هميشه علاف اين دستگاه هستن توزيع ميكنه...تازه يه حركت استثنايي ماه پيش انجام داد:برج قبلي كه رييس حوزه متوجه اين مسئله ميشه خودش اين مبلغ را در فيش حقوقي رييس كم ميكنه و به بقيه همكاران اضافه ميكنه...اين مسئول شعبه هم بعد از رفتن رييس حوزه مبلغي را كه از 80درصد ايشان كم شده بود را نقدا از عزيزان متصدي ميگيره و در جيب مبارك ميذاره......

الهي كه خدا نسل اين آدما رو زياد كنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! الهي آمين!!!!!!!

منبع:http://www.banknegar.com

نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم تیر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

در پيام نوروزي

رهبر فرزانه انقلاب سال 86 را سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي ناميدند

 حضرت‌ ايت‌ الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در پيامي‌ به‌ مناسبت‌ اغاز سال‌ ‌1386‌ امسال‌ را سال اتحاد ملي‌ و انسجام‌ اسلامي‌ نامگذاري‌ كردند.

 مقام معظم رهبري در پيام نوروزي خويش با تاكيد بر اينكه آرزو و اميد همه ايرانيان، استقلال ملي، عزت ملي و رفاه عمومي ملت است، اين اهداف را به بركت ايمان اسلامي، اتحاد كلمه، اميد و عزم ملي، استفاده صحيح از ظرفيتهاي كشور و تدبير و تحرك و تلاش،محقق دانستند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یکم فروردین ۱۳۸۶ توسط بانکی |

سال نو مبارک

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یکم فروردین ۱۳۸۶ توسط بانکی |

چند روز پیش یه خانمی به شعبه مراجعه کرد و با نشون دادن قبض برق به یکی از همکاران گفت: من دفعه پیش قبض را به موقع در شعبه شما پرداخت کردم ولی باز هم بدهی قبلی برای من ثبت شده... همکار ما هم هر چی خواست به این خانم حالی کنه که این مسئله به بانک ربطی نداره و از اداره برق باید پیگیری بشه به گوشش نرفت که نرفت... بعد از چند دقیقه سر کله زدن در حالی که قبض این خانم را نگاه می کرد یهو چشماش برقی زد و با خوشحالی گفت:خانم محترم شما این قبض را بانک رفاه پرداخت کردید نه اینجا. اینجا بانک ملیه... و در حالی که پشت قبض را نشون اون خانم میداد گفت :این هم مهر بانک رفاه در پشت قبض شما... چشمتون روز بد نبینه ..ما که با دیدن این صحنه فکر میکردیم مشکل حل شده با صدای فریاد اون خانم محترم!!!!! خشکمون زد که میگفت: آی مردم ..ببینید چه مملکتیه...قبض را توی بانک ملی پرداخت کردم اینا مهر بانک رفاه رو پشتش زدن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۵ توسط بانکی |

آتش اميد

تنها بازمانده‌ي يك  كشتي شكسته به جزيره ي كوچك خالي از سكنه اي افتاد.
او با دلي لرزان دعا كرد كه خدا نجاتش دهد. اگر چه روزها افق را به دنبال ياري رساني از نظر مي گذراند كسي نمي آمد.
سر انجام خسته و از پا افتاده موفق شد از تخته پاره ها كلبه اي بسازد تا خود را از عوامل زيان بار محافظت كند و دارا يي هاي اندكش را در آن نگه دارد.
اما روزي كه براي جستجوي غذا بيرون رفته بود' به هنگام برگشتن ديد كه كلبه اش در حال سوختن است و دودي از آن به سوي آسمان ميرود.
متاَسفانه بدترين اتفاق مممكن افتاده و همه چيز از دست رفته بود.
از شدت خشم و اندوه در جا خشکش زد. فریاد زد :"خدایا چطوری راضی شدی با من چنین کاری بکنی؟".
صبح روز بعد با بوق كشتي اي كه به ساحل نزديك مي شد از خواب پريد.
كشتي اي آمده بود تا نجاتش دهد. مرد خسته ' از نجات دهندگانش پرسيد:
"شما ها از كجا فهميديد من در اينجا هستم؟"
آنها جواب دادند:
" ما متوجه علايمي كه با دود مي دادي شديم."
وقتي اوضاع خراب مي شود' نا اميد شدن آسان است.
ولي ما نبايد دلمان را ببازيم ' چون حتي در ميان درد و رنج ' دست خدا در كار زندگي مان است.
پس به ياد داشته باش : دفعه ي ديگر اگر كلبه ات سوخت و خاكستر شد ' ممكن است دود هاي برخاسته از آن علايمي باشد كه عظمت و بزرگي خدا را به كمك مي خواند.

اين متن قشنگ ' متن كتاب آتش اميد به نوشته ي
خانم پريسا بهرامي از انتشارات جيحون است.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم اسفند ۱۳۸۵ توسط بانکی |

کارمند یکی ازشعب فرعی اندیمشک بودم ..روز پنجشنبه ای بود که حسابدار بهزیستی

یک فقره چک بهمراه یک لیست آورد وگفت اینو به حساب مددجویان ببرید.منم سریع چک

روازشعبه اندیمشک مسدود نموده وبه حساب مددجویان بردم .رئیس شعبه گفت شنبه

پرداخت کنید اگه کسی اومد بگین حقوق واریز نشده .نمیدونم از کاربانک اطلاع دارین یانه

معمولا سعی میشه برای آمار پایان هفته وپایان ماه بایستی سعی بشه مانده شعبه بالا

باشه و رییس هم بهمین خاطر گفت شنبه پرداخت میکنیم .

خلاصه دیدم یه خانم که سرپرست چندتا بچه بود واردشعبه شد وخیلی مایوسانه پرسید

امروز حقوق میدین .منم گفتم دفترچه تو آوردی؟؟؟ گفت آره .خلاصه دورازچشم رییس

حقوقشو پرداخت کردیم.خیلی خوشحال شد وکلی دعا مون کرد وگفت خدا شاهده امروز

هیچی تو خونه نداشتم رفتم نون خشکا روکه توی حیاط بود آوردم خیس کردم دادم بچه هام

برای صبحانه خوردن .خلاصه اگه امروز بهم حقوق نمی دادین نمیدونستم چه خاکی رو سرم

بریزم .خلاصه باخوشحالی شعبه رو ترک کرد وماهم خیلی خوشحال وهم ناراحت شدیم .

http://www.bankemeli1307.blogfa.com/post-4.aspx

یاداین شعرافتادم که .عجب صبری خدادارد..........

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۵ توسط بانکی |
چرا لبخند زدن کار ساده ای برای من نیست ؟

من تحویلدارم


خیلی بر این باورند که کار راحت و پر درآمدی دارم و خیلی ها ما رو کارکنانی وقت تلف کن و کم کاری می دونند و حتی خیلی از عزیزان با کارها و سیاستهای مدیریتی شون در عمل برخلاف کلامشون .....
صبح قبل از ساعت هشت ، مشتری پشت در ایستاده یک نگاه به ساعتش داره و یک نگاه به من و زیر لب هم ......
حوزه اول صبح زنگ می زنه که درخواست مرخصی شما به خاطر نداشتن جانشین تائید نشد و نمی تونید مرخصی برید .... می گم من امتحان پایان ترم دارم ، فردا صبح دو تا امتحان دارم به خدا در طول ترم اصلا برای دانشگاه در ساعت کاری مرخصی نرفتم .. نمی شه ، نیرو نداریم ......
سلام ،صبح به خیر مشتریان محترم ...
روز کاری چه قدر خوب شروع شد ....
کم کم مشتری های پشت باجه زیاد می شند .
آقا زودتر ، ما دیر کردیم ، ای بابا چقدر کند کار می کنه ، و ......
باید به خودم مسلط باشم و چیزی به مشتری نگم و در ضمن یک لبخند هم بزنم .
همین حین چک نمابر و اتاق پایاپای می یاد ، اول صبحی دوتا چک برگشتی...
ساعت ۱۰ شد و وقت نشد که یک دقیقه به .... برم . سلامتی من فدای ...
دیگه تحملم تموم می شه و بلند می شم و به رئیس می گم که اگر ممکن مواظب باجه باشه تا برم و زود برگردم .... ما که از صبحانه خوردن افتادیم ....
موقع رفتن پشت باجه دو سه نفر بیشتر نبودند ولی یک دفعه ای می شه ده نفر و یکی دوتا هم عصبانی و ........
مشتری می یاد تو شعبه ، صف که می بینه یک نگاه معنا داری بهت می کنه و می ره ...
باید مواظب باشم که نمونه امضاء مشتری درست باشه ، کسی جای کسی دیگه ...
تاریخ چک ، امضاء اون و ...کنترل بشه ....
مواظب باشم پول تقلبی بهم غالب نکنند و توی بسته اسکناس هزاری و دو هزاری اسکناس خورد نذارند ...
چک مسافری سایر بانکها نقدی به حساب مشتری نبرم و دوباره نفروشمشون ..
مواظب باشم چک مسافرتی تقلبی ، سرقتی ، اعلام مفقودی نباشه .....
از مشتری کارت شناسای بخوام و سریال کارت بنویسم و در جواب مشتری گرام چیزی نگم که می گه ، ای بابا این که حامل یا اینکه این فقط ۵۰ تومان و یا این که من دوبار هم قبلا اومدم و ......
محترمانه به مشتری بگم که که برای پرداخت چک مسافرتی شما نقدینگی ندارم و در جواب اینکه اگه اینقدر پول نداری در بانک ببندید و در ادامه صدای محکم بهم خوردن در شعبه بی تفاوت باشم .....
همین حین پیغام کوتاه می یاد که حقوق به حسابتون واریز شد ..خوب چقدر ؟؟ ۱۳۵ هزار تومان و تازه داغ دلت تازه می شه با این همه خرج و این حقوق ماهیانه .....
باید حواست جمع باشه که یک دفعه بجای 20تومان ،۵۰ تومان بیشتر بهش پول ندی یا بدهکار ،بستانکار نکنی و .....
باید مواظب باشم که نکنه مثل رفیقم اشتباها فیش واریزی به حساب یکی دیگه واریز کنم و طرف هم در اولین فرصت بیاد و حسابش رو خالی کنه ، وقتی که که بهش می گی این پول اشتباهی به حسابت رفته ، بهت بگه من که خرجش کردم و الان پولی ندارم اما می تونم ماهی 50 تومان بهت بدم . یعنی در چند ماه می شه ؟؟؟ 28 ماه و ........
مواظب باشی دفترچه ، چک مشتری جعل نکنن و حساب یک مشتری خوبت خالی نکنند و تو رو بیچاره ...
باید برای رئیس حوزه و رئیس شعبه برای ادای احترام بلند شی و عرض ادب کنی تا یک دفعه ازت دلگیر نشند و موقع نمره ارزشیابی .......
با مشتری هم باید محترمانه برخورد کنی انگار نه انگار سرت شلوغ و سخت گرفتار در کاری و گاهی هم ایشون انتظارات .....
مشتری میاد می گه که من دیروز اینقدر آوردم و شما کم بحسابم ریختی ، شما پولم خوردی ، شما دزدی ، مال مردم خوری ، الهی که این طور و اون طور بشی و من بهش می گم عزیز من این همه شما گفتی ولی اگر یک به صد اشتباه کنی من باید چی باید بهتون بگم ولی شما در این موقعیت باید محترمانه بهشون بگید خدمت اقای رئیس برسند و عرایضشون اونجا ارائه کنند . در این موقع همه یادشون می ره که همکاریم و بلند شند یک نگاهی به دفترچه و کامپیوتر بکنند تا شاید .... دیگه طاقتت سر می یاد و میری سند های روز نگاه می کنی و می گی : جناب شما اون روز این مبلغ خودتون اشتباها به حساب پسرتون ریختید که .... و تازه رئیس می گه خدا رو شکر همه چی ختم به خیر شد .خوب شما برو سر کارت . ولی این همه بد و بیراهی که به من گفتند چی ؟؟؟؟؟
ساعت 1:30 می شه دیگه باید حساب و کتابت بگیری و کنترل کنی ...
این موقع که شعبه خلوت می شه باید یک چشمت به در باشه تا مواظب باشی سارقین از این فرصت استفاده نکنند و ......
رئیس می یاد بالای سرت و بهت می گه : چرا معطلی ساعت 2 شد و تو این دفتر روزنامه بالا پایین می زنی ...
جناب رئیس حسابم نمی خونه ، کسری دارم . چه قدر ؟ 100 هزار تومان . خوب یک بار دیگه حسابت کنترل کن ، شانس بین امروز باید برم کار دارم و شما اختلاف داری ..زود باش معطل نکن ..
بعد از کلی گشتن ،چیزی دستگیرم نمی شه و بازم جناب ..
معطل نکن کسری صندوق بده ، ما کار داریم ، اخه رئیس جون صد تومان یک ماه حقوق منه .......
می خواستی دقت کنی ، کم نیاری ...........
رئیس می ره و تلفن زنگ می خوره و پشت خط مسئول حوزه بهت می گه : وضع شعبه شما اصلا خوب نیست .در منابع رشد ندارید و مطالبات تسهیلات شعبه هم روز به روز بیشتر می شه و تا این اوضاع درست نشه از اضافه کار خبری نیست .؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟........................
اخه رئیس من ؛ من یک نفرم و یک شعبه و چند تا محل و روستای اطراف و این همه سند روزانه .. ..
من که هم جای دو تا تحویلدار ، معاون و خیلی از کارهای مسئول شعبه و حتی پیشخدمت شعبه کار میکنم .........

حالا نمی دونم چرا بعضی از همکارها اصرار دارند که ، ما هم باید جزء مشاغل سخت باشیم ...
اما تمام دلخوشی من این که به عنایت و لطف خدا تونستم تا امروز سالم کار کنم و خیلی کارها رو نکم .......
دلخوشی من این هست که گاهی هم یک مشتری موقع رفتن ، بهم خسته نباشید می گه و دعام می کنه......

"این مطالب درد دل یکی از همکاران شاغل در بانک صادرات شعبه تنکابن است "

http://www.banknegar.com/forum/viewthread.php?forum_id=9&thread_id=256

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ توسط بانکی |

مهدي سليمي

آب‌هايي كه روزگاری در اقصی نقاط جهان، از شرق تا غرب، و از شمال تا جنوب، خلیج فارس نامیده می شد و در فارسی بودنش هیچ شک و شبهه ای ابراز نمی شد، امروزه درگیر تعصبات و نافهمی هایی شده است که به عمد سعی دارد، تا پیشینه ای سه هزار ساله را با دست آویز کردن مشتی اسناد و ادعاهای بی پایه، که اغلب آنها هم با ریخت و پاش های شیوخ عرب فراهم و به دست آمده، تغییر داده کلاه کج بینی و غرض ورزی خود را، بر چشمان تیز بین عقبه چند هزار ساله گاهواره تمدن، بر کشیده آن را خاموش کنند.

اما بر خلاف نیات مغرضانه برخی همسایگان ایران، اين آب‌ها، تاريخچه و گذشته دور و درازي دارند؛ گذشته‌اي كه مرور آنها، ثابت مي‌كند اين‌گونه تحريف‌ها، كه برخي آنها را ظاهري و سطحي و برآمده از تعصبات قومي مي‌دانند، پشتوانه‌اي قوي و برنامه‌ريزي كاملا حساب‌شده، در ورای آن نهفته است.

خليج فارس به انگليسي «Persian gulf» به فرانسه «golfe persique» به روسي «persidski zaliv» به تركي «farsi kavfozi» به ژاپني «perusha wan»، به يوناني «persicus sinus» و به رومي «mare persicum» ناميده شده است.
كتيبه داريوش
پيشينه تاريخي
در ترعه‌اي كه به دستور داريوش (518 تا 515 پيش از ميلاد) در كانال سوئز كنده شده، كتيبه‌اي به دست آمده كه داريوش هخامنشي در آن چنين گفته است: «من پارسي هستم، از پارس مصر را گشودم. من فرمان كندن اين ترعه را داده‌ام. از رودي كه از مصر روان شده است به دريايي كه از پارس آيد». در ترجمه كتيبه يادشده، داريوش آب‌هاي جنوبي ايران را «درياي پارسي» ناميده است. نامي كه امروزه و در چند دهه گذشته، به «خليج‌فارس» تبديل شده است.

در آبان ماه سال 1385 نيز يك كشتي مربوط به دوره «پارتيان» در عمق 70 متري آب‌هاي منطقه «سيراف» كشف شد كه نخستين و تنها كشتي بود كه در خليج فارس و ‌آن هم با اين قدمت به دست آمده است. پس از كشف اين محموله تاريخي، با بررسي‌هاي اوليه كارشناسان، چنين به دست آمد كه عبور و مرور اين نوع كشتي‌ها در اين منطقه، نشان از آن دارد كه خليج فارس (درياي پارسي آن زمان) در سيطره ايران و فارس بوده است. از قول «فلاريوس آريانوس»، مورخ يوناني در كتاب تاريخ جنگ‌هاي اسكندر هم نقل شده كه از اين آب‌ها با نام «پرسيكون كيت» يعني همان «خليج فارس» نام برده است.

بنا بر نقل مورخان بزرگ و آثار بر جاي مانده از ايران باستان، از زمان حكومت مادها در ايران، آب‌هاي خليج فارس و به تبع جزاير آنها جزيي از خاك ايران به شمار مي‌آمده است و در زمان هخامنشيان هم به موجب بندهاي ستون اول كتيبه بيستون، همه آب‌ها و جزاير خليج فارس، جزو استان پارس و متعلق به ايران به شمار مي‌رفته است.
«استرابون»، جغرافيدان مشهور قرن اول ميلادي، در كتاب خود و «بطلميوس» جغرافيدان مشهور قرن دوم ميلادي در كتاب «جغرافياي عالم» خود، بارها نام «خليج فارس» را به كار برده و «استرابون» محل زندگي اعراب را بين درياي سرخ و خليج فارس گفته است.

همچنين با نيم‌نگاهي به كتاب‌هاي «سفرنامه ابن بطوطه»، «تاريخ حمدالله مستوفي»، «ياقوت حموي»، «حمزه اصفهاني»، «ناصرخسرو قبادياني»، «ابوريحان بيروني» و «ابن بلخي»، مشخص مي‌شود كه نام خليج جنوبي ايران، «خليج فارس» بوده است. و به تعبير «جرجي زيدان» در كتاب «تاريخ التمدن الاسلامي»: «درياي فارس نزد متقدمان ـ همه درياهايي كه سرزمين‌هاي عرب، از مصب آب دجله گرفته تا ايله را احاطه مي‌كند، «درياي فارس» تعبير مي‌شده ـ و از آن جمله است؛ آنچه ما امروز آن را به خليج فارس، خليج عدن، درياي سرخ، درياي عرب و خليج عقبه، تعبير مي‌كنيم».

تأكيدات مؤسسات، دايرةالمعارف‌ها و اشخاص بر نام خليج فارس
در سال 1762 «كارستن نيبور»، دقيق‌ترين نقشه خليج فارس تا آن زمان را با نام خليج فارس، ترسيم و جزاير سه‌گانه محل مناقشه اعراب را نيز ثبت كرد و آنها را متعلق به ايران دانست.
در اين ‌كه همه نقشه‌ها و منابع كارتوگرافي جهان تا پيش از سال 1960، خليج جنوبي ايران را «خليج فارس» مي‌‌ناميده‌اند، شكي نيست، ولي به گفته «مجدي عمر»، معاون اول سابق شوراي دفاع ملي مصر در مصاحبه با «الاهرام»: «نسل من به ياد دارد كه ما در ايام مدرسه، در همه كتب و نقشه‌ها با لفظ خليج فارس سر و كار داشتيم، ولي پس از مدتي، به آن خليج عربي اطلاق كرديم. اين غيرمنطقي و عين رذالت و پستي است. اين‌كه چند كشور عربي در اطراف آن باشد، دليل نمي‌شود كه نام تاريخي را تغيير بدهيم و براي آن كه خود را از مخمصه نجات دهيم، آن را خليج بناميم! كدام خليج؟ مگر خليج بدون نام هم مي‌شود؟».
خليج فارس و درياي عمان
معلوم نيست چه دست‌هايي در صددند تا واقعيتي به اين روشني را تحريف و انكار كنند!؟ معتبرترين و قديمي‌ترين نقشه‌هاي كارتوگرافي در موزه و كتابخانه سلطنتي نگهداري مي‌شود كه بيشتر آنها منتشر نشده است.
پس از سال‌هاي دهه 60 ميلادي و اوج گرفتن كارشكني برخي اعراب و هم‌فكران آنان، دبيرخانه سازمان ملل در سال 1971 ميلادي، در يادداشتي به ايران و ديگر كشورها، اعلام مي‌كرد كه نام آب‌هاي جنوب غربي ايران، خليج فارس بوده و در سندهاي رسمي همه كشورها هم بايد به همين نام، خوانده شود و پس از آن، «ويليام راجرز»، وزير امور خارجه وقت ايالات متحده، در گزارش سال 1971 ميلادي خود درباره سياست خارجي اين كشور، از نام خليج فارس، بارها استفاده كرد.

اين مكاتبات در حالي انجام شده كه در همه فرهنگ‌هاي معتبر متقدم و متأخر به زبان‌هاي گوناگون انگليسي، آلماني، فرانسوي، عربي و تركي و... خليج‌ فارس به كار برده شده است. در حالي كه بنا بر مدارك و اسناد تاريخي (در ادامه خواهد آمد)، دولت انگليس و مستشاران بريتانيايي، علت اصلي ايجاد تفرقه و انحراف در موضوع خليج فارس و جزاير سه‌گانه آن بوده‌اند. با اين حال، «لرد كردزن»، وزير خارجه انگلستان در سال 1892 در كتاب «قضيه ايران» خود، بارها از نام خليج فارس استفاده كرده است.
حتي با بالاگرفتن جو عرب‌زدگي در كشورهاي دوست اعراب حاشيه خليج فارس و اعتراضات ايرانيان، سازمان ملل در سال‌هاي 1994 و 1999، دوباره مجبور مي‌شد با انتشار دو بيانيه، استفاده از واژه «خليج عربي» را نادرست خوانده، بر صحت «خليج فارس» تأكيد كند. همچنين اين سازمان در 1991 از همه ناشران و مطبوعات مي‌خواهد از واژه «خليج فارس» به عنوان واژه اصيل و درست در نوشته‌هاي خود استفاده كنند.

چگونگي تحريف خليج فارس و مستندات آن
بنا بر اسناد موجود، تا سال 1960، هيچ‌گونه سخني درباره استفاده از واژه «خليج عربي» و يا «خليج» به جاي «خليج فارس» نبود، تا آنجا كه حتي در سرود ملي كشورهايي مانند مصر، واژه «خليج فارس» به كار رفته بود، ناگهان با ظهور پديده پان‌عربيسم، اين سرودها عوض و بيانيه‌هاي بسياري درباره مالكيت امارات بر جزاير سه‌گانه و عربي بودن خليج فارس صادر مي‌شود. از جمله در پاي بيشتر اين بيانيه‌هاي عربي، امضاي كشورهاي سوريه، فلسطين و لبنان هم ديده مي‌شود.
بناي تاريخي بيستون
«سر چالز بلگريو» كه بيش از سي سال نماينده سياسي و كارگزار انگليس در خليج فارس بوده، پس از بازگشت به كشورش در 1996، كتابي درباره سواحل خليج فارس منتشر كرد كه در آن نوشته بود: «عرب‌ها ترجيح مي‌دهند خليج فارس را خليج عربي بنامند». پس از انتشار اين كتاب كه «ساحل دزدان» نام داشت، اين واژه جعلي در مطبوعات عربي رايج شد.
اما پس از رواج واژه جعلي «خليج عربي» در جهان عرب و بي‌پايگي اين نام جعلي، برخي دانشمندان عرب به تكاپو افتادند تا با دست و پا كردن شواهدي از تاريخ و گذشتگان، ادعاي خود را تأييد كنند. از همين رو، سه دليل براي اين ادعاي خود آوردند:

1ـ از «پليني»، تاريخ‌نگار رومي قرن اول ميلادي نقل شده كه آن را خليج عربي ناميده است.
2ـ از قول «كارستن نيبور» هم در 1762 نقل كرده‌اند كه گفته است: «سواحل خليج فارس، تابع دولت ايران نيست».

3ـ «رودريك اوون» هم در كتاب «حباب‌هاي طلايي در خليج عربي» نوشته: در همه نقشه‌هايي كه من ديده‌ام، خليج فارس در آنها ثبت شده، اما من با زندگي در بحرين، دريافتم كه ساكنان دو سوي اين دريا، عرب هستند، پس ادب حكم مي‌كند كه اين دريا را خليج عربي بناميم».

همان‌ گونه كه ديده مي‌شود و در خود عبارت «اوون» آمده، در همه نقشه‌هاي اين منطقه، نام «خليج فارس» به چشم مي‌خورد و برخلاف ادعاي اعراب، در نقشه تدويني «نيبور»، اين آب‌‌ها «خليج فارس» و حتي جزاير سه‌گانه متعلق به ايران ذكر شده است، اما درباره عبارت «پليني» بايد گفت كه وي در عبارت خود هم از واژه «خليج فارس» استفاده كرده و هم «خليج عربي» كه پس از دقت، مشخص مي‌شود كه منظور وي، خليج عربه (عقبه) كه گاهي به درياي سرخ اطلاق مي‌شده، بوده است.

البته دليل ديگري نيز به ميان آورده‌اند و آن اين‌كه كشورهاي عربي بيشتر از ايران هستند، اما وقتي كشوري مانند بحرين با هفتصد هزار جمعيت، امارات و قطر و كويت كه روي هم از يك استان ايران هم كوچك‌تر و كم‌جمعيت‌ترند، كشور ناميده مي‌شود، بايد در صحت چنين ادعايي ترديد كرد!

اقدامات اعراب براي تحريف خليج فارس
با وجود دلايل و شواهد فراواني كه تنها به برخي از آنها در مقدمه اشاره شد، اعراب متعصب، دست از ادعاهاي خود برنداشته، همچنان و به راه‌هاي گوناگون بر آن تأكيد ورزيده‌اند.
در سال 1337 شمسي، رژيم عراق به سركردگي «عبدالكريم قاسم»، از عبارت «خليج عربي» استفاده كرد و در يكي از سخنراني‌هاي معروف جمال عبدالناصر، رهبر معروف مصر در دهه 60 ميلادي، مي‌گويد: ما مي‌خواهيم قدرت عربي را از جبل‌الطارق تا خليج عربي بكشانيم (نقل قول به مضمون).

همچنين بعدها در 11 شهريور 1371 «حيدر ابوبكر العطاس»، نخست‌وزير جمهوري يمن، در اجلاس سران جنبش عدم تعهد كه در جاكارتا، پايتخت اندونزي، برگزار مي‌شد، از نام جعلي «خليج عربي» استفاده مي‌كند كه البته با اعتراض مقامات ايراني حاضر در آن اجلاس روبه‌رو مي‌شود.
در خرداد ماه 1384 مطبوعات، خبر از اطلاعيه‌اي دادند كه از دفتر نخست‌وزيري عراق صادر و گفته شده بود كه «گارد دريايي عراق و نيروهاي واكنش سريع اين كشور، عملياتي را در شمال خليج عربي [خليج فارس] براي محافظت از مرزهاي دريايي عراق، آغاز كرده‌اند». اين اطلاعيه دو بار نام «خليج عربي» به كار رفته بود.
تحريف خليج فارس در گوگل
«راشد عبدالله النعيمي»، وزير خارجه امارات هم در سخنراني از تريبون مجمع عمومي سازمان ملل (در شهريور 84) چندين بار از تركيب جعلي «الخليج العربي» استفاده كرده و به اعتراضات نيز توجهي نكرده بود.
اين رخدادهاي ناگهاني و در سطح مقامات بالاي كشور عربي، جداي از رخدادهاي روزمره‌اي است كه امروزه به يك عرف ديپلماتيك عربي عليه خليج فارس تبديل شده است؛ مانند بروشورهاي خطوط هوايي امارات كه استفاده از «خليج عربي» را به آيين‌نامه كاري خود تبديل كرده است. حتي در اين ميان، مراكز آموزشي و علمي كه بايد با ديد منصفانه و به دور از غرض با مسائل برخورد كنند، از غافله عقب نمانده دانشگاهي در بحرين تأسيس مي‌كنند به نام «خليج عربي».

اين‌كه در ظروف غذايي حجاج ايراني خانه خدا، عبارت «Arabian gulf» به كار برده شده و يا در سال 83 در دوحه، پايتخت قطر، نام مسابقات در حال انجام در اين كشور، «جام خليج عربي» معرفي مي‌شود و در برخي عكس‌هاي ماهواره‌اي «Google earth» از منطقه «خليج فارس» با عبارت «Arab gulf» ياد مي‌شود، از مصاديق اقدامات برنامه‌ريزي شده اعراب است.

اين موارد، جداي كار «National geographic» است كه با همه اعتبار علمي خود، در كنار نام «خليج فارس» عبارت «خليج عربي» را وارد كرده و حتي جزيره كيش را «قيس» و لاوان را «شيخ» ناميده بود كه البته بعدها اصلاح شد.
در پروژه دامن زدن به تحريفات و استفاده از خليج عربي، نقش رسانه‌ها و نشريات غربي را نبايد از نظر دور داشت.

نقش رسانه‌ها و مؤسسات غربي
خبرگزاري «سي.ان.ان» و «بي.بي.سي» تا به حال، چندين بار عبارت «خليج عربي» و يا «خليج» را به كار برده و در پاسخ اعتراضات ايرانيان گفته‌اند كه چون از دو طرف تحت فشار است، براي اقناع طرفين، از عبارت «خليج» استفاده خواهد كرد و همچنين در فروردين 84 در تلويزيون انگليس، برنامه‌اي با نام «تمدن بين‌النهرين» پخش شد كه در آن، از خليج فارس با نام «عربين گلف» نام برده شد. تلويزيون‌هاي آمريكا نيز در كريسمس، هنگامي كه هر ده دقيقه يك بار پيام تبريك سربازان آمريكايي از خليج فارس را پخش مي‌كرد، آنان در پايان تمامي پيام‌ها، مكان خود را «خليج عربي» معرفي مي‌كردند.

برنامه تحريف ‌هماهنگ شده خليج فارس، پاي بسياري از نشريات معتبر علمي از جمله «Nature» را هم به ميان كشيده آنها را نيز وادار به استفاده از «خليج عربي» كرده است.
در كنار رسانه‌ها و نشريات، شركت‌ها، اشخاص حقيقي و مؤسسات غربي هم كه مستقيم و يا غيرمستقيم از كمك‌هاي مالي اعراب بهره‌مند مي‌شدند، از پاي ننشسته، پروژه جايگزيني واژه جعلي را به جاي «خليج فارس» پيگيري كرده‌اند.

رئيس‌جمهور برزيل در بيانيه نهايي اجلاس كشورهاي آمريكاي جنوبي و اعراب كه در آن، موضوع جزاير سه‌گانه هم مطرح شده بود، از نام جعلي خليج استفاده مي‌كند و از ايران مي‌خواهد به اعراب، پاسخ مثبت دهد.
در جنجال تغيير نقشه‌هاي موزه «لوور» فرانسه كه تا چند ماه در صدر اخبار كشورها بوده، كه پس از پيگيري‌ها، كمك‌هاي ميلياردي اعراب امارات به موزه لوور سر بر آورده، علت اين كار را مشخص مي‌‌كند، اما توجيه وزارت خارجه فرانسه و قانون شكني محرز اين كشور، مهم‌تر از همه اينهاست.

اين دستگاه در پاسخ به اعتراضات مقامات ايراني مي‌گويد: هر دو اصطلاح «خليج» و «خليج فارس» مورد قبول ماست و اين سياست فرانسه را به لوور هم گفته و منتقل كرده‌ايم. تأسف‌آورتر از همه اينها، اقدام كمپاني نفتي «شل» كه سال‌هاي متمادي از سفره نفت ايراني بهره برده و سودهاي كلاني نصيب خود كرده، است.

مقاله‌اي در يكي از نشريات اين كمپاني منتشر مي‌شود كه در آن از واژه «خليج» به جاي «خليج فارس» استفاده مي‌شود و مسئولان اين كمپاني در پاسخ افكار عمومي مي‌گويند كه ما ترديدي نداريم كه اينجا خليج فارس است، ولي چون عده‌اي مي‌خواهند آن «خليج عربي» باشد، براي جلب رضايت طرفين، نامش را «خليج» گذاشته‌ايم تا از برانگيختن احساسات جلوگيري شود.

بي‌تفاوتي در اقدامات داخلي
هرچند در برنامه‌ريزي‌شده بودن اقدامات كشورهاي عربي و دوستانشان در تحريف خليج فارس شكي نيست، تعجب از مسئولان داخلي و مديراني است كه با بي‌تفاوتي و اهمال‌كاري خود بر اين وقاحت اعراب، دامن مي‌زنند.
در خبرها آمده بود كه معاون وزير ارتباطات عربستان در سفر آذر ماه خود به تهران در سال 85 در هتل لاله تهران و جلوي چشمان مسئولان گردشگري ايران، چندين بار واژه «خليج عربي» را استفاده مي‌كند، ولي هيچ واكنشي از سوي مسئولان ديده نمي‌شود. حتي در يكي از كتاب‌هاي مورد استفاده در مؤسسات دانشگاهي كشور، كه در برخي مراكز تدريس هم مي‌شود، نام «خليج عربي» به كار رفته است.

نتيجه
با وجود اين‌كه موارد و مصاديق اين نوع اهانت‌ها بسيار است، اين موارد به همراه مقدمات نقضي آنها، صرفا براي اين آورده شد تا نشان دهد هر قدر كه دستگاه ديپلماسي اعراب يكپارچه و در اقدامي هماهنگ براي تحريف خليج فارس كوشيده و مي‌كوشند، بسياري از مسئولان و دست‌اندركاران ديپلماسي خارجي كشور، اقدامات آنان را سطحي ارزيابي كرده، برخورد منطقي و ريشه‌اي با مسائل نمي‌كنند، چرا كه از چند دهه پيش تا كنون كه ماجراي دست‌اندازي به ميراث چند هزار ساله گهواره تمدن و تصرف خاك و منافع ايران به ميان آمده، روز به روز، نه تنها اين فعاليت‌ها كاهش پيدا نكرده، بلكه عميق‌تر و در عين حال گستاخانه‌تر نيز شده است.

كد خبر: ۵۸۰۲۱                   http://www.baztab.com/news/58021.php

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۵ توسط بانکی |
شما به عنوان یک مشتری از یک بانک و یک کارمندبانک چه توقعاتی دارید
نوشته شده در تاريخ جمعه یکم دی ۱۳۸۵ توسط بانکی |
.: Copyright © 1998-2011 Banki. All rights reserved. تمامی حقوق متعلق به این وبلاگ برای مديران آن محفوظ می باشد :.

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار رایگان وبلاگ

تماس با ما
حرم فلش - کد وبلاگ ثانیه شمار فلش